Як в Україні підвищать пенсії в 2018 році - новини економіки - інфографіка

  1. Формулу не чіпатимуть, а підвищення торкнеться тих, хто старше 65 років
  2. Мінімалку обіцяли підняти, але все ще сумніваються

Українцям, які багато працювали, але мало заробляли, вже незабаром перерахують пенсії. Підвищення в уряді анонсують вже в цьому році, і за різними оцінками воно може торкнутися близько 3 млн осіб. Серед них колишні медичні працівники, колгоспники і ті, хто частину зарплати отримував в конверті. Найімовірніше, зростання їх пенсії "прив'яжуть" до розміру мінімальної зарплати. І щоб підвищити виплати хоча б на 200 грн, мінімалка повинна бути на рівні 4200 грн.

"Обозреватель" розібрався, як і кому підвищать пенсії в 2018-м.

Формулу не чіпатимуть, а підвищення торкнеться тих, хто старше 65 років

Пенсії українців вважаються за єдиною формулою, в якій є лише три змінних: середня зарплата по країні, власна зарплата і стаж. Кожний відпрацьований рік може збільшити пенсію на 1%. Так, за 35 років стажу дадуть 35% від розрахункового заробітку, а за 37 років - 37%. І розмір цього розрахункового заробітку може бути в кілька разів нижче реальної зарплати. Детальніше про те, як вважають пенсії, читайте тут .

В результаті реформи українцям перерахували пенсії з оновленим розрахунковим заробітком (використовували у формулі актуальну середню зарплату), але при цьому знизили на 26% "вартість" одного року стажу. Раніше вона становила 1,35%, а зараз - 1%. В результаті "старі" пенсії зросли, роль стажу в формулі скоротилася, а все нові виплати, які будуть призначати з наступного року, значно скоротяться.

Кабінет міністрів в цьому році планує вирішити першу з проблем - навіть якщо є 40 років стажу, але мінімальна зарплата, розраховувати можна на мінімальну пенсію. "Зараз ми вирішуємо питання підвищення пенсій тим, хто мав стаж, але виплати були копійчані. Це колгоспники, ті, хто працював в тіні за мінімальні кошти тощо", - цитує прем'єра Володимира Гройсмана прес-служба Кабміну.

Важливо при цьому зазначити, що саму формулу для таких пенсіонерів міняти не збираються. Як пояснили "Обозревателю" у департаменті пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики, принцип "рівні умови для всіх" змінювати не будуть, тому і в формулу втручатися не стануть. Замість цього, за словами заступника міністра Миколи Шамбіра, зараз розглядають можливість підвищувати мінімальні пенсії через зростання мінімальної зарплати.

У вже прийнятому законі йдеться: українці, які виконали вимоги щодо стажу (для жінок - 30 років, для чоловіків - 35 років) при досягненні 65 років повинні отримувати як мінімум 40% мінімальної зарплати. Тепер головне питання полягає в тому, чи підвищать цього року мінімулку хоча б до 4200 грн, як заявляли в минулому році. Так, при діючій мінімальну зарплату в 3723 грн українці з великим стажем можуть претендувати на пенсію не менше 1490 грн, а при мінімалки в 4200 грн - вже 1680 грн. Таким чином, якщо уряд прийме рішення підвищити мінімальну зарплату, то і питання низьких пенсій при високому стажі буде частково вирішено.

Альтернативне рішення запропонували в парламенті. Ряд народних депутатів пропонує повернути для деяких українців "вартість" стажу в 1,35%. І при перерахунку їх пенсії можуть зрости приблизно на 26%. Однак обійдеться таке підвищення дуже дорого, і за умови дефіцитного бюджету Пенсійного фонду в міністерстві таку можливість навіть не розглядають.

Мінімалку обіцяли підняти, але все ще сумніваються

"Я вважаю, що резерви і підстави для підвищення мінімальної заробітної плати є вже сьогодні", - заявив міністр соцполітики Андрій Рева. У прийнятому бюджеті йдеться, що за результатами перших трьох місяців 2018 го чиновники повинні прийняти рішення, підвищувати мінімальну зарплату до 4200, чи ні. І в той час як в Міністерстві соціальної політики говорять про те, що підстави для підвищення є, хоча офіційні дані по наповненню бюджету ще не прийшли, в Міністерстві фінансів озвучує кардинально протилежні оцінки.

Так, прес-служба Мінфіну опублікувала пояснення заступника міністра Сергія Марченка, який, керуючись оперативним даними з Держказначейства, заявив, що план наповнення бюджету виконали всього на 96,9%, а підвищення мінімалки до 4200 додатково обійшлося б в мінімум 13 млрд грн.

Так, прес-служба Мінфіну опублікувала пояснення заступника міністра Сергія Марченка, який, керуючись оперативним даними з Держказначейства, заявив, що план наповнення бюджету виконали всього на 96,9%, а підвищення мінімалки до 4200 додатково обійшлося б в мінімум 13 млрд грн

На яку пенсію можуть претендувати українці

pixabay.com

Однак варто враховувати, що оперативна інформація може відрізнятися від офіційних даних. І можливе підвищення мінімальної зарплати з одного боку зажадало б додаткові кошти, а з іншого - прискорило наповнення бюджету. Для прикладу, з "чистою" зарплати в 3723 грн необхідно заплатити 55,8 грн військового збору, 670 грн прибуткового податку і 820 грн єдиного соцвнеску. Тобто загальне податкове навантаження на таку зарплату - близько 1545 грн.

А з "чистою" зарплати 4200 грн доведеться заплатити 63 грн військового збору, 924 грн соціального внеску та 756 грн прибуткового податку. Загальне податкове навантаження складе вже тисяча сімсот сорок три грн, тобто практично на 200 грн більше. І якщо підвищити таким чином зарплати хоча б одному мільйону українців, то бюджети різних рівнів додатково отримають 2,4 млрд грн за підсумком 12 місяців.

Крім того, підвищення мінімальної зарплати призводить до детінізації заробітку. За різними оцінками, приблизно кожен третій працюючий українець частина зарплати отримує в конверті. Роботодавці оформляють співробітників на мінімалку, платять з неї податки, а решту доплачують неофіційно. Але в підсумку страждають від цього все. Бюджети країни і міста втрачають мільярди гривень, а співробітник - право на високу пенсію, гідну компенсацію в разі втрати роботи.

Чи не набридаємо! Тільки найважливіше - підписуйся на наш Telegram-канал