Зсуви - це зміщення вниз по схилу породи. Коротко, визначення зсуви в горах

  1. зсуви зсув Зсув - зміщення вниз по схилу маси пухкої гірської породи під впливом сили тяжіння,...
  2. Похід по Криму - 22 маршрут
  3. Маршрути: гори - море

зсуви

зсув

Зсув - зміщення вниз по схилу маси пухкої гірської породи під впливом сили тяжіння, особливо при насиченні пухкого матеріалу водою. Одна з форм стихійного лиха.

виникнення зсувів

Зсуви виникають на ділянці схилу або укосу внаслідок порушення рівноваги порід, викликаного збільшенням крутизни схилу в результаті підмиву водою, ослабленням міцності порід при вивітрюванні або перезволоженні опадами і підземними водами, впливом сейсмічних поштовхів, а так само будівельної і господарською діяльністю, без врахування геологічних умов місцевості (руйнування схилів дорожніми виїмками, надмірний полив садів і городів, розташованих на схилах і ін.).

розвиток зсувів

Розвитку зсувів сприяють нахил шарів землі в сторону ухилу, тріщини в породах, спрямовані також в сторону ухилу. У сильно зволожених глинистих породах зсуви набувають форми потоку. Зсуви завдають великої шкоди сільськогосподарським угіддям, промисловим підприємствам, населеним пунктам і т. Д. Для боротьби з ними застосовуються берегоукріплювальні і дренажні споруди, закріплення схилів палями, насадженнями рослинності.

У гірській місцевості і в північних районах країни товщина грунтового покриву усього кілька сантиметрів його легко порушити, але дуже важко відновити. Як приклад можна привести район Орлиної Сопки у Владивостоці, де на початку ХХ ст. був вирубаний ліс. З тих пір на сопці немає рослинності, і після кожної зливи на вулиці міста спрямовуються бурхливі грязьові потоки.

Зсуви - звичайне явище в тих місцевостях, де активно проявляються процеси ерозії схилів. Вони відбуваються в тому випадку, коли маси породи, що складають схили гір, втрачають опору в результаті порушення рівноваги порід. Великі зсуви виникають найчастіше в результаті поєднання кількох таких факторів: наприклад, на схилах гір, складених чергуються водотривкими (глинистими) і водоносними породами (піщано-гравійних або тріщинуватими вапняками), особливо якщо ці пласти нахилені в одну сторону або пересічені тріщинами, спрямованими по схилу. Майже таку ж небезпеку виникнення зсувів таять в собі створювані людиною відвали порід поблизу шахт і кар'єрів. Руйнівні зсуви, рухомі у вигляді безладної купи уламків, називають каменепадами; якщо блок переміщується за деякою раніше існуючої поверхні як єдине ціле, то зсув вважається обвалом; зсув у лесових породах, пори яких заповнені повітрям, набуває форми потоку (зсув течії).

катастрофічні зсуви

Відомості про обвали відомі з найдавніших часів. Вважають, що найбільшим у світі за кількістю зсувного матеріалу (маса 50 млрд. Т, обсяг ок. 20 км3) був зсув, що стався на початку н. е. в долині річки Саідмаррех на півдні Ірану. Зсувна маса обрушилася з висоти 900 м (гора Кабір-Бух), перетнула долину річки шириною 8 км, перевалила через хребет висотою 450 м і зупинилася в 17 км від місця виникнення. При цьому за рахунок перекриття річки утворилося озеро довжиною 65 км і глибиною 180 м. У російських літописах збереглися згадки про грандіозні зсувах на берегах річок, наприклад, про катастрофічний зсув на початку 15 ст. в районі Нижнього Новгорода: "... І Божим повелінням, через гріхи наші, оползла гора зверху над слободою і засипало в слободі сто п'ятдесят дворів і з людьми і з усякою худобою ...". Масштаби катастрофи при зсувах залежать від ступеня застроенности і заселеності території, схильною до зсувів. Найбільш руйнівними з коли-небудь зареєстрованих були зсуви, що відбулися в 1920 в Китаї в провінції Ганьсу на обжитих лесових терасах, що призвело до загибелі 100 тис. Чоловік. У Перу в 1970 в результаті землетрусу з гори Невадос-Уаскаран зірвалися зі швидкістю 240 км / год вниз по долині величезні маси гірських порід і льоду, частково зруйнувавши р Ранрахірка, і пронеслися через р Юнга, в результаті чого загинули 25 тис. Чоловік .

Прогноз і контроль розвитку зсувів

Для прогнозу і контролю розвитку зсувів проводять детальні геологічні дослідження і складають карти, на яких вказані небезпечні місця. Спочатку при картуванні методами аерофотозйомки виявляють ділянки скупчення уламкового зсувного матеріалу, які на аерофотознімки проявляються характерним і дуже чітким малюнком. Визначаються літологічні особливості породи, кути схилу, характер течії підземних і поверхневих вод. Ведеться реєстрація руху на схилах між опорними реперами, вібрацій будь-якої природи (сейсмічних, техногенних і т. П.).

Заходи щодо захисту від зсувів

Якщо ймовірність виникнення зсувів велика, то здійснюються спеціальні заходи щодо захисту від зсувів. Вони включають зміцнення зсувних схилів берегів морів, річок і озер підпірними і хвилевідбійної стінки, набережними. Сповзають грунти зміцнюють палями, розташованими в шаховому порядку, проводять штучне заморожування ґрунтів, висаджують рослинність на схилах. Для стабілізації зсувів у мокрих глинах проводять їх попереднє осушення методами електроосмосу або нагнітанням гарячого повітря в свердловини. Великі зсуви можна запобігти дренажними спорудами, які перекривають шлях поверхневим і підземним водам до зсувних матеріалу. Поверхневі води відводяться канавами, підземні - штольнями або горизонтальними свердловинами. Незважаючи на дорожнечу цих заходів, їх здійснення дешевше, ніж ліквідація наслідків катастрофи, що відбулася.

Сель

Сель - раптово формується в ущелинах потік з великим вмістом твердого матеріалу (продуктів руйнування гірських порід). Сіли виникають в результаті інтенсивних і тривалих злив, бурхливого танення льодовиків або сезонного снігового покриву, також внаслідок обвалення в русло гірських річок великої кількості рихлообломочного матеріалу. Сіли характерні для більшості гірських районів колишніх радянських республік - Кавказу, Середньої Азії, Криму, Карпат та Східної Сибіру.

бурхливий потік

Слово "Сель" в перекладі з арабського означає "бурхливий потік". Визначення не зовсім точне, тому що не передає масштабів цього стихійного лиха. Уявіть собі люто бурхливу хвилю висотою з п'ятиповерховий будинок, яка мчить ущелиною зі швидкістю кур'єрського потяга, ламаючи вікові дерева і легко перекочуючи багатотонні валуни. Катастрофічний все знищує потік. Найбільш потужні сіли виникають зазвичай в червні, коли під жаркими променями сонця інтенсивно тануть льодовики і мільйони тонн води акумулюються в моренах - гігантських скупченнях уламків гірських порід, відкладених льодовиком. Якщо моренное озеро, розташоване на висоті 3000 - 3500 метрів над рівнем моря, виходить з берегів, починається як би ланцюгова реакція: виникає грязе - кам'яний потік, спрямовується вниз, безперервно збільшується в об'ємі і нарощуючи силу.

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.