Заміна СНІЛС при зміні прізвища: потрібно чи ні

 1. Що таке СНІЛС і які його функції
 2. Чи потрібно міняти СНІЛС при зміні прізвища
 3. Зміна номера СНІЛС при заміні документа
 4. Де і як можна поміняти СНІЛС
 5. Заміна через Пенсійний фонд
 6. Заміна через МФЦ
 7. Заміна через портал держпослуги
 8. Пакет документів
 9. Заміна свідоцтва в іншому місті
 10. Заміна СНІЛС дітям
 11. Термін заміни свідоцтва
 12. Ціна питання

Час читання: 6 хвилин

Зміна прізвища може відбуватися з різних причин, але незалежно від них дана процедура завжди вимагає заміни основних документів: паспорта, водійських прав і так далі. На окрему увагу заслуговує і заміна СНІЛС при зміні прізвища. Справа в тому, що розбіжності в анкетних даних, відображених в базі Пенсійного фонду та податкових органів, можуть негативно відбитися на повноті сформованих громадянами за період трудової діяльності пенсійних прав. Постараємося розібратися, чи потрібно міняти СНІЛС і що він взагалі означає.

Що таке СНІЛС і які його функції

СНІЛС розшифровується як страховий номер індивідуального особового рахунку, присвоєного росіянам в системі пенсійного забезпечення. Кожному громадянину, зареєстрованому в Пенсійному фонді, присвоюється індивідуальний страховий номер, тому він є унікальним і належить людині протягом усього його життя. До нього прив'язуються всі відомості про громадянина і зокрема про його страховий стаж і перераховуються на нього страхові внески, відображаючи інформацію про сформованих пенсійних правах. Саме на підставі відображеної на особовому пенсійному рахунку інформації і розраховується пенсія росіян.

Номер СНІЛС вказується на пенсійне страховому свідоцтві, форма якого затверджена постановою Правління ПФР № 2п від 11.01.2017. Він складається з 11 цифр, 9 з яких - це номер документа, а 2 останніх - перевірочне число.

Вимагати страхової номер можуть у випадках:

 • працевлаштування - для перерахування та обліку страхових платежів роботодавцем;
 • оформлення різного роду соціальних допомог, компенсацій і виплат;
 • отримання універсальної електронної карти;
 • оформлення пенсійних заощаджень в НПФ;
 • реєстрації на порталі держпослуги для отримання держпослуг в електронному вигляді.

Чи потрібно міняти СНІЛС при зміні прізвища

Тепер пропонуємо розібратися, чи треба міняти СНІЛС при зміні прізвища після заміжжя. Так, згідно з ч. 4 ст. 7 ФЗ «Про індивідуальному (персоніфікованому) обліку в системі ОПС», при зміні у застрахованої особи прізвища, імені, по батькові, прізвища при народженні, дати і місця народження, а також статі такі відомості відображаються на особовому рахунку в порядку, передбаченому ст. 8-10 вищевказаного закону.

Із змісту зазначених статей виходить, що обов'язок повідомляти про зміну анкетних даних лежить або на самому громадянина, або на його роботодавця. Це залежить від того, чи працевлаштований громадянин або сплачує страхові внески самостійно. Але незалежно від цього відповідь на питання, чи обов'язково міняти СНІЛС в зв'язку зі зміною прізвища, буде позитивним.

Важливо, щоб дані, відображені в страховому свідоцтві, збігалися з паспортними і були актуальними.

В іншому випадку при наявності протиріч громадянам буде важко довести придбання пенсійних прав за той чи інший період.

Зміна номера СНІЛС при заміні документа

Тепер постараємося розібратися, чи змінюється номер СНІЛС при зміні прізвища. Справа в тому, що згідно з ч. 4 ст. 7 ФЗ «Про індивідуальному (персоніфікованому) обліку в системі ОПС», після внесення на страховий рахунок змінених даних застрахованій громадянину видається нове страхове свідоцтво (на заміну раніше виданого) з його новими даними, в тому числі і прізвищем.

Однак сам номер СНІЛС, відбитий на лицьовій стороні свідоцтва, залишається тим же, що і був раніше, він присвоюється один раз і на все життя. Таким чином, сам страховий номер при зміні прізвища не змінюється - змінюються лише відображені на ньому формальні дані і свідчення, яке видається застрахованій громадянину.

Де і як можна поміняти СНІЛС

Обмін СНІЛС в зв'язку зі зміною прізвища вимагає дотримання ряду формальностей. Залежно від статусу і бажання у громадянина є кілька варіантів, куди звернутися, щоб отримати страхове свідоцтво з новим прізвищем.

У число інстанцій, які можуть допомогти поміняти номер страхового свідоцтва, входять:

 • відділення Пенсійного фонду за місцем проживання;
 • роботодавець - в разі офіційного працевлаштування та сплати страхових внесків за працівника;
 • багатофункціональний центр за місцем реєстрації (якщо між ПФР та МФЦ укладено угоду про взаємодію).

При зверненні в кожну із зазначених інстанцій громадяни, які бажають замінити пенсійне страхове свідоцтво через зміни анкетних даних, повинні враховувати деякі особливості. Для повноцінного розуміння пропонуємо розглянути конкретний порядок дій для кожного з випадків, а також зупинитися на інших значущих подробицях.

За загальним правилом, установленим ст. 8 ФЗ «Про індивідуальному (персоніфікованому) обліку в системі ОПС», відомості про застрахованих в системі ОПС особах надає страхувальник - тобто роботодавець особи, за яку сплачуються страхові внески. Згідно ст. 7 зазначеного закону, саме роботодавець є органом, де можна поміняти СНІЛС в разі, коли громадянин офіційно працевлаштований. За загальним правилом, установленим ст

Порядок заміни свідоцтва через роботодавця передбачає:

 1. Повідомлення начальства про зміну прізвища та інших анкетних даних, які необхідно замінити.
 2. Подачу начальству заяви за формою АДВ-2, затвердженої постановою Правління ПФ РФ від 11.01.2017 N 2п.
 3. Надання необхідних документів, комплект яких відбивається в опису за формою АДВ-6-1.
 4. Пересилання заяви і поданих документів до територіального підрозділу ПФР.
 5. Обробку документів в ПФР, виготовлення нового свідоцтва і напрямок його назад роботодавцю.
 6. Передачу нового свідоцтва працівнику протягом тижня після його отримання з ПФР, про що працівник розписується у відомості АДИ-5.

Схожий порядок використовується також, коли потрібна заміна страхового свідоцтва при помилку у прізвищі.

Окремо звернемо увагу на терміни виконання. Так, терміни обміну СНІЛС при зміні прізвища роботодавцем будуть дещо збільшені в порівнянні з загальними термінами при зверненні в ПФР. Справа в тому, що додатковий час займе пересилання кореспонденції між роботодавцем і ПФР як туди, так і назад. Як показує практика, отримання нового свідоцтва через роботодавця займає на одну, максимум 2 тижні більше.

Заміна через Пенсійний фонд

Якщо громадянин здійснює своє страхування самостійно (сам сплачує за себе страхові внески, працюючи, наприклад, IP), то, згідно зі ст. 10 ФЗ «Про індивідуальному (персоніфікованому) обліку в системі ОПС», і відомості про зміну анкетних даних до Пенсійного фонду він також надає самостійно. З огляду на це, громадянину, змінює прізвище в страховому свідоцтві, необхідно:

 1. Звернутися до територіального відділення Пенсійного фонду за місцем реєстрації (у тому числі тимчасової) або місцем фактичного проживання.
 2. Подати заяву за формою АДВ-2 і пред'явити документ, що засвідчує особу, а також необхідний пакет документів.
 3. Дочекатися обробки запиту і виготовлення нового документа.
 4. Отримати нове свідоцтво.

Зазначені дії рекомендується провести протягом місяця з моменту зміни анкетних даних. Однак якщо в зазначений термін громадянин не звернувся за заміною СНІЛС, будь-які санкції не передбачені.

Заміна через МФЦ

Ще один варіант внесення змін до пенсійного свідоцтво - звернутися в багатофункціональний центр за місцем проживання або місцем реєстрації громадянина. Однак далеко не кожен МФЦ надає зазначені послуги. Чи можна в МФЦ поміняти СНІЛС при зміні прізвища, залежить від того, чи укладено між конкретним МФЦ і Пенсійним фондом угоду про взаємодію.

Якщо укладено, громадянину необхідно:

 1. Звернутися в МФЦ за місцем проживання або реєстрації.
 2. Заповнити та подати заяву за формою АДВ-2.
 3. Дочекатися його передачі в ПФР і розгляду.
 4. Отримати в МФЦ нове страхове свідоцтво з новим прізвищем і старим СНІЛС.

Заміна через портал держпослуги

Як випливає з розміщеної на офіційному сайті та інформації, обмін страхового свідоцтва входить в число неелектронного послуг, тому змінити СНІЛС при зміні прізвища через держпослуги покроково на даний момент не представляється можливим. По суті, актуальними залишаються лише три варіанти: самостійно через ПФР, через МФЦ або через власного роботодавця.

Пакет документів

Для повноцінного і правильного оформлення обміну СНІЛС необхідно представити пакет документів. Незалежно від того, через який орган здійснюється подача документів для внесення змін до страхової номер, перше, що потрібно, щоб поміняти пенсійне посвідчення, - заява за формою АДВ-2, затвердженої постановою Правління ПФ РФ від 11.01.2017 N 2п.

У ньому відбиваються такі дані:

 • номер СНІЛС;
 • анкетні дані, які підлягають зміні (які зазначені у свідоцтві);
 • нові анкетні дані - в даному випадку змінене прізвище;
 • підлога;
 • дата народження;
 • місце народження;
 • громадянство;
 • адреса проживання;
 • дані паспорта з реквізитами;
 • телефон;
 • дата заповнення анкети і підпис заявника.

номер СНІЛС;  анкетні дані, які підлягають зміні (які зазначені у свідоцтві);  нові анкетні дані - в даному випадку змінене прізвище;  підлога;  дата народження;  місце народження;  громадянство;  адреса проживання;  дані паспорта з реквізитами;  телефон;  дата заповнення анкети і підпис заявника

Далі розберемо, які документи потрібні для заміни СНІЛС в 2017 році крім заяви - в їх число традиційно входять:

 • документ, що засвідчує особу (як правило, це паспорт, водійські права чи інший документ);
 • документ, що підтверджує зміну прізвища ( свідоцтво про шлюб , Про зміну імені);
 • старе страхове свідоцтво, яке підлягає обміну.

Заміна свідоцтва в іншому місті

На окрему увагу заслуговує питання внесення змін до СНІЛС не за місцем прописки. Багато хто впевнений, що внесення змін можливо лише за місцем офіційної реєстрації, що помилково. Так, законом допускається заміна пенсійного посвідчення при зміні прізвища в іншому місті. Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному сайті ПФР, заяву про обмін страхового свідоцтва подається не тільки за місцем прописки, а й за місцем тимчасової реєстрації.

Більш того, Пенсійний фонд також приймає заяви громадян і за місцем їх фактичного проживання, а це говорить про те, що переоформити страхове свідоцтво в іншому місті можна лише на підставі факту проживання. Порядок звернення до ПФР з приводу заміни СНІЛС в іншому населеному пункті буде аналогічним вищевказаною.

Заміна СНІЛС дітям

Цікаво, що право отримувати страховий номер мають не тільки дорослі громадяни, а й діти. Однак факт привласнення СНІЛС аж ніяк не означає, що у дитини має бути страхове свідоцтво - воно видається лише після першого офіційного працевлаштування. А воно, за загальним правилом, установленим ст. 63 Трудового кодексу, можливо лише після 16 років.

У разі зміни прізвища дитини до дати першого працевлаштування присвоєний йому СНІЛС міняти не потрібно, так як ще немає страхового свідоцтва - на момент отримання документа в ньому вже буде вказана нова прізвище.

Однак можливі випадки, коли закон допускає працевлаштування дітей, які не досягли 16 (легка праця), а іноді навіть 14 років (зайнятість в цирку, в театрі, в кінематографі і так далі). У такому випадку, якщо дитина змінює прізвище, заміні підлягає і страхове свідоцтво. Така заміна здійснюється в загальному порядку, за допомогою звернення в ПФР або безпосередньо до роботодавця законних представників дитини.

Термін заміни свідоцтва

Те, скільки по часу робиться СНІЛС, залежить від приватних особливостей ситуації і місця подачі документів. Згідно, розміщеної на сайті ПФР, за загальним правилом заміна страхового свідоцтва здійснюється в місячний термін з моменту подачі заяви про обмін. Однак даний термін загальний і буде істотно відрізнятися при подачі документів в МФЦ або через роботодавця.

Так, при зверненні в багатофункціональний центр додатковий час піде на переадресацію запиту в ПФР. Аналогічне час (або навіть більше) піде і при передачі заяви через роботодавця. У силу сформованої практики, через МФЦ зміна СНІЛС займає близько 35-40 днів, через роботодавця - 40-45 днів.

Ціна питання

Зазначена послуга надається громадянам безкоштовно незалежно від органу, в який вони звертаються. Стягування коштів за видачу страхового свідоцтва вважається незаконним - при такому вимозі зверніться до правоохоронних органів.

Що таке СНІЛС: Відео