NEWSru.com :: У США знову забороняють роман Воннегута "Бійня номер 5"

В одній з американських шкіл заборонили роман "Бійня номер п'ять, або Хрестовий похід дітей" Курта Воннегута

В одній з американських шкіл заборонили роман "Бійня номер п'ять, або Хрестовий похід дітей" Курта Воннегута і твір Сари Оклер "Twenty Boy Summer" за "сюжети, шокуючі дитячу психіку", повідомляє "Газета.ru" з посиланням на The Guardian .

Рішення виключити обидві книги зі шкільної програми і вилучити їх з бібліотеки було після скарги професора Університету Міссурі Уелс Скроггінс, яка в своїй колонці в місцевій газеті написала статтю про те, що роман Воннегута "містить грубі висловлювання, які змусили б почервоніти від сорому навіть матроса" .

Що ж стосується роману Оклер про дівчину, яка заводить літні романи в надії забути свої перші серйозні стосунки, то, на думку Скроггінс, це далеко не "чесна, романтична і зворушлива історія", як було написано в одній з рецензій на книгу. Роман Оклер "оспівує підліткові п'янки" і схожа на книгу письменниці Лорі Холс Андерсон "Говори", яка, як вважає Скроггінс, є чистою "порнографією".

З огляду на зауваження професора, шкільна рада ухвалила рішення виключити роман Оклер і "Бійню номер 5" Воннегута з програми, проте залишити роман Андерсон "Говори", в якому описуються переживання дівчини після того, як її зґвалтували.

Шкільна рада постановила, що роман Оклер пропагує "безладні сексуальні відносини і не відповідає стандартам виховання і тих цінностей, які школа намагається прищепити дітям". Що ж стосується твори Воннегута, воно, на думку ради, містить "по-справжньому образливу лексику", якій не місце в старших класах.

Оклер відреагувала на заборону свого роману так: "Чи можете заборонити мої книги в кожному штаті цієї країни, в своїх творах я все одно не буду звинувачувати підлітків в тому, що вони вибирають і роблять те, що інші вважають за краще не помічати взагалі. Це мій вибір, і мені ніколи не буде соромно за те, що я пишу про реальні речі ".

Скроггінс, в свою чергу, заявила, що шкодує, що рада вирішила залишити книгу Андерсон в програмі, проте "вітає рада з прийняттям правильного рішення виключити дві книги з програми".

Автобіографічний роман Курта Воннегута присвячений найстрашнішого епізоду в житті письменника: він пережив бомбардування Дрездена під час Другої світової війни. У антимілітаристської книзі тісно переплітаються реалізм, гротеск, фантастика, елементи божевілля, жорстока сатира і гірка іронія.

Слід зазначити, що цензурі книга Воннегута піддалася вже відразу після виходу з друку - і, в порівнянні з нинішніми охоронцями моральності, все було набагато серйозніше. У 70-е роман вилучався з бібліотек, були зроблені спроби обмежити його поширення в цілому, нагадує OpenSpace .

Найбільше злив супротивників Воннегута його принципова відмова зображати нацистів в образі абсолютного ворога, а бомбардування Дрездена вважати "покаранням" за злочини Гітлера.

У 1982 році Верховний суд США визнав неконституційність будь заходів обмеження щодо "Бійні номер п'ять". Незважаючи на це, роман досі входить в Топ-100 найбільш часто забороняються в американських навчальних закладах книг.

У 1972 році американський режисер Джордж Рой Хілл зняв екранізацію роману, якої сам Воннегут залишився дуже задоволений. Ремейк фільму Хілла в кінці 2000-х якийсь час збирався зробити Гільєрмо Дель Торо.

"Бійня номер п'ять" входить в список 100 кращих книг всіх часів за версією Time і займає 21-у сходинку в сотні найбільших романів 20 століття за результатами дослідження Modern Library.