Що робити при ДТП

Думаю, ви погодитеся, що від ДТП ніхто не застрахований. Навіть маючи величезний досвід, дотримуючись правил і швидкісний режим можна стати жертвою недбайливого лихача. В автошколах нас півроку вчать дотримуватися правил дорожнього руху, паркуватися, надавати першу допомогу. У той же час, про те, що потрібно робити при ДТП майже не розповідають. А адже за статистикою, кожен п'ятий автолюбитель Санкт-Петербурга хоча б раз потрапляв в аварію. Результатом необізнаності є повна плутанина, величезний стрес і як наслідок неймовірну кількість помилок. Даною статтею ми відкриваємо серію публікацій, покликаних дати детальні рекомендації тому, що робити при ДТП, щоб отримати виплату по ОСАГО. Також розповімо про основні хитрощі, які повинен знати кожен автомобіліст.

Як правило, оформлення супроводжує повний хаос. Постійно виникають питання: що робити, скільки чекати, коли все, нарешті, закінчиться. Навіть бувалі автомобілісти до кінця не розуміють що і навіщо потрібно в цій заплутаній процесі. Але ж якщо розібратися, то тут немає нічого складного. У загальному вигляді оформлення дорожньо-транспортної пригоди можна розділити на чотири простих етапи:

  • Дії безпосередньо на місці аварії;
  • Первинна реєстрація ДТП;
  • Розбір події у дізнавача;
  • Відвідування відділу виплат ОСАГО.

Тут ми докладно розглянемо перший пункт: що робити безпосередньо на місці ДТП. Правила дорожнього руху наказують водієві, негайно зупинитися, включити аварійну світлову сигналізацію і виставити знак аварійної зупинки. Забороняється змінювати положення предметів, що мають пряме відношення до події. Також необхідно надати постраждалим першу медичну допомогу, заявити про те, що трапилося в компетентні органи.

Типова помилка - піддавшись умовлянням не створювати затор людина прибирає автомобіль з місця ДТП. Таким чином, він власноруч знищує важливі докази і робить практично неможливим подальше розслідування. Робіть все можливе для збереження доказів і слідів аварії.

Наступним кроком буде виклик екіпажу ГИБДД. Це, мабуть, єдиний пункт, який багатьом здається гранично зрозумілим. На питання що робити при ДТП все бадьоро відповідають: викликати даішників. Але не поспішайте, как не странно, тут є ряд важливих моментів.

Перша з хибність виникає в самому несподіваному місці. Парадоксально, але як викликати наряд ДПС більшість просто не знає. За логікою потрібно набрати «02», але на стільниковому телефоні дана комбінація цифр не діє. От і стоять зіткнулися автовласники, загороджуючи проїзд і створюючи багатокілометрову пробку. Запам'ятайте, щоб викликати міліцію, швидку допомогу або МНС з стільникового телефону достатньо набрати:

Таблиця 1: Викликати ДАІ (ДАІ) з мобільного телефону Для абонентів "Білайн" 911 Для абонентів "МТС", "Мегафон" 112 Управління ДІБДР по СПб (812) 234-26-46 Виклик швидкої допомоги 030

Після виклику даішників обов'язково зателефонуйте в вашу страхову компанію по ОСАГО і повідомте про страховий випадок. Не тягніть з цим, чим раніше буде заведено виплатних справу, тим швидше здійснять виплату. Також диспетчер зможе дати корисні рекомендації та поради.

Обов'язково виставите знак аварійної зупинки. На перший погляд дрібниця, але для інспекторів це дієвий спосіб підняти свої показники за виписаними штрафам. За таке, здавалося б, незначне порушення доведеться заплатити штраф 1000 рублів. Нагадуємо, що знак встановлюється на відстані 15 метрів від транспортного засобу, що перебуває в населеному пункті. Якщо ДТП сталося за містом, то покладена дистанція збільшується до 30 метрів.

ДАІ викликали, страхову компанію сповістили, знак поставили, тепер починається болісне очікування. Часом інспекторів доводиться чекати кілька годин. Все залежить від аварійної обстановки. Потрібно розуміти, що на цілий район працює не більше двох чергових екіпажів. У перші заморозки настає сплеск ДТП і аврал у даішників. У подібних умовах приїзду інспектора можна чекати більше чотирьох годин. Тому дуже важливо барвисто описати обставини події, згадавши, що аварія створює моторошну пробку і вимагає негайного втручання. Але ні в якому разі не варто брехати, просто опишіть ситуацію більш емоційно і, можливо, вашим викликом буде дано пріоритет.

Існують випадки, коли ДТП можна оформити без виклику інспекторів. По-перше, якщо не буде завдано шкоди здоров'ю і учасники сходяться в оцінці обставин скоєного, то закон дозволяє відразу їхати на пост ДПС. Перед цим необхідно скласти точну схему події. По-друге, це всім відомий європротокол. Суть його проста: якщо збиток становить менше 25 000 рублів можна обійтися взагалі без ДАІ. Просто кожен заповнює повідомлення про ДТП, після чого відвозить в свою страхову компанію. Автомобіль до отримання виплати по ОСАГО ремонтувати не можна.

Ми не рекомендуємо використовувати ці методи реєстрації ДТП. Справа в тому, що страхові компанії не вітають саморобний оформлення. Краще викликати ГИБДД і зробити все по повній програмі, гарантувавши собі отримання страхової виплати.

Поки чекаєте приїзду охоронців правопорядку, не втрачайте часу дарма. Знайдіть свідків, обміняйтеся контактами з колегою по нещастю, заповніть разом з ним повідомлення про ДТП (додається до страхового полісу ОСАЦВ). Також слід дуже уважно оглянути автомобіль на наявність всіх отриманих ушкоджень. Якщо вони не будуть відображені в довідці ДАІ, то виплати по ним не бачити.

Що ж даішники приїхали, запам'ятайте їхні обличчя і прізвища, адже з ними вам ще доведеться зустрітися. Потрібно розуміти, що для інспекторів ваша аварія - зайва морока. Майже напевно вони запропонують не оформляти ДТП, а використовувати європротокол . Ми радимо відхилити цю пропозицію. Як вже говорилося вище, страхові компанії дуже неохоче виплачують відшкодування по спрощеній системі. Хоча вирішувати вам, адже для деяких трата 2-6 годин на повне оформлення ДТП недозволена розкіш.

Будемо сподіватися, що ви пішли нашої поради і наполягли на реєстрації ДТП по повній програмі. Як правило, в цьому випадку дії інспекторів почнуться з огляду місця події. Потім буде проведений окремий опитування кожного учасника. Задають стандартні запитання: які обставини події, хто, на вашу думку, винен, з якою швидкістю рухалися. Постарайтеся заздалегідь чітко сформулювати відповіді на ці прості запитання. Адже даішники теж люди, і вислухавши сумбурні пояснення, можуть невірно зрозуміти картину події.

У більшості випадків винуватця визначають відразу на місці аварії, а дізнавач тільки перевіряє правильність зроблених висновків. Якщо вина одного з водіїв очевидна, і він її визнає, то заявіть про це відразу. Тим самим, ви істотно прискорите процедуру оформлення ДТП.

Після імпровізованого допиту співробітники ДПС проведуть виміри, необхідні для складання схеми аварії. На закінчення, вас попросять представити документи на автомобіль: права, страховку ОСАЦВ, свідоцтво про реєстрацію ТЗ, талон техогляду.

Ось і все, перша стадія закінчена (залишилося ще три). Ніяких довідок на даному етапі не видають. Тепер в найближчі 20 хвилин необхідно приїхати в відділення ГИБДД Санкт-Петербурга, на території якого сталося нещастя. Саме там почнеться оформлення первинних довідок і протоколів. Звертаємо увагу, що документи на автомобіль залишаються у даішників. Про те, що потрібно робити на наступних етапах оформлення ДТП читайте в другій частині нашого керівництва.