Обов'язкове автострахування в Україні можуть скасувати

Затягування страхових виплат, банкрутство ряду страхових компаній і регулярне підвищення тарифів ОСАГО спонукало одного з народних депутатів, члена парламентського комітету з питань фінансової і банківської діяльності, податкової та митної політики запропонувати кардинальне рішення проблеми Затягування страхових виплат, банкрутство ряду страхових компаній і регулярне підвищення тарифів ОСАГО спонукало одного з народних депутатів, члена парламентського комітету з питань фінансової і банківської діяльності, податкової та митної політики запропонувати кардинальне рішення проблеми. Вже подано законопроект про скасування обов'язкового автострахування. Страховики вважають цю ініціативу згубної для ринку.

Позафракційний депутат Валерій Шаманов запропонував скасувати обов'язкове автострахування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів (ОСАГО). Вчора ввечері відповідний законопроект №10589 був поданий до Верховної Ради. Згідно з документом, гарантійні внески, сплачені страховою компанією (СК) до фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, з урахуванням інвестиційного доходу, отриманого від їх розміщення, підлягають поверненню страхувальнику протягом трьох років з моменту вступу закону в силу. Виняток становлять СК, щодо яких здійснюється процедура ліквідації та / або банкрутства.

Настільки кардинальне рішення багаторічних проблем ринку депутат пояснює турботою про водіїв. «Метою законопроекту є вирішення проблемних питань, які виникли навколо Моторного (транспортного) страхового бюро (МТСБУ), і стимулювання страховиків надавати більш якісні послуги в сфері автомобільного страхування», - йдеться в пояснювальній записці до документа.

Обов'язкове страхування відповідальності діє в Україні з 1 січня 2005 року. За сім років покриття парку автомобілів досягло лише 90%, але навіть ця планка могла виявитися недосяжною, якщо б у 2008 році Верховна Рада не підвищила штрафи за відсутність ОСЦПВ з 0,5-1 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8,5-17 грн) до 25-50 мінімумів (425-850 грн). Для порівняння, в середньому вартість страхового полісу в Києві становить близько 700 грн, хоча його ціна в кожному конкретному випадку залежить від багатьох коефіцієнтів.

У 2011 році, за даними МТСБУ, було укладено 8,3 млн договорів, за якими страховики отримали 2,28 млрд грн премій, наростивши продажі на 33,3%. Виплати росли повільніше - на 27,1%, до 918,6 млн грн, що викликало нарікання клієнтів, які скаржилися на затягування, а часто і відмови СК їх здійснювати. З 83 компаній за підсумками минулого року погану оцінку за кількістю скарг від страхувальників і потерпілих отримали 52 СК. «Що таке ОСАГО сьогодні - це годівниця для страхових компаній і для чиновників, які від цього отримують дивіденди», - обурюється Валерій Шаманов. За його словами, сьогодні багато автовласників, котрі мають поліс, за фактом залишаються без захисту. «В Україні працює досить багато компаній, які не в змозі виконувати взяті на себе зобов'язання: з постраждалими розраховується Моторне (транспортне) страхове бюро», - погоджується генеральний директор СК «Наста» Павло Литвин. Отримати коментар МТСБУ сьогодні вдень не вдалося, оскільки його керівництво перебувало на засіданні координаційної ради бюро.

Страховики шоковані пропозицією пана Шаманова. "Це повна маячня! Обов'язкове страхування цивільної відповідальності - це міжнародна вимога », - зазначає керівник відділу андеррайтингу СК« QBE Україна »Святослав Ярошевич. Без «зеленої карти», яка є доповненням до полісу ОСЦПВ, автомобіліст просто не зможе виїхати за межі країни. До того ж для СК, які працюють з населенням, «автоцивілка» залишається основним драйвером зростання. Тільки в минулому році ринок ОСАГО виріс на третину.

Якщо компанії зіткнуться з припиненням припливу нових клієнтів, їх фінансовий стан різко погіршиться, визнає автор законопроекту. За даними журналу TOP Insurance, з топ-50 найбільших компаній ринку ОСАЦВ у 18 СК цей вид страхування займає в портфелі більше 30%. До того ж виникнуть проблеми з поверненням коштів бюро. «Коштів у фондах МТСБУ зараз менше, ніж треба було б повернути компаніям-членам бюро в разі прийняття закону», - констатує пан Литвин.

Колега Валерія Шаманова по комітету, народний депутат Андрій Пінчук, який курирує питання страхування, підтримує запропоновану ініціативу. «ОСАГО - соціальний вид страхування, але страховий ринок неадекватно ставиться до запропонованої державою можливості: за рахунок премій по ОСЦПВ компанії прагнуть покрити всі свої витрати, не дотримуючись при цьому права клієнтів - кількість скарг від них постійно зростає», - говорить пан Пінчук. На його думку, ймовірність того, що закон все-таки приймуть, є. «Такий законопроект буде популярним серед українців, тому напередодні виборів депутати цілком можуть його підтримати», - припускає він.

джерело: kommersant.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.