Правила медичного страхування і обслуговування (ОМС, ДМС) іноземних громадян в РФ

 1. Медичне страхування в РФ
 2. поліс ОМС
 3. Хто має право на ОМС?
 4. Де видається поліс ОМС?
 5. для учнів
 6. Документи для отримання поліса ОМС
 7. Термін дії поліса ОМС
 8. Медична допомога без поліса ОМС
 9. Добровільне страхування (ДМС)
 10. Що дає поліс ДМС?
 11. Де видають поліс ДМС?
 12. Коли в оплаті страховки відмовляють?
 13. Вартість і термін дії поліса ДМС
 14. Медичне обслуговування для громадян СНД
 15. Про порядок оформлення медичних полісів іноземцями (відео)

Надання своєчасної та якісної медичної допомоги - це одна з головних завдань будь-якої країни. Сучасна система охорони здоров'я має на увазі, що надається така допомога кожному, хто її потребує, незалежно від національної належності. До Росії для ведення трудової діяльності, відпочинку, в гості до родичів і в інших цілях приїжджають громадяни з ближнього і далекого зарубіжжя. Для комфортного проживання іноземних гостей російська влада надають їм право на отримання медичної допомоги як на безкоштовній, так і комерційній основі. Розберемося, хто з іноземців може розраховувати на безкоштовні послуги лікаря, а хто повинен оплачувати допомогу доктора.

Медичне страхування в РФ

У РФ є дві паралельні системи медстрахування: обов'язкова (ОМС) і добровільна (ДМС). В рамках першої отримують медичну допомогу все росіяни і деякі категорії іноземців. Завдання ОМС - гарантувати людині послуги, які знадобляться при нещасному випадку, отруєнні, раптовому захворюванні. Сюди ж входить виклик лікаря, спостереження в стаціонарі, оперативна допомога. Витрати на медпослуги оплачуються з бюджету РФ. Страхування на добровільних засадах виключає допомогу держави - лікування пацієнта оплачується за рахунок страхових компаній.

поліс ОМС
Надання своєчасної та якісної медичної допомоги - це одна з головних завдань будь-якої країни

Страховий поліс обов'язкового медичного страхування (ОМС) дозволяє отримати безкоштовні послуги в російських установах охорони здоров'я:

 • Екстрену допомогу при травмах, захворюваннях, отруєннях і так далі;
 • Амбулаторне лікування в поліклініці (сюди входить прийом у лікаря, діагностичні заходи, наприклад, безкоштовна здача аналізів), на дому і в денному стаціонарі (з лікарським забезпеченням);
 • Стаціонарне лікування в лікарні (консультування, діагностування, оперативне втручання);
 • Ведення вагітності і пологи;
 • Стоматологічна допомога (видалення, лікування та інші послуги).

Хто має право на ОМС?

ОМС максимально зрівнює в правах росіян, іноземців, трудових мігрантів та осіб без громадянства. Однак не всі іноземні гості можуть отримати поліс ОМС, а тільки деякі категорії:

 1. Мігранти, які мають РВП або ВНЖ ;
 2. Вихідці з інших держав, які оформили тимчасовий притулок (ВУ) в Росії;
 3. Висококваліфіковані фахівці (ВКС) і члени їх сімей (під ВКС розуміються фахівці з інших країн із заробітною платою більше 2 млн на рік або 1 млн для наукових співробітників і викладачів).

Іноземці з РВП і ВНЖ прирівнюються в правах з росіянами і отримують безкоштовне медобслуговування в рамках договору ОМС. Ця категорія іноземних осіб оформляють поліс ОМС на тих же умовах, що і громадяни Росії.

Іноземці, які тимчасово перебувають в РФ (в'їхали як у візовому, так і безвізовий порядок) і не працюють, повинні оформити медичний поліс для іноземних громадян в рамках добровільного страхування (ДМС) або оплачувати лікування за рахунок власних коштів. Але і такі особи можуть розраховувати на швидку і екстрену допомогу, що включає транспортування до медзакладу. Тимчасово які і працевлаштовані іноземці купують поліс ДМС в обов'язковому порядку (докладніше далі).

Де видається поліс ОМС?

Працевлаштовані мігранти отримують поліс ОМС у відділі кадрів на підприємстві, де офіційно працюють, для цього вони повинні написати заяву. Обов'язок по видачі полісів лягає на плечі роботодавця, він укладає договір зі страховою компанією. Безробітні іноземці займаються оформленням поліса самостійно, його можна отримати:

 • У пунктах видачі, розташованих в місцевих поліклініках або МФЦ;
 • В офісах організацій, що беруть участь в реалізації програми ОМС.

У пунктах видачі, розташованих в місцевих поліклініках або МФЦ;  В офісах організацій, що беруть участь в реалізації програми ОМС

Оформлення поліса проводиться протягом 30 днів. Поки готується документ, мігранту видається тимчасове свідоцтво, яке втратить юридичну силу з отриманням основного поліса. Щоб закріпитися в конкретній поліклініці, потрібно написати заяву на ім'я головного лікаря, з собою варто захопити сам поліс, паспорт і документ, який підтверджуватиме проживання в даному районі (наприклад, договір оренди або довідку про реєстрацію). Відновити поліс після втрати можна також або через роботодавця, або страхову компанію.

для учнів

Іноземці, які отримують в РФ освіту, не користуються додатковими пільгами і не можуть оформити безкоштовний поліс. Для студентів вузів і інших освітніх установ функціонує поліс ДМС, який включає в себе оплату певних медпослуг.

Документи для отримання поліса ОМС

При зверненні в страхову організацію надають:

 1. Заява про вибір страхової компанії для отримання послуг ОМС;
 2. Паспорт (з відміткою про РВП) або ВНЖ;
 3. Свідоцтво про народження (для дітей);
 4. СНІЛС (оформленням займається роботодавець).

Термін дії поліса ОМС

На відміну від безстрокових полісів для росіян, дія поліса ОМС для іноземних громадян обмежено:

 • Терміном трудового контракту з роботодавцем. При звільненні поліс здається роботодавцю, який повинен його повернути страховику;
 • Встановленим періодом перебування біженців і мігрантів з ВУ;
 • Часом дії РВП і ВНЖ.

Медична допомога без поліса ОМС

Всі іноземні гості отримують послуги: Всі іноземні гості отримують послуги:

 1. Швидка та невідкладна медична допомога до і після гостіталізаціі. Безкоштовні послуги лікаря виявляються до усунення загрози життю і здоров'ю. Подальше лікування оплачує хворий. Тобто лікарі наводять хворого в стабільний стан, а далі послуги потрібно оплачувати.
 2. Планова медична допомога. Виробляється на комерційній основі за рахунок власних коштів пацієнта або страхових компаній, які видали поліса ДМС. Тобто іноземцю потрібно купити поліс або оплачувати послуги самостійно.

Діти до одного року і вагітні жінки, незалежно від громадянства, отримують медичну допомогу без поліса.

Добровільне страхування (ДМС)

Іноземцю, який вирішив залишитися в РФ на тривалий період, звичайна туристична страховка, оформлена на батьківщині, не підійде. Зазвичай за таким полісом турист спочатку оплачує лікування за рахунок власних коштів, а по поверненню додому отримує компенсацію за витрачені гроші. Якщо іноземець приїхав в РФ вчитися, працювати, гостювати у близьких тривалий час і так далі, такий варіант йому буде незручний. Більш того, туристична страховка зазвичай покриває мінімальний набір послуг.

Отже, щоб отримувати медичну допомогу в повному обсязі, необхідний описаний вище поліс ОМС або куплений ДМС. Іноземні гості, що не підпадає в категорію осіб, які мають право на ОМС, отримують медичну допомогу на платній основі. Поліс ДМС для іноземних громадян - вид особистого страхування, яке, зокрема, дозволяє отримувати допомогу в медустановах, не задіяних в системі ОМС. Переваги поліса ДМС очевидні:

Рішення про придбання поліса добровільного медичного страхування кожен приймає самостійно. Але тут потрібно врахувати кілька моментів:

 1. Поліс ДМС обов'язковий для отримання патенту або дозволу на роботу. Так що, якщо мета приїзду в РФ - робота, без поліса не обійтися;
 2. Без поліса ДМС всі витрати на лікування іноземець оплачує самостійно, включаючи оплату прийому у лікаря, здачу аналізу, проходження будь-яких діагностичних заходів, знаходження в стаціонарі - а це чималі суми.

Що дає поліс ДМС?

Що дає поліс ДМС

В рамках програми добровільного медичного страхування іноземні громадяни отримують ряд послуг:

 • Амбулаторна допомога (консультації та огляд лікаря, здача аналізів, діагностика, фізіотерапевтичні процедури, видача довідок та лікарняних листів);
 • Стаціонарне лікування (консультування, оперативне втручання, лабораторні аналізи та дослідження, знаходження у відділенні реанімації або інтенсивної терапії);
 • Стоматологічна допомога (консультування, видалення, лікування та інші види послуг);
 • Допологова і акушерська допомога;
 • Швидка і екстрена допомога;
 • Консультування лікарів вузьких спеціалізацій.

Поліс ДМС, крім прямої медичної допомоги, отримання консультацій, діагностування, дозволяє покрити витрати на транспортування в стаціонар, доставку лікарських препаратів і посмертну репатріацію.

Є винятки, які зазвичай не входять в базову програму ДМС:

 • Венеричні, онкологічні, психічні захворювання;
 • Цукровий діабет 1 і 2 ступеня;
 • Туберкульоз і хронічні гепатити.

Поліс ДМС не оформлюється інвалідам 1 та 2 груп та іноземцям старше 60-75 років (залежить від страхової компанії), його не видадуть особам, які страждають на наркоманію.

Іноземці з ДМС не обслуговується в районних поліклініках. При захворюванні потрібно звертатися в страхову компанію. Вона спрямовує в медустанову, з яким укладено договір про співпрацю. При гострому захворюванні викликається бригада швидкої допомоги - для іноземних гостей ця послуга безкоштовна.

Де видають поліс ДМС?

Отримати поліс ДМС, поряд з офісами страховиків, можна через поштові відділення, розташовані в найбільших регіонах Росії. На платній основі страхується не тільки життя і здоров'я, а й майно або виїзд за кордон. Страховий поліс дозволить компенсувати витрати на лікування при опіках, травмах, обмороженнях, передбачена компенсація витрат на оперативне втручання, покупку лікарських препаратів - причому вартість медичних послуг значно перевищують вартість самої страховки.

Максимальна сума покриття базового поліса, запропонованого на пошті - 100 000 рублів на 3 місяці, ціна поліса становить близько 600 рублів. Для оформлення оператору поштового відділення досить надати міграційну карту .

Іноземець має право за своїм вибором звернутися в будь-яку страхову організацію. Для оформлення поліса потрібно підготувати:

 • Паспорт або інший документ, що підтверджує особу мігранта. Якщо записи в документі внесені не російською мовою, то потрібен нотаріально завірений переклад.
 • Міграційну карту;
 • Заява про страхування;
 • Свідоцтво про народження (для дітей);
 • Відомості та місце проживання і реєстрації, контактні дані.

Після оплати внеску і заповнення необхідних паперів укладається договір і видається поліс.

Коли в оплаті страховки відмовляють?

Можливі ситуації, коли виплати за полісом не виробляються:

 1. Захворювання виникло протягом 5 днів після укладення договору страхування;
 2. Травма отримана в стані алкогольного сп'яніння;
 3. Захворювання або травмування сталося до оформлення страховки;
 4. Травми, отримані в результаті занять спортом (якщо така опція не була включена в програму страхування);
 5. Умисне заподіяння травми або шкоди здоров'ю.

Вартість і термін дії поліса ДМС

Повна вартість пакета послуг, що надається в рамках добровільного страхування, залежить від обраних програм. Чим ширше їх перелік, тим вище ціна. На сайтах деяких страхових компаній є спеціальні калькулятори, що дозволяють розрахувати кінцеву вартість поліса.

Оформити документ мігрант може на 3, 6 або 12 місяців. Продовжується поліс в тій же компанії, яка його видала. Ціна за страховку починається від 3000-5000 рублів на рік.

Медичне обслуговування для громадян СНД

На мігрантів з СНД, наприклад з Казахстану або України, поширюються ті ж правила, що і на інших іноземців (оформлення полісів описано вище), крім громадян Білорусії, для яких діють особливі умови.

Якщо білоруси мають постійну реєстрацію в Росії, то медична допомога їм надається нарівні з росіянами, тобто проходити амбулаторне або стаціонарне лікування можна безкоштовно. Громадяни Білорусі отримують поліс ОМС також за умови їх працевлаштування або навчання в Росії і наявності реєстрації. Поліс видається після надання паспорта, довідки з роботи або навчання і підтвердження прописки.

Про порядок оформлення медичних полісів іноземцями (відео)

також рекомендуємо:

Де видається поліс ОМС?
Де видають поліс ДМС?
Коли в оплаті страховки відмовляють?
Хто має право на ОМС?
Де видається поліс ОМС?
Що дає поліс ДМС?
Де видають поліс ДМС?
Коли в оплаті страховки відмовляють?