Велика лісова свиня

Велика лісова свиня (лат. Hylochoerus meinertzhageni) живе в Центральній і Західній Африці. Правда, місцеві жителі далеко не в захваті від такого сусідства - самці не відрізняються добродушністю і при нагоді можуть напасти на будь-кого, хто б їх настрашив спокій. Жертвами часто стають навіть люті гепарди, а вже у людини і зовсім немає шансів проти цього розлюченого звіра.

Hylochoerus meinertzhageni)

flickr / Sandra Schlesinger

Габарити великий лісовий свині вражають: довжина тіла від 130 до 210 см, висота в плечах від 76 до 110 см, маса - від 130 до 275 кг. Це найбільший представник сімейства свиней. При цьому самці набагато більше самок. Все тіло свині покрито довжиною і жорсткої шерстю чорного кольору, яка з віком починає випадати, оголюючи голу темну шкіру. Голова велика з великим рилом і яскраво вираженими жовнами, які особливо помітні у самців.

Живуть великі лісові свині в густих тропічних лісах, де легко заховати своїх дитинчат від хижаків. Іноді їх можна зустріти в деревних або чагарникових саванах. Харчуються рослинною їжею. В їжі вередливі: воліють тільки молоді пагони певних чагарників та деякі види трав. Через це їх дуже важко утримувати в неволі - спіймані особини гинуть протягом декількох тижнів. У світі є всього один зоопарк, де живе самка великий лісовий свині - це зоопарк в Сан-Дієго.

У дикій природі ці тварини воліють триматися групами, що складаються з одного самця, кількох самок і їх потомства різного віку. Право зайняти місце ватажка зграї дається самцеві з великими труднощами: між суперниками часто виникають запеклі поєдинки, під час яких вони з такою силою стикаються лобами, що череп одного із супротивників може просто проломитися під натиском опонента.

Зате зайнявши місце лідера, самець всі свої зусилля спрямовує на охорону своїх підопічних. Він безстрашно кидається на будь-якого хижака, який посмів виявитися в небезпечній близькості. При вигляді грізного противника плямисті гієни, леопарди та інші підступні мешканці джунглів намагаються якомога швидше покинути поле бою.

З приводу активності великих лісових свиней дані суперечливі. В одних джерелах зазначено, що вони добувають собі їжу днем, в інших - увечері і навіть вночі. Швидше за все, тут все залежить від погоди: в спекотні дні свині відпочивають і ховаються в тіні, виходячи з укриттів тільки в сутінки.

Вагітність у самок триває близько 5 місяців, після яких на світ з'являються 2-4 дитинчати. Незадовго до пологів самка залишає зграю і споруджує собі лігво. Тут вона ховає малюків всього тиждень, а потім разом з ними повертається до своїх родичів. Поросята харчуються молоком матері до 9-тижневого віку, поступово переходячи на дорослу їжу. Статева зрілість настає в 1,5 року.

Велика лісова свиня вперше була описана тільки в 1904 році. Її першовідкривачем став британський зоолог Олдфілд Томас. Латинська назва дано на честь британського натураліста Річарда Майнерцгаген.
Хоча ареал великий лісовий свині зусиллями браконьєрів розірваний на кілька частин, на щастя, популяція залишається досить численною. Їй присвоєно статус виду з мінімальним ризиком. Мабуть, такий великий і сильний звір все-таки може постояти за себе.