Рецензія Фільм Про на фільм: Антон тут поруч

Рідкісний для вітчизняного кінематографа документальний фільм, який одночасно розумний, трагічний, злободенне і художній. Це не розповідь про хворого хлопчика, а напружена спроба зрозуміти, «чому люди живі».
Рідкісний для вітчизняного кінематографа документальний фільм, який одночасно розумний, трагічний, злободенне і художній

Автор фільму Любов Аркус, кінознавець. З 2012 року - співзасновник (разом з Авдотьей Смирнової, Катериною Мень і Іриною Меглінская) фонду допомоги дітям-аутистам і їх батькам


Підліток Антон хворий на аутизм. Його батько давно пішов з сім'ї. Його мати не справляється з вихованням сина, вона втомлена і хвора жінка. У Антона складний характер, він на межі того, щоб замкнутися в собі і все життя провести в психлікарні на наркотиках. У цей момент в його житті з'являються автор фільму Любов Аркус і оператор Алішер Хамідходжаєв. Антон отримує шанс, але він поки не в змозі зрозуміти, як ним скористатися.


Фільм «Антон тут поруч» з'явився в російському кінопроцес несподівано і відразу став сенсацією. Саме по собі виникнення фільмів з нізвідки в хаосі нашого кінематографа - явище не нове. Але тут випадок особливо примітний. Хоча б тому, що фільм зняти не режисером, а журналістом, головним редактором журналу «Сеанс» Любов'ю Аркус, і при цьому прем'єра картини відбулася на Венеціанському кінофестивалі - разом з фільмами Олексія Балабанова і Кирила Серебренникова. Самою очевидною причиною тут можна вважати те, що Хамідходжаєв кілька років тому отримав у Венеції приз за кращу операторську роботу у фільмі Олексія Германа-мл. «Паперовий солдат», та й просто він вважається одним з кращих російських операторів.


Але є і менш очевидні причини, які теж важливо врахувати. По-перше, фільм знятий в жанрі «особиста документалістика», який передбачає, що автор не просто включає себе в розповідь і стає одним з головних героїв, як це робить, наприклад, Майкл Мур, але автор ще й робить фільм формою особистої сповіді, рефлексії, висловлювання не про проблему, а про себе. Цей жанр в Росії мало поширений і багатьма професіоналами сприймається як нарцисизм. Що не завадило з'явитися такому шедевру, як «Флешбек» Герца Франка, але це виняток, яке пробачили класику. Було ще кілька картин цього ж жанру, але вони є винятком із правила. Фільми у нас прийнято знімати або без закадрового тексту, і автор тоді повністю розчинений у фільмі, або автор з'являється в якості ліричного героя, що не вимагає від нього ніяких одкровень. «Антон тут поруч» - це все-таки не тільки розповідь про хлопчика-аутиста, але і сповідь Аркус, яка вважає, що його проблема не індивідуальна, а властива всьому людству і, в тому числі, їй самій.


Алішер Хамідходжаєв працював на фільмах Сергія Дворцевого, Іллі Хржановського, Миколи Хомерікі, Дмитра Мамула, Василя Сигарева. Він також зняв «Всі помруть, а я залишуся» Валерії Гай Германіки.

Він також зняв «Всі помруть, а я залишуся» Валерії Гай Германіки

У фільмі Герца Франка «Флешбек» автор просить друга зняти, як йому роблять операцію на серціПо-друге, в сучасній західній цивілізації різко змінюється уявлення про благодійність. З заняття багатих меценатів або маргінальних одинаків вона перетворюється в модне часу звичайних молодих людей, які формують віртуальні спільноти в ЖЖ, організовують клуби, придумують помітну уніформу і з задоволенням беруть участь у всіляких акціях. У благодійності з'явився елемент розважальності - свій fun, як тепер кажуть. Форми благодійності стають все більш різноманітними, від збору макулатури до пожертвувань грошей через віртуальні гаманці, від відправки ледь ношеного одягу в інші міста до пошиття нового одягу для бездомних собак. Процес цей, здається, поки мало осмислений, але вже отримав величезне освітлення в культурі (переважно в соціальних мережах), і документальне кіно тут не на останньому місці, в тому числі в Росії. Тільки про знамениту «доктора Лізи» знято три повноцінних фільму (Оленою Погребіжская, Тофік Шахвердіевим і Ольгою Маурін), та й інші благодійники отримали можливість з'явитися на кіноекранах. Логічно: документалісти завжди шукають незвичайних людей, що втілюють щось нове в тектонічних культурних рухах. Фільм Любові Аркус «Антон тут поруч» теж існує всередині цієї тенденції, тому що і розповідає про благодійність, і є одночасно рефлексією про те, що таке справжня благодійність, і він же - сам акт благодійності. Звичайно, така картина повинна була зацікавити фестивальне співтовариство.


Звичайно, така картина повинна була зацікавити фестивальне співтовариство

Алішер Хамідходжаєв і Любов Аркус на зйомках. Фото з сайту журналу «Сеанс»


Враження, яке справив на більшість глядачів цей фільм, важко назвати просто позитивним. На фільм реагують як на одкровення, як на зірвану з засохлої рани кірку, як на прямий заклик змінити життя того, хто дивиться цей фільм. Текст Аркус наповнений гуманістичним закликом любити тих, хто поруч, тому що відсутність любові, яке відчутно і миттєво відчувається хлопчиком Антоном, ставить діагноз всьому суспільству. Якщо хтось не страждає від відсутності любові, вважає Аркус, то це лише тому, що він «навчився жити», зачерствів, але саме від цього відсутність світ стає таким жахливим. Аркус вміло балансує між декількома особистим трагедіями і загальним станом цивілізації, в результаті чого абстрактні ідеї набувають конкретні втілення, а розповідь про інваліда перестає бути локальною історією однієї людини.


Трейлер фільму «Антон тут поруч»Основна професія Любові Аркус в цьому фільмі помітна дуже добре. Текст написаний прочитаний блискуче і щиро. Хамідходжаєв створив чудове зображення. Що робить перегляд цього фільму легким, і справа тут не тільки в непростій темі розмови. Через те, що фільм знімався протягом декількох років і уривками, матеріалу накопичилося багато, але не завжди достатньо для того, щоб закрити їм все сюжетні лакуни, тому під час перегляду глядач часто зайнятий не роздумами і не співпереживанням, але замість цього намагається відновити відсутні ланки. Ця робота для глядацького сприйняття необхідна, але, можливо, тут її потрібно було б менше, щоб не упустити головне. Але, в будь-якому випадку, фільм «Антон тут поруч» дуже важливий, і його вихід в прокат - гідне тому підтвердження.