В Україні лікарі починають лікувати пацієнтів на відстані

Гаряча лінія

Відеоконсультацій. У спеціалізованій телемедичної мережі лікарі миттєво допомагають один одному радою в складній ситуації

Під телемедициною в сучасній охороні здоров'я мається на увазі використання комп'ютерної та телекомунікаційної техніки для надання медичної допомоги та послуг там і в той момент, де це необхідно. Навіть якщо лікаря від хворого відокремлюють сотні кілометрів.

виклики часу

Потреба в нових підходах до медичної допомоги назрівала давно. Населення Землі швидко зростає, медичні вузи не встигають готувати потрібну кількість фахівців. Крім того, багато людей живуть в сільській місцевості, де лікаря, щоб дістатися до хворого, потрібно подолати велику відстань. Навіть у такій розвиненій країні, як США, жителі сільськогосподарських регіонів складають більше 20% населення країни. І тільки 9% медиків працюють поблизу від можливих пацієнтів.

Директор Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Юрій Антипкін наводить приклад з українських реалій: "Зараз відбувається модернізація перинатальних центрів країни (" перинатальний "- термін, що позначає сам момент і кілька тижнів після народження. - Ред.). Потрібно забезпечити всі центри висококваліфікованими кадрами. досвід показує - щоб підготувати хорошого фахівця, потрібно 10-12 років. Ми не можемо чекати так довго. Виходом із ситуації стає можливість отримання консультації від більш досвідченого фахівця в режимі онлайн ".

Також телемедицина згладжує перекіс у розподілі фахівців. "Наприклад, досвідчені травматологи і ортопеди сконцентровані у великих містах, - пояснює голова правління Асоціації розвитку української телемедицини Антон Владзімірський. - Але рівень травматизму високий всюди в країні. І аварії відбуваються не тільки в містах-мільйонниках. Передача інформації та консультації через інтернет стануть у пригоді тим медикам, що працюють на місці аварії ".

історичний екскурс

Телемедицина - тренд в науково-популярній публіцистиці, нарівні з нанотехнологіями або 3D-печаткою: говорити про неї стало модно. Термін постійно з'являється на сторінках преси як щось нове, інноваційне. Але чи так це? На це питання відповів Антон Владзімірський.

"Так, до цього напрямку постійно клеяться ярлики" інновації "," новизна ". Насправді це давно застосовується технологія.

У 1905 р Вільгельм Ейнтховен, професор фізіології Лейденського університету, здійснив трансляцію електрокардіограми з домашньої лабораторії в університетську клініку на відстані півтора кілометрів по телефонному кабелю ", - розповідає експерт.

Що стосується України, то ще в 1935 році професор Мар'ян Франке організував постійне використання телеелектрокардіографіі. Передавальну станцію перебувала у відділі інфекційних хвороб державної лікарні Львова, а приймальня - на медичному факультеті університету. За словами самого Франке, "залишення пацієнта на місці (завдяки використанню теле-ЕКГ) дозволяло уникнути побічних реакцій, пов'язаних з транспортуванням хворого".

Телемедицина в сучасному її розумінні знову з'явилася в Україні в 1960-1970-і роки, з моменту впровадження перших аналогових систем теле-ЕКГ ( "Хвиля") і біорадіотелеметріческіх приладів. Починаючи з 2000 р, в країні діє загальнодержавна система, що базується на цифрових технологіях.

telemedicina-2

Вузьке місце: легітимність

Незважаючи на те, що для телемедицини в цілому "цілі ясні, завдання поставлені", в її розвитку не все так гладко. "Найважливіше: якщо підходити до питання строго, то телеконсультації сьогодні не є легітимними. Не розроблена правова база, якою регулювалася б їх робота, - розповідає Юрій Антипкін. - У прийнятій зараз практиці лікар після консультації пацієнта ставить свій підпис у відповідній медичній документації, тобто несе відповідальність за свої дії. У разі телеконсультації цей момент зникає. Можливо, потрібно використовувати цифровий підпис або інший інструмент ... Одним словом, проблема чекає свого рішення ". Крім того, питання викликає конфіденційність інформації про пацієнтів і захист лікарської таємниці.

Але так чи надійна в порівнянні з телемедициною традиційна практика? Антон Владзімірський подає такий приклад. Він розповів, що місяць тому в Донецькій області було створено ядро ​​нової телемедичної мережі в рамках програми "Зупинимо туберкульоз разом". "Зараз, якщо пацієнт хворий мультирезистентною формою туберкульозу (т. Е. Збудник стійкий до багатьох видів антибіотиків), кожні два місяці документи пацієнта повинні бути надані на спеціальний консиліум, - пояснює експерт. - Як це виглядає? Дві величезні сумки набивалися історіями хвороб пацієнтів , до них додавали рентгенограми. І ось ці вози документів відправляли до обласного центру. Кілька днів сумки лежали там, де їх кинули. А адже це оригінали медичної документації! Про яку конфіденційності може йти мова? М и ж впровадили цілий комплекс технологій. У нього входить закрита система документообігу, засоби спілкування - дуже проста в обігу відеоконференція, електронний реєстр пацієнтів, який об'єднує ці сервіси портал. При такій схемі захистити інформацію набагато простіше. Найближчим часом більшість консиліумів фтизіатрів буде проводитися в режимі онлайн ".

Україна: процес пішов

Не можна сказати, що в нашій країні надання медичної допомоги на відстані розвивається семимильними кроками. Але прогрес цілком відчутний. Так, успішно функціонує загальнонаціональна телекардіологіческая мережу. Вона охоплює всі області, але, на жаль, не всі лікарні. За останні 5 років в цій мережі відбулося 250 тисяч консультацій. У більшості випадків вдається поліпшити стан пацієнта без того, щоб перевозити його до місця консультації з лікарні, де він знаходиться. "Наведу ще кілька показових цифр. У половині випадків при використанні телемедицини уточнюється або взагалі змінюється діагноз. Вдумайтеся - половину хворих лікували б, м'яко кажучи, не зовсім коректно! - розказує Антон Владзімірський. - За розрахунками, дооснащення первинної ланки медичних закладів необхідним для телемедичного сервісу обладнанням вимагає 200 млн грн. А за 10 років це вкладення заощадить в масштабах країни 6 млрд грн за рахунок зниження смертності ".

Інновації для порятунку

Реалізація глобальних планів вимагає багато часу і зусиль. А рятувати людські життя потрібно вже зараз ... Ще в 2008 роки року компанія МТС почала розвивати проект "Мобільна медицина", а з ним - і створювати спеціальну телекомунікаційну мережу, яка зв'язала б воєдино медичні установи країни. Крім прокладки оптоволоконної мережі між медичними установами, поставляються комп'ютери, сервери, обладнання для відео-конференц-зв'язку, спеціальне програмне забезпечення. А сама передача даних здійснюється на основі виділеного захищеного доступу в Інтернет (це закрита мережа, яка гарантує повну конфіденційність, надійний захист від зломів, витоків і ін.).

8telemed

"Ідея створення телемедичної мережі цілком природна для такої компанії як МТС. По-перше, наш бізнес і наші послуги - інноваційні за самою своєю суттю, - розповідає начальник відділу зв'язку з громадськістю компанії" МТС Україна "Вікторія Рубан. - Наша компанія 20 років тому принесла в Україну сучасні телекомунікаційні технології. і телемедицина логічно стала черговим нововведенням. Ми знаємо, наскільки ефективними для бізнесу, соціального сектора, людей - всіх, можуть бути телекомунікаційні рішення, і розробляємо проекти, а алогов яким поки що немає в Україні, але за якими майбутнє. Хтось повинен бути першим ". У 2011 році до проекту приєдналися група ДТЕК і Благодійний фонд Ріната Ахметова "Розвиток України".

Проект "Мобільна медицина" - некомерційний. Компанія не тільки не отримує доходів від його реалізації, але і повністю бере на себе всі витрати, пов'язані і з будівництвом мережі закупівлею обладнання, розробкою програмного забезпечення.

На сьогоднішній день національна телемедична мережа об'єднує 39 установ різного рівня, включаючи провідні медичні центри країни: Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. Н.М. Амосова, Інститут педіатрії акушерства та гінекології, Інститут нейрохірургії, Інститут раку, дитяча спеціалізована лікарня ОХМАТДИТ, обласні, міські і районні лікарні.

У Харківській області і в Луганську компанія МТС розвиває проект по автоматизації служби швидкої допомоги. Метою проекту є забезпечення обміну даними і зв'язок бригад з диспетчером, стаціонаром, черговими фахівцями, оперативно-рятувальними службами, а також між лікарями однієї бригади і з водієм автомобіля.

В одній тільки Харківській області система від МТС координує роботу 220 автомобілів і бригад швидкої, центральної диспетчерської, 21 відділення швидкої медичної допомоги районних лікарень, 19 пунктів швидкої допомоги області, 10 підстанцій швидкої допомоги.

Використання автоматизації вже принесло свої плоди: час проїзду скоротилося до 80%, витрата палива скоротився до 10%. Ефективність роботи лікарів суттєво підвищилася за рахунок оперативної передачі даних. Харківська служба отримала високі оцінки від фахівців служби "911" (США). За стандартами служби час передачі виклику бригади - до 53 сек. У Харкові цей норматив становить 25-40 сек.

Завдяки телемедицині вже вдалося врятувати не одне життя. Медики впевнені: "Мобільна медицина" може перерости в стратегічну національну програму, а в майбутньому прийти в кожну міську лікарню і сільську амбулаторію.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Але чи так це?
Але так чи надійна в порівнянні з телемедициною традиційна практика?
Як це виглядає?
Про яку конфіденційності може йти мова?