Як тепер переводити гроші з Росії в Україну

 1. Що трапилося
 2. Чи велика ціна питання
 3. Що замість Western Union

Фото: http://15minut.org

Що трапилося

22 березня 2017 Держдума РФ внесла поправки в закон "Про національну платіжну систему", які вступлять в силу в кінці квітня і якими вводяться обмеження на грошові перекази з Російської Федерації в Україну, що проводяться без відкриття банківського рахунку. Формально текст поправок обіцяє, що в разі введення іноземною державою заборон щодо платіжних систем, оператори яких зареєстровані Центробанком РФ, транскордонний переказ з Росії на територію такої держави може бути здійснений тільки за допомогою оператора, який контролюється російськими юридичними особами. Але, оскільки такі заборони були введені єдиною державою - Україною (в жовтні 2016 року в пакеті санкцій проти РФ), то мова йде виключно про заборону перекладів в Україну без відкриття банківських рахунків.

Нагадаємо, що 18 жовтня 2016 року було опубліковано нові списки російських компаній, щодо яких Україна введені санкції. У списках, крім інших, фігурували російські фінансові структури: платіжна система "Колібрі" (керівник - Сбербанк РФ), "Золота корона" (РНКО "Платіжний центр"), "Юністрім" (банк "Юністрім"), "Міжнародні грошові перекази Лідер "(НКО АТ" Лідер "), Anelik (банк" Анелік РУ "), Blizko (Связь-банк).

Решта системи Western Union і MoneyGram на короткий час стали монополістами на ринку грошових переказів з Росії в Україну і назад. Але після російських санкцій і ці системи не можна буде використовувати. Що відчують на собі насамперед українські заробітчани в Росії. За різними оцінками, там все ще працюють від 1 до 3 млн українських громадян. За даними Міграційної служби РФ, в жовтні 2016 року у території Росії знаходилося близько 2,1 млн українців працездатного віку.

Чи велика ціна питання

Дані про перекладах за 2016 рік є тільки за перші три квартали. Тому порівняємо показники переказів через платіжні системи саме по трьом кварталам за кілька років:

 • 2016 - 758 млн доларів
 • 2015 - 849 млн доларів
 • 2014 - 1596 млн доларів
 • 2013 - 1924 млн доларів
 • 2012 - 1634 млн доларів
 • 2012 - 1429 млн доларів.

Тобто обсяг переказів почав різко падати і до введення санкцій відносно російських систем переказів. Виходить, що якщо в максимальний по надходженнях 2013 рік через РФ через систему переказів без відкриття банківського рахунку зайшло 2,7 млрд доларів, то за підсумками 2016 роки навряд чи більше 1 млрд доларів.

Фото: EPA / UPG

Це досить серйозні суми - все ж з РФ досі надсилають найбільше переказів. А, наприклад, сума переказів в Україну з США і ФРН - це такі дві країни за їх обсягом, не перевищує російський показник.

Що замість Western Union

Що можна використовувати замість того ж Western Union, через який, в основному (40% всіх переказів в 2016 році за даними Нацбанку), і йшли переклади після жовтня 2016 роки? І виявився він дорожче російських систем переказів, які перестали працювати з українськими відправниками після введення Києвом санкцій?

Почнемо з того, що Western Union в грудні 2016 року буде він ненабагато, але знизив тарифи. Так що побоювання з приводу того, що звуження конкуренції призведе до зростання тарифів на відправлення переказів - не виправдалися.

Але тепер, коли російська сторона фактично закриває легальні системи переказів, встановлюючи заборону на роботу міжнародних фінансових компаній - як бути?

Що залишається українським заробітчанам? Та нічого фатального не сталося, в загальному. Коли я писав цей текст, закон ще не був опублікований. І до його вступу в силу - кілька тижнів. Моніторити наявність заборон в Україні - і в відповідь на них забороняти працювати не-російських систем - буде Центробанк РФ. Тобто реально заборона почне працювати з травня, так як українська сторона точно не зніме санкції з російських фінансових структур. І до травня можна користуватися звичними методами переказу грошей.

Можна просто завести до своєї російської картці додаткову і передати її родичам в Україну. Але використання карти, випущеної на чуже ім'я, - протизаконно. Та й знімати гроші з російської карти в Україні буде коштувати комісії - немаленькою. Ну і курс конвертації рублів в гривню при знятті готівки в українському банкоматі - окреме питання.

Можна переводити гроші за допомогою системи SWIFT (хоча це дороге задоволення - комісія може скласти близько 10% суми переказу). І, найголовніше, всі ці методи вимагають відкриття рахунку в російському банку. Але не всі українці, що працюють в Росії, готові на це піти (наприклад, якщо робота нелегальна, і не хочеться розкривати свої особисті дані та джерела доходів банківським клеркам).

Чи є вихід? Звичайно, є, і варіантів дуже багато.

 • По-перше, не виключена поява двоступеневих схем переказу грошей без відкриття банківського рахунку - «РФ-Білорусь-Україна» або «РФ-Вірменія-Україна». Так, це буде дорожче, ніж зараз, але теоретично може спрацювати.
 • По-друге, більше возитимуть готівкою. Хоча і зараз возять чимало, сума перекидання налом порівнянна з перекладами через міжнародні системи. Що означає перевезення приблизно 6-7 тонн «зеленого паперу» з портретами Франкліна щорічно через кордон - саме стільки важать ті 600-700 млн доларів налічнихі, в які оцінюються перевезення кеша в Україні.
 • По-третє, створення примітивних тіньових схем переправлення грошей, подібних до тих, що вже багато років активно працюють в напрямку Узбекистану і Таджикистану. Уже років 15 на ці системи скаржиться Центробанк РФ в своїх регулярних звітах, але вдіяти з ними нічого не може. (Подібні схеми сьогодні працюють і між "великою Україною" і окупованими територіями Донбасу і Криму, - ред).
 • По-четверте, "Укрпошта" вже заявила , Що продовжить переводити гроші в країни СНД, в тому числі і в Росії. Пошта готова і приймати, і видавати переклади. Тарифи в залежності від суми (чим більша сума - тим нижче тариф) варіюються від 2% до 6%. Подібну послугу надає і "Пошта Росії" , Але з більш доступними тарифами від 1,5% до 5%.
 • Нарешті, можна використовувати електронні системи переказів на кшталт WebMoney або аналогів, які складно піддаються контролю фінансових регуляторів.

Загалом, хаосу, ризиків і витрат стане більше, але це теж частина ціни, яку платить Україна за збереження своєї незалежності.

І виявився він дорожче російських систем переказів, які перестали працювати з українськими відправниками після введення Києвом санкцій?
Але тепер, коли російська сторона фактично закриває легальні системи переказів, встановлюючи заборону на роботу міжнародних фінансових компаній - як бути?
Що залишається українським заробітчанам?
Чи є вихід?