Брати кредит або збирати?

 1. «Воно мені треба?» Або чому люди беруть кредити
 2. Якщо збирати, то як правильно
 3. Як правильно взяти кредит, щоб не шкодувати
 4. Фінансові можливості
 5. Реальна підсумкова сума виплат
 6. чесні дані
 7. Кредитний договір
 8. Не вірте на слово співробітнику банку
 9. Беріть рівно стільки, скільки не вистачає
 10. Максимальний пакет документів
 11. цільовий кредит
 12. Порівняння кредитних програм

В останні роки для багатьох людей (а то й більшість) похід в банк за кредитом став нормою В останні роки для багатьох людей (а то й більшість) похід в банк за кредитом став нормою. Частково через те, що деякі люди перестають розуміти, що можна назбирати грошей і не переплачувати за кредит. Почасти це вже увійшло в звичку. Але, як свідчить гасло нашого сайту, кредит треба брати з розумом. Ця стаття допоможе вам визначитися.

«Воно мені треба?» Або чому люди беруть кредити

Чи варто брати кредит, якщо є можливість підкоп? Звичайно ж, не варто.

Але тут є три питання:

 1. Наскільки терміново вам треба те, що ви збираєтеся придбати в кредит?
 2. Якщо треба не терміново, але все-таки треба, то скільки часу доведеться збирати?
 3. Чи можуть вам зайняти потрібну суму родичі або друзі?

Якщо треба настільки терміново, що збирати просто немає часу і родичі з друзями допомогти не можуть, тоді доцільно взяти кредит.

Але тут знову виникає нюанс: деякі люди перебільшують терміновість речей, які хочуть придбати якомога швидше.

До таких речей можна віднести:

 • телефон;
 • комп'ютер / ноутбук / планшет;
 • побутову техніку;
 • предмети інтер'єру;
 • інші дрібні покупки.

Звичайно, якщо раптом згорів ноутбук, а ви на ньому працюєте, і грошей на новий немає, то доведеться брати в кредит.

Всі перераховані вище речі можна купити, накопичивши гроші за кілька місяців. І терміновість в їх необхідному існування завищена. Наприклад, зламалася у вас мікрохвильовка, а гроші на нову з'являться тільки в наступному місяці. Ну і що, ви без мікрохвильовки місяць не проживете? Супи, борщі та інше можна розігрівати в мисці на плиті, а якщо немає мисок, так на пару штук грошей завжди вистачить.

Окремий випадок - коли людина бере кредит, щоб погасити поточний. Один раз може і прокатати, але далі банки будуть відмовляти поголовно. Краще звернутися в банк для реструктуризації платежів або рефінансуватися .

Для яких цілей доцільно брати кредит:

 • покупка житла;
 • покупка автомобіля (якщо він життєво необхідний);
 • капітальний ремонт з оновленням меблів, сантехніки та іншого;
 • відкриття або розвиток бізнесу;
 • лікування (наприклад, дорога операція);
 • освіта.

Якщо збирати, то як правильно

Як економити і заощаджувати гроші:

 • розвивати самодисципліну. Якщо треба відкладати не менше 5000 рублів на місяць - дотримуйся плану і в майбутньому будеш правильно розпоряджатися грошима;
 • не здійснювати зайвих покупок. Можна економити на одязі і взутті, прикрасах (особливо це стосується жінок). Можна рідше відвідувати ресторани, клуби, розважальні заклади. Можна рідше балувати себе вкусняшками з магазинів;
 • шукати додаткові джерела заробітку. Наприклад, в місячному відпустці можна виділити пару тижнів на підробіток;
 • зробити внесок. Внесок - це відмінний спосіб накопичити трохи грошей. По суті, це протилежність кредиту: чи не ви платите банку, а банк сплачує вам. Плюс якщо потім потрібно буде звернутися за кредитом, то в банку, де відкрито вклад, шанси на позитивне рішення збільшуються.

Як правильно взяти кредит, щоб не шкодувати

Якщо кредит все-таки необхідний, то, щоб бути більш-менш упевненим в його сумлінному погашенні, оцініть можливі ризики і наслідки.

Фінансові можливості

Звичайно, банк не дасть кредит, якщо не буде впевнений, що ваше фінансове становище дозволить його виплачувати. Але ви самі також оціните свої можливості: яку суму ви точно зможете виділяти з бюджету для погашення кредиту.

Розраховуйте виходячи з мінімального бюджету. Наприклад, якщо у вас відрядна зарплата в діапазоні від 30000-50000 рублів, то беріть до уваги мінімальне значення, тобто 30000 рублів, оскільки 50000 невідомо, в які місяці буде і чи буде в період погашення кредиту взагалі.

Реальна підсумкова сума виплат

Деякі люди навіть не думають про те, що розмір процентної ставки вказано в річних (тобто на один рік) і якщо взяти кредит на кілька років, то розмір процентної ставки, грубо кажучи, множиться на ці кілька років.

Розберемо на умовному прикладі кредиту в 100000 рублів на 1 рік під 20% річних. Умовно ми повинні віддати 120000 рублів через 1 рік. А якщо взяти цей же кредит з цієї ж ставкою на 5 років, то умовно треба віддати вдвічі більше, тобто 200000 рублів.

Також важливо пам'ятати, що при різних видах погашення кредиту (ануїтетний або диференційний) підсумкова сума буде відрізнятися. Тому, якщо вам не важливо, в якому вигляді погашати кредит, порахуйте обидва варіанти платежів і виберіть той, де сума менше.

чесні дані

Заповнюючи анкету, вводите тільки достовірні дані. Банк все одно їх перевірить і, якщо вони не вірні, кредиту вам не бачити.

Кредитний договір

Завжди уважно читайте кредитний договір від кірки до кірки і все виноски дрібним шрифтом внизу сторінок. Найчастіше саме виноски допомагають зрозуміти, наскільки сильно ви можете «вляпатися». У договорі повинні бути відображені всі комісії і страховки, як одноразові, так і щомісячні при їх наявності, а також всі штрафи, які можуть накладатися за прострочення, зняття готівки з картки і т. Д. Те ж саме стосується і підключення додаткових послуг, таких як смс-інформування та інші.

Не соромтеся запитувати у співробітника банку про наявність різноманітних платежів. Ви можете хоч годинами розпитувати його про всі нюанси кредитування, він зобов'язаний вам все розкласти по поличках. Ви - клієнт, ви маєте право знати все, що потрібно для прийняття рішення.

Не вірте на слово співробітнику банку

Пам'ятайте: всі умови відображені в кредитному договорі. Щоб там співробітник вам не наговорив, якщо цього немає в договорі, то і в дійсності немає.

Беріть рівно стільки, скільки не вистачає

Наприклад, якщо у вас є 100000 рублів на відпочинок, а путівка коштує 150000 рублів, то візьміть в кредит тільки суму, якої бракує в 50000 рублів. Ви виплатите її швидше і, таким чином, скоротіть переплату за зайвий термін кредитування.

Максимальний пакет документів

Щоб отримати більш вигідні умови по кредиту, краще витратити деякий час на збір всіляких документів. Іноді на зниження процентної ставки може вплинути всього один додатковий документ, крім основних. Краще витратити нехай навіть кілька днів, щоб зібрати максимальну кількість документів, ніж переплачувати зайві відсотки.

цільовий кредит

Якщо вам потрібен кредит на певну покупку, завжди беріть цільовий кредит. Як правило, такі кредитні програми дешевше нецільових споживчих позик на невизначені потреби. Потрібен автомобіль - беріть автокредит; хочете зробити ремонт - беріть кредит на ремонт і т. д.

Порівняння кредитних програм

Якщо ви побачили в рекламі, як вам здається, вигідна кредитна пропозиція, не поспішайте радіти: в рекламі все завжди добре. Якщо процентна ставка низька, - це ще не означає, що весь кредит вигідний. Ймовірно, можуть бути щомісячні комісії, обов'язкова страховка (або підвищення ставки при відмові від страховки), відсутність можливості дострокового погашення і інші неприємні нюанси для позичальника. Тому завжди порівнюйте «вигідні кредити» за всіма умовами і вибирайте реально найбільш вигідний.

Поділіться з тим, кому це допоможе

Що ще треба знати

«Воно мені треба?
«Воно мені треба?
Якщо треба не терміново, але все-таки треба, то скільки часу доведеться збирати?
Чи можуть вам зайняти потрібну суму родичі або друзі?
Ну і що, ви без мікрохвильовки місяць не проживете?