Вольєр для собаки: повноцінний своїми руками, правила, конструкції, креслення

 1. види вольєрів
 2. Про дверях
 3. Ще про помості
 4. розміри вольєра
 5. Розташування
 6. підстава
 7. Матеріали і будівництво
 8. Пол або грунт?
 9. годівниця
 10. дах
 11. решітка
 12. особливі випадки
 13. Про сітку
 14. Для дрібних і маленьких
 15. Відео: загончик для цуценя
 16. Чого не треба!

Зміст сторожових собак на ланцюзі втратило сенс зі збільшенням розмірів приватних домоволодінь: якщо якийсь куточок підконтрольній території для пса недосяжний, будинок не захищений від вторгнення. Тим більше, що собака на ланцюгу, хоч би і ковзної по дроті - легка мішень для злодія, озброєного арбалетом, а вишколений сторожовий пес коштує дорого. Сучасні кінологи натаскувати сторожових собак на патрулювання території і вольєрне утримання, але, на жаль, далеко не всі з наявних у продажу готових вольєрів зроблені з урахуванням особливостей і вимог тваринного, а неправильне утримання собаки може зіпсувати пса. Це досить вагомий аргумент на користь того, щоб зробити повноцінний вольєр для собаки своїми руками. Другий - утримання собачок і виховання цуценят вимагають, з одного боку, не дуже обмежувати тварина; з іншого - привчити його не доставляти господарям непотрібних клопотів. У даній статті розглядається, якого типу вольєр для собаки в яких випадках придатний і як його зробити.

види вольєрів

Головна умова вибору типу вольєра - не балувати пса. Це і йому на шкоду піде, не кажучи про те, що собака може зіпсуватися як сторож. Кращі сторожові собаки походять від пастуших, а для тих всякі негаразди - звичайна робоча обстановка. Для собаки набагато шкідливіше перегріватися, переїдати і разнежіться, ніж померзнути, зголодніти і втомитися.

У відкритих вольєрах тримають особливо витривалих густопсовий собак: вівчарок, російську сторожову і подібні з ними породи. Густопсовий значить з довгою шерстю і густий подпушью; псина по-псарскі шерсть. Там взагалі специфічна термінологія: пащу - шпиль, хвіст - правило (наголос на «і») і ін. У регіонах з м'яким кліматом або для тимчасового утримання відкритий вольєр може бути простою загородою (поз. 1 на рис. З фото), а в помірному кліматі в вольєрі для густопсовий потрібна ще будка-притулок, поз. 2. Домашніх собак, виїжджаючи на дачу, поміщають в складаний вольєр з тентом, поз. 3: міський пес, потрапивши на природу, запросто може Здуріти, загубитися і прірву.

3: міський пес, потрапивши на природу, запросто може Здуріти, загубитися і прірву

У місцях з високою інсоляцією, не обов'язково теплих (чорноземна смуга і південніше, південь Сибіру і Далекий Схід) тент або дах повинні прикривати прим. 2/3 вольєра для будь-якого собаки, поз. 4. Призначення 2-х суміжних зачинених стін вольєра з вітрозахистом (поз. 5) насправді більш закрити собаці вид на те, що заважає їй виконувати свої обов'язки: вуличну метушню, дитячий майданчик, куточок відпочинку господарів і т.п.

Собака хижак, а для будь-якого хижака головна умова комфорту - широкий огляд околиць. Тому пес краще буде себе почувати і вартувати, якщо зробити вольєр з помостом. Їм може бути просто плоский дах будки-притулку, поз. 6. Якщо собака не стрибуча, на поміст потрібно зробити драбинку. Найпростішу, похилу під 20-45 градусів дошку з набитими поперек з кроком 100-200 мм рейками 20х20.

У місцях з різко-мінливим кліматом собак тримають у вольєрах з полузімніком (поз. 7): будка встановлюється в додаткової закритої з 3-х сторін секції, яку з саму негоду завішують брезентом. Вольєри для собак з утепленими модулями-зимниками (поз. 8 і 9) будують в місцях з суворими тривалими зимами; лаз в зимник завішують смужками гуми, щоб собака могла виходити на службу.

Якщо умови розташування (див. Далі) вольєра з зимником дозволяють, глухими роблять 2 його суміжні стіни, поз. 9. Якщо так не виходить, краще залишити відкритим все, крім зимника, поз. 8. Вольєри-тунелі придатні для утримання зграї (див. Далі), але пса-одиночку вольєр типу того, що на поз. 8, але з глухими довгими стінами, напевно зіпсує.

Про дверях

Вважається, що двері вольєра сторожовий або службової собаки повинна відкриватися всередину, інакше сильний пес може її вибити. Вірно, але нерідко простору для відкривання дверей усередині вольєра не надається хоча б тому, що місця зайвого у дворі немає. В такому випадку, придивіться ще раз до поз. 6, що відкривається назовні двері вольєра повинна:

 • Бути оббита сіткою (див. Далі) в внутрішньої сторони.
 • Мати не менше 2-х поперечок.
 • На кожній з поперечин повинна бути надійна засувка.
 • Полотно дверей має навішуватися на навісних завісах.
 • Всередині на двері повинна бути страхувальна засувка: заходячи в вольєр для догляду за твариною і годування, двері за собою негайно зачиняють і замикають.

Ще про помості

Пристрій вольєра з помостом для суки з виводком

Будка-поміст, як на поз. 6, без проблем підійде собаці, але щенной сукі необхідний окремий поміст, якщо вона ощеняється і виходжує виводок в своєму постійному вольєрі. Як влаштований вольєр з помостом для щенной суки, показано на рис. праворуч. Зимник встановлюється опціонально, якщо самка з приплодом залишається в вольєрі в холодну пору року. Коли щенята гвалтівником матері, поміст над притулком - лігвом виводка потрібно прибрати і влаштувати в вольєрі генеральне прибирання, щоб запах потомства не турбував матір.

розміри вольєра

Мінімально необхідна площа вольєра, як відомо, залежить від висоти собаки в холці: до 50 см - 6 кв. м; до 60 см - 8 кв. м; понад 60 см - від 10 кв. м. Решта розміри вольєра також прив'язані до размерениям тіла тварини:

 • Ширина - не менше 1,5 довжини тіла без хвоста, але і не менше 1,5 м.
 • Довжина - обчислюється по ширині і площі.
 • Висота: підніміть собаку за передні лапи, поки вона не витягнеться в струнку, а хтось ще нехай виміряє відстань від землі до кінців передніх лап. Додайте 0,5 м, це і буде мінімально можлива висота вольєра, крім як для особливо стрибучий собак, див. Далі.

Розташування

Головне у виборі місця для вольєра - забезпечити собаці можливо кращий огляд контрольованої території. Уявіть собі таксиста-профі, що плетуться в розбитому драндулете по вибоїстому путівцем. Приблизно так само буде себе почувати сторожова собака, не маючи можливості оглянути свою зону відповідальності. Тільки господареві висловити не зможе, не вміє.

Другий фактор - вольєр повинен стояти подалі від джерел сильних запахів. До амбре пташника або обори собака ще зазнавши, те ж саме її предки і в природі чули, але від парів аміаку нюх пса слабшає. Є і запахи, для собаки нестерпні і шкідливі, см. В кінці.

Орієнтація по сторонах світу і вітрам, всупереч поширеному переконанню, особливої ​​ролі не грає. Фасад вольєра з собакою північного походження (оленегонних лайка, хаскі) в південних районах краще орієнтувати на північ, а з собакою-Южанка (кавказької або середньоазіатської вівчаркою, напр.) На північ від Москви - на південь. В інших випадках ідеальної буде орієнтація фасаду на схід, а глухих стін - проти напрямків переважаючих вітрів.

підстава

Також не варто вважати актуальними рекомендації закладати під вольєр капітальний фундамент: вам зайві витрати і робота, а псу тільки краще буде, якщо підпілля продувається. Розміри і конструкція вольєрів для собак такі, що до переміщень грунту вони нечутливі; готові вольєри ставлять просто на землю, цеглу або бетонні фундаментні блоки 400х400х200 під кутами і вертикальними опорами. Опорні стовпи вольєра для великої і сильної собаки краще все-таки забетонувати, див. Нижче.

Матеріали і будівництво

Кращий матеріал для собачого вольєру - конструкційна сталь. Вольєр для вівчарки може бути частково дерев'яним (див. Нижче), а вольєри для таких тямущих собак як лайка, хаскі, фокстер'єр дуже бажано робити повністю металевими - дерево-то угризаемо.

Нижче), а вольєри для таких тямущих собак як лайка, хаскі, фокстер'єр дуже бажано робити повністю металевими - дерево-то угризаемо

Етапи побудови дерев'яного вольєра для собаки

Проте, деревина доступніше металу і працювати з нею простіше. Особливо це позначається, якщо немає можливості в будь-який момент підключити зварювання або електроінструмент. Як побудувати вольєр з дерева простий, недорогий і придатний майже будь-який собаці, показано на рис. вище:

 • Деревні матеріали двічі просочують водно-полімерної емульсією або один раз силіконової антигнильним просоченням.
 • Що йдуть в землю кінці опорних стовпів з бруса 150х150 додатково просочують бітумною мастикою.
 • Опорні стовпи бетонують, поз. 1 на рис., Виставляючи по вертикалі по схилу. Стовпи потрібно готувати з запасом 10-15 см по висоті або з великим, якщо майданчик помітно нерівна. Крок установки до 1,5 м.
 • За застиганні бетону верхні кінці стовпів обрізають врівень з горизонту на потрібну висоту, користуючись шнуром і рівнем. Обрізки не поспішайте кидати в піч, стануть в нагоді.
 • Пари стовпів з'єднують парами дощок від 100х25, поз. 2.
 • За отриманим коробчатим балках настилають підлогу, поз. 3 (шпунтовані дошки від 150х30); см. також далі.
 • До настилу підлоги по периметру ґратчастих стін кріплять нижню обв'язку з бруса 100х100, поз. 4 і 5. Зміцнювати нижню обв'язку краще з-під низу.
 • У брусі нижньої обв'язки свердлять глухі отвори під грати. Для німецької вівчарки прути повинні бути не менше ніж 10х10 або діаметром від 12 мм зі звичайної сталі або від 8 мм, якщо прути арматурні.
 • Ставлять прути решітки, залишивши отвір для дверей, поз. 6. Крок установки 10 см для великих собак і 5-7 см для маленьких.
 • Прути ґрат тимчасово, щоб не хлябает, перев'язують в косоплет м'яким дротом.
 • Готують бруси верхньої обв'язки, насверлівая в них гнізда під грати.
 • Монтують верхню обв'язку. Її бруси кріплять до опорних сталевими ріжками або фанерними косинками.
 • Обшивають глухі стіни.
 • Ставлять всередині перегородку і влаштовують зимник, якщо потрібно.
 • Роблять дах (поз. 7) і виробляють залишилися роботи, докладніше див. Далі.

Примітка: масляні просочення для дерева, в т.ч. відпрацювання моторного масла, можна використовувати, якщо вольєр буде заселятися через рік. Тоді будують його навесні - за літо зникнуть легкі фракції просочення, а за зиму бітумінізіруются і втратять запах (видихаються) важкі.

Сталевий вольєр будується подібним чином:

 1. Креслення панелей стін сталевого вольєра для собаки

  Замість дерев'яних стовпів бетонуються профтруби від 40х40х2,5;

 2. Вваривают горизонтальна рама для підлоги з куточка від 40х40х2 на висоті 15-25 см від рівня грунту;
 3. Настилається підлогу з дощок таких же, як в перед. випадку. Дошки кріпляться до рами саморізами по металу. Головки саморізів дуже бажано втопити і зашпаклювати;
 4. Між сталевими опорами вваривать грядушкі - панелі з обшивкою з дощок або гратчасті в рамах з куточка 40х40. Креслення грядушек для собачого вольєру см. На рис. праворуч.
 5. Виробляються залишилися роботи, див. Далі.

Пол або грунт?

Куплені вольєри часто ставлять просто на землю; на неї ж собака справляє фізіологічні потреби. Пол вольєра від слідів її життєдіяльності потрібно чистити, але в землі собака здатна прокопати лаз і вийти з вольєра. Як тут бути?

По-перше, собаки-Сварник землю риють у виняткових випадках. Рефлекс копання у них дуже слабкий, тому що у них на батьківщині вічна мерзлота. Якщо хаскі, лайка або лабрадор регулярно вигулюються або випускаються на патрулювання, підкопу від них можна не боятися. По-друге, свого часу Дж. Даррелл придумав спосіб виробити туалетні навички практично у будь-якого ссавця, навіть у дикій африканській свині:

 • Готують для відхожого місця собаці дрібну емальовану посудину відповідного розміру: тазик, ванну для ніг з закладеним стоком, велику миску.
 • При будівництві вольєра, подалі від будки і годівниці (див. Далі) в підлозі роблять виріз під установку туалетного посудини.
 • Виріз під туалет тимчасово зашивають фанерою.
 • На час привчання до вольєра собаці дають можливість справляти нужду де хоче.
 • Коли звикне, купку посліду свіжіше беруть на тимчасове зберігання.
 • У вольєрі роблять генеральне прибирання.
 • Знімають фанеру, ставлять на місце туалет і до половини засипають піском.
 • Кладуть в туалет збережений грудку посліду і запускають в вольєр пса.

Спрацьовує цей спосіб безвідмовно: адже сечею і екскрементами тварини позначають свою територію. Тепер собака буде ходити по-великому тільки в туалет. Пісок в ньому потрібен, щоб задовольнити інстинкт закапування покидьків; його час від часу потрібно міняти.

Примітка: вольєр для норних собак, напр. фокстер'єра, обов'язково повинен бути з підлогою.

годівниця

Робити в вольєрі годівницю для собаки поворотною на рівні підлоги (зліва на рис.), Щоб продемонструвати свою майстерність механіка - серйозна помилка. Забавна штукенція провокує тварина на гру з нею, для собаки травмоопасную. Годівницю потрібно робити відкидний з нижнім обрізом приблизно на висоті нижнього краю грудей пса, як справа на рис.

Годівницю потрібно робити відкидний з нижнім обрізом приблизно на висоті нижнього краю грудей пса, як справа на рис

Годівниці в вольєрах для собак

дах

Дах собачого вольєру повинна обов'язково бути з зазором для провітрювання. Зайдіть в спекотний літній день з легким вітерцем з двору на веранду. Душновато там? А тепер уявіть собі, що ви від маківки до п'ят обросли шерстю. Повторимо ще раз: спека і задуха для собаки багато шкідливіше лютого холоду.

Що стосується - з чого настилати покрівлю вольєра, то тут основне правило: матеріал покрівлі не повинен резонувати під дощем і від вітру. Слух собаки такий же чуйний, як нюх; часто повторювані різкі звуки здатні йому зашкодити. Кращі матеріали для даху вольєра звукопоглинальні: руберойд, м'яка черепиця. Їх же і стелити по латах простіше.

Примітка: ось і знадобилися обрізки бруса від будівництва дерев'яного вольєра - вони пішли на пристрій вентиляційного зазору під дахом. Решетування її звичайного типу, але утеплити її не завадить. Чи не на зиму, на літо, щоб нагріта сонцем покрівля тепло вниз не так віддавала.

решітка

До ґрат вольєра із прутів потрібно приварити поперечки з того ж дроту з кроком по вертикалі 1-1,3 м. Зазвичай ставлять одну поперечину на половині висоти прутів. У вольєрі для вівчарки поперечок краще ставити дві, соотв. зменшивши крок установки. Німецька вівчарка не рекордсмен сили серед своїх родичів, кавказька і середньоазіатська сильніше. Але дорослий пес німецької вівчарки розсовує прути 10х10 довжиною 1,5 м.

особливі випадки

хаскі

Ця розумна, вірна і дисциплінована собака стає все популярнішим. Якщо з оленегонних лайок сторожа не виходять, а мисливські собаки виходять зрідка (правда, все як одна видатні), то хаскі можна назвати собакою на всі руки майстром. Однак вольєр для хаскі повинен мати ряд особливостей.

Перша - вольєру для хаскі необхідна висота від 2,2 м. Хаскі собака дуже стрибуча; на батьківщині їм так потрібно, щоб оглядатися над безкрайніми снігами. Стрибає хаскі майже як пудель, а той, до вашого відома, з підлоги без розбігу застрибує на шафу.

Друге, решітки вольєра для хаскі потрібно робити не із прутів, а з сітки. Стрибаючи, хаскі за неї чіпляється. Якщо грати вольєра з хаскі із прутів, то псу неможливо буде проробляти необхідні йому фізичні вправи. Нарешті, в середніх широтах і на південь від вольєр для хаскі краще розташовувати фасадом на північ, північний схід і північний захід.

Про сітку

Вольєри для собак з гратами з сітки

Решітка з сітки замість прутів придатна і в вольєрі для собак інших порід. Краще ставити в вольєр грати з плетеної сітки, поз. 1 на рис. праворуч. Для хаскі це тим більше добре, що дроту плетеної сітки вигнуті зигзагом і чіплятися за них легше. Але чи піде і зварна сітка, поз. 2. В тому і іншому випадку діаметр дроту від 4 мм, а вічко 10х10 см для великих собак і від 5х5 до 7х7 для маленьких.

Сітку-рабицю використовувати для зарешечіванія вольєрів небажано: собаки навіть дуже спокійні часто травмують про неї лапи, а вже вищипані рабицей шерсть в таких вольєрах справа звичайна. Для хаскі, до речі, рабиця безпечна, настільки ця собака розумна. Занадто розумна для вольєра з рабиці: розплітає стики, отдирает від рам і виходить з вольєру за годину-півтора. Єдино, коли виправданий вольєр для собаки з сітки рабиці - коли його площа понад 20 кв. м, а собака саме сторожовий породи, тобто дуже дисциплінована, і дресирувати хорошим кінологом.

Для дрібних і маленьких

Щеня і маленька, але доросла собака далеко не одне й те саме, і вольєри їм потрібні різні. Перше, не треба робити вольєр цуценятам з дерева (поз. 1 на рис. Нижче): слабкі-то вони ще слабкі, але гризти будуть. Трісок наковтався і застрягнуть в рваному отворі. Друге, вольєр для цуценят потрібно робити, враховуючи, що цікавість у них невгамовне, але умишко ще не прорізався. По-науковому - повний набір собачих інстинктів ще не включився.

По-науковому - повний набір собачих інстинктів ще не включився

Вольєри для цуценят і маленької собаки

Цуценят-шмаркачів і нетям потрібно тримати замість вольєра в манежі з м'якими стінками, щоб скиглення не було; цуценя-малюк почуває себе покинутим, якщо не може прижитися до чогось теплого і м'якого. Цуценята часто дружать з домашніми кішками саме тому. Манеж для цуценя робиться хоч з картонної коробки; ще про пару варіантів см. відео в кінці розділу.

Коли цуценя в манежі почне вставати, спираючись передніми лапами про бортик (поз. 2 на рис.), М'яку оббивку потрібно прибрати і почати привчати цуценя до квартирного вольєру з сітки, поз. 3; його краще просто зігнути з відрізка сітки з вічком від 3х3 до 5х5 см, пропаяв стик. В'язаний стик цуценяті травмоопасен.

Вольєрі в квартирі для маленьких собак влаштовані Вже в загально так само, як для великих, з урахуванням малої сили и нікчемного волелюбності мешканців. Вольєр для декоративної собачки це той же набір грядушек з вертикальних прутів. Готові секції міні-вольєрів для собак продаються в зоомагазинах; з них збирається житло бажаних розмірів і конфігурації. Але пам'ятайте: для кімнатної собаки вольєр щось на зразок скверика з лавкою або бару. Для постійного житла собаці в квартирі потрібен будиночок.

Примітка: для болонок і ін. Довгошерстих собачок секції квартирного вольєра потрібно брати тільки зварні. Плетені всю шерсть видерут, тим більше що декоративні породи собак розумом, як правило, не відрізняються.

Відео: загончик для цуценя

Відео: манеж для цуценят своїми руками

для зграї

Вольєр для декількох собак

Якщо ділянку охороняє кілька собак, загальний вольєр для них потрібно робити із секцій з полузімнікамі, навісами в 3/4 довжини секції, глухими перегородками між ними і окремими годівницями. Інакше гризня у вільний від служби час забезпечена. В такому випадку на велику собаку вистачить 3-4 кв. м площі і секції шириною в довжину її тіла без хвоста, див. рис. праворуч.

Чого не треба!

Розберемо на закінчення типові помилки в будівництві вольєрів для собак. Зміцнювати вольєр укосинами, стяжками та ін. Способами для вітрових і снігових навантажень (поз. 1 на слід. Рис.), Не можна. Собака - компактне тіло, миттєво набирає швидкість 10 м / с і більше. Скільки в ній буде кінетичної енергії за формулою зі шкільної фізики, при вазі 20-40, а то і 70 кг? Чи витримають її удар всі ці планочки-реечки?

Чи витримають її удар всі ці планочки-реечки

Помилкове виконання вольєрів для собак

Потім, якщо ви не кінолог зі спеціальною освітою та досвідом, то, будуючи вольєр для собаки, захоплюватися дизайнерськими вишукуваннями навіть в мінімальному розмірі, як на поз. 2, не слід. Що людському оку приємно, псу швидше за все просто буде заважати жити нормальним собачим життям. Це ж до речі, відноситься і до холодної куванні, тільки в ній можна ще й лапою заплутатися.

Далі, не закривайте собаці огляд і ненабагато, як на поз. 3. Собаки 100% екстраверти; їх і наші поняття про затишок і комфорт принципово різні. І нарешті, не кладіть вольєр у квітника, в саду і не прикрашайте його квітами, як на поз. 4. Собачий ніс багато чутливіші нашого, а надто сильний приємний аромат перетворюється на нестерпну сморід. Крім того, етилен і альдегіди, що виділяються квітами і фруктами, просто-напросто псують нюх псу. Ніс собаці майже те ж, що нам очі, і для собачого здоров'я фон запахів йому потрібен помірний і природний.

что ще почитати:

Пол або грунт?
Як тут бути?
Душновато там?
Скільки в ній буде кінетичної енергії за формулою зі шкільної фізики, при вазі 20-40, а то і 70 кг?
Чи витримають її удар всі ці планочки-реечки?