«Здається, брехня починається»: як «АК БАРС» Банк відбивається від атак за компанію з «федералами»

16.08.2017

День провокацій в банківському секторі: «приватна думка» від аналітика «Альфа-Капіталу» збіглося з новою розсилкою в месенджерах по Татарстану

Схоже, що наближається річницю подій 1998 року хтось щось вирішив відзначити з музикою. Сьогодні з'явилася інформація про лист, який менеджер КК «Альфа-Капітал» розіслав клієнтам, попередивши їх про проблеми в чотирьох банках, які входять в Топ-15: «ФК Відкриття», Бінбанк, МКБ і Промсвязьбанк. Одночасно була запущена чергова інформаційна атака на «АК БАРС» Банк, який на цей раз вирішив відповісти з гумором, розсилаючи кумедні гифки. Експерти «БІЗНЕС Online» вважають спробу безперспективною.

Родинний Альфа-Банку КК «Альфа-Капітал» влаштував провокацію в банківському секторі   Фото: © Наталя Селіверстова, РІА «Новости» Родинний Альфа-Банку КК «Альфа-Капітал» влаштував провокацію в банківському секторі
Фото: © Наталя Селіверстова, РІА «Новости»

ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДИРЕКТОРА ПО РОБОТІ З заможних клієнтів

«Ми продовжуємо отримувати все більше піддаються публічному і непублічної інформації про проблеми всередині цілої групи банків -" ФК Відкриття ", БІН (Бінбанк - прим. Ред.), МКБ (Московський кредитний банк - прим. Ред.) Та Промсвязьбанк. Є велика ймовірність, що ситуація навколо них може бути остаточно вирішена вже цієї осені, а не після виборів президента Росії в 2018 році, як думають багато хто. Під ризиком в першу чергу знаходяться субординовані випуски, які в разі санації, швидше за все, будуть списані повністю ... У зв'язку з цим ми закриваємо ліміти на облігації цих банків і рекомендуємо своїм клієнтам дистанціюватися від ризику, перевівши активи до більш надійним учасникам банківської системи Росії », - написав директор по роботі із заможними клієнтами КК« Альфа-Капітал »Сергій Гаврилов в своєму листі, який підірвав сьогодні інформаційне поле після публікації в газеті« Ведомости ».

Навряд чи цей лист викликав би великий переполох, якби до нього не привернуло увагу федеральне видання. «Висловлювання" Альфа-Капіталу "щодо найбільших приватних банків Росії нагадують або безвідповідальні і необгрунтовані заяви аналітиків, або спробу вести недобросовісну конкуренцію», - йдеться в заяві Бінбанку. Йому вторить Промсвязьбанк: «У зв'язку з публікацією в газеті" Ведомости "Промсвязьбанк інформує про те, що в матеріалі газети яке розповсюджується лист УК" Альфа-Капітал "розцінюється як приклад недобросовісної конкуренції та спотворення дійсних фактів».

До скривдженим довелося приєднатися і родинному «Альфа-Капіталу» Альфа-Банку. «Ми переконані, що інформація про нібито нестабільному положенні ряду російських банків, яка містилася в клієнтської розсилці компанії" Альфа-Капітал ", є суто приватною думкою менеджера компанії і не відповідає дійсності. АТ "Альфа-Банк" продовжує роботу з банками "Відкриття", "Біном", Промсвязьбанком і МКБ в звичайному режимі і не володіє ніякими достовірними даними про проблеми в цих банках », - йдеться в коментарі Альфа-Банку.

Була змушена відхреститися від свого менеджера і сама КК. «УК" Альфа-Капітал "підкреслює, що лист щодо ризиків інструментів банків є приватною думкою конкретного аналітика, співробітника компанії і не є офіційною позицією компанії і не здійснювалася в рамках будь-яких офіційних розсилок клієнтам», - заявила прес-служба компанії.

Ну а сам Гаврилов був терміново викликаний на «килим» в ЦБ. «Співробітник КК" Альфа-Капітал ", який попередив клієнтів про нібито нестабільному положенні ряду російських банків, запрошений в Банк Росії для бесіди», - розповів РБК джерело в одному з банків, згаданих в клієнтської рекомендації. Близький до ЦБ джерело підтвердило РБК цю інформацію. Представник КК підтвердив РБК, що бесіда в Банку Росії з представниками керуючої компанії запланована на сьогодні.

Більш того, Центробанк попросив федеральну антимонопольну службу перевірити, чи не є попередження «Альфа-Капіталу» про проблеми чотирьох банків недобросовісною конкуренцією, пишуть самі ж «Ведомости».

Нагадаємо, ще після краху «Югри» перший заступник голови ЦБ Дмитро Тулін вирішив заспокоїти як вкладників, так і самих банкірів. 2 серпня він заявив ТАСС: «Банк Росії постійно здійснює моніторинг діяльності кредитних організацій. Ми маємо детальну картину того, що відбувається в кожному з наших піднаглядних. І незважаючи на те, що процес оздоровлення банківського сектора ще триває, ми не чекаємо в доступному для огляду майбутньому будь-яких серйозних негативних подій і перш за все відкликання ліцензій у великих, значущих банків ».

Пішла чергова інформаційна атака і на «АК БАРС» Банк   Фото: «БІЗНЕС Online» Пішла чергова інформаційна атака і на «АК БАРС» Банк
Фото: «БІЗНЕС Online»

«ОБСЛУГОВУВАННЯ КЛІЄНТІВ у всіх офісах« АК БАРС »БАНКУ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ У СТАНДАРТНОМУ ПОРЯДКУ»

Збіг чи ні, але одночасно, буквально через кілька годин після виходу статті в «Відомостях», пішла чергова інформаційна атака і на «АК БАРС» Банк (АББ). Нагадаємо, що після краху Татфондбанка в різних месенджерах неодноразово піднімалася хвиля попереджень про нібито неминуче відкликання ліцензії у АББ. Якось одна знайома почула цю інформацію прямо в приймальні московського офісу Банку Росії, то хтось особисто бачив «розстрільні списки» банків, у яких буде відкликана ліцензія. Знаходилися і інші приводи для паніки, наприклад давно запланований і проведений по всій країні переведення обслуговування співробітників правоохоронних органів республіки в ВТБ.

Всякий раз розсилки супроводжувалися закликами якнайшвидше забрати свої гроші з АББ, що дало голові ради директорів банку Валерію Сорокіну привід для іронії. «Я навіть жартома запропонував Зуфара Фаніловічу [Гараєву] провести акцію" Допоможи банку - зніми достроково вклад і втрать відсотки ", в результаті прибуток банку за підсумками року була б ще більше», - сказав він в лютому на прес-конференції з нагоди чергової інформаційної атаки.

Валерій Сорокін: «Я навіть жартома запропонував провести акцію Допоможи банку - зніми достроково вклад і втрать відсотки , в результаті прибуток банку за підсумками року була б ще більше» Фото: «БІЗНЕС Online» Валерій Сорокін: «Я навіть жартома запропонував провести акцію" Допоможи банку - зніми достроково вклад і втрать відсотки ", в результаті прибуток банку за підсумками року була б ще більше» Фото: «БІЗНЕС Online»

На цей раз аноніми пророкували банку відкликання ліцензії вже в четвер. Хтось навіть знайшов на сайті агентства зі страхування вкладів (АСВ) список банків, що ліквідуються, де першим за алфавітом варто банк АББ. Правда, в даному випадку мова йде про московському банку з такою абревіатурою в назві, який позбувся ліцензії ще в липні 2016 року. Але у страху очі великі. Крім цього, час атаки, можливо, було обрано не випадково: саме зараз у відділеннях банку трохи більше людей, ніж зазвичай: в ці дні видається пенсія.

Втім, постійні «тренування» навчили керівництво банку миттєво і з доброю часткою іронії реагувати на чергові вкидання, не допускаючи розростання паніки. Так і сьогодні - не минуло й трьох годин з моменту появи чергових розсилок про швидкий крах АББ, як банк розповсюдив офіційну заяву про те, що має достатню стійкість для виконання своїх зобов'язань перед клієнтами і партнерами, що підтверджується стабільними фінансовими результатами. За результатами першого півріччя 2017 року АББ отримано чистий прибуток в розмірі 357,6 млн руб. Нормативи достатності капіталу знаходяться на комфортному рівні: значення нормативу миттєвої ліквідності складає 217,794%, що більш ніж в 10 разів вище мінімального порогу в 15%, а значення нормативу поточної ліквідності (445,674%) також значно перевищує мінімально допустимий поріг 50%.

«У зв'язку з появою в месенджерах, що дезінформують розсилками офіційно заявляємо - обслуговування клієнтів у всіх офісах здійснюється в стандартному порядку. Всі банкомати забезпечені готівкою на достатньому рівні, видача грошових коштів відбувається в штатному режимі », - йдеться в офіційній заяві« АК БАРС »банку. Також банк вирішив відповісти злостивцям їх же зброєю, поширивши через месенджери дві гифки, які висміюють чергові вкидання. «Здається, брехня починається», - обігрується, зокрема, прислів'я «після дощику в четвер».

Залишається питання: кому це вигідно? Наші джерела на банківському ринку дотримуються версії, що причина в загостренні конкуренції. Чутки можуть поширювати, зокрема, менеджери з продажу федеральних банків, в тому числі і без санкції згори, просто щоб виконати план. Самі представники «федералів» категорично заперечують такі підозри.

Рушан Сахба: «На мій погляд, досить некоректно вважати, що причина твоїх проблем тільки в тому, що хтось проти тебе розпускає інформаційні атаки» Фото: «БІЗНЕС Online» Рушан Сахба: «На мій погляд, досить некоректно вважати, що причина твоїх проблем тільки в тому, що хтось проти тебе розпускає інформаційні атаки» Фото: «БІЗНЕС Online»

«Природно, [чутки] безпідставні, - заявив заступник голови Волго-Вятського банку Ощадбанку - керуючий відділенням" Банк Татарстан "Рушай Сахба в ході інтернет-конференції в" БІЗНЕС Online ". - На мій погляд, досить некоректно вважати, що причина твоїх проблем тільки в тому, що хтось проти тебе розпускає інформаційні атаки. Крім того, ще з першої хвилі кризи в 2008 році кожен співробітник банку знає про те, що не має права коментувати дії, пов'язані з фінансовим становищем будь-якого іншого банку, крім свого. Ми дуже коректно поводилися в цей період: я не виходив ні з якими інтерв'ю, ми усвідомлено не давали рекламу, розуміючи, що той, хто наш клієнт, в будь-якому випадку до нас прийде. Розповідати, який ти хороший і чудовий, на тлі того, що відбувається в банківському секторі, було б некоректно і неправильно. І це була наша усвідомлена політика ».

З обуренням відкидають інсинуації і в ВТБ. «Дані припущення є спекуляцією і вигадкою. У ВТБ категорично заборонені і ніколи не використовувалися методи недобросовісної конкуренції », - повідомили на запит« БІЗНЕС Online »в прес-службі банку.

«Якщо співробітник якогось банку від свого імені робить таку відсебеньки, то його карають, аж до звільнення «Якщо співробітник якогось банку від свого імені робить таку відсебеньки, то його карають, аж до звільнення. Інша справа: робить він це наївно, за власною ініціативою «дах поїхав», або за чиєюсь вказівкою »Фото: © Олександр Алпаткін, РІА« Новости »

«Є ТІ, ХТО АКТИВНО ПРАЦЮЮТЬ ПРОТИ ДЕРЖАВИ І ВИКОРИСТОВУЮТЬ СУЧАСНІ КАНАЛИ ПОШИРЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ»

Експерти, яких опитав «БІЗНЕС Online», впевнені, що «АК БАРС» Банк міцно стоїть на ногах, його вкладникам нічого не загрожує, а фінансові показники більш ніж сприятливі.

Анатолій Аксаков, глава асоціації регіональних банків, комітету Держдуми з фінансового ринку:

- Я вважаю, що подібні повідомлення нікому не вигідні, ні одній установі, включаючи найбільші держбанки. Такого роду інформація - фактично диверсія проти фінансової системи Росії. Не знаю, хто джерело, але це недоброзичливці, ті, хто не хочуть добра нашій країні і спеціально її поширюють. А інформацію «Альфа-Капіталу» використовували, вона стала спусковим гачком.

Відкликання ліцензії у Татфондбанка і «Югри» також були використані для того, щоб розгойдати обстановку. Але я думаю, що «АК БАРС» Банк - один з найбільш стійких в країні, тому попросив би дотримуватися спокою. Для боротьби з розсилкою-диверсією ми повинні внести зміни до антимонопольного законодавства, законодавства про регулювання ринку, інсайдерської інформації, яка передбачатиме серйозну відповідальність, аж до кримінальної, за поширення недостовірних даних, оскільки наслідки можуть мати серйозне значення для національної та фінансової безпеки країни. У всьому світі жорстко це присікається. Повинні бути задіяні правоохоронні органи, Мінкомзв'язку. На жаль, є ті, хто активно працює проти держави, країни, і використовують сучасні канали поширення інформації - ті ж месенджери.

Гарегін Тосунян, президент асоціації російських банків:

- Я нікого зі своїх колег по слухам підозрювати не збираюся, і це було б некоректно. Недобросовісних інтересантів може бути безліч, в тому числі не серед банків, а з числа якихось інших конкурентів і «доброзичливців». Зараз в силу наміру або по дурості, припустимо, експерта був такий вкидання з приводу чотирьох банків, а хтось взяв, скористався цією ситуацією і вкинув ще п'ятий шановний банк. Це цілком таке недобросовісна поведінка, яке ми повинні відсікати і прописати це на законодавчому рівні. Існуюче законодавство дозволяє подати в суд, відстоювати репутацію, але це довгий шлях.

В принципі, розумний користувач банківських послуг розуміє, що такі вкидання роблять ті, у кого є проблеми, або просто найняті учасники ринку підривників. Так що до цього потрібно серйозно ставитися з точки зору методів боротьби з такими фактами, але разом з тим драматизувати не треба, люди вже звикли до атак на шановні банки. Це ми вже багато разів проходили.

Звичайно, якщо співробітник якогось банку від свого імені робить таку відсебеньки, то його карають, аж до звільнення. Інша справа, робить він це наївно, за власною ініціативою - «дах поїхав», або за чиєюсь вказівкою. Іноді люди роблять це з метою прославитися, Геростратова славу хочуть завоювати.

Максим Осадчий, начальник аналітичного управління, член ради директорів банку БКФ:

- Зрозуміло, що ця інформаційна атака - прояв недобросовісної конкуренції. Ми повинні пояснювати людям, що немає об'єктивних передумов для занепокоєння, тим більше що у «АК БАРС» Банку немає істотних зв'язків з «московським кільцем» - банком «ФК Відкриття», Бінбанку, Московським кредитним банком і Промсвязьбанка. Та й положення цієї «четвірки» навряд чи можна вважати нестійким. З такими повідомленнями і їх джерелами повинні боротися правоохоронні органи. Особливо в вашому регіоні, тільки що постраждав від банківського мікрокризи. Так, звичайно, гроші клієнтів завдяки таким флуктуацій перетікають в найбільші держбанки. Але підозрювати солідні банки в такий неохайною діяльності, як організація СМС-атак, не варто.

Залишається питання: кому це вигідно?