Про що новий закон про аліменти на дитину у 2017-2018 роках?

 1. Новий закон про аліменти
 2. Аліменти на дитину. Новий закон 2014 року і реальні зміни
 3. Новий закон про аліменти. Зміни 2015 року та плани на майбутнє
 4. Як діє закон про аліменти в 2017-2018 роках?

«Аліменти на дитину новий закон 2017-2018 років» - такий запит часто з'являється в інтернет-пошуковиках. Що ж конкретно змінилося в сімейному законодавстві за 2017-2018 роки та як ці зміни позначаться на долі дітей і їх батьків?

Новий закон про аліменти

Аліменти на дитину. Новий закон 2014 року і реальні зміни

Новий закон про аліменти. Зміни 2015 року та плани на майбутнє

Як діє закон про аліменти в 2017-2018 роках?

Новий закон про аліменти

Новий закон про аліменти

Не перший рік обговорюються можливі зміни, які торкнуться виплати аліментів. У ЗМІ та на багатьох тематичних сайтах регулярно з'являється інформація про те, що тепер в Росії вводиться мінімальний розмір аліментів - не менше 1500 рублів на одну дитину (втім, суми можуть варіюватися). Також передбачається, що тепер заборгованість по аліментах буде в першу чергу погашатися з відповідного бюджету, а далі держава буде саме розбиратися з неплатниками, стягуючи з них гроші і залучаючи до відповідальності.

На жаль, за станом на 2017 рік всі ці ініціативи залишаються лише законопроектами, ще не вступили в законну силу. Крім того, обговорювалася можливість застосування такої міри відповідальності для злісних неплатників аліментів, як позбавлення їх права керування автомобілем до тих пір, поки вони не погасять борг. Причому подібного роду заходи пропонувалося ввести не стільки в сімейне, скільки в виконавче законодавство. А це означає, що водійських прав можуть втратити не тільки злісні неплатники аліментів, а й боржники по цивільним зобов'язанням.

Цей проект знайшов вираз в законі «Про внесення змін ...» від 08.11.2015 № 340-ФЗ, який вступив в силу в 2016 році.

Аліменти на дитину. Новий закон 2014 року і реальні зміни

Не слід думати, що всі ініціативи поки що залишилися лише законопроектами - частина з них благополучно вступила в силу. Зокрема, одним з таких змін, що відносяться до 2014 року, є новий порядок виплати аліментів дітям, які позбавлені піклування батьків.

Не знаєте свої права?

Підпишіться на розсилку Народний Советнік'.
Безкоштовно, хвилина на прочитання, 1 раз в тиждень.

Раніше порядок витрат по аліментах для дітей, які перебувають в державних установах, був таким:

 1. Дитина повністю знаходився на державному утриманні.
 2. Аліменти зараховувалися на рахунок в банку, відсотки за рахунком ділилися навпіл: половина йшла на утримання дитини, друга половина накопичувалася і разом з сумою самих аліментів перераховувалася йому після того, як він залишав заклад. При цьому рахунок, на який проводилося перерахування, міг бути відкритий тільки у «Ощадбанку».

Зміни торкнулися саме останнього пункту. Тепер зараховувати можна на рахунок, відкритий в будь-якому з банків в Росії, за умови, що відсотки будуть застраховані відповідно до чинного банківського законодавства.

Новий закон про аліменти. Зміни 2015 року та плани на майбутнє

Якщо говорити про можливі нововведення в сімейному законодавстві, то перш за все слід очікувати змін в тій його частині, яка стосується розміру аліментів, гарантій по їх виплатах і можливих покарань для неплатників. Незважаючи на те що в цій області серйозних нововведень не було з 2013 року, зміни неминучі.

Пов'язано це з тим, що в другій половині 2014 року було прийнято Концепцію сімейної політики. Її дія розрахована на термін аж до 2025 року, і ряд норм якраз передбачає поліпшення ситуації з несплатою аліментів в період з 2015 року. Для цього використовувалися заходи, спрямовані:

 1. На зниження частки дітей, які не отримують аліменти від батьків (за станом на 2014 рік таких налічувалося понад 2 мільйонів, при цьому з незаможних сімей - не більше п'ятої частини, всі інші - діти формально цілком благополучних батьків).
 2. На підвищення відповідальності батьків (в першу чергу батьків), які ухиляються від сплати аліментів своїм дітям. Ті законопроекти, про які йшла мова вище, розроблені були якраз відповідно до Концепції.

Серед інших законопроектів, розглянутих у 2015 році, є і той, який передбачає наступне правило: батьки, які ухилялися від сплати аліментів на дітей до досягнення ними повноліття, в майбутньому позбавляються права на отримання змісту від уже дорослих дітей, якщо з яких-небудь причин втратять працездатність і потребуватимуть підтримки. Ця жорстка, але справедлива міра, по суті, продовжує норму, наявну в чинному Сімейному кодексі. Зараз батьки, які не виконували своїх обов'язків перед дітьми, можуть бути за рішенням суду позбавлені як батьківських прав (в цьому випадку мова про аліменти йти не може), так і прав на отримання аліментів (при збереженні інших сімейних відносин). Однак введення нової норми поки не послідувало.

Як діє закон про аліменти в 2017-2018 роках?

В іншому ж станом на кінець 2017 року діють колишні норми, що стосуються розмірів аліментних платежів і відповідальності за ухилення від них.

Як і раніше діють старі правила нарахування аліментів, згідно з якими, в разі якщо батьками не було укладено Угода про сплату, на користь дитини стягуються такі частки від доходу того з батьків, який добровільно його не містить:

 • на єдину дитину - чверть;
 • на двох - третина;
 • на трьох або більше - половина.

При цьому не можна не сказати, що деякі реальні зміни все ж відбулися. Зокрема вся інформація про боржників по аліментах стала доступною для всіх бажаючих. Тепер досить зайти на офіційний сайт ФССП або Портал держпослуг - і можна ознайомитися з актуальною інформацією щодо заборгованості, яка стягується приставами-виконавцями.

Крім того, в 2017 році був проведений перерахунок прожиткового мінімуму. Це важливо, оскільки платежі, що стягуються у твердій сумі, за рішенням суду зазвичай прив'язуються саме до цього показника. Відповідно, при його зміні пристави-виконавці, які ведуть справи неплатників, самостійно і не звертаючись до суду зобов'язані робити перерахунок і стягувати поточні платежі виходячи вже з нових сум.

Що ж конкретно змінилося в сімейному законодавстві за 2017-2018 роки та як ці зміни позначаться на долі дітей і їх батьків?
Не знаєте свої права?
Як діє закон про аліменти в 2017-2018 роках?