Як годувати бройлерів в домашніх умовах і скільки вирощувати?

 1. птахи бройлери
 2. Породи курей-бройлерів
 3. Хочете підвищити продуктивність тварин?
 4. Як вибрати курчат?
 5. Особливості вирощування бройлерів
 6. Вимоги до приміщення
 7. варіанти змісту
 8. Особливості годування бройлерів
 9. Чим годувати бройлерів в домашніх умовах?
 10. сухий комбікорм
 11. вологі мішанки
 12. Як годувати бройлерів - раціон годування
 13. Від 1 до 14 днів
 14. Від 14 до 30 днів
 15. Від 30 до 45 днів
 16. Рекомендації по вирощуванню здорових бройлерів
 17. Помилки при вирощуванні бройлерів
 18. Висновок

Зміст статті

Бройлери є найбільш вигідною з економічної точки зору породою домашніх птахів для бізнесу. Вони швидко набирають вагу і готові до забою вже через 2-3 місяці після народження. М'ясо смачне, соковите і поживне.

На жаль, лише деякі фермери знайомі з тим, як годувати бройлерів в домашніх умовах, і тому вирощування цих птахів в невеликих домашніх господарствах представляється скрутним.

На жаль, лише деякі фермери знайомі з тим,  як годувати бройлерів  в домашніх умовах, і тому вирощування цих птахів в невеликих домашніх господарствах представляється скрутним

птахи бройлери

Бройлер - гібридна м'ясна порода (крос). На невеликих фермах єдиними представниками бройлерів, як правило, є кури. У промислових масштабах бройлери зустрічаються серед таких птахів, як качки, індички, перепелиці і гуси.

Відрізняє їх від інших птахів біле забарвлення оперення, широкі груди і міцні ноги. Вдача у птахів спокійний, вони рідко хворіють, не потребують спеціального догляду, швидко набирають вагу навіть при мінімальній кількості їжі.

Найбільшою популярністю користуються бройлери у дачників. Всього за 3 літніх місяці можна виростити і продати на м'ясо кілька десятків птахів. При цьому, на дачі найкраще почувають себе качки і кури.

Породи курей-бройлерів

Не будучи чистопородні особинами, кури-бройлери відрізняються підвищеною живучістю. Характерною особливістю їх також вважається збліднення шкірних покривів після забою, через що бройлери не користуються популярністю у любителів домашньої птиці, які звикли до того, що вигодувана в селі курка жовта.

Найбільш популярні у фермерів наступні породи бройлерів:

 • РОСС-308. При дотриманні технології вирощування, пташенята набирають до 50 грам ваги за добу. Були виведені шляхом кількаразового схрещування курей породи корниш. Кури породи РОСС-308 низькорослі, мають бійцівських статура, забарвлення пір'я білий, ноги і вся шкіра жовта. На м'ясо найчастіше вирощують молодих птахів. курки несуться добре (180-190 яєць), тому з їх забоєм можна почекати.
 • РОСС-708. Новітня і найбільш продуктивна порода бройлерів, що має багато спільного з Кобб-500, через що птахів нерідко плутають. Кроси цієї породи скороспілі, вже до початку другого місяця життя вони досягають ваги в 2.5-3 кг. Оперення у птахів біле, груди і ноги потужні. М'ясо смачне і поживне, його багато. При цьому собівартість курки невисока.
 • Кобб-500. Примхлива порода курей. На відміну від інших кросів Кобб-500 мають потребу в проведенні профілактичних заходів по знезараженню приміщень, поїлок і годівниць. На великих фермерських господарствах, де відмінок птахів може бути спровокований навіть незначним зниженням імунітету, Кобб-500 регулярно отримують антибіотики. Вирощувані в домашніх умовах бройлери цієї породи в додаткових стимуляторах не потребують. Крос вважається дуже цінним. М'ясо смачне і поживне, шкура жовта, оперення білі. Забій проводять у віці 2-3 місяців. Кількість спожитого ними корму при цьому мінімально.
 • Кольорові бройлери. м'ясо-яєчні породи курей , Здатні додавати у вазі до 60 г на добу. У бройлера довгий тулуб, широкі груди і спина, невелика голова. Мускулатура добре виражена, оперення в більшості своїй червоне з вкрапленнями білих і чорних плям. Зустрічаються чисто білі кури з чорним пір'ям на хвості, крилах і шиї. Птахи швидко ростуть, досягаючи до 1 місяця ваги в 1.2 кг. Високо цінуються за велику кількість білого м'яса, яке можна отримати з 1 тушки.

Окреслені вище породи бройлерів далеко не єдині.

Не менш затребувані у фермерів і любителів курятини:

 • Корніш.
 • Триколор.
 • Сассо.
 • Гібро-6.
 • Зміна.

Для успішного розведення птахів необхідно завчасно визначитися з породою і правильно вибрати курчат, про що і поговоримо нижче.

Хочете підвищити продуктивність тварин?

Кожному господарю хочеться домогтися в вирощуванні тварин досягти більшої економічної вигоди.

Інноваційна розробка вітчизняних фахівців з тваринництва, яка підходить для будь-яких тварин (кури, свині, корови, кози).

Наші читачі рекомендують використовувати стимулятор росту - біоактивні комплекс ANIMAL GROW .

Він має такі властивості:

 • Сприяє швидкому набору ваги поголів'ям без застосування стероїдів і анаболіків
 • Поліпшує фізичний стан тварин, знижує епідеміологічні ризики
 • Сприяє нормальному народженню і правильному фізіологічному розвитку молодняка
 • Підвищує продуктивність (удій, приріст, відкладання яєць) і покращує якість продукції
 • Швидко восстановленівает вага і відтворну функцію організму після отелення

Детальніше читайте про це тут >>

Як вибрати курчат?

Значні обсяги м'яса при мінімальних витратах на корми гарантовані тільки в тому випадку, якщо фермер правильно вибрав курчат.

Щоб не помилитися, необхідно дотримуватися наступних правил:

 • Курчат купують в кінці весни на птахофабриці або у перевіреного заводчика. Перед остаточним розрахунком все курчата оглядаються. Вони не повинні бути млявими. Здорові пташенята рухливі, швидко реагують на розсипаний перед ними корм, постійно щебечуть, зовні нагадують маленькі тугі грудочки шерсті. Для перевірки можна постукати по одній зі стін коробки або ящика. Здорові пташенята негайно на це відреагують, кинувшись або врозтіч, або ближче до джерела звуку. На птахофабриці курчата забезпечуються родоводу, вони більш живучі. На жаль, дане правило дотримується не завжди. Недобросовісні продавці можуть відібрати для себе найбільш життєздатних особин, виставивши на продаж кволих пташенят, що затрималися з вилуплення.
 • У справжніх бройлерів великий живіт і пухка шерсть. Вони не красиві, головатий і незграбні. При виборі курчат варто звертати увагу на те, щоб живіт не був роздутим (перевіряється на дотик).
 • Кращий час для покупки - 7-10 днів після народження. Добові курчата в більшості своїй гинуть і не варті витрачених на них коштів.
 • Попи і пуповина пташенят повинні бути чистими. Бруд під хвостом і на пуповині може означати, що курча хворий (пронос). Крім того, інші курчата починають клювати його, що неприємно і згубно для малюка. Всі покупні курчата повинні бути чистенькими.
 • Особлива увага приділяється очам. Птахів з мутними і гнійними очима купувати не можна. Зіниці повинні бути блискучими і живими без будь-якої завіси.

Бройлери розрізняються по вазі і кольором шкірного покриву. Колір лап і дзьоба світло-сірий (у звичайних птахів - жовтий і навіть помаранчевий). Бройлери можуть бути як жовтошкірих, так і світлошкірими.

Як уже згадувалося вище, жовтошкірі кури користуються великим попитом у покупців, тому при виборі курчат з метою подальшої реалізації м'яса перевагу віддають жовтошкірих птахам. Якщо м'ясо продавати не планується, то можна вибрати будь-яких бройлерів. Різниці в якості і смаку м'яса не існує.

У неперевірених заводчиків курчат краще не купувати. Лебедя з них не виросте, але цілком імовірно, що продавець сплавить невдалому клієнту менш цінну і тому більш дешеву породу.

Особливості вирощування бройлерів

 • Маленькі курчата містяться в теплому, добре провітрюваному приміщенні.
 • Вони повинні мати постійний доступ до води і їжі. При цьому необхідно стежити за тим, щоб поїлки і годівниці завжди залишалися чистими.
 • Розмір їх має бути мінімальним, вимоклі в воді або молоці курчата легко застуджуються, а також стають об'єктом для нападок своїх більш агресивних товаришів.
 • Не біда, якщо ящик або коробка, де пташенята будуть знаходитися перший час, виявиться тісному. Якщо вони займають не більше 2/3 загального простору - це нормально.
 • Зігріваючи один одного власними тілами, курчата точно не замерзнуть.
 • Особливі вимоги пред'являються до облаштування приміщення, клітин і підстилці.
 • Перший забій виробляють в 2-2.5 місяці, при цьому по досягненню курчатами 4 тижнів їх переводять на інтенсивний відгодівлю.

Приміщення для утримання бройлерів

Якщо курчата куплені далеко від дому і перенесли транспортування, то серед них може початися відмінок. Щоб цього уникнути потрібно заздалегідь підготувати приміщення для прийому молодняку, а також подбати про те чим і як його будуть годувати.

Вимоги до приміщення

Курники, в більшості своїй, будують з дерева, цегли або каменю. Незалежно від використаного при будівництві матеріалу внутрішні стіни штукатурять і білять (дерево штукатурити необов'язково, можна покрити його сумішшю глини і полови, після чого побілити). Пол також білять, для покриття 1 кв. метра досить 1 кг вапна.

У якісно зробленому курнику:

 • Немає щілин. Кури бояться протягів, тому всі отвори закладаються глиною або цементом, використовувати ганчірки і папір не можна, намагаючись їх витягнути, птах може пошкодити собі дзьоб. У тому, що курка спробує це зробити, сумніватися не доводиться.
 • Підтримується постійна температура повітря. У перший день життя курчат температура підтримується на рівні 24 градусів, на другий день її доводять до 30 градусів, не знижуючи аж до досягнення курчатами 2-тижневого віку. При необхідності в курнику встановлюють опалювальні прилади. Якщо весна холодна курчат доцільно забрати в будинок. Перед забоєм температура знижується до 20 градусів.
 • Є неяскраве штучне освітлення. У погано освітленому курнику птиці марніють, погано їдять і часто хворіють. На 1 кв. метр приміщення має припадати 1 лампочка. Перші 2 тижні світло в курнику не вимикають ні вдень, ні вночі. Після вказаного часу допускається вимикати світло на 3-4 години в нічний час. Дорослим бройлерам досить природних джерел світла.
 • Вологість не перевищує 70%. Підвищена вологість сприяє розвитку заразних захворювань.

Курник повинен бути обладнаний вентиляційним отвором, закритим дрібними гратами (в іншому випадку в приміщення можуть проникнути хижаки).

Увага! Для вирощування 20-25 курей досить приміщення площею в 10-15 квадратних метрів.

варіанти змісту

На підстилці:

В клітці:

 • Простий, але вимагає великих початкових вкладень спосіб утримання птахів (вартість якісних металевих кліток висока).
 • Цей спосіб утримання дозволяє використовувати весь вільний простір по максимуму. Так, на 1 кв. метрі можна розмістити не менше 3 яруси клітин, в кожній з яких знаходиться до 15 курчат.
 • Клітини можна виготовити самостійно, але в цьому випадку гарантувати їх міцність може тільки сам фермер.
 • Природно, що бройлери з них не втечуть, але в виставлені на вулиці під навісом клітини можуть проникнути хижаки або навіть домашні тварини (коти і собаки великі любителі свіжої курятини).
 • Клітини обов'язково обладнуються годівницями до напувалок, системою очищення. Перебуваючи в клітці, птиці позбавлені можливості швидко рухатися, що змушує їх більше часу проводити на підлозі клітки і відповідно швидше набирати вагу.
 • У той же час, ризик розвитку у курей небезпечних захворювань через високу скупченості зростає. Птахівник повинен проявляти максимум уваги.

Для вирощування бройлерів підходять обидва способи утримання. На підстилці бройлерів найчастіше містять в невеликих господарствах, клітинне же зміст воліють фермери, які планують розведення великої кількості птахів на обмеженому просторі.

Особливості годування бройлерів

Щоб курчата швидко набрали вагу, їх годують відповідно до схеми, що включає:

 • престарт;
 • старт;
 • відгодівлю;
 • фініш.

Для відгодівлі використовують комбікорм, але для оптимального росту і розвитку бройлерам необхідні і інші види корму. Кількість і якість їх залежать від віку курок і часу годування (шлунок курчат не здатний засвоїти грубі корми, а дорослим особинам буде недостатньо кормів, призначених виключно для пташенят).

Середньодобовий приріст ваги в різні періоди годування можна дізнатися з наведеної нижче таблиці:

Вік у дняхПрестарт:0-5

Старт: 6-18

Відгодівлю: 19-37

Фініш: 39-43

Збільшення у вазі в день (г)Престарт: 15

Старт: 33

Відгодівлю: 55

Фініш: 57

Кількість корму в день (г)Престарт: 15-21

Старт: 25-89

Відгодівлю: 94-129

Фініш: 161-168

Курчатам у віці до 10 днів згодовують просіяне крупу або мікрогранули, починаючи з 10 і до 25 дня життя, курчат годують розсипом грубого помелу і гранулами, діаметром до 3.5 мм, місячних курчат і дорослих бройлерів годують аналогічними кормами, але діаметр гранул збільшується.

Це добриво збільшує урожай в 2 рази

Можна отримати хороший урожай навіть на низькородючих грунтах і в несприятливих кліматичних умовах. Абсолютно безпечно ...

Читати далі...

Чим годувати бройлерів в домашніх умовах?

Як вже було сказано вище, швидше за все бройлери набирають вагу на комбікормі. У домашніх умовах можна використовувати як сухий комбікорм, так і вологі мішанки, комбінуючи їх із злаковими і концентратами.

сухий комбікорм

Сухий комбікорм - це суміш з розсипних гранул, виготовлених із суміші злакових. амінокислот, протеїну, жирів, вітамінів, мінералів і білків.

Незалежно від віку курки, до цього виду комбікорму вона повинна мати постійний доступ. У той же час склад комбікорму видозмінюється в міру підростання птиці. Сухі суміші купуються в спеціалізованих магазинах або змішуються самостійно. Останній варіант найбільш прийнятний, оскільки дозволяє зробити корм більш корисним і поживним.

До складу сухих комбікормів входять:

Як вже говорилося вище, процентний вміст окремих складових змінюється з віком птиці.

вологі мішанки

комбіноване харчування

Використання БМВД

Годування без комбікорму

 • Якщо планується вирощувати в невеликому фермерському господарстві, де все корми виробляються самостійно, виникає питання про необхідність годування їх покупним комбікормом.
 • Деякі фермери побоюються, що відгодівля бройлерів без комбікорми неможливий. Насправді це не так.
 • Більшість птахів досить всеїдні, тому при бажанні бройлерів можна годувати пророщеним зерном (білки, протеїни), відвареної свинячий шкіркою, картоплею та іншими овочами, подрібненими до стану каші і змішаними з крупою.
 • Непогано набирають вагу птиці, що вживають кукурудзу і пшеницю. При цьому можна давати їм зерна в чистому вигляді або у вигляді крупи.
 • Однією кукурудзою годувати не можна, птиці жиріють і можуть загинути. Але в якості добавки до пшениці, картоплі та зелені кукурудзу цілком можна використовувати. Головне, щоб годівниці ніколи не залишалися порожніми.

Чим не можна годувати бройлерів?

Якщо є можливість годувати птахів хлібом і вареною картоплею, то робити це потрібно тільки змішавши їх з крупою. Окремо хлібний м'якуш і варену картоплю бройлерам згодовувати заборонено.

У птахів не самий міцний шлунок, тому годувати бройлерів зіпсованої, вкрилася цвіллю, протухлої або кислим їжею не можна.

Можуть отруїтися птиці спробували:

 • шкірку від цитрусових і баштанних;
 • ковбасу;
 • свіже молоко з-під корови;
 • сир;
 • какао, шоколад;
 • спирт, заграв продукти;
 • вершкове або рослинне масло у великих кількостях;
 • варення.

Вирощування бройлерів виключно на комбікормі може привести до неприйняття інших кормів і як наслідок, отруєння, що виникає після їх вживання.

Полуниця і Суниця в домашніх умовах цілий рік! - гібридний сорт, який з'явився зовсім недавно. Полуницю він дає велику, красиву, з підвищеним вмістом вітамінів і мікроелементів ...

Детальніше...

Як годувати бройлерів - раціон годування

Щоб швидко відгодувати бройлера, необхідно скласти не просто раціон, а розклад годування по днях. Тільки в цьому випадку фермеру вдасться при мінімальних витратах отримати велику кількість м'яса до дня планованого забою.

Від 1 до 14 днів

Як тільки курчата підсохнуть і будуть поміщені в відведений для них місце, можна приступати до годівлі.

У перші 7 днів бройлерам потрібно згодовувати:

 • велика кількість подрібнених варених яєць;
 • знежирений сир;
 • вологі мішанки, призначені спеціально для таких малюків.

Годують не рідше, ніж 1 раз в 3 години. Залишати корм в годівниці надовго не можна, як тільки курчата наситяться, його прибирають. У поїлку можна налити трохи підігріте молоко або звичайну воду. При цьому, важливо розуміти, що молоко і вологі мішанки можуть спровокувати діарею. Щоб запобігти загибелі пташенят їх поять слабким розчином марганцівки і переводять на пшоно.

Тижневих курчат починають годувати стартовим комбікормом, не забуваючи про згодовування їм медичних препаратів для профілактики. У годівниці з комбікормом підмішують сироватку і сир. Двотижневим курчатам допустимо згодовувати невелику кількість кропиви і зеленої цибулі.

Від 14 до 30 днів

 • Шлунок досяглі півмісячніх віку курчат в змозі перетравлюваті будь-яку зелену їжу. До комбікорму и зелені почінають додаваті варену рибу, лівер, пекарські дріжджі (2 г на голову).
 • Мішанкі готують на м'ясну бульйоні. М'ясні и рибні продукти повінні буті свіжімі, в ІНШОМУ випадки курчата могут отруїтіся и померти. З профілактічною метою 2-3 рази в тиждень в поїлкі додаються Слабкий розчин марганцівкі.
 • Для Поліпшення роботи імунної системи курчат годують перетерті Морква и гарбузом. У кашу можна Додати варену картоплю и хлібний м'якуш. Курчата Із задоволений поглінають подрібнене листя кропиви, кульбаби, такоже їдять щавель и люцерну. Що стосується люцерни, то тут необхідно стежити за тим, щоб вона була злегка млявою, свіжу давати ні в якому разі не можна. Чи не припиняють давати місячним курчатам також сироватку, молоко, сир і кисле молоко.

Від 30 до 45 днів

 • По досягненню місячного віку бройлерів переводять на натуральні корми. Це допомагає поліпшити смак м'яса і вигідно з економічної точки зору.
 • У цей період курчат годують подрібненими зернами кукурудзи, пшениці, ячменю, вівса та гороху. Злакові можуть бути подрібнені до стану крупи чи борошна. У цьому випадку вони ідеально підходять для приготування вологої мішанки на основі сироватки або м'ясного бульйону. У мішанку додають риб'ячий жир і сир.
 • Особливе значення надається зелені. Це може бути будь-яка зелень з городу, наприклад, листя таких рослин, як буряк, морква , капуста , редис , Цибульні пір'я і салат. Якщо на городі є кабачки , старі огірки и гарбуз , То розрізавши їх навпіл, можна в повній мірі задовольнити потребу птахів в їжі на кілька годин.
 • Ячмінь і пшеницю в цей час також починають давати в цілому вигляді, шлунок птахів до цього цілком готовий. Стартовий комбікорм замінюється фінішної сумішшю, що складається з ячменю, пшениці, гороху, кукурудзи, сої та соняшникової макухи.
 • З місячного віку в раціон вводять дрібно стовчений крейда, рибне борошно, черепашки і вітамінні комплекси. У цей період кожен бройлер повинен спожити не менше 120 г корму на добу.

Рекомендації по вирощуванню здорових бройлерів

 • Щоб уникнути кокцидиоза курчат з 2-тижневого віку поять таким препаратом як «Байококс». Перед використанням його в воду протягом 3 днів додають вітамін В (на 0.5 літра води 2-3 г).
 • Починаючи з 5 дня життя, до звичайного корму додають глюконат кальцію. Доза залежить від віку. На цей рахунок краще проконсультуватися з ветеринаром.
 • Для лікування і запобігання пастереллеза, ешеріхіоза, сальмонельозу та бронхопневмонії використовується Биовит-80. Препарат стимулює зростання, містить необхідні амінокислоти, фосфор, кальцій, жири.
 • З метою лікування і профілактики інфекційних захворювань курчатам згодовують «Ветом». Препарат прискорює розвиток, але використовувати його одночасно з антибіотиками не можна.
 • Природно, що вирощувати бройлерів можна і без різних добавок і вітамінів, але в цьому випадку смертність серед поголів'я буде значною.

Плюси і мінуси вирощування бройлерів

Намагаючись виростити бройлерів, фермери стикаються з низкою проблем, пов'язаних з відсутністю у них уявлення про можливі мінуси розведення саме цієї породи курей.

До основних мінусів прийнято відносити:

 • велике споживання корму (годувати потрібно часто);
 • різноманітність кормової бази;
 • блідість шкіри після забою (впливає на купівельний попит);
 • необхідність обмежувати пересування птахів по приміщенню;
 • складність вибору саме породистих птахів (від недобросовісних продавців ще ніхто не застрахований).

Крім того, деякі бройлери погано несуться, тому вирощувати їх з метою отримання яєць недоцільно.

Безперечними плюсами породи вважаються:

 • великий приріст м'яса в найкоротші терміни;
 • невибагливість до умов утримання;
 • стійкість до захворювань.

Для більшості фермерів, які вирішили розводити бройлерів, саме ці якості птиці є пріоритетними.

Бройлерів забивають по досягненню ними 2 місяців, що дозволяє заощадити час і місце. Зникає необхідність піклуватися про зміст птахів взимку. М'ясо у бройлерів ніжне і смачне. Особливу цінність має біле м'ясо, його багато і воно здатне задовольнити запити будь-якого гурмана.

Помилки при вирощуванні бройлерів

Щоб виростити справжніх бройлерів необхідно уникати наступних найбільш поширених помилок:

 • Купівля курчат на ринку. Добові курчата, як правило, один від одного нічим не відрізняються. Визначити породу може лише фахівець, що створює величезний простір для махінацій. Так, куплені з рук бройлери через 1.5 місяці можуть перетворитися в звичайних безпородних домашніх курей, що буде прикро.
 • Не дотримання температурного режиму. Через переохолодження або перегріву курчат в перші кілька днів їх життя, можлива втрата всього виводка. Оптимальна температура приміщення 34-35 градусів в перший тиждень, 32 в другу і 29, починаючи з третьої.
 • Відмова від згодовування вітамінів і добавок. Бройлери повинні отримувати їх з першого дня життя.
 • Неправильне зміст. Бройлери в вольєрі для вигулу не потребують. Вільний простір має бути обмеженим.
 • Неправильне годування. Відсутність в кормі всіх необхідних вітамінів і мінералів призводить до рахіту і падежу.

Перш ніж заводити бройлерів потрібно ознайомитися з уже наявним досвідом їх вирощування, почитати спеціальну літературу.

Висновок

Бройлери - красиві і дуже великі птахи. При правильному годуванні вони досягають ваги в 5-6 кілограм всього до 2-3 місяців життя. М'ясо бройлерів відрізняється високою якістю і тому користується попитом. Вирощувати бройлерів не просто, але з часом вдається досягти хороших результатів.

Оцініть статтю:

Тест на знання овочів і фруктів: "Розумний дачник"

Як вибрати курчат?
Хочете підвищити продуктивність тварин?
Чим годувати бройлерів в домашніх умовах?
Чим не можна годувати бройлерів?