Авторинок поїхав. Продажі легкових автомобілів повертаються до докризових темпів

За минулий вересень у Росії було продано 148 371 легковий автомобіль - на 22 524 штуки (17,9%) більше, ніж в цьому ж місяці минулого року. Чи призведе пожвавлення попиту до зростання цін на машини? За минулий вересень у Росії було продано 148 371 легковий автомобіль - на 22 524 штуки (17,9%) більше, ніж в цьому ж місяці минулого року

Фото: ТАСС / Дмитро Рогулін

За перші дев'ять місяців 2017 року Росії продано 1 129 374 легкових і комерційних автомобілів, повідомила Асоціація європейського бізнесу (АЄБ). "Вересень довів, що є ще одним місяцем на шляху відновлення російського ринку, - зазначив голова комітету автовиробників АЄБ Йорг Шрайбер. - У порівнянні з минулим роком квартальні продажі з липня по вересень виросли на істотні 17,7%, і в абсолютних цифрах (410 тис. автомобілів) досягли показників того ж кварталу, зафіксованих два роки тому ".

АЄБ впевнена, що позитивний тренд продовжиться і в майбутні місяці. Відповідно, прогноз продажів на 2017 календарний рік був змінений у бік збільшення - до 1,58 млн автомобілів, це майже на 11% більше результату минулого року.

Відчутне зростання продажів на російському автомобільному ринку спостерігається з кінця минулого року. Інша справа, що зростання негармонійний і незбалансований: на тлі впевненого зростання продажів бюджетних моделей (KIA - 40% за рік, Lada - 24%, Renault - 22%, Škoda - 20%) преміум марки йдуть в мінус (продажі Mercedes-Benz знизилися на 4%, Lexus - на 3%, Audi - на 22%). У плюсі ​​поки тримається тільки BMW (6% зростання продажів за рік). "Преміум-сегмент перебуває в стагнації, а бюджетний - впевнено зростає", - констатує експерт "Авторевю" Сергій Знаемскій.

Преміум-сегмент перебуває в стагнації, а бюджетний - впевнено зростає.
Преміум-сегмент перебуває в стагнації, а бюджетний - впевнено зростає

Перша причина таких тенденцій криється в історії розвитку вітчизняного авторинку. Справа в тому, що 2012-2013 роки у нас виявилися рекордними з продажу бюджетних автомобілів. "Зазвичай люди змінюють машину в середньому через три роки, - зазначає Знаемскій. - Але через кризу цей термін розтягнувся, і оновлення почалося тільки в цьому році".

Крім того, в цьому році відбулося оновлення головних бестселерів нашого ринку - Solaris і Rio. "У цих моделей досить лояльна аудиторія, а завдяки оновленням власники таких машин вважають за краще міняти їх не на модель класом вище або нижче, а на нову модифікацію тої самої моделі", - пояснює Сергій Знаемскій. Це, зокрема, дозволило KIA збільшити продажі на 27% з початку року.

Вазовськие Granta і Vesta займають друге і третє місця в рейтингу найбільш продаваних автомобілів, в сумі забезпечуючи Lada лідерство з продажу (28 263 штуки проти 18 797 у KIA). "Lada зараз - один з кращих автомобілів за співвідношенням ціна-якість, тим більше що вийшли нові вдалі моделі", - вважає Знаемскій.

Пожвавленню автопродажів сприяє і те, що за заявами банків росіяни нарешті перейшли від ощадної моделі поведінки до споживчої: статут економити, наші співгромадяни знову нарощують купівельну активність. Цей процес активно підігрівають і самі банки, регулярно повідомляючи про зниження ставок по кредитах.

Продовжує працювати і держпідтримка автопрому. Наприклад, з 1 липня по програмі "Перший автомобіль" (якщо покупець раніше володів авто) або "Сімейний автомобіль" (якщо в сім'ї два і більше неповнолітні дитини) громадяни можуть розраховувати на додаткову субсидію - 10% від першого внеску. Однак, за оцінкою аналітиків "Авторевю" з початку року з держпідтримкою продано тільки близько 40 тис. Автомобілів.

Фахівці впевнені, що в найближчі місяці продажі бюджетних автомобілів будуть рости. За прогнозом групи Renault до 2022 року російський автомобільний ринок зросте в 1,8 рази до рівня 2016 г.оду - до 2,5 млн штук. Компанія збирається подвоїти продажі автомобілів Lada до більш ніж 500 тис. Штук, зайнявши 20% всього вітчизняного ринку.

Навіть якщо виробники будуть підвищувати ціни, у дилерів все одно будуть знижки, спеціальні пропозиції та інші акції.
Навіть якщо виробники будуть підвищувати ціни, у дилерів все одно будуть знижки, спеціальні пропозиції та інші акції

Свій оптимізм Renault виправдовує зберігається відставанням рівня автомобілізації в Росії в порівнянні з розвиненими країнами: у нас на 1000 чоловік припадає 288 автомобілів, а середнє значення по Європі - 498. Керівництво Renault впевнене, що за кількістю автомобілів на душу населення Росія повинна зрівнятися з європейським показником .

Однак інші аналітики налаштовані більш стримано. Фахівці PwC прогнозують продажу в 2021 році на рівні 1,88 млн штук. Проект урядової стратегії розвитку автопрому також має означати більш скромне зростання ринку легкових машин - до 2,2 млн шт. до 2025 року.

Активне зростання попиту на автомобілі породжує побоювання, що виробники вирішать підвищити ціни. Однак аналітики "Авторевю" впевнені, що як мінімум до кінця року цього не відбудеться. "Потрібно розділяти ціни виробників і ціни дилерів, - пояснює Сергій Знаемскій. - У кожного дилера до кінця року накопичується стік, який необхідно продати. І навіть якщо виробники будуть підвищувати ціни, у дилерів все одно будуть знижки, спеціальні пропозиції та інші акції. Таке відбувається щороку, що чітко відбивається в статистиці продажів ".


Рубченко Максим

Чи призведе пожвавлення попиту до зростання цін на машини?