Китайська каліграфія. Практичні рекомендації.

758

Китайська каліграфія - це не просто вміння красиво і побіжно писати ієрогліфи пензлем, це цікава внутрішня робота, творча і насичена енергетично. Для тих, хто тільки починає освоювати це мистецтво ми підготували кілька рекомендацій, які стануть ключем в розумінні практики каліграфії. Той, кому вже полюбилися вправи з пензлем і тушшю можуть перевірити себе: чи у вірному напрямку вони просуваються.

Нижче ми перерахуємо, на що варто звернути особливу і першочергову увагу. Всі пункти рівносильні за значимістю і невиконання хоча б одного з них зведуть ваші вправи до марної імітації каліграфічного письма.

  • Постава і постановка руки.
758   Китайська каліграфія - це не просто вміння красиво і побіжно писати ієрогліфи пензлем, це цікава внутрішня робота, творча і насичена енергетично

Майстер Му Юйчунь. Постановка руки при заняттях каліграфією.

Ми не будемо окремо зупинятися на тому, що сидіти слід комфортно, зберігаючи спину рівною і в той же час ненапряженной, але не варто забувати, що це важливо. Зараз особливу увагу приділимо постановці руки, оскільки можливість виконання всіх подальших рекомендацій безпосередньо залежить саме від цього.

Постановка руки при заняттях каліграфією

Кисть руки повинна бути повернута до нас тильною стороною, а зап'ястя - зігнуте під прямим кутом. Одночасно з цим в середині долоні формується округле простір ( «утримуємо пташку»), тепле і пружне. У процесі письма постійно утримуємо вигин зап'ястя - це створює особливе пружні відчуття в руці. Саму кисть для письма тримаємо суворо перпендикулярно поверхні листа - «з'єднуємо небо і землю».

Бажано, щоб постановку руки проконтролював досвідчений каліграф. На перших порах набагато важливіше правильно тримати пензель, ніж писати акуратні ієрогліфи.

  • Траєкторія рухів.

Схема руху кисті при написанні горизонталі

Кожна лінія і кожен ієрогліф пишеться в строго заданій послідовності, причому навіть найпростіші базові риси - за специфічною траєкторії. Горизонталь, наприклад, - це не горизонтальна пряма, а складна лінія з декількома поворотними рухами пензля. Перш, ніж торкнутися кінчиком кисті паперу, треба мати чітке уявлення про майбутню «маршруті». Для цього рекомендується, тренуючись, прописувати ієрогліфи олівцем або ручкою, паличкою на піску або навіть водою на камені або асфальті. Спостерігаючи за тим, як пише майстер іноді можна помітити, що він спочатку побіжно «прописує» ієрогліф кінцем кисті в повітрі і лише потім на папері. Особливе мистецтво, яке слід розвивати будь-якому каліграфії - мистецтво розуміти, як був написаний той чи інший ієрогліф, дивлячись на зразки визнаних майстрів. Особливо цікаво вивчати скорописні приклади: найчастіше майстри відступають від канонічної послідовності написання ієрогліфа, щоб домогтися більшою виразності.

Му Юйчунь 舞 (wǔ) - танець.

  • Ритм і швидкість.

По ходу написання навіть одного-єдиного елемента змінюється темп письма: кисть рухається то швидко, то повільно; то немов пританцьовує на одному місці, то стрімко летить; то рухається плавно і м'яко, то різко розвертається. Розглядаючи зразки хорошою каліграфії, отримуєш особливе задоволення, простежуючи цей «танець» кисті.

Щоб створити живий і динамічний ієрогліф або каліграфічний текст необхідно розуміти і вміти повідомляти кисті внутрішній ритм, укладений в ієрогліфічних знаках: важкий і повільний «інь» - летить повітряний «ян». Освоюючи техніку письма, ми детально вивчаємо: де з якою швидкістю має рухатися наша кисть.

  • Підйом-натискання.

Суть даної техніки в тому, що тиск кисті на папір по ходу листи то посилюється, то слабшає. Ця тема тісно пов'язана з попереднім пунктом про швидкість і ритмі листи. Володіння технікою роботи пензлем «підйом-натискання» дозволяє створювати об'ємні знаки: там, де кисть була важкою і повільною, залишається щільний, насичено-чорний слід; де дотик було легким і швидким - виникає ефект фейбай ((фейбо) 飞 白) - летить білий, або просто слід більш світлого, прозорого тушевие тони.

Володіння технікою роботи пензлем «підйом-натискання» дозволяє створювати об'ємні знаки: там, де кисть була важкою і повільною, залишається щільний, насичено-чорний слід;  де дотик було легким і швидким - виникає ефект фейбай ((фейбо) 飞 白) - летить білий, або просто слід більш світлого, прозорого тушевие тони

Чжи Юньмін (Zhu Yunming (1460 - 1526)) - поема написана стилем цаошу. За щільністю і товщині ліній добре видно, як в процесі письма змінювалися швидкість і сила натискання на кисть.

У кожному каліграфічному стилі є свої вимоги до композиції: ієрогліфи чжуаньшу, сінцао, цаошу витягнуті по вертикалі, позбавлю - по горизонталі, знаки кайшу вписані в квадрат. Головним залишається одна вимога: всі компоненти одного ієрогліфа, все ієрогліфи тексту і всі ієрогліфи сувою (роботи в цілому) повинні бути гармонійно скомпоновані. Лінії різкі і плавні, заповненість і порожнечі, щільні і легкі риси - все в каліграфії дуже тонко збалансовано. Домогтися цієї природної гармонії можна тільки в ході тривалої практики, причому мова йде не тільки про напрацювання техніки письма, а й про практику внутрішньої гармонізації.

У розумінні основ композиції каліграфічного твори дуже допомагають роботи майстрів. Уважне вивчення і копіювання зразків - один з важливих етапів в освоєнні мистецтва каліграфії.

І, звичайно ж, необхідна умова - концентрація уваги на процесі письма укупі з тонким увагу до власних відчуттів.

  • Цілісність і безперервність.

Кисть для каліграфії сконструйована таким чином, що представляє собою досить значний резервуар для туші. Цей резервуар забезпечує написання, як мінімум, одного ієрогліфа без додаткового обмакувания в туш. У скорописних роботах на одній «порції» туші пишеться по кілька ієрогліфів. Це важливий момент, оскільки з запасом туші ми маємо можливість здійснювати безперервний рух - подібно до музиканта, що грає на духовому інструменті, яким хороші легкі дозволяють зіграти музичну фразу на одному вдиху. Навіть відриваючись від паперу, залишаючи прогалини між рисами одного ієрогліфа і сусідніми знаками, кисть не рухається бездумно, різко і як попало - вона продовжує свій танець в повітрі. Це створює відчуття цілісності духу каліграфічної роботи.

Це створює відчуття цілісності духу каліграфічної роботи

Му Юйчунь на прикладі показує значимість гри ритму, швидкості і сили натискання кисті

Сподіваємося, що цей текст буде корисний тим, хто освоює мистецтво каліграфії. А можливо, стане в нагоді і глядачам для кращого розуміння каліграфічних творів.

текст складений Стелою Недбаевской на основі рекомендацій майстра му Юйчун .