Архітектура Санкт-Петербурга петровської епохи / Бароко в Росії / Історія архітектури / www.Arhitekto.ru

архітектура бароко / Росія

Архітектура Санкт-Петербурга петровської епохи

У 1716 р почалася розробка генерального плану Петербурга з урахуванням трипроменевою композиції планування Адміралтейської частини, де головним променем був Невський проспект У 1716 р почалася розробка генерального плану Петербурга з урахуванням трипроменевою композиції планування Адміралтейської частини, де головним променем був Невський проспект. Промені трьох магістралей сходилися до Адміралтейства. Для будівель петровського часу характерні рустовка кутів, пілястри, фільонки, обрамлення вікон, наличників в дусі французького класицизму.

Петровський період був переломним етапом в російській архітектурі. Провідними типами споруд в архітектурі цього періоду стають громадські будівлі, а також міські та заміські палацово-паркові ансамблі.

Споруди Петербурга початку XVIII століття характеризувалися простотою планів і об'ємного формоутворення. Будинки майже завжди мали прямокутні обриси і подовжню систему розташування приміщень, вони будувалися в два або три поверхи. Фасади відрізнялися площинністю, ордер вводився у вигляді пілястр. Хоча пропорції ордерів не відрізнялися правильністю, але це скупалася пластичністю форм ( 12, стор. 60-61 ).

У петровський час першорядне увага приділялася будівництву не палацових, а громадських, утилітарно-необхідних будинків. Палацові будівлі мали дуже обмежені розміри. Недолік матеріалів і необхідність вести будівництво швидкими темпами, а також нестача майстрів і робітників обмежували практичні можливості. Перші роки після заснування Петербурга (1703) будинки будувалися з дерева, через два-три роки почали споруджуватися за допомогою застосування фахверка полуглінобітние з дерев'яним каркасом, і тільки після того як з'явилися цегельні заводи, приблизно з 1710 року, почали зводити цегляні будівлі. Зовні цегляні споруди покривалися штукатуркою, пластичні деталі виконувалися з гіпсу. Фасади офарблювалися в два кольори - основне поле покривалося зазвичай охрою, червоно-брусничним або блакитним тоном. На цьому інтенсивному кольоровому тлі, традиційному для російського зодчества, виступали білі лопатки - пілястри, тяги, карнизи, лиштви вікон, шви руста. Ордерні елементи частіше об'єднували другий і третій поверхи, перший служив для них п'єдесталом, даху робилися високими.

Одне з найбільш ранніх монументальних споруд петровського часу - палати віце-канцлера Шафірова (1710) на Петербурзькій стороні. У цьому вигадливому спорудженні злилися традиційно українські та європейські архітектурні елементи. На високому кам'яному фундаменті зведено Мазанкове будівля, зі стрілчастими і напівкруглими фронтонами, західної мансардою та російської "бочкою".

Для палацових споруд, завжди дуже невеликих розмірів, була типова трехрізалітная структура. Центральна триярусна частина, наділена основним ризалитом, височіла над двоповерховими бічними частинами. Саме такий вигляд мав, зокрема, спочатку Великий Петергофський палац.

Внутрішнє планування визначалася центрально розташованим вестибюлем зі сходами, яка вела в головний, парадний прямокутний двусветний зал, який перебував на осі будівлі. Зал цей зазвичай поширювався не в ширину, а в глибину по відношенню до головного фасаду.

Зал цей зазвичай поширювався не в ширину, а в глибину по відношенню до головного фасаду

Забудова Петербурга на початку XVIII в. Будинок П.П.Шафірова.
Фрагмент гравюри А.Ф.Зубова "Панорама Санкт-Петербурга". 1716.

Список використаної літератури

На головну