Чи може російський юрвуз заробити мільярд?

Кожен сьомий російський вуз не гідний свого статусу - такий висновок зробила комісія, яка відділяла зерна від плевел серед університетів, інститутів і академій. Це результат моніторингу, який виявив головний недолік системи вищої освіти - диплом слабо допомагає випускникам влаштуватися на роботу. Дослідження також дозволяє судити про доходи юрвузов і їх викладачів.

Минулого тижня міжвідомча комісія, яка працювала під егідою Міністерства освіти та науки, вирішувала долю вітчизняних вузів - відділяла ефективних від антиподів і шукала тих, хто не цілком гідний працювати в системі вищої освіти. неефективними були визнані 14% з 934 освітніх організацій, які взяли участь в моніторингу.

Вузи оцінювалися за п'ятьма основними критеріями - освітньої, науково-дослідної, міжнародної, фінансово-економічної діяльності і станом інфраструктури. Викладки опубліковані, і це дозволяє порівнювати навчальні заклади між собою, в тому числі і юридичні, але, на жаль, по ним неможливо оцінити роботу лідерів в цьому сегменті - юридичних факультетів Московського і Санкт-Петербурзького держуніверситетом, а також МДІМВ, так як дані зводяться по вузу в цілому.

Викладки опубліковані, і це дозволяє порівнювати навчальні заклади між собою, в тому числі і юридичні, але, на жаль, по ним неможливо оцінити роботу лідерів в цьому сегменті - юридичних факультетів Московського і Санкт-Петербурзького держуніверситетом, а також МДІМВ, так як дані зводяться по вузу в цілому

Якщо по кожному з цих показників скласти ренкінг, привласнити за кожне місце певна кількість очок за олімпійським принципом (золота медаль дає три бали, срібна - два, а бронзова - один), а потім знову поранжіровать вузи, у яких немає ознак неефективності, то вони розташуються в такому порядку *:

Якщо по кожному з цих показників скласти ренкінг, привласнити за кожне місце певна кількість очок за олімпійським принципом (золота медаль дає три бали, срібна - два, а бронзова - один), а потім знову поранжіровать вузи, у яких немає ознак неефективності, то вони розташуються в такому порядку *:

* Не ранжувались вузи з кількістю студентів менше тисячі. З них, зокрема, є Російська школа приватного права , Московський відкритий юридичний інститут, Відкритий юридичний інститут (Владивосток), Перший московський юридичний інститут, Донський юрінституту. Всі вони, за даними Міністерства освіти та науки, ефективні, а у Юридичного інституту (Санкт-Петербург), на думку ревізорів, є філія в Мурманську з ознаками неефективності. Чи не врахований і Московський новий юридичний інститут , У якого по освітньої діяльності виставлений показник 0.

Ознаки неефективності в результаті моніторингу знайшлися у дагестанського філії МДЮА, челябінський філія Уральської державної юридичної академії вже знаходиться в стадії реорганізації. Крім того, в "чорний список" потрапили Московський інститут права , Міжнародний юридичний інститут і його Червонознам'янський філія в Московській області, ознаки неефективності є у брянського філії Московського нового юрінституту, сам вуз вважається ефективним.

За показником "освітня діяльність" - лідирують МДЮА (70,29 бала), РПА Мін'юсту (68,73) і РАП (68,49). Науково-дослідницька діяльність найкраще ведеться в тій же кутафінской академії (219,85 бала), Московському новому юрінституту (194,02) і Московському інституті права (153,08). Не цілком благополучна ситуація в сфері працевлаштування - тільки у трьох вузів показники вище порогових значень.

Згідно з даними моніторингу, серед "чисто юридичних вузів" найбільше студентів в Саратовській держюракадемії - 10 456. Трохи менше учнів в Уральської держюракадемії - 8 336. Замикає трійку лідерів МДЮА з 7 376 студентами. Найважче надійти на очний бюджет в УрГЮА, Російську академію правосуддя і МДЮА - там середній бал ЄДІ зарахованих абітурієнтів становить 88,19, 88,06 і ​​86,41 відповідно.

Дані моніторингу дозволяють скласти уявлення про заробітки вузів і добробут професури. В лідери за доходами з усіх джерел в розрахунку на одного науково-викладацького працівника вибилися Московський новий юрінституту (6,03 млн руб.), РАП (3,08 млн руб.) І Московський інститут права (3,04 млн руб.). Даних про сукупні грошові надходження вузів Міносвіти не приводить, але якщо порівняти суми, що припадають на одного НПР, із загальною чисельністю професорсько-викладацького складу, то ренкінг за доходами буде виглядати так:

Розмір зарплат ППС теж можна вирахувати. Серед даних моніторингу є показники по відношенню середнього заробітку викладача до середньої заробітної плати по економіці в регіоні (найвище в Уральської держюракадемії - 166,4%, МДЮА - 165,6% і в Омській юридичної академії - 148,26%), а Росстат дає зарплатну статистику по суб'єктах Федерації. В результаті, наскільки можна судити, в МДЮА заробляють значно більше, ніж в інших московських "чисто юридичних вузах" - більше 83 000 руб. в середньому.

Головною інтригою в період підготовки результатів моніторингу була ситуація з РАП. На початку листопада ЗМІ повідомили , Що академія виявилася в списку неефективних вузів. Лише через кілька тижнів з "чорного списку" її викреслили. Проректор РАП з навчальної та виховної роботи РАП Сергій Нікітін пояснив "Право.Ru", що виною всьому технічна помилка в документах - на місці балів з ЄДІ виявилося число студентів, які поступили на програми "економіка" і "менеджмент", де невелика кількість бюджетних місць . В результаті у РАП "вийшов низький бал, не витримують жодної логіки", відзначає Нікітін.

Але в Міносвіти відразу неточність не помітили, тому що інші показники були високі, і до рівня ефективності академії не вистачило буквально півбала, розповів Нікітін. За його словами, помилки допустили приблизно сто вузів, але у багатьох вони були відразу видно. Оскільки самостійно виправити їх вже було не можна, академія чекала засідання робочої групи міжвідомчої комісії з моніторингу. "Ми в Міносвіти направили протоколи наказів про зарахування, навіть свідоцтва про ЄДІ на кожного студента, - розповів Нікітін. - Вони перевірили, і у нас показник" освітня діяльність "вийшов істотно вище порогового, тому вони нас виключили з цього [" неефективного "] переліку ".