Загадковий бульвар Шевченка: порожній замок майорші і легендарний собор-довгобуд

Автор: Григорій Салай. джерело: "Сегодня"

Учебка для автора українського гімну і біографа Шевченко

Чотириповерхова будівля з арковими вікнами на бул. Шевченко, 18, зараз займає одне з великих підприємств. А ще в середині ХIX століття там діяла Київська гімназія №2, правда, спочатку в будинку поверхів було менше, але радянська влада вирішила його видозмінити і "прописати" там Міносвіти УРСР. На будинку можна знайти меморіальну табличку творцеві гімну України Павлу Чубинському, який був учнем гімназії. Там же вчилися композитор Рейнгольд Глієр і математик Отто Шмідт. Викладав біограф Тараса Шевченка Михайло Чалий, який був одним з організаторів перепоховання поета в Каневі.

Святиня з Богородицею і з барельєфами князів

Родзинкою бульвару можна назвати Володимирський собор, під №20. Його планували побудувати на честь 900-річчя Хрещення Русі, але не встигли. Хоча проект був затверджений ще в 1853 році, але до робіт приступили майже через десятиліття (через зміну архітекторів), і за цей період кілька разів видозмінили проект. А коли об'єкт був майже побудований - пішли тріщини по стінах. Ще через десятиліття вирішили зміцнювати святиню. У підсумку повноцінне завершення будівництва датується +1882 роком. Розписували стіни легендарні художники: Михайло Врубель, Михайло Нестеров і Віктор Васнецов. До речі, останній створив 10-метрову Богородицю з немовлям на руках, в центрі храму. Варто звернути увагу на величезні вхідні двері, прикрашені барельєфами княгині Ольги і князя Володимира.

Місце народження художника Волошина

Жовте чотириповерхова будівля на бульварі Шевченка, 22-24, займає майже квартал уздовж дороги. Воно прикрашене невеликими колонами і вишуканою ліпниною. Спочатку в ньому була чоловіча гімназія, а зараз розміщується центральний корпус педагогічного університету ім. М. Драгоманова. Будівля кілька разів перебудовували, хоча сучасний його вид з'явився з початку ХХ століття. На спорудженні можна відшукати меморіальну дошку, присвячену художнику Максиміліану Волошину, який народився в будинку, раніше стояв на місці навчального закладу.

Готичний замок "майорша" і мецената

Незвичайний особняк можна знайти на бульварі Шевченка, 34, який більше схожий на казковий лицарський замок. Він побудований в 1875 році на замовлення дружини колезького асесора (нині його б назвали майором) Филиция Модзелевской. Особняк побудований в стилі венеціанської готики, ніж та привертає увагу перехожих. Варто звернути увагу на ковані елементи, в тому числі на балконі. Там можна відшукати безліч кіл і трикутників. Особняк має внутрішній дворик, але доступ для перехожих туди закритий. Відомо, що через кілька років після його зведення поміщиця Модзелевская продала елітний особняк меценату-цукрозаводчику Івану Терещенко, а потім він перейшов у власність його сина Михайла. На початку ХХ століття в будівлі розміщувалося міністерство дорожніх повідомлень, а за радянських часів використовували як житлове приміщення. Зараз особняк пустує, хоча час від часу його орендують приватні підприємства.

Коронований особняк з левами і блазнями

Одним з помпезних будинків бульвару Шевченка вважається особняк №48-а. Його фасад не залишить нікого байдужим: вишукана ліпнина у вигляді величезних "дорогоцінних" каменів, колони, декоративні елементи, схожі на зелений оксамит. У самому верху - бюст чоловіки, над яким видніється корона. На стінах також можна відшукати левові мордочки і усміхнених хлопчиків-блазнів. Місцеві жителі запевняють, що в будинку знаходиться нерухомість одного з нардепів. На нижньому поверсі обладнані магазини, а у внутрішньому дворику облаштований китайський ресторан. Будинок побудований на початку ХХ століття і є пам'ятником архітектури.

Дистанція прогулянки: 1300 м

Час прогулянки: 40 хвилин

Фото: Григорій Салай