Як знайти постачальника з Китаю безпосередньо або через посередників

 1. Культурні особливості
 2. Підбір постачальника з Китаю
 3. Візит на виробництво
 4. Контроль якості продукції
 5. Валютний контроль
 6. Перспективи співпраці з Китаєм

Головні нюанси ведення бізнесу з Китаєм визначаються самою специфікою цієї країни і ментальності її мешканців. Ефективні відносини можливі тільки при глибокому розумінні образу мислення китайських партнерів. Ті дії, які здаються нам звичайними при веденні бізнесу, в Китаї можуть не працювати або бути трактовані неправильно. Розповідає комерційний директор ГК «Зовнішторг» Антон Вікторович Паремскій.

Культурні особливості

Ділові відносини з Китаєм, як і з іншими країнами Південно-Східної Азії, слід почати з вивчення їх культури. Безсумнівним плюсом буде досвід роботи в компанії, яка вже має налагоджені відносини з китайськими постачальниками. В ідеалі почати слід з того, щоб пожити в Китаї як мінімум рік, а краще - близько 3-5 років.

Найефективніші комунікації в Китаї відбуваються на рівні особистого спілкування з керівництвом. Зокрема, в Китаї діє система розпізнавання «свій-чужий». Для побудови ефективних довгострокових відносин потрібно мінімальне знання китайської мови і місцевих звичаїв. Обов'язково володіння англійською мовою - це навіть важливіше, ніж знати китайську.

Підбір постачальника з Китаю

Процес підбору постачальника в Китаї не має глобальних відмінностей з пошуком партнерів в будь-якій країні. Основними критеріями є надійність постачальника і його відповідність необхідним вимогам. Головним показником надійності є масштаб бізнесу постачальника, і то, з якими компаніями він вже співпрацює з усього світу і в Росії. Крім того, бажано дізнатися думку про постачальника від інших компаній, які співпрацювали з ним раніше.

Трапляються ситуації, коли постачальник знаходиться на межі банкрутства або в стадії злиття або поглинання. При хороших партнерських відносинах китайці охоче діляться даними та інформацією про те, що відбувається з конкретною компанією. Якщо компанія велика і публічна, бажано дізнатися, що відбувається з її акціями на китайських біржах.

Більшість китайських компаній працюють по передоплаті. Незважаючи на те, що на даний момент умови партнерства з Китаєм досить цивілізовані і ймовірність втратити передоплату порівняно мала, краще передбачити всі можливі ризики до початку спільної роботи. Не варто нехтувати укладенням контрактів - якщо постачальник працює по інвойсу та відмовляється від укладення договору, це може бути доказом його недобросовісності.

Для вибору постачальника можна використовувати загальновідомі онлайн-служби, такі як alibaba.com , made-in-china.com і подібні до них. Але головний і обов'язковий етап налагодження контактів з китайськими колегами - бізнес-поїздка в Китай з особистим відвідуванням постачальників і фабрики.

Візит на виробництво

Відомі випадки, коли кілька торгових компаній видавали одну і ту ж фабрику за свою, при цьому надаючи різні ціни на одну і ту ж продукцію. Виявити недобросовісну компанію можна тільки при особистому відвідуванні фабрики або виробництва.

Зробити це можна через посередників - існують міжнародні компанії, бізнес яких побудований на пошуку китайських фабрик. Або можна знайти приватна особа через інтернет на спеціалізованих ресурсах, в тому числі серед жителів Китаю. Однак в цьому випадку варто враховувати, що приватнику посередники з того боку завжди можуть запропонувати гроші за реалізацію власних інтересів. Так, деякі компанії, замість того, щоб підтвердити ваших виробників, можуть спробувати просунути своїх, з якими у них вже склалися стосунки. В ідеалі на цьому етапі в якості посередника повинна виступати компанія, яка має певну вагу на ринку і дорожить своєю репутацією.

Найчастіше фабрики не володіють великими офісами і шоу-румами. Ними мають трейдинговие компанії, чий основний бізнес - не виробництво, а перепродаж товару, виробленого на фабриці. Відмова у відвідуванні фабрики з різних причин може служити показником того, що компанія є трейдингової і не володіє фабрикою. Проте, робота з трейдерами - це не завжди погано: при невеликих замовленнях умови трейдерів можуть бути навіть більш вигідними. Однак при великомасштабному бізнесі робота повинна вестися безпосередньо з фабрикою, так як тільки в цьому випадку можливо отримати реальну ціну і контролювати процес виробництва.

Контроль якості продукції

При виборі постачальника також необхідно враховувати реальні характеристики товару. На даний момент Китай може запропонувати практично будь-які з існуючих економічних умов - товари в різних цінових категоріях і різного ступеня якості. У багатьох товарних групах на російському ринку зустрічається практика завищення або спотворення характеристик товару. Це означає, що виробник надає певну інформацію про товар, але при покупці, творі вимірів або розгляді зразка з'ясовується, що показники були завищені від 10% до двох разів - і в результаті це позначається на підсумковій вартості продукції.

Ця практика має поширення саме на російському ринку. Російські компанії, що розміщують замовлення на китайських фабриках, в результаті завищують показники характеристик як на упаковці, так і на самій продукції, щоб товар мав більш конкурентний вид на полиці. Наприклад, в food-сегменті є регламенти, які не дозволяють вказувати недостовірну інформацію. Саме на російському ринку в сегменті побутової техніки подібних жорстких регламентів не передбачено.

Для тестових перевірок проводиться кілька еталонних зразків вироби:

 • перший зразок тестується до поломки або знищення, щоб визначити термін його експлуатації
 • другий зберігається як еталонний, щоб в разі розбіжностей з виробником все орієнтувалися на зразок

Контроль якості вироблених товарів може здійснюватися трьома способами:

 1. дистанційно
 2. Через своїх представників в Китаї
 3. За посередництва міжнародних агентств

У всіх трьох випадках необхідно заводити чек-лист з критеріями перевірки, в якому вказувати основні параметри, що визначають рівень якості товару. При виробництві технічно складних товарів кількість пунктів в чек-листі може досягати позначки 100-150 пунктів на товар, по кожному з яких повинен бути проведений відповідний завмер і оцінка.

Приклад чек-листа у форматі pdf

Дистанційний контроль має на увазі отримання зворотного зв'язку у вигляді фото та відео матеріалів від виробника. Дистанційний контроль оптимальний в тому випадку, якщо робота ведеться з великим заводом, партнерство з яким налагоджено вже протягом багатьох років або навіть десятиліть. При дистанційному контролі завод самостійно проводить перевірку за чек-листу і надсилає звітні документи.

Другий спосіб передбачає особисте відвідування виробництв в Китаї представниками вашої компанії для здійснення контролю.

Найбільш оптимальним варіантом є залучення міжнародних агентств, які здійснюють виїзний контроль якості за порівняно невелику плату. Найчастіше здійснюється перевірка від 3 до 10% уже випущених виробів - в залежності від категорії товару. Знайти такі агентства можна в інтернеті. Шукати краще англійською, щоб вийти саме на міжнародні агентства, які більше заслуговують на довіру. Найдієвіший спосіб - знаходити їх на галузевих виставках, де всі основні китайські компанії мають свої стенди і команду промоутерів.

Як показує досвід, посередництво міжнародних контролюючих компаній часто виявляється більш вигідним, ніж залучення приватної особи або найманого працівника. У разі, якщо перевірку здійснює приватна особа, заміри можуть проводитися не в належній кількості або завищуватиметься. Робота з великими міжнародними компаніями набагато ефективніша, так як в разі недобросовісної перевірки якості вони відшкодовують витрати і несуть відповідальність. Крім того, в цьому випадку вони ризикують своєю репутацією. Якщо перевірка якості була проведена, але товар виявився не відповідним заявленим характеристикам - все збитки відшкодовує залучена компанія.

Валютний контроль

Заходи валютного контролю постійно удосконалюються і стають більш жорсткими. Для проведення валютних платежів необхідна наявність грамотного бухгалтера або фінансового менеджера, який має досвід роботи або проходив навчання по валютному контролю банків. Підприємець може зіткнутися з безліччю труднощів: від великих штрафів до повного блокування рахунків компанії і судових розглядів. Потрібно бути впевненими, що в компанії є хоча б одна людина з сильною компетенцією з фінансових питань.

Зрозуміло, не обходиться і без випадків шахрайства. Наприклад, у постачальника зламується пошта, і з неї здійснюється розсилка шахрайських реквізитів, на які просять здійснити оплату за договором. У таку ситуацію потрапляли як великі, так і дрібні підприємства. Щоб не опинитися в ній, можна виносити весь процес на аутсорсинг, або, після отримання подібного листа, зв'язуватися з постачальником для уточнення.

Перспективи співпраці з Китаєм

Китай - фабрика усього світу, перспективи розвитку тут величезні. Існують глобальні ризики, як і в роботі з будь-яким іноземною державою. У плані комфорту і зручності роботи Китай лідирує.

З огляду на поточний стан Росії, Китай стає все більш важливим стратегічним партнером. Ростуть обертів і експорту, і імпорту (експорт - деревина, продукти, не самі високотехнологічні товари). Відбувається глибока інтеграція китайської економіки і культури в Росії. Безсумнівно, бізнес-партнерство з Китаєм посилюється. Переважна більшість компаній, що працюють на території РФ, вже безпосередньо або побічно пов'язане з Китаєм. Зараз вміння вести роботу з Китаєм - необхідний бізнес-навик.

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на нас в Facebook:

Сподобалася стаття?