Будапешт-Відень: дорога з смітника в Ельдорадо

  1. Вороже Будапешт
  2. Відень: інший світ
  3. В чому причина?
  4. ***

Міграційний криза в Європі став однією з найбільш обговорюваних в ЗМІ тим минулого місяця. Втім, проблема і зараз залишається дуже актуальною: війна на Близькому Сході не припиняється, а з нею і потік біженців, які кожен день припиняють кордони європейських країн в пошуках притулку.
Найактивнішими ньюсмейкерами виявилися Угорщина, Австрія і Німеччина - в основному через своїх полярних позицій з приводу біженців. Особлива відзнака відчувалося між Будапештом і Віднем - незважаючи на невелику відстань, ці дві столиці показали себе з абсолютно протилежних сторін. Але як йдуть справи «вживу» - чим дихають ці міста і що в них відбувається? Міграційний криза в Європі став однією з найбільш обговорюваних в ЗМІ тим минулого місяця

Автор: Остап Яриш, джерело: eastbook.eu

До угорської столиці ми доїхали на приватному автомобілі, знайденому за допомогою сервісу BlaBlaCar. Це було на початку вересня, коли Будапешт був на перших шпальтах майже всіх великих європейських видань. За попередньою домовленістю водій повинен був висадити нас прямо біля центрального вокзалу Келети. Але коли ми вже наближалися до Будапешту, він відмовився їхати на вокзал через мігрантів, які там розташувалися. Від місця нашої зупинки до Келети було близько 7 хвилин ходьби; за цей час розум вже встиг окреслити якусь передбачувану картину, але те, що ми побачили біля вокзалу, перевершувало всі можливі очікування і побоювання.

Площі близько Келети не було видно за тисячами біженців. Велика їх кількість (переважно жінки і діти) розташувалося прямо на тротуарах - на туристичних килимках, присутніх або просто на асфальті. Величезні підземні переходи біля метро теж були зайняті.

Вороже Будапешт

Чоловіки, як правило, ходили туди-сюди по площі з похмурими обличчями, багато хто з них були п'яні - про це свідчили не тільки їх незграбні руху, але і напівпорожні пляшки з-під пива (а іноді і чогось міцнішого) в їх руках . Всюди стояв гул: діти плакали, дорослі нервово розмовляли на підвищених тонах, поліцейські іноді щось голосно оголошували по мегафону. Час від часу мігранти починали голосно свистіти і протестувати - тоді на площі піднімався ще більш сильний шум. Повітря біля вокзалу можна було різати ножем, але незрозуміло - чи то від надмірно високої напруги, чи то від густий пилу і смороду. «Схоже на зомбі-апокаліпсис», - обережно сказав мій друг. І він мав рацію, картина дійсно нагадувала відомі голлівудські фільми про кінець світу.

Ті з угорців, які не побоялися з'явитися на площу, проходячи кудись у своїх справах, намагалися не виявляти ніякої реакції, але час від часу все ж було помітно їх повні презирства погляди, кинуті в бік жінок в хіджабах або їх брудних і від цього ще більш смаглявих чоловіків. Мігранти не залишалися в боргу: час від часу вони щось агресивно кричали перехожим, махали кулаками і показували їм середні пальці. Ні про яке взаєморозуміння між людьми не могло йти й мови.

Автор: Остап Яриш, джерело: eastbook.eu

Місцеві чиновники і політики теж були налаштовані досить суворо. Вокзал був оточений поліцією і туди пускали тільки при наявності паспорта. Недалеко від площі стояла агітаційний намет правої партії «Йоббік», де перехожим роздавали газети із закликами очистити країну від іммігрантів. А через кілька днів прем'єр-міністр Угорщини звинуватив уряди Австрії і Німеччини в надмірній лояльності і закликав їх закрити кордони для біженців . Влада намагалася обмежити мігрантів, створивши для них складні умови, і таким чином взяти ситуацію в свої руки. Але чим більше вона тиснула на людей, тим більше ситуація виходила з-під контролю. Околиці Келети були схожі на величезну смітник.

«Що їм тут треба? - обурюється Віктор, місцевий громадський активіст. Ці біженці приїхали сюди не за притулком, вони приїхали, щоб підкорити Європу. Багато з них - економічні мігранти, які під приводом війни хочуть отримати допомогу від ЄС, а потім залишитися тут жити. Запитай у них, чому цілі сім'ї так прагнуть потрапити до Німеччини або Австрії і навідріз відмовляються залишатися в інших країнах. Та тому, що умови там найкращі і грошей багато - ось чому! Якщо людина тікає від війни, для нього найважливіше - це світ, хіба не так? Все інше вже не так суттєво. Але для цих біженців прийнятний тільки австрійський світ, вони не хочуть чути ні про яку іншу. І ці люди ще нас в чомусь звинувачують? Такими темпами Європа скоро перетвориться в Єврабії і ми будемо чужинцями на своїй землі », - Віктор каже дуже впевнено. І певна частка правди в його словах є.

І певна частка правди в його словах є

Автор: Остап Яриш, джерело: eastbook.eu

Відень: інший світ

Кілька тижнів потому мені пощастило побувати в столиці Австрії. Після Будапешта я не знав, чого очікувати від цього міста, куди прагнув потрапити так багато мігрантів. Відень був для них в деякому роді Ельдорадо - місцем, повним достатку і можливостей. Але і дорога туди відкривалася далеко не всім. Втім, місто здивував мене практично так само, як і Будапешт. Ось тільки з іншого боку.

Головний залізничний вокзал Відня - повна протилежність Келети. Біженців там практично не було. Так, зустрічалися невеликі групи арабів з величезними сумками, які сиділи в залі очікування, але вони вели себе досить стримано і пристойно. Мігранти зосереджено читали щось в своїх смартфонах, пили каву і невимушено розмовляли один з одним.

Автор: Остап Яриш, джерело: eastbook.eu

Такий контраст спочатку мене дуже здивував, адже уявлення, складене про біженців в Будапешті, в один момент зруйнувалося про австрійські реалії. Але я не став довго затримуватися на станції. Дістав телефон, щоб подивитися найлегший шлях до хостелу - і Відень здивувала мене ще раз. Дві єдині вільні мережі WiFi на вокзалі називалися «refugee_free_wifi» і «refugee_information». Місцева влада подбала навіть про це: замість того, щоб блокувати вхід на залізничну станцію, вона роздавала біженцям безкоштовний інтернет.

Автор: Остап Яриш, джерело: eastbook.eu

Але і звичайні люди тут відрізнялися від будапештцев: жителі Відня всіляко намагалися допомогти приїжджим з Близького Сходу. На іншому, західному залізничному вокзалі, громадські організації облаштували «Центр Сім'ї» і велику дитячу кімнату, де волонтери грали з дітьми мігрантів. Крихти в свої 4-5 років, напевно, до кінця і не розуміли, чому погані дяді бомблять їх будинок; на великих ватмані дітки малювали різнокольорових звірят, сердечка і квіти, і робили це так натхненно, ніби ніколи не бачили кольорових олівців. Хоча цілком імовірно, що насправді так і було - адже вони ще не знали, що таке життя без війни.

Підтримка і відкритість місцевих людей відчувалася не тільки на вокзалах. Неодноразово на вулицях і будинках я зустрічав написи «Refugees welcome» або щось в цьому роді, на дошках оголошень висіли афіші безкоштовних концертів для мігрантів, а на деяких станціях метро написи навіть дублювалися по-арабськи.

Здавалося, що таке ставлення позначається і на самих біженців: у Відні я не зустрів жодного брудного або п'яного мігранта. Майже всі вони були добре одягнені, вмиті і причесані, вели себе відносно культурно і не заважали перехожим.

«Біженці з Близького Сходу - це люди, які покинули рідну домівку через важку ситуацію, будь то війна, економічні проблеми або неможливість утримувати сім'ю, - розповідає Гелена, тренер йоги з Відня. Природно, що люди хочуть жити в таких умовах, в яких їхні діти можуть рости в безпеці. Вони не їдуть зі своїх міст, щоб побачити Європу і розважитися - взагалі-то багато хто з них взагалі не хочуть їхати, але вибору немає. Нам дуже пощастило народитися в Австрії, однієї з найбагатших країн світу. Але більшість, живучи в подібних до Сирії або Іраку умовах, напевно, теж би виїхало за кордон. Тому замість того, щоб бояться, ми повинні допомагати мігрантам і ділитися тими ресурсами, яких у нас більше, ніж потрібно нам самим », - Гелена, як і Віктор з Будапешта, говорить дуже впевнено. І частка правди в її словах теж є.

В чому причина?

Те, як ставитися до біженців - досить спірне питання і однозначної відповіді на нього немає. Угорська модель здається занадто радикальною і суперечить цінностям ЄС, але австрійська толерантність, очевидно, теж буде мати свої негативні наслідки. Але зараз питання в іншому: чому між Будапештом і Віднем, які розташовані всього в 240 км одна від одної, така велика різниця? Можна говорити про ментальність громадян, їх відкритості і т.д. Але тут причина швидше в економічному факторі. Австрійці більш забезпечені, і, отже, більш впевнені в своєму майбутньому. Згідно з даними соціологів, за станом на 2015 рік 72% населення Австрії має постійну роботу, в Угорщині цей показник набагато нижчий - всього 58%. Зарплати теж відрізняються майже в два рази. Дуже велика різниця і між рівнем задоволеності своїм життям : Австрійці в середньому дали оцінку 6,9 балів з 10, угорці - 4,9, що є одним з найнижчих показників серед опитаних країн.

Дуже велика різниця і між рівнем задоволеності   своїм життям   : Австрійці в середньому дали оцінку 6,9 балів з 10, угорці - 4,9, що є одним з найнижчих показників серед опитаних країн

Автор: Остап Яриш, джерело: eastbook.eu

Отже, причини угорської ворожості виглядають цілком зрозумілими: люди, які самі не дуже задоволені своїм життям і у яких є проблеми з працевлаштуванням, навряд чи будуть раді чужинцям на своїй землі. Та ще й чужинцям з іншим кольором шкіри, релігією і культурою - всі ці фактори лише загострюють суспільну неприязнь. Звичайно, не можна говорити за всіх - є угорці, які ставляться до мігрантів по-іншому і всіляко намагаються їм допомогти. Але з моїх спостережень, з офіційних заяв уряду, і в порівнянні з Австрією, таких людей в Угорщині дуже мало.

***

Будапешт і Відень - ніби різні світи. Що звичайні люди, що політики, що біженці в обох містах дуже сильно відрізнялися. Як і вектори, обрані владою двох країн. Втім, тільки час покаже, до чого це призведе і яка з тактик була більш правильною. Нам залишається тільки чекати. І між тим не забувати залишатися людьми.

Автор: Остап Яриш, джерело: eastbook.eu

Але як йдуть справи «вживу» - чим дихають ці міста і що в них відбувається?
«Що їм тут треба?
Якщо людина тікає від війни, для нього найважливіше - це світ, хіба не так?
І ці люди ще нас в чомусь звинувачують?
В чому причина?
Але зараз питання в іншому: чому між Будапештом і Віднем, які розташовані всього в 240 км одна від одної, така велика різниця?