Штрафи ФАС за порушення закону про рекламу і способи їх уникнути

 1. Реклама, за яку компанію оштрафують на 100-500 тис. Руб., А директора - на 4-20 тис. Руб.
 2. Унікальні, але неочевидні послуги
 3. Перший, прекрасний ... але непідтверджений
 4. Як довести, що ваша компанія краща, і не потрапити на штраф ФАС за порушення закону про рекламу
 5. Шрифт для людей з хорошим зором
 6. Як ФАС визначає читаність шрифту
 7. Як відбити претензії ФАС: досвід практика
 8. Штраф ФАС за гучні слогани в рекламі
 9. Подарунок, який треба попросити
 10. Про що в рекламі замовчувати не можна
 11. Надмірний креатив як підстава для штрафу ФАС за порушення закону про рекламу
 12. Як ФАС визначає ступінь етичності реклами
 13. За рекламу в розсилці теж можна отримати штраф від ФАС
 14. Різні ціни на однаковий товар
 15. Змови на торгах
 16. Тест: правильні відповіді

Завдяки статті ви зможете описати переваги товару і компанії, не порушуючи закон, розробити маркетингову акцію, за яку не буде соромно, створити ідеальний, з точки зору співробітників антимонопольної служби, рекламний модуль.

Перш, ніж ви прочитаєте статтю, пропонуємо пройти тест, який забере не більше чотирьох хвилин. Пропонуємо оцінити, чи може ваша компанія потрапити на штрафи за порушення в рекламі. Для цього дайте відповідь, яка реклама, на вашу думку, порушує законодавство? Правильні відповіді в кінці статті.

Експерти відзначають: юридична грамотність бізнесменів зростає з кожним роком. Однак законодавство змінюється динамічно, а деякі поправки трактуються двояко. Встежити за нововведеннями або побачити пролом в нормативних актах може тільки досвідчений юрист. Наприклад, Федеральний закон №38-ФЗ «Про рекламу» взяли ще в 2006 році, проте суперечки навколо нього в бізнес-середовищі не вщухають досі. Підприємці вважають закон жорстким і незручним: обмежень стільки, що відповідати всім вимогам нереально.

Керівник Федеральної антимонопольної служби Ігор Артем'єв в одному з інтерв'ю заявив, що відомство виграє 98% «рекламних» розглядів (таблиця). Причина: просуваючи продукцію, компанії не враховують нюансів, які в підсумку призводять до скарг конкурентів і допитливих клієнтів в антимонопольну службу і штрафів (рисунок 1). Лякає підприємців і Федеральний закон від 26.07.2006 № 135-ФЗ «Про захист конкуренції», порушеннями якого також займається ФАС. Однак страх часто породжується незнанням. Просуваючи продукцію, компанії не враховують нюансів, які в підсумку призводять до скарг конкурентів в антимонопольну службу і штрафів ФАС за порушення закону про рекламу. Розглянемо найбільш поширені порушення (малюнок 2) і розберемося, як компаніям убезпечити себе (зразок документа).

Розглянемо найбільш поширені порушення (малюнок 2) і розберемося, як компаніям убезпечити себе (зразок документа)

Реклама, за яку компанію оштрафують на 100-500 тис. Руб., А директора - на 4-20 тис. Руб.

Недобросовісна. Така реклама підриває ділову репутацію конкурентів і містить некоректні порівняння товарів з продукцією інших компаній.

Недостовірна. Якщо в рекламі містяться відомості, які не відповідають дійсності, вона визнається недостовірною.

Неетична. Не можна використовувати лайливі слова і нецензурні вислови, висміювати підлогу, расу, національність, професію, соціальну категорію, вік, мова людини і громадянина, державні та релігійні символи, об'єкти культурної спадщини.

ТОП-5 найбільш затребуваних статей для комерсанта:

Унікальні, але неочевидні послуги

Смоленський медичний центр запустив на радіо ролик з таким текстом: «Миттєва електрокардіограма з розшифровкою за все за дві-три хвилини? Так! Це реально! Тільки в медичному центрі «Гінея» ви можете пройти ЕКГ і отримати результати в той же день! ». Але таку послугу надавали і в інших медзакладах міста: розшифровували кардіограму в день звернення.

«Гінея» намагалася довести, що її пропозиція унікальна: розшифровку роблять в онлайн-режимі, результат з коментарями готовий вже до кінця процедури. Але цієї інформації в тексті ролика не було, так що компанію зобов'язали зняти рекламу з ефіру в десятиденний термін.

Висновок. Якщо хочете підкреслити конкурентну перевагу продукту, ретельно вибирайте формулювання. Чітко опишіть особливості вашого товару або послуги. Тільки спочатку переконайтеся, що інші компанії не пропонують те ж саме.

Перший, прекрасний ... але непідтверджений

На сайті iceberry.ru з'явився банер: «Краще антикризове морозиво! Найсмачніше з доступних! Найдешевше з натуральних! ». Управління ФАС визнала цю інформацію недостовірною - і визнало, що «Айсберри» ущемляє права інших виробників ласощів. Компанія оскаржила рішення. Але суд погодився з антимонопольним органом, оскільки чудові якості продукції нічим не підтверджувалися. Банер довелося зняти з сайту.

думка експерта

Як довести, що ваша компанія краща, і не потрапити на штраф ФАС за порушення закону про рекламу

Михайло Зав'ялов,

заступник керівника Ярославського УФАС Росії

Порада 1. Якщо рекламуєте взуття, не пишіть «Найкращі черевики». Замість цього вкажіть: «Зручні, легкі, екологічні». Такі епітети допустимі. Навіть якщо споживач поскаржиться на рекламу, ФАС не вважатиме за використання подібних характеристик товару порушенням.

Порада 2. Якщо товар компанії дійсно в чомусь перевершує продукцію конкурента, в рекламі обов'язково докладно опишіть його переваги. Наприклад, ви говорите: «У нас дешевше». У цьому випадку вкажіть під зірочкою, який саме товар дешевше, на який період часу, по відношенню до яких цінами. В іншому випадку ФАС визнає таку рекламу незаконною.

Порада 3. Якщо ви все ж використовуєте найвищий ступінь, то під зірочкою зобов'язані вказати, якими об'єктивними даними готові підтвердити свої слова. Підходять: підсумки офіційного і професійного дослідження соціологічної служби. Чи не підходять: результати суб'єктивного опитування, проведеного компанією серед перехожих на вулиці або відвідувачів сайту. У цьому випадку компанія може сформулювати питання так, щоб підказати споживачам «правильні» відповіді, тому таке опитування ФАС не врахує.

Шрифт для людей з хорошим зором

Мережа «Мегафон» продавала смартфон MegaFon Login + за 4990 руб. У ролику, який транслювали по ТБ, ці цифри кидалися в очі. Правда, спеціальна ціна діяла тільки для тих, хто підключав тариф «Все включено М» або опцію «Інтернет S». Інакше смартфон обходився в 6990 руб. Важлива умова виклали дрібним шрифтом в нижній частині екрана. Помітити його міг хіба що дуже уважний і швидкий глядач: текст з'являвся в ролику на п'ять секунд. На цій підставі ФАС визнала рекламу недобросовісною і виписала штраф за порушення закону про рекламу на 400 тис. Руб.

Висновок. Не ховайте важливі умови за дрібним шрифтом і блідими написами. Якщо допитливий клієнт запідозрить недобре, він не полінується подати скаргу.

думка експерта

Як ФАС визначає читаність шрифту

Михайло Зав'ялов,

заступник керівника Ярославського УФАС Росії

Пам'ятайте: якщо написи дрібним шрифтом нечитаності або людині доводиться спеціально розглядати рекламу поблизу, ФАС вважатиме це порушенням.

Коли в відомство надходить скарга на недостовірну рекламу (скажімо, на білборді або плакаті), співробітник ФАС фотографує оголошення з відстані в 50, 200 і 500 м. Якщо комісія зможе розглянути текст на всіх знімках, то визнає його читаним. Якщо не розгледить - вважатиме, що потрібні додаткові відомості про умови продажу товару або послуги відсутні. Тому, перш ніж публікувати текст, набраний дрібним шрифтом, переконайтеся в його читаності таким же способом.

думка експерта

Як відбити претензії ФАС: досвід практика

Не виключено, що ФАС все ж вкаже компанії на недобросовісність реклами через занадто дрібного шрифту додаткового тексту. В цьому випадку пошліться на 27 статтю «Закону про рекламу», де сказано: в рекламі медичних товарів і послуг написи, предупреждающіеім про протипоказання і т.п., повинні займати не менше 5% рекламної площі (без урахування міжрядкових інтервалів). У суперечках з ФАС приведіть аргумент: в федеральному законі прописана саме ця норма (нехай і для певної категорії товарів), інші нормативи для розміру шрифту не вказані. Тому якщо держава вважає показник у 5% прийнятним, немає порушення, що компанія пішла цієї рекомендації. Такий аргумент переконує комісію ФАС в 90% випадків. Головне, щоб дрібний шрифт вашої реклами дійсно займав не більше 5% простору банера або плаката.

Анонімно для журналу «КД»

Штраф ФАС за гучні слогани в рекламі

Компанія «МТС» просувала послугу «Захищений інтернет» на прикладі «Аерофлоту» і «ТАСС». У відеоролику звучала фраза: «Завдяки 4G-інтернету від« МТС »кореспонденти« ТАСС »блискавично передають матеріали з будь-якої точки країни до редакції». Вона і привернула увагу ФАС. Перевірка показала: інтернет від «МТС» не покриває територію РФ повністю, хоча це і затверджується в ролику. Компанії призначили штраф за порушення закону про рекламу в розмірі 400 тис. Руб.

Висновок. Не купуйтеся на гучні слогани, які пропонують вам креативні агентства. Будь-яку фразу проговорите про себе. Подумайте, чи немає в ній подвійного сенсу. І перевіряйте відомості про продукт і компанії, які включаєте в рекламу.

Подарунок, який треба попросити

Мережі Burger King загрожує штраф ФАС за порушення закону про рекламедо 500 тис. Руб. через пиріжка з вишнею, що не виданого клієнту акцією. Житель Санкт-Петербурга розраховував на безкоштовний десерт, про який прочитав в оголошенні. Відвідувач очікував, що подарунок йому запропонують без нагадувань. Але касир не доклав пиріжок до замовлення. Коли клієнт обурився, старший менеджер йому відмовила. Розчарований покупець звернувся до місцевого управління ФАС. Рекламу визнали недостовірною. На засіданні комісії представник компанії заявив, що провинилася співробітниці оголосили догану. Але антимонопольна служба встала на сторону скривдженого клієнта.

Висновок. Якщо пропонуєте покупцям подарунки та бонуси, пам'ятайте: клієнт не зобов'язаний нагадувати вам про акцію. Проінструктуйте продавців: їхня справа - розповідати про пропозицію кожному відвідувачу. Інакше через одного недбайливого співробітника постраждає компанія. Викладайте умови акції максимально точно. Наприклад, авіаперевізник «Перемога» не надав в ФАС інформацію про пільгові квитки ціною в 1 руб., Які пропонував акцією. Підставою для перевірки стало звернення громадянина, який отримав рекламу по електронній пошті. У листі говорилося, що вартість квитка складе 1 руб. плюс податки та збори. Чоловік спокусився пропозицією, але квиток обійшовся йому в 3 тис. Руб. Відносно авіакомпанії порушать адміністративну справу.

думка експерта

Про що в рекламі замовчувати не можна

Михайло Зав'ялов,

заступник керівника Ярославського УФАС Росії

У законі про рекламу зазначено: неприпустимо замовчувати про істотні умови використання послуги чи товару, які спотворюють зміст рекламного повідомлення. Тому, якщо ви не наводите в рекламі всю інформацію про продукт, подивіться, наскільки приховувані відомості здатні змінити загальний зміст оголошення. Якщо замовчування істотне, краще вкажіть в рекламі все потрібні дані (розбірливо дрібним текстом або під зірочкою). Бракує місця (наприклад, на білборді) - пожертвуйте зайвим зображенням або зменшіть шрифт рекламного слогана. Відповідність основного і додаткового тексту - перше, на що зверне увагу ФАС, розглядаючи скаргу.

Приклад 1. Медичний центр вказав в рекламі, що прийом в клініці веде відомий в місті лікар. Однак співробітники установи говорили споживачам, які дзвонили в компанію, що цей доктор дійсно приймає, але записатися до нього неможливо через довгій черзі. Пацієнтам пропонували прийти на прийом до інших фахівців. ФАС при перевірці з'ясувала, що з 100 прийомів відомий лікар провів всього один. У наявності - обман клієнтів.

Приклад 2. Оператор «Ростелеком» в рекламі телефонного тарифу «Назавжди» обіцяв, що вартість послуги в 500 руб. залишиться незмінною. Однак незабаром компанія підвищила ціну на 50 руб. Ярославське УФАС проводить перевірку щодо провайдера.

Надмірний креатив як підстава для штрафу ФАС за порушення закону про рекламу

У Санкт-Петербурзі агентство нерухомості «Олександра» поширювало в будинках Невського району рекламу з невдалим каламбуром (рисунок 3). Дизайнери пограли з розміром шрифту, але великі літери Я і Е в поєднанні зі словом «бувають» читалися як нецензурні слова. До цього висновку прийшов і управління ФАС. Компанія заперечувала лайливі вирази. Виправдовувалася тим, що в районі живуть малозабезпечені люди, яким потрібні нехитрі слогани. Але антимонопольна служба все одно передала справу до суду.

Висновок. Хочете блиснути креативністю - обійдіть без непристойностей. Зробіть ставку на доведені переваги товару, цікавий дизайн і жвавий слоган без лайки. Тієї ж мережі Burger King вдалося відстояти каламбури на межі: «Дивись не загострить!» І «Схоже на якесь наедалово». Але рішення в таких ситуаціях залежить від експертів-лінгвістів. Яким воно виявиться у вашому випадку, передбачити неможливо.

Використовувати нецензурні слова і вирази на іноземній мові теж забороняється. Наприклад, ФАС визнала неналежною і неетичною рекламу волгоградського кафе Snowberry зі слоганом «Антісанкціоние бургери ... F * ck the MAC 260 з яловичиною 300 гр.». Власники закладу заявили, що мали на увазі не лайка, а слово fake (англ. «Несправжній»). І взагалі не хотіли рекламувати продукт, а волали до патріотичних почуттів. Однак ці аргументи не переконали ФАС.

«Вимазувалися» окремі слова або букви за допомогою зірочок теж не варто. Антимонопольна служба розцінить цей значок як маскування непристойності.

думка експерта

Як ФАС визначає ступінь етичності реклами

Михайло Зав'ялов,

заступник керівника Ярославського УФАС Росії

У практиці прийняті два способи, які використовує ФАС.

Рекламу виставляють на громадське обговорення. Наприклад, проводиться голосування серед відвідувачів сайту ФАС або користувачів соцмережі. Однак результат може бути двояким. Якщо голоси опитаних споживачів розподіляться приблизно порівну (наприклад, 55% - за і 45% - проти), ФАС може винести обвинувальний висновок. Обгрунтування - досить велика кількість користувачів, які визнали рекламу неетичною. Тому, якщо ви захочете підстрахуватися і заздалегідь провести подібне обговорення серед власних клієнтів, врахуйте, що рекламу повинні позитивно оцінити не менше 70-80% споживачів. Однак і це не панацея. Можливо, результати дослідження ФАС Росії не співпадуть з результатами опитування, яке провів рекламодавець.

Співробітники ФАС самостійно оцінюють рекламу. Цей метод суб'єктивний, але широко поширений. При цьому передбачити, як у відомстві поставляться до сумнівного оголошенню, неможливо: це залежить від особистого сприйняття співробітником рекламних образів. Тому, перш ніж використовувати двозначні слогани або зображення напівоголених дівчат, задумайтеся, до яких наслідків це може призвести. Однак якщо компанія рекламує нижню білизну, то фотографії напівроздягнених моделей допустимі.

За рекламу в розсилці теж можна отримати штраф від ФАС

У 2014 році тільки УФАС по Ярославській області порушило 200 справ за неправомірну розсилку SMS-повідомлень. З них розглянуто 160. У 2015 році спаму стало менше, тому в регіоні завели 112 справ за незаконне поширення реклами по мережах електрозв'язку. За перше півріччя 2016- го порушено вже 60 справ.

Аналогічна ситуація в інших регіонах Росії. Причина - пролом в законодавстві в області інтернет-торгівлі. Згідно федеральним законам №149-ФЗ і 63-ФЗ, єдино вірним доказом того, що людина згодна отримувати ту чи іншу інформацію, служить його фізична або електронний підпис. Компанії, запрошуючи клієнтів отримувати e-mail-повідомлення, не можуть вимагати такої форми згоди. Тому ФАС не розглядає як достатній доказ галочку, яку покупець ставить під пропозицією про передплату.

Якщо ваші клієнти заповнюють анкету вручну в точці продажу, не забувайте, що вони можуть вказати і чужий номер телефону. Крім того, покупець може змінити контакти, а його номер перейде до іншого власника, який ніякої згоди на розсилку не давав. Новий власник може поскаржитися в ФАС. Уникнути штрафу за порушення закону про рекламеудастся в тому випадку, якщо в анкеті, підписаній першим власником телефонного номера, зазначено: клієнт, залишаючи свої персональні дані, несе відповідальність за їх достовірність і погоджується на обробку та зберігання інформації.

Туристична компанія Travelata відправляє постійним клієнтам e-mail-повідомлення двічі в тиждень. У квітні 2016 року постійна клієнт подав скаргу в Управління ФАС по Удмуртської Республіці. У заяві вказав, що регулярно отримує листи від туроператора, хоча не погоджувався на розсилку. З'ясувалося, що при бронюванні першої путівки користувач не прибрав галочку в полі «Згоден отримувати розсилку» і тому йому стали приходити листи від компанії. Незадоволений цим покупець відписався від повідомлень, але незабаром знову замовив тур і знову не прибрав галочку. Історія повторювалася п'ять разів. Після цього клієнт написав заяву в ФАС.

Щоб виправдатися, компанія підготувала скріншоти форми підписки, з якої взяла електронну адресу клієнта; листа в системі розсилки з контактами користувача; листування з менеджером, в якій клієнт просив відписати його від розсилки; сторінки, яка підтверджує, що адреса покупця знаходиться в стоп-аркуші, та ін. Клієнт, в свою чергу, відправив в ФАС скріншот форми заявки без галочки, який легко міг зробити під час замовлення туру. Відомство прийняло рішення не на користь компанії, наказавши припинити розсилку і надати підтвердження.

Висновок. Підготуйте однозначне доказ того, що клієнт давав згоду на підписку. Для цього використовуйте опцію double opt-in. Споживач двічі підтверджує згоду на розсилку: коли ставить галочку і коли відповідає на лист-підтвердження. Зберігайте історію дій передплатників і листування з ними. Додайте на сайт і в розсилку угоду користувача. При цьому включите в нього пункт, в якому попереджуєте, що можете використовувати адреси клієнтів для розсилки. Включіть в загальний договір з користувачем пункти про обробку персональних даних та про інформування клієнта по електронній пошті, SMS та ін.

Іноді споживачі хитрують: залишають вигадані телефонні номери, щоб не отримувати розсилку. Якщо повідомлення прийде іншій людині, у нього будуть всі підстави подати скаргу в управління ФАС. Перш ніж запускати розсилку, перевірте, що всі номери належать людям, які вказали їх в анкеті.

Різні ціни на однаковий товар

Федеральний закон №135-ФЗ «Про захист конкуренції» забороняє встановлювати різні ціни або тарифи на один і той же товар, якщо це не обумовлено економічно, технологічно або іншим чином. Ця вимога міститься в п. 6 ст. 10 закону. Замість того щоб стимулювати і підтримувати постачальників, компанії не залишають їм вибору. Результат - д іскрімінація, яка строго переслідується по закону. За непрозорі умови ціноутворення і обмеження діяльності накладається штраф від ФАС за порушення закону про рекламу розмірі від 1 до 15% суми виручки реалізованого товару.

Санкт-Петербурзьке УФАС оштрафувало виробника молочних продуктів «Данон Росія» (колишнє ВАТ «Компанія Юнімілк») майже на 162,5 млн руб. Привід - скарга постачальника, для якого «Данон» необгрунтовано знизив закупівельну ціну молока з 20 до 17,5 руб. за літр. Ця сума виявилася нижчою за собівартість продукту - і постачальнику довелося працювати в збиток. ФАС зробила висновки: компанія незаконно встановила різні ціни на один і той же товар і поставила у невигідне становище інших гравців агроринку. В «Данон» заявили, що надали економічні обґрунтування такої ціни, щоб підтвердити сумлінну поведінку. Однак це не врятувало компанію від штрафу штрафів ФАС за порушення закону про рекламу.

Торговельну мережу «Стрічка» співробітники ФАС покарали на 2 млн руб. за створення дискримінаційних умов для компанії «Алтайська крупа». Це рішення підтримали суди трьох інстанцій. ФАС з'ясувала, що «Стрічка» не надала алтайської фірмі інформацію про порядок і умови відбору постачальників в повному обсязі. Мережа перешкоджала виходу постачальника на ринок.

У «Стрічці» заявили, що компанія укладає договір з новим постачальником в двох випадках. Або мережу розширює територію присутності, або отримує пропозицію про постачання більш популярного товару на кращих умовах. Але ФАС і суди не визнали ці доводи грунтовними.

думка експерта

Аделіна Мельк,

керівник відділу юридичного консалтингу компанії «Пріоритет»

Судова практика сформувала кілька аргументів, що обґрунтовують ціни.

1. Ціни залежать від місячних і річних обсягів закупівель, регулярності поставок в різні сезони, витрат на доставку і приймання. При цьому контрагент може брати участь у формуванні цін (постанова ФАС Уральського округу від 10.09.2013 №Ф09-9169 / 13).

2. У договорі вказана не фіксована ціна, а спосіб її визначення. Наприклад, вартість розраховується за формулою виходячи із середньозваженої ціни і результатів біржових торгів (визначення ВАС від 23.11.2009 №ВАС-4158/09).

3. Ціни для різних категорій споживачів (наприклад, для фізосіб і юросіб) розрізняються через низьку платоспроможність населення (постанова Арбітражного суду Поволзької округу від 28.10.2014 у справі №А06-8190 / 2013).

4. Вартість однієї і тієї ж продукції для різних покупців може відрізнятися через різницю у витратах продавця на виробництво і реалізацію товару. Покупці купують продукцію в різних обсягах, з різною періодичністю. При цьому вартість доставки може відрізнятися, як і способи оплати (передоплата або відстрочка платежу).

Наприклад, компанія Microsoft Corporation обгрунтувала різні ціни на Windows Vista тим, що операційну систему встановлюють на комп'ютери різних потужностей (рішення ФАС Росії від 07.10.2009 у справі №110 / 96-09).

Змови на торгах

Найнебезпечніше порушення антимонопольного законодавства: конкуренти не сперечаються, а об'єднуються. Конкуренція на ринку обмежується, і створюється штучна монополія - ​​картель. Так гравці стримують ціни на торгах і перерозподіляють частки ринку. За виявленими змов на торгах збиток становить до 40% від початкової ціни контракту. Причому значна частина картелів організовується за участю чиновників. ФАС в цьому випадку розглядає скаргу і виносить рішення. Останнє слово залишається за судом. Відповідальність за таке порушення передбачена ст. 14.32 КоАП РФ: штраф за порушення закону про рекламу в розмірі від 10 до 50% початкової (максимальної) ціни контракту. В особливо важких випадках, згідно ст. 178 Кримінального кодексу РФ, учасник картелю може опинитися у в'язниці на сім років. ФАС в цій ситуації займає жорстку позицію: відомство наполягає на кримінальному покаранні, починаючи зі штрафів в 300 тис. Руб. і закінчуючи позбавленням волі.

Приклад. Дві московські компанії - «ЦентрПоставка» і «мазки» - в 2014 році виграли 11 тендерів на поставку 440 одиниць автомобільної техніки великим держструктурам протягом півроку. Загальна вартість держзакупівель склала 1,179 млрд руб. Через півтора року ФАС з'ясувала, що компанії вступили в змову. Учасники картелю домовилися не знижувати на торгах максимальну ціну, яку заявив замовник, або зменшувати її по мінімуму. Сума штрафу ФАС за порушення закону про рекламу для обох компаній - 600 млн руб.

Влітку 2016 року ФАС винесла рішення з приводу безпрецедентного за розмахом картелю. Винними в змові визнали 90 компаній, які перерозподіляли контракти на поставку речового майна для держструктур. Вони брали участь в 18 електронних аукціонах, загальна сума контрактів - 3,5 млрд руб. Компанії використовували принцип «живи і дай жити іншому». Цінова пропозиція подавала одна організація, інші відмовлялися від боротьби. Учасники розробили систему «квот», які можна було обміняти або накопичити. Накопичивши певну кількість «квот» і домовившись з іншими учасниками картелю, одна з компаній ставала власником контракту. Рішення і матеріали по справі ФАС відправила в МВС, щоб порушити кримінальну справу.

думка експерта

Сергій Варламов,

партнер адвокатського бюро «Діловий фарватер»

Картельні угоди полягають в усній формі, тому довести їх непросто. У більшості випадків в якості непрямих доказів використовують електронну переписку між учасниками аукціону і виписку від провайдера, що підтверджує, що заявки кількох організацій подавали з однієї IP-адреси.

У ст. 14.32 КоАП РФ говориться, що керівнику вдасться уникнути адміністративної відповідальності, якщо дотримуються відразу три умови:

1) ФАС на момент звернення не володіє інформацією і документами про скоєне порушення;

2) керівник відмовився від участі в картелі;

3) представлені відомості і документи достатні і свідчать про адміністративне правопорушення (докази добровільного визнання).

Подавати скарги слід в центральний апарат ФАС Росії або її територіальні органи. Звернення розглядають протягом п'яти робочих днів з моменту їх реєстрації.

Якщо конкуренти випередять вас, уникнути покарання не вдасться. Нагадаю, що за порушення антимонопольного законодавства передбачена не тільки адміністративна, а й кримінальна відповідальність за ст. 178 КК РФ у вигляді позбавлення волі на строк до семи років.

Відмовившись від тендеру і не заявивши про порушення антимонопольного законодавства, сумлінна компанія просто втратить потенційного прибутку.

Відмовившись від тендеру і не заявивши про порушення антимонопольного законодавства, сумлінна компанія просто втратить потенційного прибутку

Тест: правильні відповіді

Зразок реклами 1. Реклама "М. Відео" порушує ФЗ «Про рекламу». Оголошення на білборді містить слова в найвищому ступені, не пояснені і не підтверджені дослідженням (див. Зразок документа). А ось першість компанії «Мої документи» доведено в дослідженні, розміщеному на сайті аудиторської компанії PWC. Однак такі відомості варто вказувати і на рекламному модулі під зірочкою.

Зразок реклами 2. Іноземні слова без перекладу на російську мову використовувати в рекламі забороняється. Обидва банера порушують законодавство.

Зразок реклами 3. Непристойні слова, замасковані зірочками або замурзані, а також жаргонізми в рекламі не дозволяються. Написи на стіні, використані в банері, неприпустимі. Крім того, реклама компанії Yota містить прихований сексуальний підтекст.

Зразок реклами 4. У рекламі послуг «МТС» присутній дуже дрібний шрифт. А реклама послуг авіакомпанії «Перемога», крім дрібного шрифту, містить невірну інформацію про стартову ціну (товар за вказаною ціною вже давно проданий, а вартість інших набагато вище).

Зразок реклами 5. Обидві реклами містять образи оголених або напіводягнених людей. Реклама Московського кредитного банку містить слова з відвертим сексуальним підтекстом. А оголошення «Квартири за ціною від ...» неприпустимо, якщо єдиний товар за вказаною ціною вже давно проданий, а вартість інших набагато вище.

Зразок реклами 6. Реклама банку «Траст» містить два порушення. Перше - образи оголених або напіводягнених дівчат. Друге - образу прапора РФ. Реклама «Сургутнефтегаза» спотворює дані, відображаючи кольори смуг російського прапора в невірному

Для цього дайте відповідь, яка реклама, на вашу думку, порушує законодавство?