Касова книга 2019 року - як правильно вести: форми і зразки

  1. Що таке касова книга
  2. Порядок ведення на 2019 рік
  3. Нюанси заповнення документа
  4. Особливості заповнення в електронному вигляді
  5. Зберігання касової книги

Як відомо, гроші люблять рахунок. І на практиці це правило дійсно працює. З метою більшості фірм і організацій чільну роль займає отримання прибутку. Але і без витрат абсолютно будь-яка діяльність неможлива. Щоб дотримати баланс між успішним бізнесом і виконанням закону застосовується поняття касова дисципліна. Однією з її складових є обов'язкове ведення всіма фірмами і підприємствами касової книги.

Що таке касова книга

Касова книга - це бухгалтерський документ, що містить в собі всю інформацію про надходження та витрачання грошових коштів. Звичайно, законодавчо існує бланк такої книги, але він є необов'язковим для використання. Кожен платник податків має можливість самостійно розробити і використовувати в своїй діяльності касову книгу за умови утримання в ній є обов'язковими для заповнення реквізитів.

Порядок ведення на 2019 рік

Як відомо, гроші люблять рахунок

У книзі враховуються всі фінансові операції, що здійснюються за день

Відповідальність за ведення касової книги лежить або на головного бухгалтера організації, або на людину, якій доручено ведення бухгалтерської діяльності. Особа, відповідальна за касу призначається наказом керівника організації.

Касова книга ведеться тільки в одному екземплярі. Винятки становлять фірми, в яких є відокремлені підрозділи з самостійним фінансовим балансом.

У цьому випадку кожен підрозділ веде свою власну книгу обліку коштів. При цьому оригінал касової книги кожного відокремленого підрозділу знаходиться в підрозділі, а в головне установа обов'язково передаються копії цієї книги для обов'язкових звітів та інформації про облік грошових коштів. Якщо керівники організації вирішили, що для їх діяльності буде зручніше вести касову книгу в паперовому вигляді, то в цьому випадку касова книга являє собою паперовий журнал з обов'язковими реквізитами.

Але завжди є альтернатива: дозволено ведення касової книги в електронному вигляді. Так, вона являє собою спеціальну програму з обов'язковим заповненням граф.

Нюанси заповнення документа

Спосіб ведення документа вручну дуже незручний

Ведення касової книги в організації найчастіше входить в обов'язки бухгалтера. Кожен день, коли проводилися грошові операції, касир на початку і в кінці робочого дня зводить залишки коштів.

Будь прихід готівки в касу фіксується прибутково-касовим ордером, а будь-яка видача грошей відбивається в видатковому ордері.

При цьому номери і інформація про вищевказаних ордерах обов'язково вказується в касовій книзі. Всі операції таким чином враховуються в кінці кожного дня і завіряються підписом головного бухгалтера. Після ця інформація надходить на перевірку головному бухгалтеру організації.

При заповненні самої касової книги теж необхідно дотримати деякі вимоги:

  • на титульному аркуші книги обов'язково повинні бути реквізити організації (або при наявності відокремленого підрозділу);
  • обов'язково нумерування кожної сторінки книги;
  • бланк книги повинен відповідати фінансовому році.

Особливості заповнення в електронному вигляді

Документ ведеться касиром і засвідчується бухгалтером

Бухгалтер використовує в своїй роботі багато програм. Зокрема, вищевказану книгу в електронному вигляді, при цьому всю необхідну інформацію про надходження та витрачання грошових коштів бухгалтер вносить в програму протягом дня.

Як правило, електронна касова книга являє собою таблицю. Можливі два варіанти ведення книги: повністю в електронному вигляді і електронне ведення з подальшим друком інформації. В останньому випадку в кінці кожного дня, після заповнення всієї необхідної інформації касова книга в паперовому вигляді завіряється головним бухгалтером.

При веденні касової книги повністю в електронному форматі, завіряти інформацію в книзі слід електронним підписом.

Для захисту інформації програми від третіх осіб, рекомендовано встановлювати блокування від несанкціонованого доступу.

Зберігання касової книги

Зберігання касових книг в 2019 році має проводитися відповідно до встановлених регламентами. В якості місця зберігання може виступати архів організації або інше спеціальне місце, що забезпечує збереження протягом усього терміну зберігання бухгалтерських документів, а саме не менше 5 років після закінчення звітного періоду. Правильне зберігання касових книг вбереже підприємство від податкової та адміністративної відповідальності.

Касова книга - один з найважливіших фінансових документів в будь-якій організації. Варто відзначити, що повсюдне введення електронних онлайн-кас не скасовує ведення касових книг.