Все про Фен Хуан Дань Цун - TeaTerra

Фен Хуан Дань Цун - сорт чаю, який відноситься до темним улунам, є Напівферментований чаєм, входить до шістки знаменитих чаїв Китаю. Фен Хуан Дань Цунь (перекладається як «Одинокі кущі з гори Фенікса») - збірна назва для групи улунов з провінції Гуандун. Вони збирається в окрузі Чаочжоу - одному з найпопулярніших чайних районів (за що його іноді називають ще «Чаочжоуча»).
Фен Хуан Дань Цун - сорт чаю, який відноситься до темним улунам, є Напівферментований чаєм, входить до шістки знаменитих чаїв Китаю
Гірська система Фенхуан в міському окрузі Чаочжоу є батьківщиною кращих сортів чайних кущів державного значення, наприклад, сорти Фенхуан Шуйсянь. Кілька поколінь селян-чаєводи намагалися відбирати з сорту Фенхуан Шуйсянь найкраще, в результаті вийшов сорт Фен Хуан Дань Цун. Серед всіх китайських сортів чайних кущів, він володіє найсильнішим натуральним квітковим ароматом. Смак у такого чаю завжди міцний і освіжаючий, має особливий вишуканий і рідкісний запашний аромат.

Історія чаю Фен Хуан Дань Цун триває понад 900 років - чай з довгою історією і високою популярністю. Основний район виробництва чаю Фен Хуан Дань Цун - це міський округ Чаочжоу, який є одним з трьох найбільш великих чайних районів Китаю, де виробляють улун.

Порядок збору і різноманітність сортів Фен Хуан Дань Цунов
Чай широко поширений на висоті 500 метрів над рівнем моря і вище. Збір та обробка чаю Фен Хуан Дань Цун починається рано - скоростиглий белолістний сорт Дань Цун починає раніше всіх давати врожай. До і після весняного рівнодення (20 березня) відбувається безперервний збір врожаю, до таких сортів чаю відносяться сорти екстра-класу з ароматами меду і квітів, наприклад, Удун Мі Лань Сян Даньцун (乌 岽 蜜 兰香 单 丛).
Порядок збору і різноманітність сортів Фен Хуан Дань Цунов   Чай широко поширений на висоті 500 метрів над рівнем моря і вище
Після того як чай перетворений в Маочі, він проходить десятиденну обробку і в перші дні квітня поставляється на ринок. До і після Цінмін (4 квітня) починається збір сировини з скоростиглих кущів Даньцун, в цей період вони мають аромат кориці, магнолії та ін.

C 4 по 21 квітня (до початку сезону дощів) збирається весь урожай зі старих знаменитих сортів, до них відносяться сорт Сун №1 (宋 种 1 号), Хуанвейсян №2 (黄 桅 香 2 号), Чжіланьсян (芝兰 香) і інші особливо ароматні сорти чаю.
C 4 по 21 квітня (до початку сезону дощів) збирається весь урожай зі старих знаменитих сортів, до них відносяться сорт Сун №1 (宋 种 1 号), Хуанвейсян №2 (黄 桅 香 2 号), Чжіланьсян (芝兰 香) і інші особливо ароматні сорти чаю
Обробка Данина Цунов

Відмінні характеристики чаю
Листочки чаю мають міцний зовнішній вигляд, вони рівні, тютюнового кольору і блискучі на вигляд з вкрапленнями червоного. При заварюванні чай довго тримає стійкий природний аромат орхідеї. Чай характеризує міцний, щільний і освіжаючий смак. Він втамовує спрагу, перетворюючись в солодкий смак, а прозорий чайний настій має жовтий відтінок; «Чайне дно» складається з жовтого листя з червоною облямівкою, чай володіє характеристиками і вишуканістю високогірного чаю.

«Високогірна вишуканість» чаю
Термін «високогірна вишуканість» використовується для опису смаку і є ключовою відмінністю чаю Фен Хуан Дань Цун від чаїв, вироблених в інших районах.

«Високогірна вишуканість» - це наслідок трьох передумов:

  • екологічні умови вирощування;
  • чудові чайні ресурси різних сортів чайних дерев;
  • налагоджений процес збору та виробництва чаю.

Для того, щоб охарактеризувати якості чаю як «високогірна вишуканість», потрібно щоб дотримувалися ці умови. Крім цього, «високогірна вишуканість» впливає на такі якості чаю Фен Хуан Дань Цун як аромат, «жвавість», солодкість.

В межах чайного району Фенхуан виростає різноманітна рослинність, перебувають прекрасні гори і чисті ріки, коефіцієнт зеленої зони становить 96.4%. В районі ефективна охорона води і грунту. Велика лісова зона і повноводні водні джерела впливають на клімат, очищають повітря, підтримують природне екологічну рівновагу гір Фенхуан. Особливі якості чаю Фен Хуан Дань Цун формуються завдяки зростанню чайних кущів в екологічних умовах. Якість чаю завжди пов'язано з сезонністю, кліматом, рівнем вологості, кількістю водних ресурсів, а також з висотою над рівнем моря, грунтовими умовами та іншими чинниками - все це безумовно впливає на ціну чаю, це важливо розуміти.

Улун Сін Жень Сянь Дань Цун
Улун Сін Жень Сянь Дань Цун

Як правильно заварювати Фен Хуан Дань Цун
Фен Хуан Дань Цун витримує значно більшу кількість заварювань в порівнянні з іншими улунами, тому до техніки заварювання підходять серйозно. Якщо заварювати цей чай невідповідним способом, то смак легко зробити їдким і в'язким і це зіпсує враження про чай.

Перед заварюванням чаю Фен Хуан Дань Цун обов'язково прогорить чайник. Традиційно першу заварку необхідно злити.

Головна умова заварювання Фен Хуан Дань Цун - це все робити швидко: швидко насипати чай в чайник, швидко його пролити окропом і швидко розлити чайний настій. Звичайне кількість чаю Фен Хуан Дань Цун на середній чайник - це 6-7 м, після того як скипіла вода, необхідно обшпарити чайник, і тільки після цього засипати в нього чай. Це самі основні моменти при заварюванні Фен Хуан Дань Цунов.

Чай Фен Хуан Дань Цун відрізняється від способів заварювання інших чаїв. Це єдиний чай, який породив власну, «Чаочжоускую» чайну церемонію. Крім цього способу застосовуються і інші:

  • заварювання протокою
  • Приготування на вогні
  • Гун Фу Ча

майстерність збору   Чайні кущі Дань Цун виявилися найкращими серед популяції чайних дерев в колонії Фенхуан
майстерність збору
Чайні кущі Дань Цун виявилися найкращими серед популяції чайних дерев в колонії Фенхуан. Так як чай виходив ароматним, а смак особливим, то кущі з даної місцевості отримали окрему назву - Даньцун. За стандартом, з кущів збирають одну розкрилася нирку і два-три аркуші. Листя ніколи не збирають під палючим сонцем, в дощову погоду і під час туману. Зазвичай збір починається відразу після полудня, ввечері того ж дня чай проходить первинну обробку. Майже як і будь-який чай, Фен Хуан Дань Цун створюється в нічний час. В цілому процес виготовлення чаю триває близько 10 годин.

Процес виробництва чаю
Чай Фен Хуан Дань Цун має особливу технологію виробництва. Процес включає в себе кілька етапів: збір листя, розкладка чайного листя на матах, сушка під сонцем, «створення зелені», «фіксація зелені», скручування, обсмажування в печі, сушка гарячим способом, основні особливості виробництва полягають в часі збору чаю, чай збирають в ясний сонячний день після полудня, листя збирають вже відкрилися; розкладати чайне листя на циновках слід тільки в певний час, спочатку розкладають товстим шаром, потім тонким, просушка листя на сонці здійснюється в ясну погоду, коли сонячні промені зможуть добре висушити листя, в хмарну погоду листя завялівают на спеціальному обладнанні; процес «створення зелені» включає в себе «утрясання зелені» і «провітрювання зелені», зелень створюється на етапі провітрювання; «Фіксація зелені» відбувається під час обсмажування листя в спеціальній печі, скручування відбувається на спеціальних ролерів, вторинна обсмажування проводиться в спеціальних духових шафах.
Процес виробництва чаю   Чай Фен Хуан Дань Цун має особливу технологію виробництва
1.Сбор
Процес створення чаю Фен Хуан Дань Цун починається зі збору свіжого листя. Як тільки з'являються нові пагони збирають нирку і, як правило, 2-5 листочка від неї. Збирають не надто м'які листя, так як вони містять занадто велику кількість в'яжучих речовин, і не дуже старі, так як вони грубі, клітини в таких листах уже постаріли і смакові якості залишають бажати кращого. У зв'язку з цим, щоб зловити нирки необхідного ступеня зрілості, збір потрібно робити вчасно.

Час збору. В пекучу спеку, дощову погоду і під час туману ніколи не збирають чайне листя. Зазвичай збір починається після полудня, ввечері цього ж дня починається первинна обробка чаю, тому чай найчастіше виготовляється вночі. Необхідно вибрати ясний сонячний день, після полудня з 13.00 до 16.00 чай розкладають на рогожі і завялівают листя під сонцем, ясний день для збору сприяє успішному висушування чайного листя в другій половині дня. Для успішного завяливания чайного листя під сонцем необхідно вибрати час після полудня, так як після чотирьох годин сонячне світло стає не таким сильним, що дозволить уникнути підгоряння листя, також в цей час доби волога випаровується помірно, а дії в листі активних компонентів посилюються.

Вимоги до збору чайного листя: спритність рук, уважність, акуратність, при зборі ні в якому разі не стискати жменю, сортувати на місці, проводити збір своєчасно. Так званий акуратний збір передбачає уникати розриву листя і будь-яких пошкоджень листя і бруньок; також необхідно враховувати тепло рук, через якого листя можуть потемніти, стати червоними.

2. Зав'ялювання листя під сонцем.
Найсприятливіший час для завяливания листя чаю Фен Хуан Дань Цун - це час з 4 до 5 вечора, тривалість часу для просушування листя на сонці залежить від товщини листів, кількості вологи в них, сили сонячного світла та інших чинників. Під час процесу завяливания дотримуються таких правил: 1. Сильний сонячне світло не зможе як слід зав'ялити листя, а тільки спалити їх, 2. Уникати недостатнього або занадто тривалого завяливания листя на сонці. При недостатньому зав'яленні, в листі збережеться занадто багато вологи, не всі листи встигнуть стати м'якими, більшість листя збереже свою еластичність, що може привести до дуже гіркого смаку кінцевого продукту; якщо ж перетримати чай на сонці, то листя втратять занадто багато вологи, більшість молодих листя придбають червоний колір і зморщаться, і не зможуть відновити свою еластичність на наступних етапах виробництва
2
3. Етап провітрювання чайного листя.
Після завяливания чайного листя на сонці листя переміщують в приміщення в прохолодне місце на протяг. Чайне листя повинні віддати своє тепло, в цей час знижується температура і відновлюється водний баланс всередині чайного листя, таким чином листя відновлюють свою еластичність, цей процес називається «провітрюванням зелені». Процес провітрювання передбачає розкладку листя тонким шаром, при цьому висота шару не повинна перевищувати 3 см.

4. Процес «створення зелені».
Процес «створення зелені» є основним етапом, де формується аромат чаю, тому він безпосередньо пов'язаний з тим наскільки ароматним вийде чай, і буде цей смак щільним або мізерним. Процес «створення зелені» складається з трьох етапів, які повторюються кілька разів: підкидання (відбивання) листя, «утруска зелені», відновлення. На етапі «створення зелені» температура повинна підтримуватися на рівні приблизно 20 градусів, а відносна вологість повинна складати десь 80%.
4
5. Процес «фіксації зелені».
«Фіксація зелені» ще по-іншому називається «обсмажування зелені». Основною метою процесу «фіксації зелені» є за допомогою високих температур зупинити процеси ферментації в чайному листі, зафіксувати зелений колір чайного листя, сформувати смак і колір. Способи «фіксації зелені»: під час ручної «фіксації» зелені використовується великий вок, а ще нерідко використовується механізований спосіб «фіксації зелені». У чайному районі Фенхуан він також широко застосовується, чайні майстри використовують механізовані печі, і визначають за запахом готовність чаю, що виходить від них.

6. Процес скручування чайного листа.
Основна мета етапу скручування - це надати привабливу форму чайним листям, зруйнувати клітини в чайному листі, щоб речовини, що містяться в листі, просочувалися на поверхню, і щоб почалися біохімічні процеси, а також зробити поверхню чайного листя блискучою, смак щільним, чайний настій прозорим і збільшити кількість заварювань чаю.

На етапі скручування чайного листя необхідно враховувати наступне: 1. Поле прожарювання чайного листя на етапі «фіксації зелені» їх необхідно злегка обдати водяною парою і трохи розтерти, після чого листя размягчатся, їх буде легко скручувати і надавати їм форму. 2. Сила скручування належна починатися зі слабкого до більш сильного впливу, тиск так само повинен збільшуватися поступово, при такому розтиранні сік з чайного листя виходить в достатній кількості.

7.Процесс запікання чаю в печі.
Процес запікання чаю Фен Хуан Дань Цун складається з трьох етапів: первинне запікання, охолодження, повторне запікання. Головною метою цього етапу є випаровування залишилася вологи в листі, сприяє містяться речовин проходити теплофікацію, грає роль в утворенні аромату, збільшення і фіксації якісних характеристик чаю, а також збільшення терміну зберігання чаю. Чай Фен Хуан Дань Цун ніколи не можна запікати лише один раз.

Запікання - це ключова ланка в створенні всіх смакових якостей чаю, в процесі запікання завжди необхідно звертати увагу на зміни чаю і враховувати це, контролюючи весь процес. Під час просушування своєчасно перевертати листя, стежити за тим, щоб листя злегка зав'ялити, багаторазове запікання сприяє появі кольору і аромату у чайного листя і формування яскравого смаку.

8.Храненіе
Після фінального запікання чай відправляється в прохолодне і сухе місце на зберігання, в якому відсутні сторонні запахи. Упаковка, в якій буде зберігатися чай, повинна бути водонепроникною і не пропускати повітря, після цього чай поміщають в сухе місце. Фермери, які займаються вирощуванням і виробництвом чай Фен Хуан Дань Цун створюють спеціальні сховища для чаю і мають свої перевірені способи упаковки чаю. Вони використовують білі тканинні пакети з підкладкою з поліетилену, або використовують ємності з нержавіючої сталі для зберігання чаю, який буде в такому місці захищений від світла. Упаковка для роздрібної реалізації продукції - це подвійний паперовий пакет прямокутної форми, в який вміщається зазвичай 250 м В даний час частина фермерів зберігає традиційну упаковку чаю Фен Хуан Дань Цун, але при цьому розробляє її з урахуванням вимог до світлонепроникності, водонепроникності і повітронепроникності упаковки.
8

Основні географічні характеристики села Фен Хуан
Село Фенхуан розташована в східній частині провінції Гуандун, в північній частині міського округу Чаочжоу і в північно-східній частині повіту Чаоань. На сході межує з повітом Жаопін, на півдні примикає до села Дашань, на південному заході і заході прилягає до сіл Феннань і Чіфен, на північному заході і півночі межує з повітом Феншунь і Дабу. Займає площу в 182 км2. З усіх боків оточена горами, рельєф місцевості з північно-східної частини в бік південно-західній йде в нахил. Село Фенхуан знаходиться в 26.5 км від міста Чаочжоу, всього в селі розташоване 220 сіл, в основному тут проживають ханьці і народність ше, які в цілому складають 28900 чоловік, серед них народність ше становить 260 осіб, в селі Фенхуан гірська місцевість займає площу в 793600 му, а чайні плантації - 30000 му.

Чайні плантації високоякісного чаю діляться на ті, які розташовані на висоті над рівнем моря понад 1000 метрів, це близько 5000 му, в горах Удун; на висоті 800 (4000 му) метрів над рівнем моря - на схилі гори Дачжі; і на висоті 400 метрів над рівнем моря - схил Удун гори Фенхуан, це територія площею близько 900 му. Всі ці місця відомі тим, що чай Даньцун, вирощений в цих місцях, володіє сильним ароматом квітучих рослин: лотоса, магнолії, перцевої м'яти, мигдалю, кориці, імбиру, грейпфрута і ін. Запашні аромати.

Село Фенхуан була визнана Академією наук Китаю центром сільськогосподарського і промислового освоєння, а міський округ Чаочжоу - зразковим центром екологічного виробництва чаю улун.

Гора Фен Хуан
Гора Фен Хуан. Вид на чайну село.

місця зростання
Фен Хуан Дань Цун відноситься до темних улунам. Головним місцем зростання вважається чайний район гір Удун поблизу села Фенхуан міського округу Чаочжоу в провінції Гуандун. Даний район примикає до Південно-Китайського моря, тут помірний клімат, сезон дощів триває тривалий час, чайні дерева виростають на висоті понад 1000 метрів над рівнем моря в гірській місцевості, круглий рік на гори опускаються хмари і туман, тут повітря повішеною вологості, різниця в добових температурах дуже велика, середньорічна температура повітря - 20 градусів, річна кількість опадів становить помітно 1800 мл, родючий шар ґрунту дуже глибокий, багатий великим вмістом органічних речовин і різних мікрое ементов, що сприяє рясному зростанню чайних кущів і формуванню в листі великої кількості чайних поліфенолів і ароматичних речовин.

В даний час вже налічується понад 3000 великих чайних дерев сорту Даньцун, вік яких досягає 100 років. Всі вони мають особливі характеристики: висока якість і колосальні розміри: з кожного дерева річна продукція сухої сировини становить понад 10 кілограм.

Робота з чаєм
Робота з чаєм

Історія вирощування чайних кущів Фен Хуан Дань Цун
Село Фенхуан в повіті Чаоань в провінції Гуаньдун - це один з основних районів виробництва улунов. Вона має багатовікову історію вирощування чаю.

У цею период люди начали вісаджуваті добірні чайні насіння на своих ділянках. Раніше на чайних плантаціях при посадці чайних шматків не дотримувалися чітке відстань між ними, все кущі висаджувалися безладно, на одному му висаджували кілька десятків саджанців, а також на вільні місця в лісі. У той час за чайними плантаціями не доглядати, чи не удобрювали їх, не використали отрутохімікати і не робили обрізання, надаючи кущах вільно виростати в природних умовах. Дерева в середньому досягали 3-4 метрів у висоту, а деякі навіть і 7-8 метрів, щоб збирати чайне листя потрібні були додаткові пристосування або необхідно було підніматися по стовбуру дерева. В горах Удуншань досі можна зустріти подібний спосіб збору чаю, також в цих місцях не використовують добрива і не роблять обрізку, дозволяючи деревам адаптуватися до зростання в природних природних умовах. Збережені старі чайні кущі і раніше безладно розподілені по плантаціях.

Згідно із записами в «Історії династії Сун», імператор династії Південна Сун другого року Цзінянь (1278 г.) попрямував на Південь, проїжджаючи Чаочжоу. Його дорога проходила через гору Фенхуан Удуншань, коли імператор відчув сильну спрагу, людина з почту імператора забрався на гору і зірвав пару верхніх листочків з невідомого куща, випивши ковток чайного настою імператор відразу відчув чудодійний ефект. З тих пір почали повсюдно культивувати ці чайні кущі, і назвали цей сорт - «Сун».

Історія виробництва чаю в містечку Фенхуан в Чаочжоу записана в історико-географічних описах провінції минулих епох: на чотирнадцятий рік періоду правління династії Мін під девізом Чудесне умиротворення (Чжу Хоуцун) (1535 г.) в «Географічному описі провінції Гуандун» було записано: «Чай з Чаочжоу, той що росте на березі поруч з шовковицею, прекрасний ». На двадцять шостий рік правління династії Мін під девізом «Чудове умиротворення» (1547 г.) в «географічному довіднику округу Чаочжоу» в записах про земельні податки зазначено: «Повіт Жаопін (до листопада 1958 роки село Фенхуан підпорядковувалася повіту Жаопін) щорічно повинен в якості підношення до імператорського двору 150 фунта і три ляна чайного листя і чайних нирок на 180 фунта і три ляна ». Таким чином, можна побачити масштаби вирощування чаю в той час, і що в період правління династії Мін чай вже входив в категорію товарів для підношення імператору.
Історія виробництва чаю в містечку Фенхуан в Чаочжоу записана в історико-географічних описах провінції минулих епох: на чотирнадцятий рік періоду правління династії Мін під девізом Чудесне умиротворення (Чжу Хоуцун) (1535 г
Дань Цун - самотній кущ

Як село Фенхуан повіту Чжаоань стала «Батьківщиною знаменитого китайського чаю»
Село Фенхуан повіту Чжаоань була висунута китайським науковим співтовариством на звання «Батьківщини знаменитого китайського чаю». До цього, в травні 1995 року селі Фенхуан вже було присвоєно звання «Батьківщини китайського улуна».

Повідомляється, що відбір на звання «Батьківщини знаменитого китайського чаю» проводився на підставі наукових даних, був розроблений метод відбору чаю на звання «Батьківщини знаменитого китайського чаю», яким керувалася експертна комісія при перевірці і оцінці кандидатів в провінціях Гуандун, Чжецзян, Цзянсі, Фуцзянь , Гуансі і ще 16 інших провінцій і міст (автономних областей), задіяних у виробництві чаю. 35 експертів проводили строгий контроль і давали оцінки, таким чином на підставі наданих даних було відібрано 14 кандидатів, список яких був опублікований в інтернеті на 7 днів, не отримавши ніяких заперечень, він був затверджений комісією. Село Фенхуан змогла отримати найбільшу кількість голосів, хоча боротьба була не з легких.
Повідомляється, що відбір на звання «Батьківщини знаменитого китайського чаю» проводився на підставі наукових даних, був розроблений метод відбору чаю на звання «Батьківщини знаменитого китайського чаю», яким керувалася експертна комісія при перевірці і оцінці кандидатів в провінціях Гуандун, Чжецзян, Цзянсі, Фуцзянь , Гуансі і ще 16 інших провінцій і міст (автономних областей), задіяних у виробництві чаю
село Фенхуан

Село Фенхуан має довгу історію вирощування чаю. Протягом багатьох років село жила за рахунок чаю, вирощувала чай у великих масштабах, проводила роботи по поліпшенню його властивостей, виробила виробничий стандарт, перевела господарство на промислову основу і розвинула чайних туризм. Завдяки чаю економіка отримала посилений розвиток, поступово сформувався власний фонд насіння для відтворення, виробничі посадки, способи обробки, розвинулися науково-дослідні структури і налагодилися структури збуту продукції, також була заснована головна компанія, завдяки якій був проведений перехід на промислову основу фермерських виробництв, з метою створити міцну основу для чайного виробництва.

Чай з села Фенхуан має чудові характеристики: стійкий аромат, велика різноманітність ароматів і чудовий смак. Чай неодноразово отримував почесні звання в національних змаганнях, і має широку славу в народі.

В даний час в селі високогірні чайні плантації займають територію в 50000 му, річна продукція становить 2 500 000 кілограмів чайного листя, вартістю понад 200 млн. Юанів.
В даний час в селі високогірні чайні плантації займають територію в 50000 му, річна продукція становить 2 500 000 кілограмів чайного листя, вартістю понад 200 млн
джерело: http://dachatea.ru