ІТ на потужному фундаменті класичного університету

  1. ВМК номер один
  2. 100 років на шляху до класичного університету

З університетом у Євгена Чупрунова пов'язана вся його життя - він закінчив фізичний факультет Горьковського державного університету в 1973 році, з 1994 року протягом 14 років був деканом свого факультету, а в 2008-му обраний ректором НДУ ННГУ З університетом у Євгена Чупрунова пов'язана вся його життя - він закінчив фізичний факультет Горьковського державного університету в 1973 році, з 1994 року протягом 14 років був деканом свого факультету, а в 2008-му обраний ректором НДУ ННГУ. Про витоки ІТ-підготовки в ННГУ, її сучасні особливості, досягнення, проблеми та завдання, якими живе сьогодні університет і які зачіпають процеси навчання майбутніх фахівців ІТ-галузі, розповідає Євген Чупрунов.

Які відмінні риси підготовки фахівців з інформаційних технологій в ННГУ?

Інформаційні технології є пріоритетним напрямком ННГУ як національного дослідницького університету - всі спеціальності, пов'язані з ІТ, сьогодні самі конкурсні в університеті. Факультет обчислювальної математики і кібернетики (ВМК) ніколи не має проблем з набором хороших абітурієнтів, але ми не зосередили всю ІТ-підготовку тільки на ВМК. В університеті на різних факультетах є групи з інформаційних технологій зі своїми особливостями. Наприклад, радіофізичний факультет готує фахівців за хвильовим процесам - це майбутні кадри для Академії наук. На фізфаку дуже потужна кафедра інформаційних технологій в фізичних дослідженнях займається підготовкою, орієнтованої на оборонні завдання. На цю кафедру завжди великий конкурс, випускає вона всього 25 чоловік, при цьому щорічно отримує від Міноборони близько 20 млн руб., Що показує рівень серйозності підготовки. Напрями, пов'язані з ІТ, є на економічному і фінансовому факультетах.

Першою особливістю ІТ-підготовки в ННГУ є те, що ми прагнемо реалізувати ІТ-освіту з проекціями на інші науки. Друга особливість полягає в тому, що при підготовці ІТ-фахівців ми виділяємо ключові напрямки, які найбільш затребувані суспільством і за якими університет отримав визнання в країні та за кордоном. Серед таких напрямків варто особливо сказати про суперкомп'ютерних технологіях - в університеті склалася струнка система підготовки в цій області, що включає курси для бакалаврів і спеціальний напрям в магістратурі. Крім того, ми проводимо підвищення кваліфікації для викладачів російських вузів і організуємо Суперкомп'ютерний форум. Разом з рядом провідних російських університетів ми беремо участь у виконанні масштабного проекту розвитку суперкомп'ютерного освіти в країні, що реалізується відповідно до рішень комісії Президента РФ з модернізації і технологічного розвитку економіки Росії. В рамках цього проекту в 2011 році в університеті було підготовлено понад 400 фахівців в області суперкомп'ютерних технологій.

Характерна риса навчання ІТ-фахівців в університеті складається також і в тому, що ми це робимо разом з роботодавцями. Чому це необхідно? Трохи перебільшуючи ситуацію, можна сказати, що студент, вступаючи на перший курс, часто не має уявлення, чим він займатиметься після закінчення вузу. Сьогодні проривні технології оновлюються за 5-6 років, і термін підготовки кваліфікованого фахівця становить 6 років. Чому в цій ситуації вчити студента, щоб він не виявився зайвим після випуску? Співпраця з роботодавцями є ефективним відповіддю.

Як організовано взаємодію університету з роботодавцями?

Я вважаю не зовсім плідної ідею залучення компаній безпосередньо до навчання студентів. Викладання в університеті - професійна діяльність, і нею не можна займатися мимохідь. Потрібен інший підхід, коли, наприклад, такі компанії, як Intel, працюють з ННГУ на тих же принципах, що і з провідним американським університетом. Вони передають ННГУ зразки сучасного обладнання і створюють центри компетенції, надаючи старшокурсників можливість у них попрацювати. Тим самим ми, з одного боку, вирішуємо завдання підготовки фахівців в інтересах компанії та ІТ-індустрії, а з іншого, даємо студентам можливість прийняти усвідомлене рішення, чи підходить йому робота в такій компанії, а компанії - оцінити, наскільки йому підходить такий студент. Тісна співпраця з безліччю ІТ-компаній - одна з характерних особливостей нашого університету.

Інший приклад - ядерний центр в Сарові, який із задоволенням бере наших випускників, але в процесі навчання студент не поїде працювати в Російський федеральний ядерний центр у Сарові з міркувань віддаленості, секретності і т. Д. Як зробити так, щоб до них приходили не тільки теоретики? Саров забезпечує фінансування, а ми організуємо лабораторію, яка займається наукою в їх інтересах. Студенти різних факультетів - мехмату, ВМК, фізфаку, радіофак - отримують можливість підробити, орієнтуючись на коло завдань, з якими вони можуть зіткнутися після випуску. Цього року ВНДІЕФ реалізує у нас амбітну програму, організовуючи в університеті два великих наукових підрозділи в області ІТ і лазерних технологій.

Таким чином, якщо роботодавцю потрібні випускники університету, йому слід інвестувати в навчання, але не просто дати гроші за фахівця, а організувати науковий підрозділ, який працюватиме в університеті по його тематиці. Але це дорого, тому очевидно, що тільки великі організації можуть розраховувати на те, що ННГУ готуватиме фахівців з урахуванням їх інтересів.

Наскільки вдається захоплювати студентів наукою і залишати в університеті?

Середній вік викладачів на факультеті ВМК - 48 років. Молодь є, але молоді фахівці залишаться на факультеті лише за умови, що будуть отримувати нормальну зарплату, а в вузі сьогодні це можливо, тільки якщо людина додатково працює. Тому зараз головне наше напрямок діяльності з підвищення добробуту співробітників - це залучення їх до участі в наукових проектах. У минулому році середня зарплата в університеті склала 28600 руб., І більше 70% цих грошей ми заробляємо самі за рахунок грантів та договорів з промисловістю. Молодих фахівців можна залишити в університеті, тільки якщо їх вдається залучити до наукових проектів, за умови, звичайно, що у них є інтерес до цього.

Як приклад організації робіт по залученню молоді до наукової діяльності можна привести Лабораторію інформаційних технологій (ІТЛаб), створену на ВМК за сприяння компанії Intel. В рамках лабораторії ведеться велика кількість навчальних і науково-дослідних проектів, в яких беруть участь студенти та викладачі. Виконання цих проектів дозволяє відбирати студентів зі схильностями до наукової роботи, захоплювати їх тематикою і формувати їх як дослідників. Такі лабораторії дозволяють зорієнтувати найбільш здібних студентів на роботу в університеті і утримати їх від примітивної підробки на старших курсах.

Що є джерелом тим таких наукових проектів?

Теми визначаються можливостями фінансування. Є кілька джерел. По-перше, це проекти, які фінансує держава через Міносвіти або через такі програми, як ФЦП "Наукові та науково-педагогічні кадри інноваційної Росії». По-друге, замовлення різних галузей промисловості. У минулому році бюджет університету склав 2,8 млрд руб., З яких 0,8 млрд у вигляді субсидій видало Міністерства освіти та науки, а приблизно 0,7 млн ​​зароблено на наукових проектах, що дуже велика сума для класичного університету. Участь в таких проектах виграють в основному фізики, хіміки та фахівці з інформаційних технологій, хоча в 2012 році два великих гранту отримав факультет соціальних наук. В області ІТ мова йде про проекти, пов'язані з нанотехнологіями, хвильовими процесами, лазерними технологіями і суперкомпьютерами.

Чи вважаєте ви правильним враховувати професійні стандарти в області ІТ в університетських програмах?

Розроблені в стандартах рекомендації - це думка роботодавців, і їх, звичайно, потрібно враховувати при формуванні навчальних планів підготовки ІТ-фахівців. Треба відзначити, що ми активно співпрацюємо з АП КІТ, - зокрема, в організації однієї з провідних конференцій в галузі ІТ-освіти «Викладання ІТ у Російській Федерації». Разом з тим слід розуміти, що навчальні плани повинні виходити за рамки професійних рекомендацій і в значній мірі бути орієнтовані на перспективу.

Але я б подивився на це ширше. Міністерство освіти запропонувало підтримувати різні форми громадської акредитації підготовки фахівців, закликавши організувати таку систему, щоб у ВНЗ була можливість акредитувати свій напрямок підготовки у професійного співтовариства. Причому не в обов'язковому порядку, а добровільно. Такий досвід вже є. У Росії існує, наприклад, асоціація юристів, у якій 62 виші отримали акредитацію своїх юридичних напрямків, і ННГУ в їх числі. В ІТ має бути приблизно так само. Потрібно не тільки писати вимоги, а ввести форму громадської акредитації - роботодавці повинні сказати, що університет готує добре за даним напрямком: має відповідні викладацькі кадри, обладнання, традиції, наукові школи і т. Д.

Що повинна включати в себе така акредитація?

Три кити, на яких стоїть університет, - це освіта, наука та інновації. Їх і має оцінювати професійне співтовариство. Треба проаналізувати рівень викладання в університеті: як ми готуємо студентів, де вони працюють після випуску, наскільки вони затребувані. Потім оцінити, що з себе представляє університет з точки зору науки, яку репутацію має в науковому світі, займається актуальними науковими завданнями і т. Д. І наступний пункт - інноваційність університету. Інновація - це виробництво нової продукції або надання принципово нових послуг на основі отриманого нового знання. Для вузу це означає, що кожне нове досягнення у відповідній науці має знайти відображення в освіті. А з іншого боку, студенти повинні бути причетні до отримання нового знання.

Наскільки важливою ви вважаєте підтримку підприємницьких ініціатив в стінах університету?

Навчити всіх підприємництву неможливо - не всі мають до цього схильність, але університет повинен дати можливість. У ННГУ є інноваційно-технологічний центр, який допомагає в створенні малих інноваційних підприємств і дає можливість пройти відповідне навчання, що входить в програму для всіх аспірантів, а для студентів - за бажанням. Ми надаємо всебічну підтримку малим компаніям і окремим студентам, які хочуть брати участь в таких підприємницьких програмах, як «Старт» і «розумників».

Чи вигідно це університету?

На жаль, доходу ця діяльність нам поки не приносить. Але університету це вигідно, оскільки успішні випускники - завжди вклад в наш добробут, нехай і опосередкований.

ВМК номер один

Факультет обчислювальної математики і кібернетики ННДУ був відкритий в 1963 році і став першим факультетом такого профілю в країні. Як зазначає декан ВМК Віктор Гергель, історія факультету почалася ще в 1958 році, коли Міністерство освіти СРСР ініціювало підготовку фахівців з обчислювальної математики на механіко-математичному факультеті Горьковського університету. Вступати на 25 місць нової спеціальності приїхали 1600 осіб з усієї країни. У 1963 році відбувся перший випуск і було прийнято рішення організувати факультет ВМК.

Сьогодні на ВМК ННДУ ведеться підготовка за трьома напрямками. Напрямок «прикладна математика та інформатика» передбачає фундаментальну підготовку з математичного моделювання та застосування цих знань в ІТ. Напрямок «фундаментальна інформатика і ІТ» було розроблено з урахуванням рекомендацій міжнародного освітнього стандарту Сomputing Сurricula 2001 і робить основний упор на навчання в області комп'ютерних наук. В рамках напряму «прикладна інформатика» готуються фахівці з розробки і використання великих інформаційних систем.

Стратегічною лінією університету є співпраця з ІТ-компаніями. У списку партнерів ВМК та інших факультетів ННГУ такі представники ІТ-галузі, як Intel, Microsoft, IBM, Nvidia, Supermicro, Niagara, Teleca і інші. Співпраця дозволяє університету розуміти тенденції галузі і вимоги роботодавців і отримувати доступ до найсучасніших технологій, а ІТ-компаніям - купувати кваліфікованих фахівців і реалізовувати спільно з вузом дослідні проекти. «Протягом багатьох років ми відпрацювали організацію такої взаємодії шляхом створення спільних лабораторій, - розповідає Гергель. - Піонером тут була компанія Intel, яка в 2002 році відкрила в ННГУ дві лабораторії - на ВМК і на радіофізичному факультеті ». Лабораторії вирішують три основні завдання: надають можливість додаткової освіти для студентів, забезпечують розробку навчальних матеріалів з нових напрямків і підтримують виконання наукових проектів. Лабораторії користуються великою популярністю серед студентів - відбір завжди проходить з конкурсом три-чотири людини на місце.

Одним з важливих напрямків розвитку факультету Гергель називає дистанційне навчання, в якому можливості сучасних технологій поєднуються з класичними принципами підготовки студентів. Це має на увазі не просто викладання всіх курсів в електронному вигляді, а розміщення викладачем в Мережі матеріалів з тих тем, які він не встигає охопити в лекціях або які виявляються недостатньо освоєними студентами. Це дозволяє студентам краще розібратися в матеріалі і підвищує ефективність проведення занять. Крім того, реалізується масове електронне тестування, аж до проведення тестів після кожної лекції, завдяки чому викладачі можуть виділяти сильних і слабких студентів для знаходження до них індивідуального підходу.

В області дистанційного навчання факультет активно співпрацює з Національним відкритим університетом «ІНТУЇТ», на ресурсах якого представлено безліч курсів ВМК ННДУ і реалізується проект інтернет-університету суперкомп'ютерних технологій (Www.hpcu.ru).

У десятці кращих університетів світу в області високопродуктивних обчислень, складеної компанією Microsoft, присутній лише один російський університет - ННГУ.

Чи можете ви навести приклади підприємницьких ініціатив в області ІТ на факультетах ННДУ?

Три роки тому був прийнятий федеральний закон, згідно з яким вузи змогли стати співзасновниками малих інноваційних підприємств. У нас в університеті створено 13 таких малих компаній, половина з них - ІТ-компанії. Зрозуміло, що реалізувати силами малого підприємства зі штатом в 10 чоловік високотехнологічний проект складно, тому ми намагаємося це робити в партнерстві з «ОКБ Сухого», «Газпромом» і т.д. У малій компанії можна розробляти програмні продукти, послуги, невеликі фармацевтичні проекти. Тому значне число малих ІТ-компаній в університеті - це, скоріше, об'єктивне відображення ситуації, ніж наша заслуга як університету, провідного підготовку ІТ-фахівців.

У цих малих компаніях працюють хлопці з різних факультетів. Наприклад, на радіофізичному факультеті створена компанія «Лабораторія мобільних сервісів», команда якої під керівництвом Олексія Умнова, завідувача лабораторією фізичних основ і технологій бездротового зв'язку, розробила цікавий програмний сервіс для абітурієнтів. На мобільний телефон можна отримати всю необхідну інформацію: розклад роботи приймальної комісії, номери кімнат, необхідні документи, план університетського містечка і т. Д. З іншого боку, це універсальний путівник, який можуть застосовувати різні організації, - наприклад, програмою зацікавилися в міській та обласної адміністрації.

Як ви оцінюєте рівень сучасних абітурієнтів? Чи вважаєте ви важливим починати роботу з майбутніми студентами ще зі школи?

До нас приходять гідні - університет такого рівня в регіоні один, але проблеми є. Не хочу сказати, що нинішні абітурієнти краще або гірше. Вони інші. На жаль, діти не вміють читати і писати - комп'ютер замінив все, з книгами проблема. Діти звикли, що все можна знайти, а не отримати, доклавши певних зусиль. Якщо нас вчили доводити теореми, а результат отримувати своїми силами, то зараз майже всі можна витягти з Мережі. І тут головна проблема не в змісті того, що вони таким чином отримують, а щодо молодих людей до процесу навчання.

Є проблеми з менталітетом сьогоднішніх абітурієнтів. На жаль, зі школи сегодня Виходять хлопці, Які часто ні в что НЕ вірять. Зокрема, смороду НЕ вірять в відповідальність. Я читаю лекції на молодших курсах фізичного факультету і бачу, що студенти не вірять, що треба вчитися, інакше їх обов'язково відрахують. Адже в школі не відраховують.

Але вселяє надію те, що зберігається приблизно той самий відсоток чудових дітей, який був за радянських часів. Значить, є для кого працювати. Для прикладу можу сказати, що в області ІТ в 2008 році наші студенти вибороли друге місце на світовому фіналі конкурсу Imagine Cup, а в 2011 році стали срібними призерами світового чемпіонату з програмування та переможцями студентського конкурсу в номінації «Досягнення максимальної продуктивності» на провідній конференції Supercomputing .

Університет обов'язково повинен йти в школу. Ми повинні надавати дітям можливість пройти «курс молодого бійця» з профорієнтації. У ЄДІ більше плюсів, ніж мінусів, але він позбавив нас дуже важливою профорієнтаційної функції - хтось повинен сказати людині, що він не математик, а бухгалтер, або не бухгалтер, а великий лінгвіст. До цього ми дуже багато займалися з абітурієнтами, була широка система залучення дітей до виконання шкільних наукових робіт. Якщо школяр два роки проводить в лабораторіях університету, миє пробірки, робить розрахунки, він звикає до цих стін і розуміє, його це чи ні. І помилок при надходженні було значно менше.

Я вважаю великим досягненням вузівського спільноти то, що ми відстояли олімпіади. Олімпіада дозволяє абітурієнтові у відкритій, змагальної формі проявити свої інтелектуальні здібності, свій талант в певній вузькій галузі. ННГУ проводить шість акредитованих олімпіад практично в усіх напрямках, і близько 9% прийому в університет складають переможці та призери олімпіад. Це діти, які, як правило, добре вчаться і мають більш високий середній бал в першу сесію в порівнянні з іншими.

Ваше ставлення до системи «бакалаврат-магістратура»?

Ми давно вчимо за цією схемою. Треба визнати, що в нашій країні освіта стала масовим, а це означає, що всередині освіти повинна бути диференціація - більш масове і більш елітарне. Тому введення двоступеневої системи «бакалавр-магістр» - це, як мені здається, правильний відгук держави на потребу в масовому освіті. Хочеш отримати диплом - учись чотири роки і йди працювати. Хочеш отримати елітну освіту - візьми участь в конкурсі в магістратуру.

Друге, що покликана забезпечити ця система, це мобільність. Наш шлях - обов'язкова інтеграція в світовий освітній простір. Для цього потрібно, перш за все, мати сумісні навчальні програми і систему оцінок. У нас в університеті семибальною європейська система введена ще в 90-і роки. Але мобільність - це ще й можливість поїхати вчитися туди, де ти хочеш. На жаль, ми за кордон поїхати тепер можемо, а ось до нас з-за кордону і з інших регіонів Росії ні викладачі, ні студенти практично не мають можливості їздити. Їм просто ніде жити. Як повинна бути влаштована мобільність? Скажімо, студент отримує ІТ-освіту. Він вступив на ВМК ННДУ, провчився в бакалавраті і перш ніж почати працювати в Intel, хоче поїхати в Санкт-Петербург в ИТМО і прослухати там кілька курсів. Але чи зможе йому ИТМО надати житло? У нас в університеті буде поставлений третій в Росії за потужністю суперкомп'ютер, і, наприклад, студентам з Південно-Уральського держуніверситету, де добре розвинена підготовка фахівців з суперкомп'ютерних технологій, було б цікаво продовжити навчання у нас. Але все знову впирається в житло. Звичайно, до нас приїжджають, але цей процес поки не масовий.

Система «бакалаври-магістри» - це перший маленький крок до організації загального освітнього простору спочатку у нас в країні, а в перспективі, можливо, і з Європою. Але для цього ще треба створювати умови. Зокрема, у нас на факультеті іноземних студентів є програми з інформаційних технологій, які ведуть викладачі ВМК, які вільно володіють англійською мовою. І в новій стратегії розвитку університету до 2018 року передбачається збільшення числа таких програм.

Чи практикує ННГУ впровадження технологій дистанційного навчання?

Ми активно цим займаємося, і декан факультету ВМК Віктор Павлович Гергель є одним з ідеологів цього процесу. У ННГУ є філії в промисловому поясі Нижнього Новгорода. Ми ніколи не наймаємо шкільних вчителів, щоб вони вели навчання в наших філіях, а привозимо туди своїх викладачів. Частина курсів вже перевели на дистанційні методи. Ця робота йде швидкими темпами, витрачаються великі кошти для купівлі обладнання, розробки технологій і оплати фахівців, які пишуть відповідні програми. У майбутньому році обов'язково оголосимо конкурс на розробку дистанційних лекційних курсів з інформаційних технологій і по ряду інших напрямків. Зокрема, для створюваного філії ННГУ в Придністров'ї, де ми хочемо викладати ІТ-напрям. ІТ - найбільш благодатний область для застосування дистанційних методів навчання.

100 років на шляху до класичного університету

Нижегородський державний університет був заснований в 1916 році як перший вищий навчальний заклад регіону, причому він створювався як народний. Його організацією багато займався А. М. Горький. У 1918 році університет став державним - першим університетом, утвореним радянською владою. В кінці 20-х років відбувся поділ на кілька окремих інститутів - тоді вважалося, що замість університету потрібні окремі вузи, однак через кілька років університет був відтворений.

У радянські роки в закритому місті наука та освіта працювали на потреби оборони. Перший радіофізичний факультет в СРСР був створений в 1945 році - це широко відомий в країні і за кордоном радіофак, де близько 20 років завідував кафедрою нобелівський лауреат, академік Віталій Лазаревич Гінзбург. В університеті склався найсильніший фізико-математичний блок, в ці роки в ньому було тільки два не природно-наукових і не фізико-математичних факультету - промислово-економічний та історико-філологічний. Тому не дивно, що саме в Нижегородському університеті в 1963 році був відкритий перший в країні факультет обчислювальної математики і кібернетики (ВМК).

У 1990 році почався новий етап в історії ННГУ. На хвилі змін в країні до керівництва університетом прийшла управлінська команда на чолі з Олександром Хохловим, який заклав новий вектор розвитку ННГУ як університету підприємницького, університету, відгукується на потреби суспільства і завдання держави. У 90-ті роки виріс інтерес до гуманітарного, соціально-економічної освіти, і в університеті були створені юридичний, фінансовий факультети, виділені в окремі історичний і філологічний факультети. В результаті сьогодні ННГУ є повноцінним класичним університетом, в якому продовжують розвиватися традиційно сильні фізико-математичне і природно-наукове спрямування і представлений весь спектр гуманітарних наук.

У 1991 році Нижній Новгород перестав бути закритим містом, і в ННГУ почали активно налагоджуватися зв'язки з західними університетами, а в подальшому був створений факультет іноземних студентів, де навчається понад 400 осіб.

Відмінною особливістю університету є тісна взаємодія з Академією наук - в Нижегородському відділенні РАН п'ять сильних інститутів, з якими ННГУ співпрацює в наукових проектах, в підготовці кадрів, в процесі виігриванія спільних грантів і т. Д.

З 2008 року ректором НДУ ННГУ є доктор фізико-математичних наук, професор Євген Володимирович Чупрунов.

З 2008 року ректором НДУ ННГУ є доктор фізико-математичних наук, професор Євген Володимирович Чупрунов

Середу розмивати не можна
Ректор НДУ ІТМО Володимир Васильєв розповідає про становлення та сьогодення провідної російської науково-педагогічної школи в області ІТ.

Які відмінні риси підготовки фахівців з інформаційних технологій в ННГУ?
Чому це необхідно?
Чому в цій ситуації вчити студента, щоб він не виявився зайвим після випуску?
Як організовано взаємодію університету з роботодавцями?
Як зробити так, щоб до них приходили не тільки теоретики?
Наскільки вдається захоплювати студентів наукою і залишати в університеті?
Що є джерелом тим таких наукових проектів?
Чи вважаєте ви правильним враховувати професійні стандарти в області ІТ в університетських програмах?
Що повинна включати в себе така акредитація?
Наскільки важливою ви вважаєте підтримку підприємницьких ініціатив в стінах університету?