«Ти все одно живий». Кемерово. "Зимова вишня"

  1. Як і чому почалася пожежа
  2. Скільки людей залишилося в кінозалі №2
  3. Евакуація. Чому люди не змогли вибратися
  4. Люди в вікнах. Що відбувалося на вулиці
  5. Очікування. Хто склав перші списки зниклих
  6. «Я хочу правди!» Мітинг в Кемерові
  7. Арешт
  8. пам'ять

До нового року залишилося 2 робочих дня. В цей час всі підводять підсумки і готуються до свята. І ми на «Правміре» теж згадуємо рік, що минає. Звичайно, багато текстів нам важливі і дороги, і майже кожна людина, про якого ми розповіли - справжній герой. Але деякі матеріали в цьому році стали ключовими, так як дозволили щось змінити або привернули увагу до важливих проблем. І ми хочемо згадати їх разом з вами. Найбільша трагедія року. Це горе об'єднало країну. Складно знайти слова, тому що боляче досі. Як це було - і чим живе Кемерово зараз.

Рік, що минає обпалений трагедією в Кемерові: 25 березня під час пожежі в торговому центрі «Зимова вишня» загинули 60 осіб, 37 з яких - діти. Після цього не тільки сибірське місто, але і вся Росія змінилися назавжди. Потрясіння і невідомість, горе, перший в країні судовий процес над пожежними - ця історія не завершилася й досі. «Правмір» публікує хроніку подій тих страшних днів.

Як і чому почалася пожежа

25 березня пожежа почалася в поролоновою ямі батутними центру «Графіті» в південно-східній частині четвертого поверху. Фахівці Дослідницького центру експертизи пожеж Санкт-Петербурзького університету державної протипожежної служби МНС Росії відновили події по секундах. Вони досліджували два відеозаписи, що зафіксували момент загоряння.

15:59. Дитячий батутними центр «Графіті» на території активують-парку «Круча» на четвертому поверсі торгового центру. У поролоновою ямі грають діти. За ними спостерігають дві співробітниці ТЦ.

Зверху падає світився. «У поролоновою ямі виникає інтенсивний рух знаходилися в ній дітей», як сказано в тексті експертизи.

Це була розплавлена ​​і палаюча крапля полікарбонату, з якого були виготовлені світильники над поролоновою ямою. За кілька днів до пожежі вони самовільно включалися і відключалися, оскільки були несправні.

Співробітники «Графіті» вбігають в батутними комплекс. Видно, як після цього з нього вибігають діти - їм допомогли вибратися назовні.

Анастасія Ш.:

«Я обернулася і [...] побачила, як в центрі поролоновою ями горить кубик. При цьому з поля мого зору [вона] вийшла буквально на пару секунд. Всі кубики в ямі були однакові - м'які, поролонові, розмір сторін кубика приблизно 30 [сантиметрів] ... Різного кольору: жовті, сірі і фіолетові. Горів кубик жовтого кольору у верхній частині, з боків і знизу кубик не горів. Над кубиком спостерігалося полум'я жовтого кольору приблизно 20 - 30 сантиметрів ».

Світло в активують-парку стає менш яскравим - лампи виходять з ладу.

«На відеозаписі зафіксовано, що крізь простір в інженерних мережах ТРЦ у верхній частині починає з'являтися червоне свічення. Найімовірніше, це відблиски горіння, що виник в поролоновою ямі ... »- підкреслюють експерти.

16:00. В районі мотузкового атракціону «Кручі» зверху падають один за іншим світяться краплі - ймовірно, це розплавлений пластик. Вогонь поширюється по приміщенню.

Гасне світло, приміщення заповнює дим.

16:01. Поле видимості відеокамери повністю закрито оповита її димом.

Пожежа почалася в «результаті аварійного режиму роботи світлодіодного світильника», який був встановлений над поролоновою ямою батутними центру. Фахівці «Бюро незалежних експертиз» підтвердили, що проблеми почалися в проводці, яка вела до світлодіодних плафонам над дитячим сухим басейном з поролоновими кубиками. За тиждень до пожежі світильники залило водою - дах протікав. У разі короткого замикання світильники повинні були відключитися. Але цього не сталося.

Скільки людей залишилося в кінозалі №2

Коли почалася пожежа, в трьох кінозалах на четвертому поверсі знаходилися люди. У залі №1 йшов «Тихоокеанський кордон», в залі №3 - «Кролик Пітер». Білетери вивели глядачів з цих приміщень. У кінозалі №2, де йшов мультфільм «Шерлок Гномс», залишилися люди. Сеанс закінчився о 16:08. В цей час всі вже було в диму, температура в коридорі росла.

Експерти проаналізували записи з відеокамер і порахували, скільки людей пройшли о 14:40 в кінозал №2.

«На що цікавить сеанс в кінотеатр №2 увійшов 41 чоловік ... Отриманий результат слід вважати орієнтовним. Під час пропуску глядачів в кінозал №2 двічі відчинялися сусідні двері в кінозал №3 з 14:35:24 по 14:35:25, а також з 14:35:35 по 14:35:38. [Це зайняло] близько чотирьох секунд. За цей час могло увійти або вийти близько 3-4 осіб ».

За даними експертів, в кінозалі №2 перебували вісім чоловіків, включаючи рослих підлітків, дев'ять жінок, включаючи підлітків, а також 24 дитини. Встановити кількість людей, що залишилися в кінозалі №2 на період розвитку загоряння, не представляється можливим.

З опису пожежі, підготовленого ГУ МНС Росії по Кемеровській області від 09.04.2018:

... Після того, як дим проник в приміщення кінозалу, глядачі спробували покинути його через основний вихід, але сильне задимлення позбавила змоги їм цього зробити, а запасний вихід був закритий, люди в результаті залишилися в залі. Всі запасні евакуаційні виходи четвертого поверху були закриті, за винятком центрального виходу і виходу на сходову клітку з західної сторони з боку магазину «Яскравіше» (встановлено в ході гасіння пожежі).

Михайло Трусов - єдиний, хто зміг вибратися з кінозалу №2. Йому врятував життя пожежний Сергій Генин, який знайшов його в коридорі. Дві дочки Михайла загинули в кінозалі.

З телеінтерв'ю Михайла Трусова після трагедії, 26 березня:

- За моїми оцінками, в кінотеатрі було від 30 до 40 осіб. Це була юрба, яка бігала туди-сюди, кричала, намагалася пробити стінки [...] Коли вже всі почали свідомість втрачати, я підійшов до пожежного виходу, прибрав людини, який його тримав [утримував його, щоб дим не виходив]. Я вирішив, що треба спробувати вийти і піти шукати допомогу. Я вийшов, зробив два кроки буквально і впав, тому що там концентрація повітря була зовсім непридатна для дихання. Я хотів повернутися за дітьми, але не зміг цього зробити. Залишився там лежати ...

Залишився там лежати

© Данило Айкіна / ТАСС

Евакуація. Чому люди не змогли вибратися

Коли приміщення заволокло димом і почалася паніка, не всім вдалося евакуюватися з четвертого поверху ТРЦ. Як випливає з допиту охоронця Сергія Антюшіна, евакуаційні виходи виявилися закриті:

«... Все двері, через які здійснюються евакуаційні виходи, починаючи з четвертого поверху, в постійному звичайному режимі знаходяться в закритому стані. При цьому до замків на всі двері пожежних виходів є прості металеві ключі, які зберігаються в нашому службовому приміщенні ».

Майданчик четвертого поверху евакуаційної сходи в південно-східному куті будівлі була захаращена різними будівельними матеріалами.

Відвідувачі «Зимової вишні» свідчать, що сигналів оповіщення вони не чули. Більш того, організовано людей ніхто з будівлі не виводив - була тиснява.

Наталія К .:

«... Ми з чоловіком пройшли в кінозал №1 ... [Він] був заповнений приблизно на дві третини. Під час перегляду кіносеансу, близько 16-ї години, в кінозал зайшла жінка [...] з нижнього входу з правого боку. Жінка, як я зрозуміла, була співробітником установи ... Світло в кінотеатрі не включався, фільм продовжував йти, ніяких сигналів оповіщення і сигналізації не було. Жінка зайшла і крикнула «Пожежа», спочатку мало хто з відвідувачів надав увагу її словами, через п'ять секунд [вона] знову крикнула «Пожежа» і вибігла з кінотеатру ... »

Експерти проаналізували записи з відеокамер на четвертому поверсі і встановили, хто з відвідувачів ТЦ повернув наліво в задимленому коридорі кінотеатру і виявився у замкненого пожежного виходу. З них тільки кілька людей, в тому числі три співробітниці ТРЦ, змогли повернутися назад і покинути четвертий поверх.

За даними відеотехнічних експертизи, 28 чоловік повернули ліворуч і потім загинули. Серед них орієнтовно могли перебувати 7 чоловіків, 11 жінок, 10 дітей. Через сильне задимлення не вдалося розділити глядачів з кінотеатрів і тих, хто залишав дитячу зону четвертого поверху «Зимової вишні». Крім того, на одній з камер є «мертва зона» - люди могли повернутися і залишитися непоміченими.

16:01. Освітленість знизилася. Приміщення настільки заволокло димом, що видно тільки силуети. Люди потоком рухаються направо, залишаючи ТРЦ.

16:02. Потік людей порідшав, вони стали рухатися «вервечкою».

Жінка згортає в кінці коридору направо, але потім повертається в зону видимості камери і біжить наліво. Попереду неї йде дитина, позаду теж. Діти, ймовірно, вибирають такий же напрямок. За ними прямує наздогнала їх жінка з дитиною.

Слідом за ними наліво згортає нагнати їх жінка з дитиною на руках. Далі проходить чоловік, нахилившись до дитини, а потім ще один чоловік з дитиною на руках. Ліворуч також рухається чоловік з дитиною. Туди ж проходить нахилити голову і прикрити частину обличчя жінка або дівчинка, а також молода людина.

Чоловік вибирає напрямок руху вліво, за ним слід чоловік з дитиною на руках і чоловік, який веде дитину за руку. За ними через кілька секунд слідують дві жінки.

Задимлення посилюється, що-небудь розібрати складно. Експерти припускають, що за двома жінками біжить дівчинка-підліток.

Ліворуч повертають жінка і дитина.

16:03. Видимість стає нульовою. Камера припиняє роботу.

Люди в вікнах. Що відбувалося на вулиці

16:09. До «Зимової вишні» прибув перший екіпаж пожежної охорони - через п'ять хвилин після виклику. Андрій Бурсін, керівник служби пожежогасіння першого загону ФПС по Кемеровській області, очолює гасіння пожежі. Він повідомляє про сильне задимлення з покрівлі, встановлює попередній ранг пожежі і вимагає швидку і машину ДАІ, щоб перекрити проїжджу частину. Потім повідомляє, що він «в розвідці». Ланка офіцер сформував з самого себе і свого підлеглого, щоб відправитися на пошуки людей. До кінозалу, де до сих пір знаходяться люди, він не зможе дійти через вогню і диму.

«Сигнал про пожежу надійшов о 16:04. О 16:09 ми вже прибули до центрального входу. З ТЦ в цей час вибігали люди, деякі відвідувачі були всередині і знімали те, що відбувається на телефони, хоча на четвертому поверсі вогнем вже була охоплена значна площа. Ми відразу ж почали евакуацію ... Але ні адміністрації, ні охорони на момент прибуття пожежників не було, принаймні нас ніхто з них не зустрів, ніхто не міг сказати, чи є всередині люди і скільки їх », - розповідав Андрій Бурсін.

В цей же час люди збиралися біля будівлі. Спочатку ніхто не розумів, наскільки все страшно. З вікон валив дим. З торця будівлі відкрилися вікна на четвертому поверсі - там були люди.

«Хтось кричав:« Несіть ковдри! »Ми діставали з-під капота утеплювачі, одна жінка знімала з себе пуховик ... Спочатку людей відмовляли - невідомо, зловимо чи ні. Боялися, що розіб'ються. Хлопець висів на карнизі, руками тримався. Коли зрозуміли, що стрибне, просили відштовхуватися сильніше - щоб не вдарився. Упав він не м'яко. Був весь чорний, в крові, але залишався у свідомості. Побігли до іншої сторони будівлі, де був хлопчик. Дитина стояла біля вікна. Люди прибирали машини, відсували їх, щоб звільнити виїзд для пожежних ... »- розповідав один з очевидців кореспонденту« Правміра »відразу після трагедії.

Цим хлопчиком був Сергій Москаленко. Його викинув з вікна батько і цим врятував життя. Батьки і молодша сестра загинули, задихнулися в диму. Як пізніше розповідав на умовах анонімності кореспонденту «Правміра» один з пожежників, їх тіла виявили біля відчиненого вікна. Воно розташовувалося занадто високо - вони не встигли вибратися.

Там же загинули вчителька англійської мови гімназії №17 Тетяна Дарсалія і її подруга Наталя Селезень. Вони прийшли в кіно разом зі своїми дочками. Коли почалася пожежа, вони відправили дівчаток на вулицю, а самі вирушили за іншими дітьми. Їм вдалося врятувати багатьох з них, показуючи вірний шлях. Самі жінки врятуватися не встигли.

Фото: mchs.gov.ru

Очікування. Хто склав перші списки зниклих

17:30. За лінією оточення стоять люди, в декількох метрах від палаючої «Зимової вишні». Це родичі тих, хто залишився всередині. У їх числі і батьки маленьких дітей. Більшість не знає, що з їх близькими. Люди сподіваються, що їх відвезли на швидкій, і щоб вигнати в якесь тепле приміщення після евакуації. Вони без кінця дзвонять їм і чекають. Списків все ще немає.

Поруч припаркований автобус. Там можна погрітися, всередині чергує психолог. Сюди приносять списки прізвищ зі стаціонарів. Їх зачитують, як тільки з'являється нова інформація. Люди слухають, просять повторити кілька разів, обдзвонюють лікарні самі. Більшість залишається на вулиці, незважаючи на холод.

Кілька сімей зібралися в одне коло. Всі вони приїхали з селища Трещевскій під Кемерово, щоб піти в кіно. Їх привезла вчителька Оксана Євсєєва - так учні 5 «А» класу відзначали настання канікул. Шість дівчаток - Віка Почанкіна, Віка Зіпунову, Вілена Чернікова, Вероніка Понушкова, Таня Курчевського і Настя Смирнова - не вийшли з кінозалу. Брат Тані Курчевського дивом врятувався - незнайомий чоловік викинув його з вікна туалету. Дитина залишилася цілою і неушкодженою.

20:00. Родичів зниклих людей переводять в штаб - будівля сусідньої школи. Вони входять в спортзал, який незабаром просочиться запахом корвалолу і людським горем. Люди не вийдуть звідси в найближчі три доби. Весь цей час вони будуть чекати. Як згадує Олена Зіпунову, мама Вікторії, в той перший вечір у батьків ще залишалася надія.

«Розумієте, вона мене кликала ... Ми у справах їздили в Топки, а на наступний день Віка збиралася в Кемерово з класом. Я їй сказала тоді: «Віка, грошей немає, тобі бабуся дала 1000 рублів, тому їдь ...» Але вона так просила мене, що я здалася: «Бабуся грошей в кредит візьме, і разом поїдемо». Але моя мама, коли оформляла кредит, переплутала одну цифру на своєму телефоні. І повідомлення про згоду на кредит не прийшло. Грошей не було. Моя донечка поїхала одна », - розповідала Олена Зіпунову.

Перші списки зниклих людей склали самі родичі. Їх писали від руки. Потім з'явилися дані з лікарень - вже до ночі. Багато хто не знайшли в них своїх рідних.

Остаточне число загиблих назвуть тільки о 15:00 26 березня - 64 людини. І люди в нього не повірять.

26 березня о 18:30 міністр Пучков, замгубернатора Володимир Чернов, повпред президента Сергій Меняйло виходять до родичів загиблих. «Правмір» публікує фрагмент їх діалогу.

Пучков:

- Пошуково-рятувальна операція триває. Роботи дуже важкі, один пожежний потрапив в першу міську лікарню. Ми робимо все від нас залежне. Терпіння. Це наша спільна біда ...

- Все зрозуміло, що загальна. Ви говорите, 15 упізнаних. Чому за цілий день прізвища нам не повідомляєте? Ми тут всі з розуму сходимо, - кричить з викликом літня жінка. У неї пропала внучка.

- Я вам обіцяю, що вся інформація, якою ми володіємо, відразу ж доводиться безпосередньо до вас. Багато працює ЗМІ, йде розгойдування ситуації. Починається відверта брехня за кількістю людей, які загинули. Біда страшна ... - починає міністр МНС.

- А скільки загинуло? - крик з натовпу.

- На жаль, 64 людини ...

- Дайте відповідь на наші запитання. Чому у нас не сходяться дані? Тільки що сказали - 64 людини, - говорить Олександр Ананьєв, батько трьох дочок, які загинули в «Зимовій вишні». Він намагався прорватися до них, коли почалася пожежа, але його не пустили.

- Якби у вас діти загинули, то як би ви розмовляли з нами, - вторить йому жінка похилого віку з Трещевского, яка втратила внучку.

- Я б не пережив, - придушено відповідає Пучков. - У мене четверо дітей.

- А вона у нас одна, - тихо каже бабуся і закриває обличчя руками. - Ви знайшли наших дітей? Покажіть нам їх!

«Я хочу правди!» Мітинг в Кемерові

28 березня о 09:00 жителі Кемерова вийшли на майдан Рад. Вони вимагали правди про кількість жертв пожежі в «Зимовій вишні» і відставки місцевої влади. Число учасників мітингу досягло 4000 чоловік. У їх числі були і батьки загиблих дітей, їх знайомі і колеги. Трагедія в ТЦ торкнулася багатьох.

Площа була оточена співробітниками поліції і ОМОН. Але вони не застосовували силу до присутніх. Багато з них зізнавалися, що солідарні з ними. Після пожежі все місто переживав горе, ця біль вимагала виходу.

Ігор Востріков втратив під час пожежі в «Зимовій вишні» дружину, сестру і трьох дітей. Він виступив на площі, безпосередньо звернувшись до влади.

«Ми точно знаємо, що жертв більше, аншлаг бо. Ви бачили, як пожежу гасили? Вони не гасили. Схоже на те, що 600 чоловік гасили? Чому не було вертолітної техніки? Хоча писали, говорили. Довели ви, ви лікуєте нас цим всім. У нас немає вертольотів, всього пара машин. Це все через халатність і корупції. Я можу повірити тільки своїм очам: у мене загинули діти семи, п'яти і двох років. Я хочу правди! »- заявив на мітингу Ігор Востріков.

Через кілька годин Сергій Цівілёв, який на той момент обіймав посаду заступника губернатора, одернет Вострикова: «Ви піар на трагедії». А дізнавшись, що перед ним стоїть людина, яка втратила всю сім'ю, встане на коліна.

Шість учасників мітингу їдуть в морг, щоб переконатися, що число загиблих в 64 людини - не вигадка. Коли вони повертаються і заявляють, що дані вірні, їх не хочуть слухати.

Мітинг триває до п'ятої години вечора.

Мітинг триває до п'ятої години вечора

Ігор Востріков. Фото: news2world.net/

Арешт

27 березня близько 19:00 визначають запобіжний захід для перших фігурантів справи «Зимової вишні». Це співробітники «Зимової вишні» - директор Надія Судденок, керуюча Юлія Богданова, технічний директор Георгій Соболєв, глава компанії «Системний інтегратор» Ігор Полозіненко і його підлеглий Олександр Нікітін, які обслуговували пожежну сигналізацію в ТЦ. Засідання проводяться одночасно в двох залах Заводського суду. На них присутні родичі загиблих, які поки не говорять затриманим ні слова - немає сил.

29 березня під варту було взято екс-начальниця Госстройнадзора Кузбасу Танзіля Комкова. За даними слідства, вона не прийняла заходів щодо припинення експлуатації самовільно зведеної без дозволу на будівництво будинку.

11 квітня заарештований пожежний Сергій Генин за звинуваченням в халатності. Слідство звинуватило його в тому, що він не пішов за батьком загиблих дівчаток Олександром Ананьєва в кінотеатр, а послухав співробітника охорони ТЦ, попрямувавши разом з двома колегами до замкненого пожежного виходу. Те, що Генин став єдиним пожежним, що врятували людину в «Зимовій вишні», ніяк не вплинуло на позицію слідства і суду.

28 травня був взятий під варту Олександр Мамонтов, екс-начальник МНС регіону, за звинуваченням у недбалості і розтраті. За версією слідства, в 2015-2016 роках він прийняв на роботу людей, яким платив зарплату протягом трьох років. Вони фактично не працювали. В цілому виплати цим фіктивним працівникам склали близько 1,8 мільйона рублів. Кошти були виплачені з бюджету надзвичайного відомства.

У той же день заарештували Григорія Терентьєва, начальника відділу наглядової діяльності та профілактичної роботи МНС по містах Кемерово, Березовський і Кемеровському району. Його також звинуватили в недбалості.

10 липня був арештований Андрій Бурсін, керівник гасіння пожежі в «Зимовій вишні». Його також звинувачують в халатності.

12 вересня була арештована Світлана Шенгер, колишня співробітниця Госстройнадзора, за звинуваченням у зловживанні службовими повноваженнями. За даними слідства, вона приховала інформацію про порушення пожежної безпеки в «Зимовій вишні» при перевірці ТЦ в 2014 році за вказівкою керівництва.

1 листопада суд прийняв рішення про арешт ще трьох фігурантів справи «Зимової вишні» - Едуарда Комкова, Микити Чередниченко та В'ячеслава Вишневського. Останній буде взятий під варту на два місяці з моменту його затримання або екстрадиції на територію РФ. Вишневський перебуває в Іспанії, його оголосили в міжнародний розшук.

Комкова - синові екс-глави кемеровського Госстройнадзора Танзи Комкова - інкримінують отримання хабара в розмірі 7 мільйонів рублів від колишнього генерального директора ВАТ «Кемеровський кондитерський комбінат» Вишневського за реконструкцію будівлі «Зимової вишні». У тому ж звинувачують Чередниченко - засновника компанії, яка провела реконструкцію будівлі.

Всі фігуранти знаходяться під вартою. Терміни розслідування кримінальної справи продовжили до 25 березня - річниці трагедії в «Зимовій вишні».

Фото: РИА Новости

пам'ять

Ідея увічнити пам'ять загиблих звучала з перших же днів після трагедії. Мер Кемерова розповідав, що «під час усіх зустрічей звертаються люди з проханням увічнити пам'ять загиблих, пропонують побудувати каплицю, створити сквер, встановити пам'ятник». Вже з початку квітня на офіційному сайті адміністрації міста проводиться опитування щодо того, який об'єкт повинен з'явитися на місці знесеного торгового центру. Ще одне опитування проходить на сайті одного з регіональних новинних порталів.

У казахському Шимкенті з ініціативи колективу водіїв таксі була закладена алея пам'яті, на якій висаджено 64 саджанці бузку, суданської троянди і фруктових дерев. А композитор і продюсер Максим Фадєєв присвятив загиблим пісню «Ангели».

Максим Фадєєв:

- Всім привіт! Я хочу вам розповісти дуже сумну історію. Але у цій історії є дивовижний фінал, і ви зараз зрозумієте, про що зараз я ... У мене є Друг, звуть його Андрій, він з Краснодара. В один із днів він втратив свого сина ... Я взагалі вважаю, що це не природно - ховати дітей, але іноді в житті буває так. Я теж втратив свою першу дитину ... Я бачив, як він невтішний, як він не знаходив собі місця. Взагалі, це все жахливо - все, що я бачив ... Ммм, і я ... написав йому пісню, вона називається «Ти все одно живий». Я написав йому пісню, просто для нього особисто, ну і про цю ситуацію. Ось, і коли минуло багато років з тих пір. Але коли трапилася ось ця трагедія з дітьми - він подзвонив і сказав: «Макс, ось ця пісня допомогла мені вижити. І я хочу, щоб ти заспівав це для всіх ». І я переписав текст і сьогодні заспівав це для всіх. І я дуже хотів би, якби це допомогло хоч трохи ... Але в будь-якому випадку - я роблю це від душі. І якщо це комусь допоможе, я буду щасливий. Вони все одно живі ... - Максим Фадєєв. Кемерово. Вічна пам'ять.

І встали годинник, і будуть довший за рік.

Ви - Ангели наші, ми будемо молитися за вас

Кожну секунду і годину.

Ти все одно живий, і в серці ти моєму назавжди,

Ти все одно живий, але так розпорядилася доля.

Ти все одно живий, і Ангели з тобою

Легко летять високо, летять високо!

Чому за цілий день прізвища нам не повідомляєте?
А скільки загинуло?
Чому у нас не сходяться дані?
Ви знайшли наших дітей?
Ви бачили, як пожежу гасили?
Схоже на те, що 600 чоловік гасили?
Чому не було вертолітної техніки?