Розведення гусей в домашніх умовах: вирощування і догляд для початківців

 1. Породи для домашнього розведення
 2. Розведення гусей (відео)
 3. Особливості утримання батьківського стада
 4. Як відрізнити хороше інкубіруемой яйце
 5. Гусеводство (відео)
 6. Як доглядати за маленькими гусенятами
 7. Особливості зимового утримання гусей

Розведення гусей в домашніх умовах для початківців і досвідчених фермерів - процес досить трудомісткий, однак назвати його важким не можна. Головне, що необхідно зробити, - забезпечити птахам належний догляд в першій декаді життя. Вона найбільш важлива для молодняка. Якщо власник успішно впорався з цим завданням, в подальшому стане набагато легше. Дотримуючись основних рекомендацій по харчуванню і змістом, вдасться виростити весь молодняк. Розведення гусей в домашніх умовах для початківців і досвідчених фермерів - процес досить трудомісткий, однак назвати його важким не можна

Розведення гусей в домашніх умовах для початківців і досвідчених фермерів - процес досить трудомісткий, однак назвати його важким не можна

Заводять домашніх гусей для отримання великої кількості цінних продуктів. Здорові та міцні птиці дають цінне дієтичне м'ясо, якісні пух і перо, делікатесну печінку. Всі ці товари мають досить високу ціну, при продажу приносять власникові відчутний прибуток. При цьому серйозних матеріальних витрат для утримання та розведення гусей не потрібно.

Пернаті відрізняються розумом і невибагливістю. Вони вміють добре пристосовуватися до суворих погодних умов і мають високу стійкість до багатьох недуг. Навіть якщо подвір'я невелике, на ньому можна без праці виростити 3-5 птахів. Це властивість дозволяє вирощувати вихованців не тільки в приватних будинках. У багатьох міських жителів живуть гуси на дачі. При правильному догляді до осені кожна особина набирає 4-6 кг живої ваги.

Породи для домашнього розведення

Якщо ви вирішили зайнятися вирощуванням птахів, перше, що необхідно зробити, - визначитися з породою пернатих. Існує безліч різновидів гусей. Лише деякі з них оптимально підходять для утримання в домашньому господарстві:

 1. Холмогорський гуси - один з найбільш оптимальних варіантів. Птахи цієї породи швидко ростуть і в найкоротші терміни досягають досить великих розмірів. Так, дорослі самці виростають в середньому до 8-10 кг, а самки - до 7-8 кг. Ще однією відмінною рисою представників породи є висока несучість. Гуски дають близько 30-40 яєць на рік. Середня маса одного яйця становить 200 м Гуси бувають сірими, пегімі і білими.
 2. Сірі птиці, як і холмогорские, - представники важкого типу. Дорослі гуси важать близько 8 кг, гуски - приблизно 6 кг. У природних умовах утримання самка несе 30-40 яєць на рік. Інстинкт насиджування у гусок розвинений слабо, що може стати причиною труднощів з появою потомства. Добре, якщо в господарстві є інкубатор. Гуси мають високу життєстійкість і добре пристосовуються до умов зовнішнього середовища.
 3. Тулузькі гуси привезені в нашу країну з Франції, що пояснює їх любов і пристосованість до теплого клімату. Ця порода не дуже підходить для утримання на пасовищах, оскільки птиці мало рухаються і погано їдять рослинний корм. Тулузькі - найбільші і жирні гуси з усіх існуючих порід. Самці нерідко виростають до 12 кг, а самки - до 10 кг. Від них можна отримати смачну і жирну печінку масою до 1 кг.
 4. Ландшскіе птиці родом з Угорщини. Їх вивели для отримання жирної печінки. Деякі особливо великі особини дають делікатес вагою понад 0,7 кг. Дорослі птахи виростають до 5-8 кг.
 5. Білі італійські гуси володіють високими відгодівельними характеристиками і дають смачну велику печінку. Дорослі представники виду виростають до 6-9 кг. Особливістю породи є швидкий розвиток молодняка. Вже у віці 2 місяців маса пташенят перевищує 4 кг.
 6. Китайські гуси виростають невеликими, однак дають багато яєць - 50-70, а кращі гуски і 100 штук в рік. Цю породу часто використовують при селекції, щоб підвищити несучість інших видів. Дорослі гуси виростають до 5,5 кг, гуски - до 4,5 кг. Птахи бувають темно-сірими, рідше білими або бурими.

Вибирати породу потрібно з урахуванням цілей, які ви перед собою ставите. Якщо вибір складний, проконсультуйтеся з фахівцями.

Розведення гусей (відео)

Відбір птахів на плем'я

Якщо ви хочете отримати міцне і здорове гусяче потомство, підійти до вибору птахів для батьківського стада потрібно з усією відповідальністю. Хворі і слабкі особини не зможуть дати якісних гусенят. Тому потрібно провести ретельну вибракування і придбати тільки кращих пернатих.

У гусей, на відміну від багатьох інших домашніх птахів, статева зрілість настає досить пізно. До розмноження вони готові лише в 8-10 місяців. Згодом несучість у несучок поступово зростає. Тому їх використовують не 1 рік, а 3 або навіть 4.

При виборі особин для формування батьківського стада потрібно обов'язково враховувати як індивідуальні особливості кожного птаха, так і потомствені якості. Досвідчені фермери здійснюють відбір в кілька етапів. Починається він відразу після народження потомства. У добовому віці відбраковують гусенят, які мають занадто дрібні розміри і погано розвинені.

Наступний етап настає після того, як молодняку ​​виповнюється 8 тижнів. На цьому терміні оцінюють відразу кілька показників: особливості будови тіла, приріст живої ваги, оперення. Потрапляють в батьківське стадо тільки ті гуси, які мають масу, що перевищує середню на 10%. У гусок цей показник повинен бути не нижче середнього значення по партії. Заключна оцінка проводиться в 26 тижнів. Фахівці оцінюють екстер'єрні якості і вага вирощуваних особин. Як правило, на цьому етапі відбраковують близько 30% гусей. Ті, хто пройшов всі рівні контролю, потрапляють в батьківське стадо.

Заводять домашніх гусей для отримання великої кількості цінних продуктів

Особливості утримання батьківського стада

При формуванні батьківського стада слід звертати увагу не тільки на зовнішні характеристики і здоров'я гусей, а й на їх вік. Бажано, щоб птахи 1, 2 і 3 років, а також ремонтний молодняк були присутні приблизно в рівній кількості. При цьому самців має бути в 3 рази менше, ніж самок.

Зміст гусей на дачі або в заміському будинку повинно здійснюватися з дотриманням одного важливого правила. Важливо пам'ятати, що птахи дуже шанують ієрархію у відносинах. Нерідко в стаді з'являється гуска-парія, яка викликає неприязнь у інших пернатих. В результаті може статися так, що несучість самки падає, що негативно позначається на подальшому потомство. Щоб не допустити такої ситуації, потрібно індивідуально підходити до кожної птиці. Бажано підібрати самцеві пару або вибрати для нього відразу кілька гусок, сформувавши сім'ю.

Кожне стадо включає відразу кілька сімей. Вони можуть чудово уживатися в загальному загоні, але тільки в тому випадку, якщо гуси не виявляють агресії. В іншому випадку для життя кожної родини потрібне окреме приміщення.

Як потрібно вирощувати гусей, щоб вони дали гарне потомство? Тут все гранично просто. Досить дотримуватися кількох простих рекомендацій:

 1. Приміщення, в якому живуть гуси, має бути добре освітлене. Щоб птахи давали більше яєць, рекомендується збільшити світловий день. Зробити це можна за допомогою штучних джерел освітлення. Оптимальний варіант: включення ламп в 6.00 і вимикання о 20.00. При такому розпорядку гуски починають нестися на кілька місяців раніше.
 2. Важливо подбати про створення комфортних гнізд. Краще розміщувати їх прямо на підлозі, в темному місці, захищеному від протягів. Дно гнізда слід вистилати підстилкою, що складається з соломи або тирси. Важливо стежити, щоб гнізда завжди були сухими і чистими. В іншому випадку є ризик розмноження бактерій.
 3. Догляд за гусьми в домашніх умовах передбачає регулярну профілактику шкірних паразитів. Щоб шкідники не завелися, слід встановлювати в загоні ємність з золою. Птахи будуть із задоволенням в ній купатися, вичищаючи пір'ячко. Виконувати цю процедуру рекомендується не рідше 2-3 разів на тиждень.

Зазвичай гуски несуться вранці 1 раз в 2 дні. Важливо своєчасно виймати яйця з гнізд, щоб їх не скльовували і не розтоптали.

Важливо своєчасно виймати яйця з гнізд, щоб їх не скльовували і не розтоптали

При формуванні батьківського стада слід звертати увагу не тільки на зовнішні характеристики і здоров'я гусей, а й на їх вік

Як відрізнити хороше інкубіруемой яйце

Отримувати потомство від батьківського стада можна декількома способами. Природний метод передбачає використання гуски-квочки, а штучний - застосування інкубатора. Деякі люди, які здійснюють вирощування гусенят в домашніх умовах, використовують відразу обидва ці способи.

Щоб вилупилося якомога більше гусенят, а зусилля не були марними, потрібно правильно вибрати яйця. Вони повинні відповідати двом основним вимогам:

 • бути заплідненими, що можна визначити через 6-7 діб за допомогою просвічування;
 • забезпечувати виводимість гусенят, про що свідчить співвідношення числа виведених пташенят до числа закладених яєць.

У нормі ці значення повинні бути такими: якісними вважаються яйця з запліднення не нижче 87% і виводимістю понад 65%. Інкубаційні результати залежать не тільки від вмісту яєць. При виборі матеріалу для закладки слід враховувати і його зовнішні характеристики. Так, не рекомендується використовувати яйця, які забруднені послідом птахів. Вони псуються набагато швидше, що призводить до ембріональної загибелі пташенят. Щоб цього не допустити, досвідчені птахівники радять перед закладкою протирати шкаралупу перекисом водню.

Обов'язковий ретельний попередній огляд яєць. Не потрібно закладати яйця, які мають:

 • відразу 2 жовтки або 1 рухливий жовток;
 • неправильну форму;
 • тріщини та інші дефекти на шкаралупі;
 • кров'яні згустки, які визначаються при просвічуванні;
 • занадто велику або неправильно розташовану повітряну камеру.

При дотриманні всіх перерахованих вище правил вдасться отримати велику і здорове потомство.

Гусеводство (відео)

природне насиживание

Якщо гуси почали вистилати гнізда своїм пухом, значить, період несучості закінчився. Самки починають підготовку до висиджування, у них набагато яскравіше проявляються відповідні інстинкти. Бажано, щоб на яйцях сиділа вже досвідчена гуска. Якщо ж стати квочкою готується молода птах, слід влаштувати їй невеликий попередній тест. На 3 дні самці підкладають яйця для виведення. Щоб вона відчувала себе максимально комфортно, рекомендується обладнати гніздо в тихому і спокійному місці. Якщо при появі людини квочка не покидає гніздо, а намагається відігнати чужака помахами крил і звуками, вона пройшла тест і готова для висиджування.

При можливості самку залишають сидіти на яйцях в тому гнізді, де вона звикла мчати. Якщо це неможливо, слід створити найбільш комфортні умови в новому місці. Якщо сідають відразу кілька квочок, їх рекомендується відгородити не тільки від усього пташника, а й один від одного. В іншому випадку є ризик конфліктів і навіть бійок.

Коли квочки висиджують яйця, за ними потрібно здійснювати періодичний контроль. Перевіряти кладки потрібно як мінімум 2 рази за весь період: на 11 і 27 день. Незапліднені яйця, які при просвіті повністю світлі, без затемненого плямочки зародка, відбраковують. На викид також йдуть яйця із загиблими ембріонами. Їх відрізняють темні вертикальні або горизонтальні кільця, які також визначаються на просвіт. Під час 2 огляди про загибель каже суцільна темна маса в яйці.

Якщо квочка стала нервовою і неспокійною, значить, період насиджування підійшов до кінця. Гусенят слід акуратно витягнути з гнізда і понести. Однак робити це потрібно не відразу, а після того як пташенята підсохнуть. У деяких випадках, наприклад, якщо ви розводите гусей важкої породи, видалити яйця з-під квочки краще заздалегідь, приблизно за 2 дні до появи пташенят. В іншому випадку високий ризик, що масивна гуска просто розчавить своє потомство.

Маленьких гусенят слід тримати при температурі + 26 ... + 28 ° C до тих пір, поки весь виводок чи не з'явиться на світ. Після цього пташенят передають назад гуски. В цей же час до потомству можна непомітно приєднати добових інкубаторних гусенят або молодняк з чужого виводка.

Як доглядати за маленькими гусенятами

Вирощування гусей в домашніх умовах вимагає дотримання особливих правил утримання. Особливо це стосується випадків догляду за новонародженим потомством. Важливо пам'ятати про те, що маленькі пташенята відрізняються високою чутливістю до перепадів температур. Якщо гусенята ростуть без квочки, потрібно подбати про постійне обігріві їх житла. Бажано, щоб температура трималася на рівні + 26 ... + 28 ° C. Якщо в приміщенні буде занадто жарко, птиці будуть більш активно пити водичку і купатися в поїлки. Це може привести до намокання підстилки, що негативно позначається на її якості. Тому власнику потрібно стежити і за температурою повітря в приміщенні, і за якістю покриття. Воду в поїлки слід міняти щодня.

Рівень виживання пташенят багато в чому залежить від їх чисельності. Так, якщо в одному приміщенні проживає занадто багато особин, не у всіх є можливість підійти до їжі і питва, що може стати причиною хвороб і загибелі. Щоб цього не допустити, потрібно дотримуватися певних норм. Оптимально, якщо на 1 м² буде проживати 10 пташенят місячного віку. У міру дорослішання цей показник змінюється. Так, у віці 70 днів на 1 м² комфортно почуваються лише 4 гусеня.

Годування гусей починають в той же день, як вони з'явилися на світ. Перші 3-7 доби прийоми їжі повинні бути дуже частими, оптимально давати їжу через кожні 3 години. Молодняку ​​рекомендується давати високоякісний комбікорм, бажано заздалегідь випробувати його на дорослих особин. Підійде і самостійно приготована суміш, що складається з:

 • 1 частини геркулесу, гречки, пшениці, гороху або кукурудзи;
 • 1 частини дрібно посіченої зелені, сиру або яєць.

Приблизно через 3-4 дні можна ввести в раціон пташенят макуха і відварені коренеплоди. Бажано, щоб корми були розсипчастими і вологими. Липка їжа може забити носові отвори, що нерідко стає причиною запальних процесів. Окремо потрібно поставити ємності з дрібним гравієм, товченою крейдою і меленої черепашкою.

Уже з тижневого віку пташенят можна випускати на прогулянку. Спочатку вони повинні проводити на вулиці не більше півгодини. Потім цей час поступово збільшують. В 2 тижні молодняк може перебувати на свіжому повітрі вже протягом усього дня.

Як виростити гусей на м'ясо? Тут є свої нюанси. Особин, які повинні інтенсивно набирати у вазі, відбирають вже у віці 3 тижнів. Їх позбавляють вигулу і інтенсивно годують. У меню таких гусенят повинні бути присутніми концентровані корми і свіжа зелень. Оптимальне співвідношення цих складових - 1: 1. Можна давати суміш, що складається з:

 • 2 частин дробленого зерна;
 • 1 частини висівок;
 • 1 частини бобових;
 • 1 частини макухи.

Додатково рекомендується ввести в раціон мінеральні добавки: крейда, сіль і мелений черепашки. Якщо ви вирішите доглядати за гусячим потомством за такою технологією, будьте готові, що на одну особину в віці 70 днів піде 11-12 кг зерна і 25 кг зеленого корму.

Особливості зимового утримання гусей

Як розводити гусей взимку? Тут немає нічого складного. Пухової покрив і щільне оперення гусей надійно захищають їх в зимову негоду. Однак якщо птахи утримуються в несприятливих умовах, наприклад на сухій підстилці, їх пір'я забруднюються, в результаті чого тепло зберігається набагато гірше. В результаті опірність організму знижується, птахи починають часто хворіти.

Щоб уникнути можливих проблем, перед настанням холодів пташник слід утеплити і закрити всі щілини. Це дозволить уникнути протягів. Необхідно стежити за чистотою підстилки і своєчасно її міняти. Досвідчені птахівники рекомендують 1 раз в тиждень висипати на підстилку шар суперфосфату. Він добре підсушує і не допускає утворення аміаку в великих кількостях.

Навіть взимку гусям не завадять періодичні прогулянки. Однак не потрібно забувати, що лапи у них дуже чутливі, тому в сильні морози від вигулів краще відмовитися.

Як потрібно вирощувати гусей, щоб вони дали гарне потомство?
Як виростити гусей на м'ясо?