Аналітики ставлять на зміцнення рубля на початку 2019 року

  1. загроза санкцій
  2. Інтервенції Банку Росії
  3. падаюча нафта

Хоча в Мінфіні стверджують, що курс рубля до долара майже не залежить від цін на нафту, аналітики не виключать цей фактор зі своїх прогнозів

фото: valphoto / Depositphotos.com

У I кварталі 2019 року рубль може трохи зміцнитися, вважають аналітики, опитані Банкі.ру. За 2018 рік російська валюта втратила до долара приблизно 20%, а до євро - 14% (в порівнянні з даними Московської біржі на 26 грудня). Ослаблення рубля спостерігалося в квітні, серпні і на початку вересня, а також в грудні. Серед ключових факторів, які будуть впливати на динаміку нацвалюти, - санкції, ціни на нафту і політика Банку Росії по закупкам валюти.

загроза санкцій

Геополітика як і раніше буде мати велике значення для ринкових інвесторів. Два санкційних законопроекти, внесені в конгрес США в серпні, ще не були розглянуті американськими законодавцями.

«До кінця першого кварталу 2019 року ми чекаємо завершення періоду« санкцій відстрочки », - зазначає аналітик компанії« БКС Прем'єр »Антон Покатовіч. За його словами, сумнівів в тому, що обмеження будуть прийняті, немає. «Інтрига залишається лише в рівні їх жорсткості - чи буде заборона на покупку всього суверенного боргу РФ або ж тільки нових випусків, а також хто з гравців російського банківського сектора виявиться під обмеженнями в розрахунках (ми продовжуємо вважати, що це буде не Сбербанк і ВТБ) », - пояснює експерт.

19 грудня Мінфін США повідомив, що в січні 2019 року виключить з списку санкцій En +, «Русал» і «Євросибенерго», підконтрольні Олегу Дерипасці. Для цього бізнесмен знизить свою частку в компаніях. Персональні санкції проти мільярдера зняті не будуть.

Такі наміри - хороший знак, вважає аналітик УК «Альфа-Капітал» Дарина Желаннова. «Це може означати, що в подальшому санкції будуть брати до уваги інтереси американських резидентів більш акуратно, ймовірність введення жорстких заходів знижується. У будь-якому випадку цей фактор буде в ціні і на все рублеві активи, і в курсі рубля », - говорить експерт.

Після виборів в сенат США пакет санкцій втратив свою актуальність, стверджує аналітик відділу аналізу ринків компанії «Відкриття Брокер» Тимур Нігматуллін. Він упевнений, що законопроекти в результаті будуть прийняті зі значними послабленнями. «У першому кварталі 2019 року чекаємо зміцнення рубля за рахунок фактора сезонності та плавного зниження ризиків жорстких санкцій. Долар буде коливатися поблизу 66 рублів, а євро - 75 », - стверджує експерт.

Інтервенції Банку Росії

З 15 січня 2019 го ЦБ відновить покупки валюти для Мінфіну в рамках бюджетного правила. Інтервенції були припинені в серпні через волатильність на фінансовому ринку. Згідно з бюджетним правилом, при ціні на нафту марки Urals вище 40 доларів за барель (і з урахуванням індексації 2% в рік) нафтогазові доходи країни направляються на покупку валюти для формування резервів. Інтервенції формують стабільний попит на долар. Перший віце-прем'єр - міністр фінансів РФ Антон Силуанов раніше визнавав, що «рубль був би міцніше», якби не бюджетне правило.

Повернення Банку Росії до покупок валюти виявиться не на користь рубля, констатує директор департаменту операцій на фінансових ринках банку «Російський Стандарт» Максим Тимошенко. Втім, він рекомендує не переоцінювати ефект інтервенцій. «Даний фактор скоріше локальний, ніж глобальний, він не задає тренд. Крім того, в разі шоків Банк Росії завжди може призупинити покупки валюти з метою зниження волатильності рубля », - говорить він.

У I кварталі відмова від мораторію не зробить серйозного впливу на обмінний курс, вважає головний аналітик Промсвязьбанка Михайло Поддубський. За його словами, відновлення покупок повністю перекриє позитивним сальдо поточного рахунку, але до II кварталу ситуація зміниться. Дії ЦБ знову можуть почати тиснути на рубль.

падаюча нафта

Хоча в Мінфіні стверджують , Що курс рубля до долара майже не залежить від цін на нафту, аналітики не виключать цей фактор зі своїх прогнозів. Промсвязьбанк зберігає консервативний прогноз по динаміці нафтових котирувань, каже Поддубський. «Це обумовлює очікування нової хвилі ослаблення російської валюти з цілями поблизу 70 рублів за долар у другій половині наступного року», - пояснює аналітик.

«Падіння нафти, судячи з усього, досягло дна, і, якщо ціна втримається вище 48 доларів за барель Brent, з цього боку девальвації бути не повинно», - стверджує заступник голови правління Локо-Банку Андрій Люшин. Згідно з його прогнозом, в I кварталі по парі USD / RUB буде досягнута відмітка 69, по парі EUR / RUB - 80.

Відновлення цін на нафту очікує і головний економіст BCS Global Markets Володимир Тихомиров. «На кінець першого кварталу я очікую USD / RUB на рівні 63-64 рублів за долар, а EUR / RUB - 71-72 рублів за євро. Причина - зміцнення цін на нафту з лютого на сезонному зростанні попиту і зростаючому ефекті від угоди ОПЕК + », - зазначає експерт.

Юлія КОШКІНА, Banki.ru