Кешбек від податкової: як отримувати відрахування на житло, дітей та лікування?

 1. 1. Майновий вирахування
 2. 2. Відрахування на дітей
 3. 3. Соціальні відрахування
 4. 4. Відрахування на індивідуальне інвестиційному рахунку (ІВС)
 5. 5. Відрахування за операціями з цінними паперами
 6. 6. Професійні відрахування

У всіх з нас з зарплати роботодавець утримує прибутковий податок (ПДФО) в розмірі 13%. Але за певних обставин держава готова повернути гроші. Це називається податковим вирахуванням. Подавати документи для отримання вирахування можна в будь-який час без прив'язки до податкової деклараційної кампанії, головне, щоб звітний рік вже закінчився - наприклад, подати документи і отримати гроші за 2016 рік можна буде не раніше 2017 року. Але потрібно встигнути зробити це протягом трьох років: зараз можна подати документи на відрахування по податках, утриманих за 2015 року, 2014 року, 2013 роки, а за 2012 рік - вже не можна.

Які відрахування існують?

1. Майновий вирахування

Скільки можна отримати: до 650 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Це найбільший відрахування. Майновий вирахування ділиться на дві складові: першу можна отримати за будівництво і покупку будинку, квартири і навіть за ремонт, друга частина дається за виплачені відсотки по іпотеці.

За покупку і будівництво житла максимальний розмір відрахування обмежений сумою 2 млн рублів на одну людину. Тільки не треба плутати суму вирахування і суму повернення. Відрахування - це сума понесених витрат, з яких людині повертаються сплачені податки. Так, якщо була куплена нерухомість за 2 млн рублів, то її власник зможе повернути 13% з цієї суми - 260 тис. Рублів. Якщо квартира коштувала дорожче, то все одно повернуть 260 тисяч, якщо менше, скажімо, 1,2 млн рублів, то до повернення нарахують тільки 156 тис. Рублів.

Гроші людині повертаються в сумі утриманих з його зарплати податків за минулий рік. Тому, якщо за 2015 рік податки «з'їли» тільки 100 тис. Рублів з доходів, то йому повернуть не більше цих 100 тисяч, а решту 160 тисяч перенесуть на наступний рік. Правда, доведеться ще раз подавати документи.

Якщо квартира у спільній власності, то кожен може оформити відрахування. Раніше правила були гірше - до 2014 року ліміт встановлювався на квартиру, зараз - на кожного власника на всю його життя. Якщо квартира знаходиться в частковій власності, кожен з власників може скористатися вирахуванням відповідно до своєї частки у власності, але не більше 2 млн рублів. Сім'я, яка купує квартиру за 4 млн рублів, може отримати 520 тис. Рублів, навіть у випадку, коли формально квартира оформляється на одного з подружжя. Це право, встановлене Сімейним кодексом, коли майно, придбане в шлюбі, визнається спільно нажитим.

Оформити відрахування можна і на кілька квартир, поки власник не витратить весь ліміт в 2 млн рублів.

Терміну давності тут немає, можна подати документи на квартиру, яка була куплена і в 2005 році, але від податкової повернути гроші можна тільки за останні три роки (якщо їх не вистачить, щоб вибрати весь ліміт, то знову ж частина суми перенесеться на наступний рік).

По іпотеці діє обмеження по відрахуванню в розмірі 3 млн рублів, значить позичальник може повернути до 390 тис. Рублів. Платіж за іпотечним кредитом складається з двох частин - повернення основної суми боргу і відсотків за користування позикою. У нашому випадку мова йде тільки про відсотки, при цьому вже фактично виплачених. Наприклад, ви тільки оформили кредит, у вас є на руках графік платежів, в якому вказані заплановані відсотки, але права на отримання цього вирахування у вас ще немає. Коли ж ви почнете вносити платежі, з того моменту і можна буде претендувати на відрахування. Проценти за іпотекою сплачуються поступово, так що і повернення податку з вирахування буде проводитися поступово.

Індивідуальні підприємці можуть отримувати податкові відрахування, тільки якщо знаходяться на загальній системі оподаткування, на спрощену систему відрахування не поширюються.

Якщо квартира купується за договором пайової участі, то претендувати на відрахування можна, коли власник отримає акт передачі квартири. Поки немає акту, немає і права на відрахування, навіть якщо людина вже виплачує іпотеку. У будь-якій іншій ситуації - будівництво будинку, купівля будинку, купівля квартири на вторинному ринку - потрібна виписка з Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно та угод з ним (ЕГРП).

У будь-якій іншій ситуації - будівництво будинку, купівля будинку, купівля квартири на вторинному ринку - потрібна виписка з Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно та угод з ним (ЕГРП)

Оформити відрахування можна безпосередньо в податковій інспекції або через роботодавця. Але в першому випадку людина отримує суму відразу за минулий рік, а в другому - компанія перестає до кінця поточного календарного року утримувати з його зарплати прибутковий податок.

Для самостійного оформлення через податкову інспекцію потрібно:

 • написати заяву на повернення;
 • заповнити податкову декларацію;
 • отримати на роботі довідку 2-ПДФО;
 • підготувати документи на власність або акт передачі квартири;
 • підготувати платіжні документи;
 • докласти кредитний договір, графік платежів і довідку від банку про сплачені відсотках.

Подати декларацію і одержати відрахування можна онлайн. У інспекції є три місяці на перевірку документів, і ще один місяць на перерахування грошей. Так що гроші надійдуть на рахунок через чотири місяці після подачі документів.

Щоб одержати відрахування на роботі необхідно взяти в податковій інспекції повідомлення про підтвердження права на відрахування і передати його роботодавцю. З точки зору паперової тяганини цей варіант буде простіше. Однак доведеться двічі йти в податкову - спочатку замовити цей папірець, а через місяць отримати її. Зробити це онлайн поки не можна.

2. Відрахування на дітей

Скільки можна отримати: до 18 тисяч рублів на рік

Цей відрахування діє на практиці трохи по-іншому. Найчастіше його оформляють через роботодавця. Розмір відрахування на першу дитину становить 1400 рублів на місяць до досягнення нею повноліття (значить до повернення будуть нараховані 182 рубля), на другу дитину також, а на третю і наступну дитину - по 3000 рублів (до повернення 390 рублів). Право на відрахування мають обоє батьків.

Суми невеликі, але якщо в сім'ї двоє дітей, то в рік можна заощадити 8 736 рублів, якщо троє - то вже 18 096 рублів.

Для отримання вирахування потрібно всього-то принести в бухгалтерію заяву і документи на дітей. І далі співробітник буде щомісяця отримувати зарплату з урахуванням цього вирахування. Однак вирахування діє поки сумарний дохід людини з початку року не перевищить 350 тис. Рублів. Після досягнення цього рубежу виплати припиняються, але в наступному році ними буде можна скористатися знову.

3. Соціальні відрахування

Скільки можна отримати: до 15,6 тисяч рублів на рік (виняток становлять відрахування по дорогому лікуванню, на навчання дітей і на благодійність)

Це ціла група відрахувань, в яку входять витрати платника податків на навчання, лікування, накопичувальну частину трудової пенсії, благодійність, на внески за договорами добровільного страхування життя , Недержавного пенсійного забезпечення та добровільного пенсійного страхування.

Соціальний відрахування обмежений сумою 120 тис. Рублів (до виплати - 15,6 тис. Рублів) на рік, як окремо, так і в сукупності. Що це означає? Уявімо, що ви заплатили за свою освіту в минулому році 130 тис. Рублів і вирішили оформити відрахування, вам повернуть 15,6 тис. Рублів. Потім згадали, що в той же період ви ще пройшли платний курс лікування вартістю 70 тис. Рублів, і застрахували життя, заплативши 50 тис. Рублів, сумарні витрати склали 250 тис. Рублів, але врахує тільки сума в розмірі ліміту - 120 тис. Рублів і вам повернуть все ті ж 15,6 тис. рублів. Тому простіше буде вибрати один вид витрат, за яким вам найлегше зібрати документи, і оформити відрахування тільки по ньому. Винятком становить відрахування з витрат на благодійність. Він обмежений 25% доходу людини.

Правом вирахування можна користуватися необмежену кількість разів, хоч щороку.

Лікування і ліки

Є великий список, затверджений урядом , Куди входить більшість медичних послуг і видів лікування, при оплаті яких можна одержати відрахування. Як уже зазначалося, максимальний ліміт становить 120 тис. Рублів. Однак є перелік дорогого лікування, де лімітів немає. І якщо ви заплатили за операцію, наприклад, 1,5 млн рублів, то ви зможете повернути податки з усією цією суми. Але при нестачі фактично сплачених податків за звітний період для отримання всієї належної суми залишок не можна перенести на наступний рік, як це було з майновим вирахуванням, він «згоряє».

Щоб уникнути такої ситуації, варто спробувати збільшити число платників. Скажімо, половину вартості оплачуєте ви, а половину - ваш чоловік. Тоді кожен з вас отримає відрахування.

Інший варіант - розбити платежі і, наприклад, оплатити частину лікування в листопаді-грудні, а решту суми - в січні наступного року. Таким чином, платежі будуть розділені по двом різним календарним рокам і можна буде двічі звертатися за вирахуванням по одному і тому ж лікування.

Відрахування за видатками на навчання

З цієї ж причини не варто оплачувати навчання одним платежем, краще оплачувати щороку окремо. Але якщо є ризик істотного подорожчання навчання в подальшому, то можливо вигідніше буде все ж зробити передоплату.

Вчитися сам платник податків може очно або заочно, це може бути вища, середню професійну освіту, підвищення кваліфікації, короткострокові курси, хоч з водіння. Головне, щоб це було навчальний заклад з відповідною ліцензією, яка підтверджує право на ведення освітнього процесу.

Якщо ж мова йде про освіту дітей, то відрахування можна отримати за оплату очної форми навчання. І ліміт тут по відрахуванню - 50 тис. Рублів на кожного дитини на обох батьків (сума до повернення - 6,5 тис. Рублів).

Відрахування по внесках на добровільне страхування життя

Відрахування діє за довгостроковими договорами накопичувального та інвестиційного страхування життя - а це не менше 5 років. Щоб «обійти» обмеження щодо максимального розміру відрахування в 120 тис. Рублів, необхідно розбити страхові внески частково в межах ліміту. Але ця рада на ділі мало, кому стане в нагоді - в основному тут і так фігурують менші суми.

Цей відрахування введений з 2015 року, тому повернути податок із страхових внесків, сплачених до 2015 року не вийде.

Для оформлення соціального відрахування будуть потрібні:

 • заяву на повернення;
 • податкова декларація;
 • довідка 2-ПДФО;
 • договір про надання послуг з лікувальним / освітньою установою, недержавним пенсійним фондом, страховою компанією (якщо мова про додаткові внески на накопичувальну частину трудової пенсії, то довідка з роботи про суми додаткових внесків, які були перераховані компанією за дорученням співробітника);
 • платіжні документи (у випадку з благодійністю гроші повинні бути спрямовані безпосередньо в організацію, а не в її фонд);
 • при наданні платних послуг родичам платника податків (дитині, батькам, дружину) потрібні документи, що підтверджують родинні зв'язки.

4. Відрахування на індивідуальне інвестиційному рахунку (ІВС)

Скільки можна отримати: до 52 тисяч рублів на рік

Можна одержати відрахування з інвестицій. Але для цього потрібно розмістити кошти в брокерської або керуючої компанії на особливому рахунку - ІВС. Для отримання пільги договір на ведення ІВС повинен бути укладений як мінімум на 3 роки. Якщо платник податків розірве договір раніше терміну, то він буде зобов'язаний повернути назад в бюджет повернутий йому податок.

Як це працює? Є два вирахування на вибір: відрахування на прибуток або на внесок. Наприклад, ви поклали на рахунок 100 тис. Рублів і звернулися до податкової інспекції, яка повернула вам 13 тис. Рублів - це відрахування на внесок. Ліміт на відрахування тут становить 400 тис. Рублів, можна повертати щорічно до 52 тис. Рублів (13% від 400 000 рублів) з кожного внеску. І це по суті робить його другим за вигідністю податковим вирахуванням.

Інший варіант - звільнити від сплати податків прибуток, отриманий за весь період дії договору, але не менше трьох років. Для отримання вирахування повинні бути дотримані кілька умов: цінні папери повинні бути придбані не раніше 1 січня 2014 року і знаходиться у власності менше 3-х років. Ліміт вирахування - 3 млн рублів, помножені на термін володіння цінними паперами.

Ліміт вирахування - 3 млн рублів, помножені на термін володіння цінними паперами

Зараз в основному вибирають відрахування на внесок - це така «синиця в руці». Ви можете 31 грудня покласти 100 тис. Рублів не в банк, а на ІВС, і в січні вже подати документи і отримати 13 тис. Рублів назад, при цьому ваші 100 тисяч залишаються на рахунку і працюють.

Якщо ви розміщуєте на рахунку велику суму і плануєте отримати великий дохід, то, можливо, вигідніше буде вибрати відрахування на прибуток. Однак інвестиції можуть в результаті не принести прибутковості, тоді відрахування буде отримувати не з чого. Так що це ризик, «журавель в небі».

Для оформлення вирахування по ІВС на внесок будуть потрібні:

 • заяву на повернення;
 • податкова декларація;
 • довідка 2-ПДФО;
 • виписка від брокера про зарахування внеску;
 • договір на брокерське обслуговування.

Відрахування на прибуток оформляється через брокера, з яким потрібно надати довідку про те, що відрахування по внесках не використовувався. Її можна отримати в податковій інспекції.

5. Відрахування за операціями з цінними паперами

Уявімо таку ситуацію: ви торгуєте акціями і отримуєте прибуток, з якої повинні будете заплатити податки. Але якщо у вас в минулому році були збитки, то можна заплатити податок не з усього прибутку, а тільки з різниці між доходами і витратами. Іншими словами, можна зменшити оподатковуваний прибуток на суму збитків. Якщо ж брокер вже втримав податок з прибутку, то можна оформити повернення.

Це називається податковим вирахуванням з перенесення збитків з цінних паперів. При цьому збитки можна враховувати за останні 10 років.

Для оформлення вирахування з цінних паперів будуть потрібні:

 • заяву на повернення;
 • податкова декларація;
 • довідка 2-ПДФО від брокера, утримала податок;
 • довідка про збитки (теж від брокера).

6. Професійні відрахування

Нотаріуси, адвокати, індивідуальні підприємці, фахівці, які надають послуги за договорами цивільно-правового характеру та люди, які отримують авторські винагороди, наприклад, скульптори, художники, письменники, винахідники, композитори можуть одержати відрахування в розмірі понесених ними витрат, а в деяких випадках зменшити оподатковуваний дохід на 20-40% (це залежить від виду отриманого доходу).

Під понесеними витратами маються на увазі витрати платника податку, пов'язані з його діяльністю. Наприклад, у індивідуальних підприємців враховуються витрати на закупівлю товару, обладнання, матеріалів, палива, книг і посібників, оплату праці найманих працівників, комунальні платежі, оренда, страхові внески, інші податки (транспортний, земельний і т.п.), держмито та інше . Для осіб, які отримують авторські винагороди - це витрати, пов'язані зі створенням, виконанням або іншим використанням творів науки, літератури і мистецтва, створенням наукових праць, винаходів, промислових зразків. У всіх випадках мова йде про витрати, які за податковим законодавством враховуються при оподаткуванні прибутку підприємств. Всі витрати повинні бути обгрунтовані і документально підтверджені.

Як правило, це відрахування для людей, самостійно звітують перед податковою інспекцією. Тому їм необхідно подати податкову декларацію в період деклараційної кампанії - в перші чотири місяці року (до 30 квітня). До неї необхідно додати документи, що підтверджують витрати, на які і оформляється відрахування.

Читайте також: При страхуванні життя буде проводитися відрахування з ПДФО

Автор:

Сергій Цаболов Хетік Миколайович, генеральний директор інтернет-сервісу для повернення податків «Податки»

Які відрахування існують?
Що це означає?
Як це працює?