Качки і гуси забезпечать м'ясом без комбікорму

Міністерство сільського господарства попереджає про зростання цін на комбікорми мінімум на 20%. Якщо брати виробництво м'яса птиці, то в його вартості частка комбікормів - близько 70%. Значить, до кінця року воно теж подорожчає на 20%. Як стверджують фахівці в галузі птахівництва, подолати проблему допоможуть водоплавні птахи. Детально про це у експертів довідалася журналістка «Донбасу».
В одній тушці - вісім кілограмів
- Раціональне гусеводство може дати 75-100% прибутку, враховуючи витрачений капітал, - розповідає «Донбасу» директор Селидівського інкубатора Василина шилець. - Справа в тому, що гусак, як ніяка інша птиця, добре використовує як корм пастбищную траву, що дозволяє значно скоротити витрату концентрованих кормів. Один дорослий гусак за день може з'їсти до двох кілограмів зеленої трави, замінюючи ними в раціоні до 70-75% їжі. Від кожної дорослої гуски з приплодом до осені можна отримати більше 60 кг дешевого і смачного м'яса. Витрати на утримання виправдаються навіть у тому випадку, якщо від неї виростити тільки п'ять гусенят.
Для вирощування на м'ясо гусей в особистих підсобних господарствах і невеликих селянських фермах найбільш перспективні птиці такої породи, як велика сіра. У дорослому стані їх жива маса досягає 6-8 кг. Несучість в природних умовах - 30-40 яєць за рік.
У господарських цілях птицю використовують не більше п'яти років, на птахофабриках - 3,5 року. Гусенят вирощують до віку 70-75 днів, коли вага перевищує 4 кг. При забої в більш старшому віці якість тушки погіршується, так як саме в цей час у птаха починається утворення нових пір'я, і ​​вся птиця буде покрита «пеньками».

Василина шилець в оточенні підростаючих вихованців.

Існує таке поняття, як прискорене вирощування. Молодняк містять в загонах, даючи йому досхочу зернові корми і зелень, не випускаючи на пасовищі. При такому способі вага 70-75-денного гусака досягає 4-4,5 кг; вихід їстівних частин у тушці становить 63-65%, а кількість жиру в м'ясі - 18-24%. Виходить дуже смачне, соковите м'ясо. Відгодовувати птахів можна на будь-яких доброякісних кормах, крім жита і вики - вони погіршують якість жиру.
Який догляд потрібно
- Гусенят розміщують в теплому, ретельно вимиті і побілені приміщенні. Найбільш чутливі до холоду у них дзьоб і лапки, тому підстилка в гусятник обов'язкове, - акцентує увагу читачів Василина шилець. - Обігрівати пташенят, вирощуваних без квочки, можна за допомогою звичайної водоналивний грілки. Встановлено, що у гусей випаровується велика кількість води (2 л від 10 голів), тому приміщення постійно треба вентилювати, не допускаючи протягів.
Якщо ніде пасти виводок, то його містять в загоні, на обгородженій ділянці, і рясно дають зерновий корм (найкраща їжа для цього птаха - овес), наполовину змішаний з подрібненою зеленню і кухонними відходами. З дикорослих трав гуси воліють кульбаба, деревій, подорожник, кислий щавель, молоду кропиву, осот, пташину гречку, польова берізка. При таких умовах вирощують гусенят не більше трьох місяців. За цей термін вони вже наберуть хороший вагу.
У літній період дорослі гуси значну частину часу повинні проводити на пасовищі. Бажано, щоб останнє примикала до водойми, краще проточного. При його відсутності на пасовище встановлюють групові напувалки, воду в яких змінюють не рідше двох разів на день.
Гусячі шкурки можна виробляти з рештою пухом приблизно так само, як кролика. З них шиють куртки, пухом всередину. Це хутро дуже теплий і не звалюється.
Навіщо птиці фальшиві яйця
Нестися гуси починають трохи пізніше інших видів сільськогосподарських птахів. Терміни статевого дозрівання і початку яйцекладки у них наступають у віці 240-350 днів. При інтенсивному вирощуванні - 180-200 днів. Гуси несуться зазвичай в зимові і весняні місяці.
- Для полегшення нагляду за гусенятами бажано, щоб малюки від всіх квочок виводилися паралельно, - ділиться досвідом Василина. - Для цього гусок садять на гнізда в один час. Першим, який оголосив себе квочка, дають посидіти на фальшивих яйцях - дерев'яних, пофарбованих білим підкладні, поки інші закінчать яйцекладку і теж захочуть сісти на гніздо.
Ставка на білих пекінських і індоуток
- За інтенсивністю росту качки білої пекінської породи перевершують інших, - підкреслює в розмові з «Донбасом» автор брошури «Технологія вирощування качок і гусей в домашніх умовах», представник інституту птахівництва Національної академії агарних наук України, директор ЧФ «Агроімпекс» Юрій Рябоконь. - До моменту забою вони мають високу живу масу, хороші м'ясні форми. Середня жива маса дорослих селезнів - 3,5 кг, качок - 3-3,5 кг.
За один цикл яйцекладки, що триває 7-8 місяців, птиці зносять в середньому по 100-120 яєць. Забарвлення шкаралупи біла або жовтувата, середня маса яєць 83 г.

Індоутка - джерело дієтичного м'яса.

Основна привабливість індоуток полягає в якості одержуваного від них м'яса, в якому менше жиру і більше м'язової тканини. Маса найбільш їстівної частини - грудних м'язів - у мускусних селезнів досягає 700-800 г, тоді як у селезнів пекінських качок тільки 350 м До того ж, м'ясо мускусних качок має відмінні смакові якості. Воно нежирне, дієтичне.
Тримати вигідно кілька качиних сімей, по одному селезневі на дві-три самки. Вага селезня в середньому - до 5-6 кг, самки - до 3 кг. Кожна за рік зносить приблизно сотню яєць, великих, вагою в 70 р
На м'ясо найбільш целесо-образно вирощувати самочок до 70 днів, а самців - до 77. У цьому віці вони вже мають відмінні м'ясні якості і важать в середньому від 2,2 до 4 кг. Витрата корму на кілограм приросту живої маси при забої в зазначеному віці зазвичай не перевищує 3,5 кг.
- У всі періоди доби, особливо при утриманні без водойм, - зазначає Юрій Рябоконь, - у качок повинна бути свіжа вода в поїлки, обладнаних таким чином, щоб вони могли в них обполіскувати ніс, але не купатися. Пристосувань таких може бути безліч - дерев'яні рейки або металеві прути, крупноячеистая сітка над поїлки, дугоподібні решітки.
Ці водоплавні люблять сидіти на колоді, тому їх краще класти замість сідало. Якщо є можливість, можна принести з лісу хвою - виходить чудова ліжко до зими, м'яка і тепла.
У таких птахів - підвищена чутливість до нестачі кисню, і вони вимагають більшого припливу в приміщення свіжого повітря. Тому приміщення, де містяться качки, має дуже добре вентилюватися.
любителі блискучого
- Краще годувати качок вологими мешанками, - радить фахівець з кормів, добавок та ветеринарних препаратів, директор «Гріг Лтд» Варвара Рябоконь. - Можна давати дрібно нарубану траву, бурякове бадилля, кухонні відходи, кукурудзяне зерно, яке вони люблять. А ось ячмінь - тільки замочений заздалегідь і тільки разом з водою! Взагалі, їдять індоуткі менше звичайних водоплавних. Якщо поруч є водойма, турботи про корм скорочуються вдвічі.
Мускусні качки люблять черв'яків і комах. Можна навіть спеціально вирити неглибокий ставок, але важливо знати деякі тонкощі. Цей птах жваво цікавиться всім блискучим (осколки скла, цвяхи, шматочки металу) і відразу ж заковтує. Тому треба стежити за чистотою двору і місць вигулу. Взимку не можна давати птиці купатися. У неї слабкі сальні залози, і пір'я можуть обледенеть, тоді качка загине. Протипоказана гаряча їжа і вода, навіть взимку.
Корисні контакти
Перші кроки в галузі птахівництва допоможуть зробити:
ІПС «Селидове»
Адреса: м Селидове, вул. Радянська, 213. Тел .: (095) 843-73-68
Маріупольська птахофабрика
Адреса: с. Степове, Волноваський район, вул. Леніна, 2.
Тел .: (06244) 59-210, 59-219
[Email protected]
АФ «Шахтар», дочірнє підприємство ОП «Шахта ім. Засядька »
Адреса: м Слов'янськ, вул. Свободи, 6.
Тел .: (06262) 34-017; 2-11-04
[Email protected]
ВКФ «Гріг Лтд», ПФ «Агроімпекс»
Адреса: с. Бірки (Харківська обл.), Вул. Леніна, 1а.
Тел .: (050) 325-78-01
Замовити брошуру «Технологія вирощування качок і гусей в домашніх умовах» можна за тел .: (050) 325-78-01 (Юрій, Варвара Рябоконь)


Олександра Самсонова. Фото автора.
Теги: Донецьк , Донбас , Донецька область , ціна , вартість , Селидове , качка , м'ясо , гусак , птахофабрика , комбікорм