Українська поліція зможе збирати і накопичувати зразки ДНК громадян

Фото ДНК людини / universityofcalifornia.edu

Конституційний Суд України відкрив провадження, в якому розгляне подання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської щодо неконституційності положень закону «Про Національну поліції», що дозволяють правоохоронцям збирати і накопичувати зразки ДНК .

Читайте також В Україні почала діяти нова система в сфері примусового лікування

Про це УНІАН повідомили в прес-службі омбудсмена.

Відзначається, що оскаржуване положення цього закону дозволяє поліції забезпечувати збір і накопичення, зокрема, біометричних даних (дактилокарти, зразки ДНК) під час наповнення відповідних баз (банків) даних.

«При цьому законодавцем абсолютно не диференційовані випадки необхідності збору зразків ДНК в залежності від ступеня тяжкості і характеру правопорушення, не визначено, за яких саме обставин можуть відбиратися у особи зразки ДНК, порядок відбору, період і порядок їх зберігання, порядок знищення та доступу до такої інформації самого особи або його родичів. Належне регулювання цих питань і має бути тим захисним механізмом, який би унеможливив довільне втручання в право людини на особисте життя шляхом відбору і зберігання зразків ДНК », - йдеться в повідомленні.

Таким чином, на думку Лутковської, відсутність у вищезгаданому законі, а також інших законах захисних положень, які б обмежували дискреції державного органу, забезпечували надійний захист від свавільного втручання в право на особисте життя шляхом відбору і зберігання зразків ДНК, призводить до невідповідності положенням, яке надає повноваження приймати відповідні заходи.

«Отже, положення частини другої статті 26 Закону України« Про Національну поліції »в частині, що дозволяє поліції під час наповнення баз (банків) даних, визначених у пункті 7 частини першої цієї статті, забезпечувати збір, накопичення біометричних даних у вигляді зразків ДНК, які не відповідають положенням статті 3, частин першої, другої статті 8 та частини першої, другої статті 32 Конституції України в їх взаємозв'язку », - зазначила омбудсмен.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter