Вулкан Ключевська сопка

Вулкан Ключевська сопка

Природа і її освоєння людиною
Ключевська сопка - найвищий стратовулкан Камчатки (4750 м). Він знаходиться в Східному хребті. Схили пагорба складені лужними лавами.

Сопка вивергається по вулканском типу. Грандіозне виверження Ключевського вулкана за останні 100 років відбулося в 1945 році. Рокот вулкана було чітко чути на відстані 320 км, приблизно на такій же відстані було видно відблиски розпеченої лави. Головний викид розплавленого матеріалу з жерла - так звана «свічка» - піднявся на висоту 15 км. Сопка продовжує куриться і в даний час, це постійно діючий вулкан.
Походження і вік
Ключевська сопка і прилеглі до неї вулкани зосереджені в області вулканічного трога. Так називаються великі зниження земної кори, які нерідкі для Камчатки.
Троги утворюються під тиском колосального ваги пагорбів стратовулканів Ключевський групи.

Вид на Ключевський вулкан, що входять до Ключевський групу. У Східному хребті зібрано максимальну кількість діючих і на час заснули вогненних гір півострова.

Під кожною групою вулканів, інтенсивно вивергають андезито-базальтові лави в даний час, відбувається зниження кори. Пласти порід продавлюються, згинаються і у вигляді відокремлених потужних блоків ступенями занурюються вниз.
Ключевського вулкана регулярно вивергають базальти, оскільки опускаються під цими конусами блоки кори безперервно видавлюють з магматичного вогнища все нові порції розплаву. Чим більше лав надходить на денну поверхню, тим важче стає масив і тим більше його тиск на вогнище вулканізму.
У мініатюрі процеси, характерні для надр Ключевський вулканом, повторюються під конусом Шивелуч, який стоїть відокремлено від решти камчатських груп.
Шивелуч, розташований на лівому березі річки Камчатки, далі всіх інших вулканів півострова заходить на північ і як би завершує собою вогненну смугу Східного хребта. Гора зберігає активність і по сей день.
Сильні виверження цього вулкана відбувалися в 1920-х і 1940-х роках, але найбільш значним було виверження, що мало місце в 1964 році. Тоді, 12 листопада, на Шивелучі вибухнув головний конус, на місці обвалення якого утворився кратер, що сягав близько 3 км у поперечнику.
Глибина вибуховий воронки становила 800 м. Вибухова хвиля, яка рухалася зі швидкістю понад 85 км / год, повалила ліс на площі в кілька десятків квадратних кілометрів.

Вибухова хвиля, яка рухалася зі швидкістю понад 85 км / год, повалила ліс на площі в кілька десятків квадратних кілометрів

Виверження Шивелуч нетипово для Камчатки і віднесено до катмайскому типу, тобто за характером близько виверження аляскинского катма.

Переважна більшість уламків засипало територію навколо вулкана в радіусі до 2 км, але багато знаходили їх на набагато більшій відстані, включаючи 3-тонні брили. Кількість викинутого попелу склало за приблизними оцінками 1,5 км ³.
Хмара попелу було піднято потоками газу в атмосферу на висоту понад 10 км. Значні скупчення Попільні часток вдалося виявити навіть на висоті 15 км.

Див. також: вулкан Безіменний