Як отримати страховий поліс обов'язкового медичного страхування

 1. Кому є
 2. Де можна оформити
 3. МФЦ
 4. офіс страховика
 5. Портал "держпослуги"
 6. Як отримати дорослому або дитині
 7. вибір страховика
 8. Які документи знадобляться
 9. Тимчасовий і постійний
 10. Як і де оформити пластикову карту
 11. Топ-5 компаній

Страховий медичний поліс - обов'язковий документ для всіх громадян і проживають на території РФ, що підтверджує їх право на отримання безкоштовної медичної допомоги.

Система медичного страхування законодавчо закріплена в ФЗ 29.11.2010 №326-ФЗ.

Існує два основних види страхування: обов'язкове, зі строго визначеним переліком послуг, що надаються, і добровільне, в яке за бажанням можна вносити свої пункти і вибирати послуги, кращі саме для вас. У цій статті мова піде саме про обов'язкове страхування і його головний документ - поліс ОМС.

Кому є

Отримання медичних послуг безкоштовно можливо наступним категоріям громадян:

 • Громадяни Російської Федерації;
 • Які постійно проживають на території РФ, мають посвідку на проживання;
 • Біженці, які отримали цей статус і притулок на території РФ офіційно.

Наявність працевлаштування не впливає на можливість отримання поліса ОМС, а також на кількість одержуваних безкоштовно послуг.

Наявність працевлаштування не впливає на можливість отримання поліса ОМС, а також на кількість одержуваних безкоштовно послуг

Важлива інформація про програму обов'язкового мед.страхованія

Якщо людина не потрапляє в категорію осіб одержувачів або бажає розширити перелік послуг, що надаються, то важливо заздалегідь дізнатися як отримати поліс ДМС .

Де можна оформити

Існує кілька шляхів отримання страхового поліса. Найпоширенішим і найбільш зручним з них є звернення безпосередньо до страхової організації.

Ознайомитися з усіма організаціями, де можна отримати офіційний медичний поліс, можна на сайті ffoms.ru.

МФЦ

Будь багатофункціональний центр займається прийомом заяв від громадян на отримання полісів ОМС. Щоб отримати поліс, необхідно:

 • Прийти до свого МФЦ;
 • Заповнити заяву, вказавши обрану страхову організацію;
 • Залишити пакет документів, необхідних для оформлення поліса;
 • Отримати тимчасовий поліс;
 • Працівники МФЦ відправляють заяву і документи страховика;
 • Після закінчення 30-45 діб прийти за оригіналом документа в МФЦ.

МФЦ працюють 6 днів на тиждень і закриваються о 20:00

Що входить в поліс ОМС і які безкоштовні послуги доступні населенню читайте тут .

офіс страховика

Можна прийти за отриманням поліса прямо в обрану організацію. В цьому випадку можна задати всі питання безпосередньо особам, які відповідають за ваше страхування. Вони дадуть найбільш повну картину всіх страхових випадків, пояснять всі зобов'язання сторін. Процедура реєстрації в системі страхування і видача тимчасового поліса займають не більше 10-15 хвилин. До того ж, щоб уникнути черг, можна зателефонувати і домовитися про час відвідування заздалегідь.

Поміняти страхову організацію можна не частіше, ніж один раз на календарний рік.

Портал "держпослуги"

На жаль, на даний момент неможливо отримання поліса ОМС онлайн, але через сайт держпослуг можна записатися на будь-який вільний час в МФЦ, щоб там заповнити заяву. Або записатися для оформлення на сайті обраної страхової організації, якщо вони надають цю послугу. В цьому випадку можна лише ввести всі дані, але для отримання поліса все одно потрібно буде звертатися в офіс компанії.

В цьому випадку можна лише ввести всі дані, але для отримання поліса все одно потрібно буде звертатися в офіс компанії

Єдиний портал "держпослуги" дає можливість отримання послуги, не залишаючи дому чи офісу

Важливо знати, що крім терапевтичної допомоги та екстрених викликів швидкої допомоги, сожно розраховувати на безкоштовні стоматологічні послуги за полісом ОМС .

Як отримати дорослому або дитині

Процедура отримання медичного полісу досить проста. Для того, щоб стати володарем поліса ОМС необхідно виконати наступні кроки:

 1. Звернутися в обрану страхову організацію, або МФЦ;
 2. Подати всі необхідні документи, пройти коротку реєстрацію в системі і отримати тимчасовий поліс;
 3. Після закінчення встановленого законом терміну - не більше 45 діб з моменту подачі заяви - потрібно знову звернутися до відділення, яке займається виготовленням вашого поліса для отримання оригіналу документа. З собою необхідно мати паспорт.

Багато страхових організацій надають можливість відстежувати готовність поліса на сайті компанії або відправляючи СМС.

Багато страхових організацій надають можливість відстежувати готовність поліса на сайті компанії або відправляючи СМС

Відсутність поліса у новонародженого не є причиною для відмови в спеціалізованої допомоги

вибір страховика

Згідно із законом будь-який громадянин може сам вибрати для себе страхову компанію, якщо оформляє поліс особисто. Якщо ж заходи колективного страхування прийняті в організації, де працює громадянин, право вибору страховика може залишати за собою роботодавець. Хоча при бажанні можна оскаржити цей факт і все ж самому підібрати для себе програму страхування.

При оформленні поліса для своєї дитини важливо дуже уважно підійти до вибору страхової компанії, так як змінити її не вийде до досягнення дитиною повноліття. У вісімнадцятирічному віці дитина сама повинна буде вибрати для себе нового страховика.

На сьогоднішній день існує більше 50 фірм, що займаються медичним страхуванням, і отримали офіційний дозвіл на проведення такої діяльності. Перед укладенням договору зі страховою організацією потрібно не полінуватися попросити документи, що підтверджують укладення договору з медичними установами. Поліс, виданий незареєстрованої в державному списку страхувальників компанією, буде недійсним при відвідуванні мед.учрежденій.

Які документи знадобляться

Для отримання поліса ОМС необхідно мати при собі такі документи як:

 • паспорт;
 • СНІЛС;
 • Якщо є статус біженця, то документ, що засвідчує цей статус;
 • Особам, які проживають на території Росії - вид на проживання.

Дитині старшого віку для видачі документа буде потрібно надати СНІЛС

При оформленні поліса для дитини потрібні наступні документи:

 • Паспорт одного з батьків, який подає заяву;
 • Свідоцтво про народження дитини, якщо йому до 14 років, або його паспорт;
 • СНІЛС дитини.

Регіональним бюджетом можуть фінансуватися додаткові послуги, що не входять в базову програму обов'язкового медстрахування, затверджену федеральним фондом.

Тимчасовий і постійний

На час виготовлення оригіналу медичного полісу, страхова організація видає тимчасовий паперовий аналог, за яким можна отримати весь перелік послуг, який передбачає постійний поліс ОМС.

Час дії тимчасового поліса 30 днів. За їх закінченні, необхідно буде отримати оригінал документа, так як медична організація матиме право відмовити в отриманні медичної допомоги через вихід терміну дії поліса. На тимчасовому документі завжди вказується, коли буде виданий постійний поліс.

Незважаючи на твердження нового формату поліса - пластикової картки, паперова версія може використовуватися до закінчення терміну дії. Відмова прийняти її в медичній організації не законний.

Єдиним недоліком тимчасового поліса є те, що якщо ви прикріпилися до медичної організації по ньому, ви не зможете потрапити на прийом до фахівця через сайт гос.услуг. Доведеться спочатку прийти в реєстратуру мед.учрежденій з оригіналом документа, щоб вас внесли в базу даних.

Тимчасове свідоцтво видається строком на 30 днів

Як і де оформити пластикову карту

Отримати пластикову карту нового зразка можна практично в будь-якому відділенні, що займається полісами обов'язкового медичного страхування. Але не у всіх регіональних компаніях існує можливість отримання саме пластикового варіанта. Потрібно заздалегідь уточнювати видають вони електронний поліс ОМС.

Для отримання саме цього формату, страхувальнику необхідно буде зробити фото, так як на відміну від старої версії поліса ОМС, на новій розташовується фотографія, чіп з усією інформацією про власника, а також його підпис.

Існує ще один вид електронного медичного полісу - універсальна електронна карта (УЕК), яка може заміняти собою не тільки медичний поліс, але і свідчення ПФР, проїзний, а також банківську карту. На жаль, зручність використання цієї карти затьмарюється тим, що отримати її досить проблематично: необхідно звернутися до свого МФЦ для уточнення, де в вашому регіоні проводиться видача УЕК. Також, за відгуками багатьох власників можна зрозуміти, що при всіх її достоїнствах, випадково втративши її, ви втрачаєте не одного, а відразу чотирьох документів.

Також, за відгуками багатьох власників можна зрозуміти, що при всіх її достоїнствах, випадково втративши її, ви втрачаєте не одного, а відразу чотирьох документів

Універсальна єдина карта

Топ-5 компаній

Великий вибір страховиків дозволяє страхувальнику вибрати саме ту організацію, яка буде відповідати всім його вимогам, але, в той же час, робить цей вибір складніше. Для того, щоб не ламати голову над вибором страхової організації, можна ознайомитися з найпопулярнішими компаніями на ринку страхування.

 1. Ингосстрах-М. Компанія з 25-річною історією страхування і з філіями на території 19 суб'єктів РФ. Може бути надана юридична підтримка в разі судових розглядів, а також допомога на цілодобової телефонної лінії. При сумнівах в якості наданих медичних послуг компанія може провести експертизу, а мед.помощь з цим полісом можна гарантовано отримати на всій території РФ.
 2. АльфаСтрахование. До плюсів можна віднести безкоштовні юридичні консультації з питань ОМС, виїзд страховиків на будинок для оформлення поліса, цілодобова онлайн і телефонна підтримка для відповідей на будь-які питання по страхуванню, твір регулярного контролю якості послуг, що надаються, а також велика кількість офісів на території РФ.
 3. СОГАЗ-Мед - Більш 640 підрозділів на території 40 суб'єктів РФ, контроль якості мед. послуг, велика увага приділяється підвищенню кваліфікації лікарів-експертів, що беруть участь в питаннях захисту страхувальників, можливість проведення експертизи наданої мед.допомоги, гаряча телефонна лінія для всіх питань.
 4. МАКС-М - З мінусів обмежена кількість офісів страхування, компанія діє не на всій території РФ. Зате для своїх страхувальників компанія влаштовує постійну підтримку, працює на покращення надання послуг, надає додаткові послуги страхування.
 5. РЕСО-МЕД - Підтримка якості послуг, допомога при проведенні експертизи, отриманої мед.допомоги, велика мережа філій, юридична допомога в питаннях страхування.

Вся процедура абсолютно безкоштовно для громадян РФ

Таким чином, оформити поліс ОМС досить просто: необхідно лише вибрати страхову організацію, яка не викликатиме сумнівів в плані надання послуг страхування. Процедура отримання полісів дуже швидка і безкоштовна. Найкраще дізнаватися заздалегідь, де робиться пластиковий поліс нового зразка, тому що такий формат дуже зручний, але оформляється поки не скрізь.