Аграрний фонд відмовився співпрацювати з найбільшим страховиком України

Фото: asks.ru

Лідер ринку «АХА Страхування» не зможе страхувати форвардні контракти аграріїв за бюджетні кошти - компанія не пройшла конкурсний відбір Аграрного фонду України. «Я не знаю, в чому причина відмови, так як ми підготували всі необхідні документи і подали їх вчасно. Правда, самі в фонд не їздили і ні про що не домовлялися », - розповів« Капіталу »перший віце-президент« АХА Страхування »Андрій Перетяжко.

Всього подавало документи на участь в конкурсі Агрофонду 19 страховиків, пройшли відбір тільки дев'ять з них: «Арсенал-Страхування», «Аска», «Іллічівське», «Інго Україна», «Провідна», «PZU Україна», «Українська пожежно- страхова компанія »,« Універсальна »та« Здорово ».

прихований вибір

Компанія «Здорово» скандально відома своєю співпрацею з Аграрним фондом України в минулому році. Як раніше повідомляв «Капітал», з 1 вересня 2014 року доступ до страхування форвардних закупівель зерна врожаю 2015 р Агрофонд відкрив двом маловідомим на страховому ринку компаніям - «Здорово» та «Фініст». «Вони до цього ніколи не займалися агрострахуванням, не мають фахівців, практики і досвіду зарубіжного перестрахування у високорейтингових перестраховиків», - заявив тоді генеральний директор Агрострахового пулу Василь Назаренко.

До цього Агрофонд укладав угоди з Аграрним страховим пулом, куди входить чотири страховика: «Українська аграрно-страхова компанія», «Страхові гарантії», «Домінанта» і «Брокбізнес». Ці угоди експерти ринку також називали непрозорими.

Перший раз

Щоб уникнути підозр у схемном страхування нове керівництво Агрофонду в березні 2015-го вперше за роки своєї роботи заявило про проведення відкритого конкурсу серед страхових компаній.
«В даний час ПАТ« Аграрний фонд », як вигодонабувач, визначив 9 страхових компаній, які пройшли конкурсний відбір і повністю відповідають його вимогам», - повідомили в прес-службі Аграрного фонду.

Більше половини подали заявки страховиків, серед яких і всі учасники Аграрного страхового пулу, конкурсний відбір фонду не пройшли. «Хоч конкурс і називався відкритим, але, по суті, мені здається, принципи відбору страховиків-партнерів у Агрофонду залишилися незмінними», - вважає Василь Назаренко. За його словами, компаніям для участі в конкурсі відводилося всього 2-3 дня на подачу великої кількості документів. «Агрофонд вимагав стільки різних звітів і форм в двох примірниках, що кожної компанії доводилося готувати і здавати по кілька тисяч листів документів. Люди в деяких компаніях сиділи за роботою все великодні свята », - розповідає Василь Назаренко. Цього, на його думку, можна було уникнути, якби Агрофонд привернув до складу конкурсної комісії представників Нацкомфінпослуг і громадських організацій страховиків. «Половину звітів, які вимагав фонд, страховики здають регулятору. Співпраця з комісією в цьому питанні помітно скоротило б список вимог », - вважає Назаренко.

У Агрофонді радять страховикам, які не пройшли відбір, намагатися зробити це повторно. «Після того, як страхові компанії внесуть корективи в свою діяльність, забезпечивши відповідність кваліфікаційним вимогам ПАТ« Аграрний фонд », вони можуть повторно подати документи для розгляду конкурсною комісією», - повідомили в прес-службі фонду, зазначивши, що «документи всіх інших компаній , які подавали заявки на участь в конкурсі, в даний час знаходяться на розгляді ».

Час покаже

В майбутньому страховики сподіваються на більш досконалий механізм відбору партнерів Агрофонду. «У нас в цьому році особливих проблем з доступом до форвардними контрактами не було. У перший раз Агрофонд нам повернув документи із зауваженнями, які ми врахували, після чого отримали акредитацію. І навіть встигли вже зробити висновок кілька угод з аграріями », - повідомив перший заступник голови правління компанії« Інго Україна »Олександр Мацак. При цьому, за його словами, відбір страховиків для захисту ризиків аграріїв має бути жорсткішим.

«Мені здається, тут потрібно враховувати досвід врегулювання великих збитків в агросекторі - понад 500 тис грн. Тому що збитки в агросекторі часто дуже бувають великими. Компанії без капіталізації і досвіду врегулювання великих збитків, можуть не осилити взяті на себе зобов'язання », - вважає Олександр Мацак. На його думку, невеликі страховики, незважаючи на виграний у Агрофонду конкурс, в майбутньому не зможуть витримати конкуренції з великими гравцями в сегменті агрострахування, і самі з часом покинуть цей ринок.