Криза дворічного віку

В один прекрасний день мама півтора-дворічного малюка раптом розуміє, що її чадо досягло перехідного віку. Чудовий, слухняний малюк раптом перетворився в маленького монстра. З ним неможливо домовитися, капризи виникають кілька разів на день з приводу і без приводу, переключити увагу і відвернути, як раніше, вже не вдається ...

Ця тема постійно спливає в конференції "Дитина від 1 до 3" . Мами скаржаться на своїх некерованих чад:

Відчуваю повну безпорадність. Я не можу впоратися зі своєю дитиною.
Ми не ходимо на горщик, не ходимо гуляти, тому як на вулиці у нас страшні істерики і гуляти нам не подобається. У нас немає жодної цілої іграшки, ми все поламали, я вже не купую нічого, тому що прикро гроші викидати - кубики валяються всюди з відірваними картинками, сил немає їх збирати ...
Ми не вкладаємося спати вдень, а якщо засипаємо, то близько 5 годин, потім не вкладеш вночі ...
Привчити його до чого-небудь: до їжі, порядку, до того, щоб не ображати свою сестричку неможливо.
Ми не слухаємо колискових, як тільки я починаю співати, він плаче і намагається втекти, книжки тільки рве, казки теж не слухає ...

Його не можна нічим відвернути, будь-які спроби переключити на якісь інші заняття призводять до жахливої істериці, валяння по підлозі і розкидання всього, що під руку попадеться ... (чорниці)

Б'є всіх, вередує, лягає на підлогу, трохи що не так. Намагаюся не звертати уваги, приголубити його зайвий раз, але бити нікого не дозволяю, тьопаю легенько по ручкам, а він сміється і продовжує в тому ж дусі. (Нюша)

Без істерик не проходить жодного дня. Додому з прогулянки майже завжди повертаємося волоком, валяючись по підлозі в під'їзді ... Дуже неприємно, але після 10 хвилин вмовлянь доводиться тягти. (Ехомама)

Прояви істерики можуть бути найрізноманітніші. Від демонстративного лежання на підлозі, криків, тупання ногами до биття оточуючих, кидання речей і ламання іграшок. Приводів для них теж маса, причому дорослим вони часто здаються незначними або абсурдними. Наприклад, дитині раптом хочеться молока, якого в будинку немає, пізно ввечері; або він хоче їхати саме на вантажному ліфті, а прийшов пасажирський. Часом вимоги дитини абсолютно нездійсненні.

Мами починають ламати голову: що ж послужило причиною поганої поведінки? Що було упущено в вихованні?

Схоже, накопичується якась напруга, яке вихлюпується назовні таким ось чином. (Ехомама)
Деякі "істерики", на мій непрофесійний погляд, викликані тим, що дитині нікуди скинути свою енергію, просто "побеситься". (Irkin)
Може бути, ми приділяли старшій занадто багато уваги, якщо таке буває. (Наталі)

Як правило, мами марно стратять себе. Причина погіршення поведінки в іншому: малюк вступає в перехідний вік , Освоює нову для себе систему відносин із зовнішнім світом. У цьому віці посилюється прагнення до самостійності, бажання справлятися з простими завданнями без допомоги батьків. Безумовно, таке бажання треба вітати. Але витратою цього періоду є істерики, коли дитині здається, що його особистість обмежують.

Якщо чогось хоче, а їй цього не дати - корчить пику і починає дикий плач і піханія, які одномоментно припиняються, якщо поступитися. Я поки поступаюся або намагаюся відвернути (все важче виходить). Але страшенно боюся, що вона звикне, що за допомогою такого виття можна отримати все. (Анка)

Побоювання цієї мами не безпідставні. Психологи стверджують, що у віці півтора-двох років дитина починає досліджувати межі дозволеного. І ці межі йому потрібні, без них він перестає відчувати себе в безпеці. Наведу фрагмент із статті "Цей жахливий маніпулятор" з журналу "Его".

"Немовля пробує взаємодіяти зі світом і спостерігає результати. Якщо реакція зовнішнього середовища повторюється кілька разів, вона фіксується пам'яттю як нормальна. Надалі, намагаючись переконатися у власній безпеці, малюк тягне за звичні мотузочки і чекає звичних результатів. Це і є для нього знак того , що все в порядку. з часом дитина ПОВИНЕН стикатися з опором навколишнього середовища. Не отримуючи опору, він підсвідомо відчуває, що щось не так. Зрештою, сприймає це як свого роду небезпека. Важливо зрозуміти, що малюк, що б'ється в істериці і чогось вимагає, зовсім не націлений на результат. Його проблема в тому, що він потребує опорі оточуючих, щоб випробувати відчуття безпеки, але не здатний усвідомити і самостійно вирішити цю проблему ".

Свідомо чи несвідомо батьки шукають шляхи виходу з кризової ситуації. Рецепти у кожного свої. Одні закривають дитини в дитячій з рекомендацією подумати своєю поведінкою, або просто йдуть в іншу кімнату, даючи йому зрозуміти, що аудиторії у нього немає. Деяким дітям, щоб заспокоїтися, потрібен суворий батьківський окрик. Дуже дієвим буває пояснення того, що відчуває дитина, але ще не вміє висловити словами: "Я розумію, ти втомився, сердишся ..."

Ми терпляче "втовкмачували", що без крику отримати бажане - набагато більше шансів, ніж закочувати істерику. Діти не дурніші за нас - логіка їм цілком доступна.
Дитина сама не може впоратися з ситуацією, і від безсилля ридає і падає на підлогу. А якщо ще й батьки на нього кричать, то це зовсім справі не допомагає.
Пробуйте домовлятися на рівних. Дивіться на малюка не "зверху вниз", а присядьте поруч: "Давай подумаємо разом, що нам робити". (Marie)

Поки справа не дійшла до істерики і дитина хоч якось реагує на слова, я говорю: "Ти плачеш, а я ніяк не можу зрозуміти, що ти хочеш. І від цього засмучуюсь. Заспокойся і скажи, і ми подумаємо разом, що можна зробити ". (Irkin)

А якщо істерика все-таки почалася? Що робити, щоб допомогти дитині впоратися з цим завданням?

Багатьом мамам не вдається нічого придумати, і вони вважають за краще поступитися, аби він замовк. Це найнебезпечніший шлях. Він веде до того, що дитина поступово стає некерованим, звикаючи всього домагатися криком. Батькам слід чітко визначити список дозволених і заборонених речей, і завжди дотримуватися одного разу встановленого заборони. Наведу ще одну цитату з вищезазначеної статті:

"Один раз поступившись незаконному вимогу, піддавшись почуттю жалості, провини або просто тому, що так простіше, ви даєте своїй дитині вперше відчути реальну владу над вами. Нормальний людський контакт можливий тільки" по горизонталі ", між рівними, що поважають один одного людьми".

Дуже часто в конфліктній ситуації мама намагається відвернути увагу дитини на щось інше. Однак такий спосіб з підросли дитиною стає все менш ефективним, а психологи вважають його не найвдалішим:

"Не намагайтеся відволікти і" вмовити "дитини, який влаштував істерику. Цим ви лише відкладаєте проблему, але не вирішуєте її. Ваш малюк повинен випробувати" момент істини ", зрозумівши, що такий спосіб взаємодії з навколишнім світом не годиться".

Але як же все-таки поступати батькам маленького тирана? Перш за все потрібно взяти себе в руки і постаратися не дратуватися. Ваш голос повинен бути спокійним і переконливим. Не варто в момент розігралися пристрастей пускатися в довгі пояснення, намагаючись достукатися до свідомості і совісті малюка. Навіть дорослий в роздратуванні не здатний діяти свідомо. Твердо і простими словами поясніть дитині, чому ви не будете виконувати його вимогу. Але якщо ви бачите, що істерика посилюється, просто вийдіть з кімнати, не вступаючи в подальші розмови. Через деякий час дитина заспокоїться і відновить спілкування з вами. Краще дочекатися, поки він зробить це сам. Деякі діти в особливо запущених випадках сприймають те, що дорослий розпочав спілкування першим, як капітуляцію, і істерика може початися спочатку. Але і виглядати неприступними теж не варто.

І остання порада психолога:
"Найголовніше - повірити в те, що ваша дитина і справді суверенна особистість і має рівні з вами права ... але не великі!"

Анна Міняєва (Ехомама)

Обговорення

Кожен вік у дитини вносить якісь новинки в його поведінку. У нас до трьох років в один момент змінилася поведінка, з'явилася агресія в діях, капризи не хочу-не буду. Невропатолог нам порекомендувала заспокійливий мармелад зайченя, на основі натуральних соків і вітамінів для зростаючого організму і психіки дитини. Курс прийому 2 тижні, не викликає сонливості. Результат нас порадував, дитина стала спокійніше, припинилися капризи. Намагаємося адаптуватися до його перехідного віку.

Корисна стаття, дякую

У малюків щороку криза, вони ростуть, дізнаються багато нового і для них теж важко все це проходити. Потрібно бути лояльніше до свого малюка.

Цікава стаття, спробую цей медод, теж зі своїм дворічним сином боремося :) дещо цікаве почерпнула для себе з цієї статті.

Умовляння в 1,5-2 роки не дієві. Діти в цьому віці ще мало що розуміють. На мій погляд! У нас так все явно не проявляється, але все ж бувають моменти, коли синуля криком і плачем намагається домогтися свого, коли я говорю чітке НІ! він починає кричати, може іграшкою кинутися. В цьому випадку я або йду, або врізався по попі, так щоб запам'ятав на довго. Останній метод діє на УРА! По-моєму головне пам'ятати, що батьки, зокрема тато, лідери або ватажки, а малюк це малюк, якого вони захищають і оберігають.

У моїй дочурочкі цей період почався всього 1,5 мес.назад.Істерік як таких у нас немає, ЗАТЕ кусаемся, кидаємося підручними предметами, б'ємося і тупотимо ніжкою, коли нас щось не влаштовує! Ми живемо з бабусею чоловіка, і їй, бідоласі, дістається більше інших, а тому вік у неї досить похилий, вона дуже сильно ображається, і часом схильна вважати, що це я вчу дитину битися з нею і не слухатися. І бабуся, і свекруха схильні вважати, що я надто м'яка з малятком, тому що не б'ю її, а намагаюся пояснити словами, що в її поведінку поганого, що воно мене расстравівает.Но найголовніше, що коли дочка знаходиться з ким-небудь з нас наодинці, то поводиться превосходно.Едінственний непрерікаемий авторитет і її улюбленець - це тато , будь-яке його слово виконується відразу ж, тому що сперечатися з татом марно, і це моя хітруля засвоїла прекрасно.Я згодна з попередніми висловлюваннями, що тільки терпіння, любов, розуміння, а десь наполегливість і навіть строгість можуть допомогти пережити цей і наступні вікові кризи.

02.12.2008 15:52:49, Світлана

прийом

20.10.2008 13:35:56, RitaMarinich

Життя стало просто нестерпним. Я працюю і хотілося б використовувати час спілкування зі своїм малюком (2 роки і 3 місяці) максимально ефективно і позитивно. Але ... Вчорашній день пройшов так, що я в розпачі зважилася шукати ради в мережі. Дещо знайшла, спробую, подивлюся ... У нас криза проявляється у всьому! (Дійсно сподіваюся, що це криза, а не проблеми неврологічного характеру). Пив сік, випив скільки хотів - інше вилив на килим, чашку тут же кинув. Поїв, наситився, потім став жувати і випльовувати навколо себе. Я сказала: "Не хочеш їсти - йди з кухні!". Потім, виходячи на прогулянку, відмовився одягати теплу куртку, тут я поступилася, одягла 2 светри і легку курточку. Пішли в магазин купувати штани. Я спрсіла: "Ці подобаються?" Він мені: "Ні", я запропонувала інші - відповідь той же, потім треті, він розридався і довелося кулею вилетіти з магазину, істерика посилилася тим, що він хотів з'їхати з 2 поверху на ескалаторі, а так як я боюся висоти, ми пішли пішки. Кричав як різаний всю дорогу додому. Я купила йому в кіоску машинку, щоб хоч якось заспокоїти, так як стало його вже шкода. Розумію, що неправильно ... Увечері знову балувався, запустив мені іграшкою в лоб, тато його насварив і поставив в кут. Він плакав, начебто розкаявся, але коли його пошкодували і пробачили, знову став кидатися іграшками і робити зло все, за що його лають. Ми поставили його в кут і пішли з кімнати. Він кричав, стукав ногами по шафі і стін, потім начебто перестав бушувати і просто вив. Мені стало його так шкода! Я увійшла в кімнату, він лежав на своїй улюбленій м'якій іграшці і просто вив! Весь червоний і нервовий. Я погладила його по спині, пошкодувала і сказала: "Ходімо миритися з татом". Ми пішли, він обіймав тата і цілував, поки той не виявив бажання миритися. Коли начебто все помирилися, він знову став балуватися. Він навіть пісяє в штани на зло, при тому, що нормально вміє ходити на горщик! це триває вже давно, причому бувають дні, коли він ідеальний дитина, а бувають - коли вот такой вот монстрик! Не знаю, може мої методи виховання погані (а я іноді н6е витримую і тьопаю його, але в основному - вмовляю, пояснюю чому "не можна"), може я непослідовна, тим більше, що завжди знайдеться хтось, хто пошкодує (живемо з бабусею і дідусем). А, може, просто його потрібно лікувати? !!!! Він до цих пір говорить дуже погано, все намагається повторювати, але слова виходять незрозумілими. А недавно з'явився ще один камінь спотикання: все "заборонені" речі ми ховали на верхніх полицях шафи, поки для нього недосяжних, так він додумався брати табурет з кухні і карапкаться до мети за допомогою цього табурета. Сподіваюся, що це криза і все скоро закінчиться. А якщо немає?

20.10.2008 13:32:21, RitaMarinich

стаття втішила чуть-чуть, але я в шоці, моєму сину1,1, а вже дає жару (чи не зарано ??????)

16.10.2008 23:05:46, варваа

Стаття чудова, і для мене своєчасна теж!
Але хочу на додаток вищесказаного додати, наступне: треба самим матусям знаходити рівновагу! Щоб адекватно реагувати на емоційні сплески дітей! А для цього нам необхідні басейни, фітнес та інше!
Усе! Біжу купувати абонемент в басейн і вечорами, по поверненню чоловіка з роботи, бігти плавати - приводити нервову систему в порядок! Всім успіху!

На Заході це називається terryble two - жахливі два. Коли я вперше почула про це від приятельки, здивувалася. Тепер вже знаю по собі :) Синові два, але зіткнулися з цим "жахом" місяці чотири тому.
Пережіваема!
Дякую за статтю!

10.10.2008 19:26:31, olga

Що ж. Проблема з проблем. Нашому Єгорушку 2,5. Почалося ... І все б нічого, якби бабуся не впадала в крайнощі. Те починає заспокоювати його безпідставні істерики, то готова "всипати" практично ні за що. Дитина в паніці, не знає як з ким себе вести - з одного боку бабуля, з якої проходять подібні "номери", яка йде у нього на поводу, з іншого ми (батьки), які намагаються виховати людину. Чим далі - тим страшніше. Сльози лити в чоловікову жилетку втомилася (дитини шкода), роздратування накопичується, нерви здають. Сподіваюся - це тимчасове. Все устаканиться.

Лудше всього жити окремо, тоді і проблем таких не буде, звичайно є: "ніде", "дорого" і ін., Але далі тільки гірше буде і з інших питань виховання і Ви ніколи не станете справжньою родиною, якщо не навчитеся бути окремою, самостійної сім'єю. За статтею - будемо застосовувати!

29.04.2008 16:48:40, Наталія

А моєму синочкові 1,5 рочки і наші істерики - нічні. Близько 4ех ранку починається і до 6-ти. У квартирі повно народу: бабуся, дідусь, дві тітки - мої сестри), і звичайно майже всі прокидаються і бабуся кидається до "бідному внучіку", щоб заспокоїти. По початку мені це було зручно (дитини качають, а я сплю ...), але потім я зрозуміла, що це неправильно. Істерики стають звичкою і роздратування від нічних криків накопичується у всіх. Може хто-небудь допоможе порадою - як заспокоїти малюка вночі без родичів? У вчора спробувала це зробити, та тільки ще гірше стало ... Уже вішаю таблички на двері своєї кімнати "вночі не входити" і говорю по кілька разів на день, що не треба входити до мене вночі, я сама заколисати малюка. Але тут же натикаюся на закиди у своїй некомпетентності і відмова в своєму проханні. Ось, вирішила сама купити клямку на двері і пригвинтити її (після недавньої установки нових дверей в моїй кімнаті клямки там немає, та й особливої ​​потреби в ній не було). Розумію, що сама винна в такій ситуації. Але, якщо раптом хтось вже впорався з подібною проблемою або знає як її вирішити - напишіть будь ласка !! А то ми все геть пересварилися :(

.

Коментувати можут "Криза дворічного віку"

Мами починають ламати голову: що ж послужило причиною поганої поведінки?
Що було упущено в вихованні?
Що робити, щоб допомогти дитині впоратися з цим завданням?
Але як же все-таки поступати батькам маленького тирана?
Я спрсіла: "Ці подобаються?
А, може, просто його потрібно лікувати?
А якщо немає?
И не зарано ?
Може хто-небудь допоможе порадою - як заспокоїти малюка вночі без родичів?