Продуктові мережі Москви, Московської області та Санкт-Петербурга

Кілька останніх років до світової економічної кризи, що почалася восени 2008 року, продовольчий сегмент роздрібної торгівлі показував впевнене зростання. З 2004 року до початку 2008 року щорічні реальні темпи приросту обороту роздрібної торгівлі коливалися в межах 10-13%.

Однак відомі всім події, що відбулися в кінці 2008 року, зробили великий вплив на споживчу поведінку росіян. Скорочення доходів населення внаслідок масових звільнень, а також зменшення реальної заробітної плати на тлі підвищення цін на деякі товари, що сталося внаслідок зростання курсу долара і ряду інших причин, - ось ситуація, в якій довелося працювати роздрібним мережам. У підсумку це призвело до того, що оборот роздрібної торгівлі продовольчими товарами в 2009 році показав нульовий темп приросту, склавши лише -0,1% (в порівнянні з 2008 роком), відбивши тим самим прагнення громадян країни до економії коштів. Зміна місць покупок, скорочення, а часом і повна відмова від споживання деяких категорій продуктів харчування - це реальність, до якої призвів економічна криза.

Компанія РосБізнесКонсалтинг провела спеціальне, багатоступінчате дослідження ситуації, що склалася на продовольчому ринку Москви, Московської області та Санкт-Петербурга. Для цього була розглянута робота наступних продуктових роздрібних мереж:

супермаркети преміум-сегмента: Азбука Смаку, Сьомий континент - П'ять Зірок, Глобус Гурме, Калинка-Стокманн, Червоні вітрила, Ленд 24, Супер Сива;

супермаркети середньої цінової категорії: 12 Місяців, Billa, Prisma, SPAR, Атак, Бахетле, Вікторія, ІДЕЯ (7Я Сім'я), Квартет, Копійка-Супер, Козуб, Монетка Супер, Мосмарт-Експрес, О'кей Експрес, Патерсон, Перехрестя, П'ятачок, Рамстор (Сітістор), Русмаркет, Сьомий континент - Поруч з будинком, Сьомий континент. Універсам, Станемо друзями;

мережеві дискаунтери: 7Я Сім'я, Авоська, Дешево, Діксі, Копійка, Магніт, Монетка, Знахідка, НЕТТО, Пятерочка, Технолог;

гіпермаркети: Globus, O'кей, Real, Ашан, Карусель, Квартал, Стрічка, Матриця, Мегамарт, Мосмарт, Рамстор, Сьомий континент "Наш гіпермаркет », Супер Сива;

дрібнооптові магазини: Metro Cash & Carry, Selgros, Ріомаг;

магазини біля будинку: АБК, ДІКСІКОМ, Квартал Вікторія, Магнолія, Метатр, Світ продуктів, Морква, Мосмартік, Перехрестя-Експрес, Полушка, Продкеторія, Сезон.

Як бачимо, представлені магазини різних класів і категорій, що гарантує максимально повну об'єктивність представленого аналітичного звіту.

Фахівців компанії РосБізнесКонсалтинг в першу чергу цікавили такі показники, відображені в наведених нижче графіках і картах, як: рейтинги продуктів харчування, конкуренція різних каналів збуту і вибір місця покупок, рівень сервісу і критерії його оцінки, нарешті, відповідність відомих торгових мереж «ідеального» супермаркету. Розташування матеріалу в порядку проходження зазначених тем і зумовило структуру даної статті.

Як вже зазначалося вище, головна причина зміни купівельної поведінки полягає в зниженні рівня доходів. У представленому дослідженні фінансова складова є фактором, що робить значний вплив на прийняття рішення про покупку.

сприйняття рецесії

Сторінка з результатами дослідження, проведеного компанією РосБізнесКонсалтинг, показали, що близько 43% респондентів не відчувають себе впевнено в нинішніх економічних умовах. При цьому найбільш оптимістично налаштовані жителі Москви і Санкт-Петербурга, на відміну від респондентів з Московської області.

Дослідження також показало, що в сформованих економічних умовах респонденти у віці від 18 до 34 років налаштовані більш позитивно, ніж опитані старших вікових груп. Та ж тенденція простежується і серед опитаних з більш високим рівнем доходу. 81% респондентів з доходом більше 50 тис. Рублів відчувають себе впевнено в нинішніх економічних умовах, в той час як серед респондентів з рівнем доходу до 20 тис. Рублів - лише 36,5%.

Зміни споживчої поведінки росіян

Світова економічна криза зробила значний вплив не тільки на ступінь впевненості росіян у своєму майбутньому, але і на їх споживчу поведінку. В середньому лише кожен п'ятий респондент не змінив свій режим споживання продуктів харчування і товарів повсякденного попиту в зв'язку з кризою.

При цьому з метою економії коштів або ж збереження того ж рівня споживання, що і в докризовий період, респонденти частіше вдавалися до таких дій, як: покупка деяких товарів рідше, ніж зазвичай, або в меншій кількості; відмова від покупок деяких товарів;

покупка товарів в менш дорогих місцях, магазинах;

покупка продуктів харчування і товарів повсякденного попиту «про запас», великими упаковками.

Найбільш сильно скоротилися покупки таких категорій, як готові страви і кулінарія, від придбання яких повністю відмовилися близько 10% росіян, а 25% стали купувати готові страви рідше або в меншій кількості. Також відчутним стало скорочення продажів кондитерських виробів, м'ясних продуктів і делікатесів. Незначно зменшилася споживання консервів (близько 4%), алкогольних та слабоалкогольних напоїв (3,7%) і тютюнової продукції (3,4%). При цьому наслідки економічної кризи практично не позначилися на покупках молока і молочних виробів (0,1%).

Місця покупок продуктів харчування та товарів повсякденного попиту

Згідно з дослідженням, проведеним компанією РосБізнесКонсалтинг, 32% респондентів у 2009 році вважали за краще купувати продукти харчування і товари повсякденного попиту в менш дорогих місцях або магазинах. Це дозволяє з упевненістю говорити про збільшення частки покупок, здійснених через нецивілізовані канали продажів в 2009 році.

Однією з цілей дослідження також стало складання рейтингів продуктів харчування, найбільш часто купуються через такі канали збуту, як:

криті / відкриті ринки;

продуктові магазини;

Інтернет магазини;

кіоски або ТОНАР.

Лідером споживчого попиту виявляється тютюнова продукція: майже половина всіх респондентів набуває її через альтернативні канали збуту (42,6%). Значно меншою популярністю користуються безалкогольні напої (9,6%), свіжі фрукти (8,5%), овочі / гриби (7,3%). Населення практично не купує готову кулінарію і різні види консервів: лише 0,9% і 0,8% респондентів, відповідно, вирішуються на їх придбання.

Вибір місця покупок продуктів харчування та товарів повсякденного попиту

Сформовані несприятливі економічні умови природним чином відбилися і на рівні конкуренції продовольчих роздрібних мереж, які намагаються якщо не розширити, то, по крайней мере, утримати коло потенційних покупців. Тому особливо актуальною при аналізі споживчої поведінки стала оцінка рівня важливості характеристик, що впливають на вибір місця покупки продуктів харчування і товарів повсякденного попиту. Дослідження показало, що якість товарів, представлених в магазинах, чесність обслуговування, широкий асортимент, доступні ціни мають найбільше значення при виборі респондентами продуктового магазину.

Також вдалося встановити, що респонденти готові рідше відвідувати ті чи інші продуктові магазини через таких причин, як: високі ціни (46,7%), несвіжі і прострочені товари (43,3%), недостатньо широкий асортимент (40%), а також наявність черг до кас чи ваг (37,6%).

Рівень сервісу і якість представлених товарів

Наступним кроком у вивченні чинників, що впливають на вибір місця покупок, стало використання такого ефективного інструменту, як порівняння з «ідеальним» магазином. Суть його полягає в тому, що опитані відвідувачі висловлюють власні побажання і переваги, що стосуються рівня сервісу, тобто, таким чином, створюють торговельний заклад на свій смак. Далі на основі порівняння будуються карти задоволеності клієнтів для деяких роздрібних мереж. Це дозволяє сформулювати консалтингові рекомендації за допомогою оцінки таких характеристик, як: зручність розташування і близькість до будинку, якість представлених товарів та їх асортимент, знижки за дисконтними картками, рівень цін, можливість оплати покупок по банківській карті, наявність приватних марок і безліч інших показників.

Потім «ідеальна» карта накладається на карту вже конкретного магазину, складену з урахуванням тих же показників, і таким чином з'ясовується ступінь відповідності торгового закладу запитам і очікуванням покупців. Компанія РосБізнесКонсалтинг використовувала цей метод для магазинів роздрібної мережі «Азбука Смаку». Наприклад, відвідувачі не завжди задоволені розташуванням магазинів, якістю товарів і цінами, але відзначають незмінно високий рівень обслуговування, наявність натуральних / екологічно чистих продуктів, улюблених марок і т.д.

д

висновки

В аналітичному звіті за 2009 рік, представленому компанією РосБізнесКонсалтинг, крім зазначених успішно вирішені також наступні завдання:

- дан помісячний прогноз обороту роздрібної торгівлі на 2010 рік з урахуванням тенденцій, характерних для ринку роздрібної торгівлі;

- визначені профілі споживачів продуктових магазинів на основі різних соціально-демографічних характеристик, а саме: статі, віку, середньомісячного доходу, складу сім'ї та ряду інших;

- визначена частота здійснення покупок респондентами в залежності від їх соціально-демографічних характеристик;

- виявлені ступенем важливості таких факторів, як: ціна, зовнішній вигляд продукту, зручна упаковка, популярність торгової марки, дата випуску, термін придатності та інші характеристики, що впливають на вибір продуктів;

- визначена структура витрат споживачів на такі види продуктів харчування, як: хліб, бакалія, овочі, свіжі фрукти, тютюнова продукція, кондитерські вироби, свіже та заморожене м'ясо, риба і морепродукти, молоко і молочні продукти, консерви, сир, безалкогольні, алкогольні і слабоалкогольні напої, м'ясні продукти і делікатеси, дитяче харчування;

- дана оцінка середньої величини чека при купівлі товарів повсякденного попиту і продуктів харчування в залежності від місця здійснення покупки; - виявлені найбільш популярні акції з просування товарів, що проводяться в роздрібних мережах;

- дана оцінка рівня лояльності серед покупців різних мережевих магазинів і побудовані рейтинги роздрібних мереж в залежності від загального числа відвідувачів і рівня лояльності клієнтів;

- визначені психографические типи відвідувачів продуктових магазинів. Безсумнівно, в майбутньому отримані дані допоможуть оптимізувати роботу торгових роздрібних мереж і підвищити рівень обслуговування покупців.

Катерина Богданова

« Просування Продовольства. Prod & Prod »2010 №04