Швейцарський кібер-інструмент

Огляд багатофункціонального ножа Victorinox CyberTool 29 - армійський ніж для IT-фахівця або сліпа гонитва за останніми трендами? Спробую розібратися в новому експериментальному огляді.

У швейцарських армійських ножів багатюща історія і давні традиції, що беруть початок в 1891 році. Тоді швейцарської армії треба було зовсім не зброя, а кишеньковий інструмент, який би виконував функції ножа і в той же час підходив для обслуговування гвинтівки Schmidt-Rubin M1889, розбиратися з допомогою викрутки.

Зусиллями власника компанії-виробника хірургічного інструменту, Карла Елзенера, Швейцарія отримала складаний ніж, який став символом країни.

Зусиллями власника компанії-виробника хірургічного інструменту, Карла Елзенера, Швейцарія отримала складаний ніж, який став символом країни

Запатентований в 12 червня 1897 року клинок вже мав впізнаваний дизайн і незабаром отримав горде звання швейцарського армійського. Справжнім хітом за кордоном винахід Елзенера стало після Другої світової війни, коли з ним познайомилися американські солдати. З тих пір Swiss Army Knife поширилися по всьому світу і навіть виявилися в музеях Нью-Йорка і Мюнхена, як кращі зразки сучасного промислового дизайну.

З тих пір Swiss Army Knife поширилися по всьому світу і навіть виявилися в музеях Нью-Йорка і Мюнхена, як кращі зразки сучасного промислового дизайну

Компанія Елзенера - Victorinox зовсім не має наміру здавати позиції і в 21 столітті. Дизайн ножів недавно оновили, а класичну конструкцію спішно допрацьовують в дусі часу.

Один з таких нових класичних швейцарських ножів - Victorinox CyberTool, за запевненнями компанії, створений спеціально для IT-фахівців.

Висловлюю подяку магазину магазину iCover.ru за наданий на тестування зразок.

Victorinox CyberTool 29

Комплектація

Комплектація

Оригінальна упаковка швейцарських ножів здається не змінювалася вже багато років. Проста картонна коробка з мінімумом написів та знайомим логотипом. Всередині - ложемент на якому спочиває ніж, прикритий парою брошур. Обидві - інструкції.

Обидві - інструкції

Більший буклет на декількох мовах (в тому числі і російською) повідомляє про функціональність версій CyberTool. Їх існує три: ножі з номером 29, 34 і 41. Цифри в назві позначають число інструментів, зібраних в одному корпусі.

Цифри в назві позначають число інструментів, зібраних в одному корпусі

Хоча в коробці знаходиться базовий і найбільш компактний CyberTool 29 з них поставляється універсальна інструкція, що описує разом три різновиди цього багатофункціонального ножа. У картинка в ній чомусь зображує CyberTool 34. Вивчити інструкцію коштує як мінімум тому, що функції частини інструментів не так вже очевидні з першого погляду.

Менший буклет дохідливо роз'яснює, як правильно користуватися консервним ножем і змащувати механізми CyberTool.

Зовнішній вигляд

Зовнішній вигляд

Все ще пізнаваний. Переплутати Victorinox з аналогами неможливо. Хоча пластикові накладки і придбали прозорість, логотип все ще на місці, та й профіль вироби змінився мало.

Точний склад використовуваних тут сталей невідомий. Для клинків, інструментів і замикаючих механізмів використовуються різні сорти, але достовірні дані на цей рахунок - комерційна таємниця.

Швейцарські армійські ножі як і раніше роблять на їх батьківщині. При дотриманні умов експлуатації Victorinox дає довічну гарантію на продукцію, так що сумніватися в якості металу не доводиться.

На жаль, глянсовий ABS / Cellidor пластик швидко дряпається і, хоча дрібні дефекти помітні лише під певним кутом падіння світла, така данина традиції здається не найкращим рішенням. Тим більше, що у деяких ножів компанії рукояті виконані з інших матеріалів.

Розміри ножа в складеному вигляді - 21.5 на 91 міліметр, при вазі 96 грам CyberTool 29 не складно носити з собою в кишені або сумці. Він найбільш компактний з лінійки. Товщина і вага ножів Victorinox ростуть пропорційно числу поміщених в них інструментів.

Товщина і вага ножів Victorinox ростуть пропорційно числу поміщених в них інструментів

Основні з 29 інструментів розташовані на одній стороні з викруткою. На протилежній розміщено то, що буде використовуватися рідше. Дрібні аксесуари, начебто традиційних зубочистки і пінцета, розфасовані по отворах в пластиці рукояті. Тонка підгонка елементів викликає повагу і є наочним відмінністю Victorinox від китайських реплік.

клинки

Два леза, що розкриваються в протилежні сторони, мають тонку заточку і твердість в районі RC 56 , Що дозволяє заточувати їх в домашніх умовах. Основне лезо має довжину ріжучої кромки - 58 міліметрів, односторонню заточку і звужується профіль із загостреним кінцем.

Основне лезо має довжину ріжучої кромки - 58 міліметрів, односторонню заточку і звужується профіль із загостреним кінцем

Мале лезо такої ж форми, коротше - 36 міліметрів. Судячи по тесту на розрізання паперового листа спочатку воно заточене гостріше. Розташовані клинки не посередині, а ближче до краю ножа і легко виймаються завдяки спеціальним виїмок.

Тримач для біт

Відмітна особливість Victorinox CyberTool - викрутка з різними насадками. Вона закріплена пліч-о-пліч з ножами, фіксується і в розкритому, і в проміжному положенні - під кутом в 90 градусів до рукояті. Таким чином створюється важіль, нехай і короткий, але дає виграш в силі. Довжина тримача - 7 сантиметрів.

Довжина тримача - 7 сантиметрів

Тримач призначений як для D-SUB з'єднань на 5 міліметрів, так і для 4 міліметрових біт. На жаль, магніту в конструкції місця не знайшлося. Комплектні насадки фіксуються всередині за допомогою кульки. Знайти додаткові біти, незважаючи на стандартний розмір, може бути складно.

Знайти додаткові біти, незважаючи на стандартний розмір, може бути складно

У комплекті з ножем йде чотири насадки. Серед них: пряма викрутка, маленький шестигранник, стандартні хрестові і поширені «зірочки» - гвинтами з такими капелюшками люблять закручувати ноутбуки.

Серед них: пряма викрутка, маленький шестигранник, стандартні хрестові і поширені «зірочки» - гвинтами з такими капелюшками люблять закручувати ноутбуки

Одна насадка закріплюється в утримувачі. Три інші ховаються в пластиковій касеті під ним. Конструкція разом і дотепна, і трохи невдала. Виступ на касеті захищає викрутку в складеному стані і полегшує відкриття касети, але він же під час роботи часто чіпляється за долоню в невідповідний момент. До того ж, пластик постійно усіяний крапельками масла з навколишніх механізмів.

До того ж, пластик постійно усіяний крапельками масла з навколишніх механізмів

Біти на перевірку виявилися виконані з якісного металу. Вони протистоять навантаженні, але чорне покриття в місцях контакту з гвинтом злазить моментально.

Відкривачка / викрутка / інструмент для зняття ізоляції

Ця деталь складної форми також, як і тримач для біт, фіксується в двох положеннях. Причому, щоб скласти її доведеться докласти помітне зусилля.

Закінчення викрутки досягає 6 міліметрів. Функціонал відкривачки і коментувати нічого. Вона відмінно справляється зі своїм завданням, а ось пристосування для зачистки проводів, як в інструкції позначена маленька виїмка з гострими краями, з моєї точки зору, незручно. Заявлена ​​завдання легко вирішується звичайним лезом. У нього, на відміну від цього пристосування немає ніяких обмежень по діаметру ізоляції. А ось для згинання дроту виїмка підійде в самий раз.

Консервний ніж / викрутка

Консервний ніж / викрутка

Ще одна пряма 3 міліметрова викрутка розташована на кінчику консервного ножа. Сам ніж гостро заточений і цілком здатний впоратися з банкою російської згущеного молока. Знову ж, розташування скраю від бутерброда з сталевих пластин вигідно в плані ергономіки - ручка ножа не впирається в банку. Але справедливо це тільки для правшів.

Шило з вушком

Ось і прийшов час інструменту, відкрити який мені вдалося далеко не з першої спроби. У цьому екземплярі Victorinox CyberTool 29 шило виявилося таким тугим, що в перший раз навіть довелося вдатися до допомоги плоскогубців. У таких випадках, як пояснює інструкція, ніж необхідно промити теплою водою, насухо витерти і змастити в виїмках біля основи інструментів. Звідти масло просочиться в механізми.

Звідти масло просочиться в механізми

Формою шило нагадує основні клинки, проте товщина інструменту більше, а заточка інша, пристосована для того різання отворів. З брючним ременем з твердої шкіри шило впоралося, виконавши нерівну дірку. Швидше наслідок відсутності досвіду, ніж свідчення дефекту інструменту. Куди краще вдалося свердління пластика. Крім того, шило виявилося можна застосувати і для дерева.

Отвір в металі призначене для нитки. З його допомогою зшивають щільні матеріали, на кшталт шкіри або парусини. Звісно ж, що така потреба навряд чи виникне айтішника, але чому б і ні, хоча б як данину традиції.

Штопор і годинна викрутка

Штопор і годинна викрутка

Куди ж без штопора! Ось тільки що спільного у нього і часовий викрутки? Швейцарцям вдалося придумати на рідкість оригінальне кріплення. Маленька викрутка угвинчується в штопор і щільно там фіксується.

Маленька викрутка угвинчується в штопор і щільно там фіксується

Правда ризик втрати залишається, нехай і викликаний людським фактором. Під час застілля, використавши штопор за призначенням, можна і забути повернути на місце маленький аксесуар.

Пінцет і все інше

У рукояті ножа зроблено кілька отворів. Там кріпляться: пластикова зубочистка, пінцет і стрижень синьою кульковою ручки. З призначенням першого предмета все ясно.

З призначенням першого предмета все ясно

Пінцет може несподівано знадобиться і його, як правило, ніде взяти. Мені пригадуються: метушня з дрібними електронними компонентами та пів години марних спроб витягти шайбу з турбіни відеокарти. Думаю, пара подібних історій згадається кожному.

Думаю, пара подібних історій згадається кожному

Кулькову ручку в Victorinox пропонують використовувати і для письма, і для операцій з DIP-перемикачами на платах. В принципі - зручно, але виглядає трохи надумано.

В принципі - зручно, але виглядає трохи надумано

Остання дрібниця, про яку легко забути - захована поруч зі штопором 32 міліметрова шпилька з капелюшком. З її допомогою можна прочищати маленькі отвори або, наприклад, замикати ніжки мікросхем - інших застосувань мені в голову не прийшло.

підсумки

Як було влучно помічено на одному збройовому форумі, «неляканих зовнішній вигляд» - помітну перевагу ножів Victorinox. Вилизаний з роками дизайн привабливий, і зовсім не асоціюється зі зброєю. Як подарунок, швейцарські ножі зберігають колишню актуальність. А ось відповідь на питання, поставлене на початку цього тексту, не настільки однозначна.

Так, Victorinox CyberTool 29 по-армійському надійний, але декількох викруток та інструмента для зняття ізоляції недостатньо, щоб назвати багатофункціональний ніж ідеальним набором інструментів IT-фахівця.

Незважаючи на назву і спробу спеціалізації, це як і раніше компактний запасний інструмент, який може місяцями чекати свого часу в сумці і виручити в потрібний момент, але навряд чи буде затребуваний в щоденній роботі.

Для активної експлуатації більше підходять американські мультіінструмент конструкції Тіма Лізермана, наприклад, Leatherman Wave Leather . Втім, вони куди брутальніше на вигляд, як правило, важче і при порівнянному числі функцій коштують дорожче.

Огляд багатофункціонального ножа Victorinox CyberTool 29 - армійський ніж для IT-фахівця або сліпа гонитва за останніми трендами?
Ось тільки що спільного у нього і часовий викрутки?