Дональд проти всіх: чому торгова війна США і Китаю вдарить по Росії подвійно

Ринкові розбирання Америки з Китаєм і Євросоюзом можуть привести до падіння світового товарообороту, зниження цін на нафту і в кінцевому підсумку до нового міжнародній фінансовій кризі. Ринкові розбирання Америки з Китаєм і Євросоюзом можуть привести до падіння світового товарообороту, зниження цін на нафту і в кінцевому підсумку до нового міжнародній фінансовій кризі

Дональд Трамп // AP / TASS

Сполучені Штати минулого тижня ввели 25-процентні мита на імпорт цілої низки товарів з Китаю. Негайно вступили в силу аналогічні відповідні заходи Піднебесної. Раніше Дональдом Трампом були введені загороджувальні мита на товари з Канади, Мексики, Євросоюзу і Росії, які також дали США симетричні відповіді. У китайському МЗС вже звинуватили Америку в розв'язанні «найбільшої торгової війни в історії економіки». І, на думку ряду експертів, опитаних «Фонтанка», вона завдасть подвійного удару по Росії, а не по Китаю.

Дві найбільші економіки світу за розміром ВВП (Росія займає лише 12-е місце) почали з'ясовувати стосунки ще на початку весни. Суть конфлікту інтересів «Фонтанка» вже описувала. Нагадаємо, що формально причиною послужило розслідування Управління торгового представника США, яке встановило, що Китай нібито змушує американські компанії платити за вихід на свій ринок, а також інвестує в американські фірми, щоб отримати стратегічно важливі технології. Втрати від цієї діяльності експерти оцінили в 600 млрд доларів на рік. І президент США вирішив вжити заходів.

До останнього учасники світового ринку сподівалися на те, що сторони домовляться, але самі готувалися до гіршого . Тому коли 6 липня Трамп все-таки ввів загороджувальні мита на китайські товари об'ємом 34 млрд доларів і пообіцяв поширити їх на весь китайський імпорт, об'ємом в 500 млрд доларів, а китайці прийняли відповідні заходи (і навіть Росія погодила додаткові збори на імпорт товарів з США), ринок не відреагував практично ніяк.

Напередодні ключові фондові індекси США завершили торги в "зеленій" зоні завдяки подорожчанню акцій високотехнологічного і автомобільного секторів. Крім того, Федеральна резервна система США зафіксувала плавне зростання економіки, поліпшення умов на ринку праці і підвищення економічної активності. Як зазначив Олександр Тараскін, фінансовий аналітик «БКС Прем'єр», нафта втрачає в п'ятницю близько 1%, але навіть рубль протягом торгової сесії перейшов від помірного зниження до незначного зміцнення.

«От якби США і Китай вдруге відмовилися від введення анонсованих торгових мит, це було б для ринків шоком. Правда, позитивним - можна було б очікувати вибухового зростання переважної більшості біржових індексів, - зазначив Олексій Коренев, аналітик «Фінама». - Зараз же все, що відбулося повністю вкладається в рамки збудованих прогнозів і теорій, так що очікувати якогось помітного руху цін на торгових майданчиках не варто ».

У той же час Євген Лінчік, керуючий директор КК «Сбербанк Управління Активами», зазначив, що реакція на зміну торгової політики не буде блискавичною -все буде залежати від тривалості конфронтації.

«Якщо вона буде короткостроковою, ринки будуть помірно коректуватися (частково це вже відбулося), якщо затягнеться або придбає великі розміри, однозначно ми побачимо падіння фондових ринків», - зазначив Лінчік.

А значить, ситуація буде розвиватися за несприятливим для Росії сценарієм, який докладно описав Артем Дєєв, провідний аналітик Amarkets.

За його словами, якщо сторони не домовляться, в конфлікт будуть залучатися все нові і нові учасники, що неминуче призведе до зниження міжнародного товарообігу, а також скорочення транскордонного руху капіталу. Іншими словами, вся світова економіка опиниться в стані повноцінної торгової війни.

«Більш низькі темпи економічного відновлення обернуться різким зниженням апетиту до ризикових активів, до яких відносяться всі біржові контракти. Інвестори почнуть переводити капітали в захисні фінансові інструменти, насамперед американські облігації, що тут же спровокує відтік ліквідності з ринків, що розвиваються (в тому числі з Росії) », - зазначив Дєєв.

Падіння темпів зростання світового ВВП призведе до зниження попиту на нафту. З огляду на, що 2 тижні тому країни ОПЕК + домовилися збільшити видобуток мінімум на 1 млн барелів на добу, перспектива глобального спаду може спровокувати обвал всього ринку чорного золота. Так що, на думку Дєєва, при реалізації даного сценарію російська економіка отримає подвійний удар.

При цьому великий торгової вигоди від війни США з Китаєм Росія не отримає. На думку експертів, товарообіг з східний сусідом, можливо, дещо збільшиться, але навряд чи це збільшення буде значним.

На зняття американських санкцій щодо Росії теж надії немає, оскільки, як зазначив Коренев, вони ніякого відношення до торгових воєн не мають, а Росія для США абсолютно не значимий ринок.

«Санкції, принаймні формально, мають три причини: втручання (на думку Вашингтона) в процес виборів в США і Європі, дії Росії в ДНР і ЛНР і приєднання Криму. Адміністрація Трампа не раз підтверджувала, що зняття санкцій з Росії можливо тільки в разі якихось змін за вказаними трьома напрямками. Обсяги ж взаємної торгівлі між Росією і США настільки незначні, що через торгових воєн з Китаєм Америка ні за яких обставин не стане збільшувати свій товарообіг з Росією - він просто для них ні на що не впливає », - вважає Коренев.

«На мій погляд, санкції проти Росії існують в іншому вимірі, ніж торговельні війни, так що зниження санкцій малоймовірно», - згодна з колегою професор Європейського університету Юлія Вимятніна.

Навпаки, зараз йде мова про нові санкції. І на цьому тлі може навіть реалізуватися сценарій про кризу 1998 року, як прогнозував днями Bank of America.

«Економічні кризи, по-перше, мають цілком об'єктивні причини, які накопичуються роками і мають в основному внутрішнє і вельми чітку мотивацію, а по-друге, характеризуються досить вираженою циклічністю - приблизно раз в 10-14 років. Є зараз підстави вважати, що для чергової кризи дозріла необхідний грунт? Так, в певній мірі є », - зазначив Коренев.

За його словами, спостерігається цілий ряд процесів, характерних для передкризової ситуації, і, скоріше за все, на горизонті кількох років світова економіка неминуче зіткнеться з явними труднощами. І цьому цілком може послужити і початок торгових воєн між США, Китаєм і ЄС.

«Торгова війна може послужити причиною кризи. Причому з досить високою ймовірністю, - зазначив аналітик. - Але дуже часто буває, що тригером, або так званим «помахом крила метелика», служить якесь інше подія, яка може виявитися за своїми масштабами куди менш значним, ніж очікують експерти, але в силу ряду обставин призводить до спрацьовування ланцюжка негативних факторів по «ефекту доміно».

На погляд Юлії Вимятніной, ринки в цілому вже заклали ризики торгової війни в свої оцінки.

«Торгові війни можуть прискорити гальмування світової економіки, але якщо вони не переростуть в рішучу відмову від будь-якої торгівлі між, наприклад, США і Китаєм, то уповільнення економіки буде помірним, і в найближчі роки може статися (і навіть напевно трапиться) спад світової економіки, але зовсім не обов'язково криза », - вважає вона.

Але до сих пір є надія на те, що сторони гучними заявами і документами лише напрацьовують капітал для майбутніх переговорів і все ними обмежиться.

«На мій погляд, обмін взаємними погрозами і напівзаходами може тривати ще довгий час, - вважає Оксана Холоденко, експерт з міжнародних ринків« БКС Брокер ». - Однак на даний момент «сценарій апокаліпсису» представляється малоймовірним. Як показує практика політичних переговорів, багато домовленості досягаються в останній момент ».

Ілля Казаков, «Фонтанка.ру»

Є зараз підстави вважати, що для чергової кризи дозріла необхідний грунт?