Незнайома Москва або планета на ім'я Шехтель

25 вересня 2017 р 0:34 Москва - Росія Вересень 2017

Влітку минулого року виповнилося 150 років від дня народження одного з найвідоміших архітекторів дореволюційній Росії Федора Йосиповича Шехтеля. Його творчість багато в чому визначило архітектурне обличчя дореволюційної Москви. Товаришував з Шехтелем Антон Павлович Чехов назвав його найталановитішим з усіх архітекторів світу. Влітку минулого року виповнилося 150 років від дня народження одного з найвідоміших архітекторів дореволюційній Росії Федора Йосиповича Шехтеля

Шехтель був одним із засновників архітектурного стилю під назвою російський модерн або його ще називають московський модерн. Цей архітектурний стиль був чисто російським явищем, навіть найпалкіші слов'янофіли ніколи не звинувачували Шехтеля в наслідуванні західній архітектурі.

Доля Шехтеля була непростою. Сімейство Шехтелем відбувається з баварських німецьких колоністів, які приїхали в Росію ще в18-му столітті і оселилися в Саратові. Були в історії такі часи, коли в пошуках кращої долі німці їхали в Росію. Сім'я досить швидко піднялася і вважалася заможною, володіла заводом, магазинами, будинками і ткацької фабрикою. Але рано помер батько сімейства, бізнес сім'єю Шехтелем був втрачений, і почалася темна сторона життя майбутнього архітектора. Численному сімейству Шехтелем довелося переїхати в Москву. Мати Шехтеля знайшла роботу економкою у знаменитого колекціонера П.Третьякова. З одного боку, Федір міг спілкуватися з відомими художниками та архітекторами і вже тоді визначився, чим буде займатися в майбутньому житті, а з іншого боку, він був змушений утримувати сім'ю і підробляв як міг: оформляв збірки оповідань, ілюстрував книги і журнали, створював театральні афіші. Юного Шехтеля відрахували з 3-го курсу архітектурного відділення училища живопису через постійні пропусків занять. Втім, це не завадило йому згодом стати академіком архітектури і без вищої профільної освіти. Найближчими друзями Федора в цей час стали художники Левітан і Врубель, вони разом вчилися в гімназії, а також брати Микола і Антон Чехови. Свої роботи він підписував Ф.Ш. і жартома розшифровував цю абревіатуру як Фінь Шампань. Під псевдонімом Фінь Шампань він оформив перший вийшов великим тиражем збірник «Строкаті розповіді», написаний його другом Антоша Чіхонте - Антоном Павловичем Чеховим.

Шехтель творив багато і натхненно і поступово став одним із законодавців архітектурної моди в дореволюційній Москві. Німець за походженням, він назавжди пов'язав свою долю з Росією і прийняв в 1914 році православ'я. Будував будинки, дачі, театри, вокзали і його архітектурні твори нікого не залишали байдужими. Проектував будинки для багатих промисловців. Непогано заробляв, архітекторові належало 10% від вартості будівлі. Стиль модерн Шехтель привіз з Європи, куди раз на рік обов'язково вирушав подорожувати, але створив свій неповторний і впізнаваний архітектурний почерк. Залишилися спогади сучасників про те, що Шехтель міг захоплено працювати цілодобово безперервно, підкріплюючись тільки фруктами і шампанським.

Революція дощенту зруйнувала звичний уклад сім'ї Шехтеля. Шехтеля виселили з рідного дому на Садовій вулиці, який потрапив під націоналізацію, і його родині довелося поневірятися по знімних квартирах. Архітектор намагався пристосуватися до нового життя, викладав, в тому числі в Строгановском училище, і продовжував наполегливо працювати над новими архітектурними проектами. Але життя кардинально змінилася і нова влада в роботах самобутнього і талановитого архітектора не потребувала. З усіх проектів авторства Шехтеля в роботу був прийнятий тільки виставковий павільйон Туркестану, розроблений для Всеросійської сільгоспвиставки.

Захід життя Федір Шехтель зустрів в печалі і жалі, втративши джерела коштів для існування. За клопотанням Луначарського йому призначили жебрацьку пенсію розміром 75 руб. Талановитий архітектор тулився в комунальній квартирі в кімнаті дочки. За безцінь були розпродані всі цінні твори мистецтва, прінадлежавщіе сім'ї. Останньою була продана бібліотека. Доля Шехтеля багато в чому схожа з долею Гауді. І проповідували вони схожий архітектурний стиль і були майже одного віку і померли в один рік і в злиднях.

За радянських часів про Шехтеля мало хто знав, його творчість розглядалося як пережиток буржуазного дореволюційного минулого. Стиль модерн в радянській архітектурній школі взагалі опинився під забороною. Навіть в епоху розвиненого соціалізму в МАРХИ при згадці всує стилю модерн студентам відразу ставилася незадовільна оцінка.

Зрозуміло, що в перебудову також було не до модерну. Але останнім часом інтерес до творчості Шехтеля неухильно зростає. Раптом з'ясувалося, що збереглося чимало архітектурних об'єктів, які побудував талановитий архітектор, а в Москві збереглося більше ніж 80 його робіт, і всі вони є справжньою окрасою міста. Майже всі особняки Шехтеля за радянських часів роздали під посольства і інші казенні установи, але можливо саме це і дозволило їх зберегти. В останні роки, і тут треба віддати належне міській владі, місто приступив до планомірної реставрації своїх архітектурних шедеврів. Зокрема, в 2016 році був відреставрований будинок Шехтеля на Великій садової вулиці, будинок 4 і був приведений в порядок невеличкий сквер в безпосередній близькості від цього будинку. Цей куточок Москви офіційно назвали алеєю Шехтеля. На алеї Шехтеля встановили хрест з пам'ятною табличкою на місці незбереженої церкви святого Єрмолая, де Шехтель прийняв православ'я.

Алея архітектора Шехтеля

Хрест на місці церкви святого Єрмолая, в якій Шехтель прийняв православ'я

Табличка на одному з будинків на алеї архітектора Шехтеля, з'явилася тут в рік його 150-річчя від дня народження.

Погожим вересневим днем ​​нам пощастило побувати на екскурсії, присвяченій збереженим шедеврів Шехтеля, розташованим в районі Патріарших ставків між Садовим кільцем і Бульварному кільці. Нам сподобалася ця прогулянка, а бічне вересневе сонце тільки підкреслило особливості архітектури модерну в виконанні Шехтеля. Ми переконалися, що Шехтель займає почесне місце серед плеяди кращих представників російської архітектурної школи. Прикро, що немає музею Шехтеля в якомусь з його особняків. Але радує, що в Москві з'явилася алея Шехтеля і встановлено його бюст близько Ярославського вокзалу, якій побудований за проектом знаменитого архітектора. А раніше в 1991 році ім'ям Шехтеля була названа мала планета.

Бюст Шехтеля перед Ярославським вокзалом. Ініціатором встановлення пам'ятника виступили Російські залізні дороги.

Алея архітектора Шехтеля знаходиться поруч з будинком Булгакова, недалеко від станції метро Маяковська

Свій власний будинок в Ермолаевском провулку Шехтель побудував в романському стилі. Будинок в Ермолаевском провулку вийшов зовсім незвичайний: «... Побудував хатинку нікчемної архітектури, яку візники приймають чи то за кирку, то чи за синагогу». (З листа Шехтеля до Миколи Чехову). Зараз в цьому будинку розташовується посольство загадкового Уругваю і доступу всередину немає. Навколо особняка ходять натовпи екскурсантів і намагаються хоч що-небудь сфотографувати з внутрішніх інтер'єрів особняка.

Біля будинку Шехтеля завжди багато екскурсантів

Сфотографувати будинок можна тільки через паркан

Елементи оформлення будинку

Пам'ятна табличка на будинку Шехтеля

У будинку в Ермолаевском провулку сім'я Шехтелем прожила 14 років і це були самі плідні роки архітектора. У 1910 році сім'я переїжджає в більш просторий будинок, побудований Шехтелем неподалік на Садовій вулиці. Причина переїзду була в тому, що були потрібні додаткові приміщення для старших дітей: Віри і Льва, поступівщіх на той час в училищі живопису, скульптури та архітектури, те саме, яке так і не закінчив їх батько. Шехтель вважав, що майстерні у художника повинні перебувати вдома. І крім майстерні самого Шехтеля, потрібні були майстерні для дітей. Будинок на Садовій вулиці став останнім власним житлом Шехтелем, з якого його сім'ю виселила радянська влада. Далі були тільки знімні квартири.

Цей будинок вийшов в більш спокійному стилі, що тяжіє до класицизму

У 90-і роки будинок Шехтеля на Садовій був в повному запустінні. У мережі є інформація, що в будинку жили мало не бомжі і було навіть втрачено авторство будинку. Тільки в 2016 році будинок був відреставрований, а на його фасаді нарешті повісили пам'ятну табличку із згадкою імені Шехтеля. Таке ставлення до пам'яті Шехтеля несправедливо. Зрозуміло, що радянська архітектурна школа вважала його класово чужим, типу будував в основному особняки багатіїв, та ще в ідеологічно неправильному стилі модерн, але Шехтель побудував багато і громадських будівель в Москві. Уявіть Москву без Ярославського вокзалу або Художнього театру. Та й особняки, як з'ясувалося, мають архітектурне виконання поза часом. Але також треба згадати його архітектурні нагороди на Всесвітніх виставках у Парижі і Глазго, які склали славу російської архітектурної школи. Шехтель був почесним членом Товариства британських архітекторів, архітектурних товариств Риму, Відня, Глазго, Мюнхена, Берліна і Парижа.

Креслення будинку Шехтеля на Садовій вулиці з особистим автографом архітектора. Він підписався як академік архітектури. Оскільки у нього не було вищої архітектурної освіти, то свої роботи він не мав право підписувати як архітектор. Спочатку він підписував свої проекти як технік архітектури, а потім відразу як академік архітектури.

Старовинна фотографія останнього будинку Шехтеля

Шехтель в своєму останньому будинку. Сумна фотографія, як ніби архітектор передбачає свою подальшу долю.

Готичний замок на Патріарших Шехтель побудував для Сави Морозова і його молодої дружини Зінаїди. Сава Морозов не побоявся запросити «бездипломника» для побудови свого будинку і не прогадав, цей будинок і сьогодні заворожує свій красою. Для Шехтеля цей особняк став іспитом на профпридатність. Після цього будинку Шехтель отримав офіційне право самостійної роботи і саме з цього будинку почалася його слава як архітектора. До роботи над оформленням Шехтель запросив художника М. Врубеля, який прикрасив московський замок прекрасними панно, скульптурами і вітражами на тему Західного Середньовіччя. Сьогодні в цей будинку розташовується будинок прийомів МЗС і побачити всю цю красу немає ніякої можливості.

Цікаве зауваження щодо правил будівництва, які були прийняті в Російській імперії. У ті часи за законами Російської імперії архітектор, що побудував будинок, відповідав за стан будинку протягом 3-5 років. Відповідав автор не тільки і не стільки грошима, а й перш за все своєю репутацією. Будинок архітектором як правило будувався під ключ: сам будинок, все системи життєзабезпечення будівлі, внутрішнє оздоблення, ландшафтний дизайн навколо будинку. Так що будували в ті часи на совість. Фундаменти дохідних будинків були такі, що в радянські часи дозволяли без проблем добудовувати 2-3 поверху. Будинки вже простояли більше ста років і ще простоять не менше.

Залишилося враження, що будинок побудований Шехтелем для Сави Морозова - один з найкрасивіших будинків в Москві. Кажуть, що внутрішні інтер'єри не поступаються зовнішнім виглядом.

Шехтелем були розроблені абсолютно всі деталі зовнішнього інтер'єру будівель: решітки, ліхтарі, ворота, замки, ручки і т. Д.

Сьогодні тут розташований будинок прийомів МЗС

Будівля скоропечатня Левенсона, побудоване Шехтелем в Трьохпрудному провулку є яскравим прикладом поєднання модерну з неоготики. Зовні - готичний замок, всередині найсучасніше на той час виробнича будівля з центральним опаленням, вентиляцією і спеціальним освітленням через скляний купол на даху. Особливість зовнішнього оформлення - вплетення природних елементів в архітектуру будинку, всюди можна побачити зображення будяка - і на фасаді будівлі, і на вхідній групі у вигляді світильників. У скоропечатня Левенсона друкувалися перші поетичні збірки Марини Цвєтаєвої «Вечірній альбом» і «Чарівний ліхтар», а також збірка оповідань Антона Чехова - «Казки Мельпомени». У 2016 році будівлю скоропечатня відкрили після тривалої історичної реставрації. Фахівці розчистили фасад, відреставрували всі штукатурні площині і відтворили барельєф в рівні третього поверху, історичні написи, включаючи «Постачальник Двору Його Величності» і герб Російської імперії. У колишньому адміністративному корпусі був відновлений барельєф першодрукаря Йоганна Гутенберга, розкішні бра і люстри, декоративні арки в кімнатах. На відкритті будівлі міською владою було обіцяно, що сюди буде відритий доступ для екскурсійних груп. Дійсно було організовано буквально дві-три екскурсій в травні цього року в дні культурної та історичної спадщини, але цього надзвичайно мало.

У 2016 році будівлю скоропечатня Левенсона було відкрито після 4-х річної реставрації

Відновлений історичний барельєф на будинку скоропечатня

Будяк як елемент декору будівлі

Пам'ятна табличка на будинку скоропечатня

Будівля скоропечатня більше схоже на готичний замок

Маршрут екскурсії проходив через Патріарший ставок

А це знаменита алея з Майстра і Маргарити в недільний погожий осінній день

Особняк Рябушинського на Малій Нікітській став символом і декларацією московського модерну і візитною карткою самого Шехтеля. Завдяки музею Горького, що розмістився в колишньому особняку, є унікальна можливість детально оглянути його інтер'єри. Це чи не єдине архітектурне творіння Шехтеля, куди є вільний доступ для простих відвідувачів.

Головний вхід в музей Горького - особняк Рябушинського з боку Малої Нікітській закритий

Елементи декору будівлі особняка Рябушинського - повне єднання з природою

Фотографія будинку Рябушинського 1910 року

Пам'ятна табличка, присвячена Максиму Горькому

В одному з флігелів особняка Рябушинського жив червоний граф Олексій Толстой і пам'ятна табличка у нього червона

Окремо в спадщині Шехтеля стоять театри і, перш за все, Художній театр. Як відомо, гроші на придбання нової будівлі МХАТ в Камергерском провулку дав Сава Морозов. Але облаштування самого театру вимагало величезної роботи, а на це грошей уже не було. А робота Шехтеля коштувала дуже дорого. Але в цьому випадку він погодився на символічний гонорар: Чехов був його другом, Сава Морозов дав йому професіоналів путівку в життя, а до театру Шехтель ставився з великою повагою. Він намалював фасади, придумав вестибюлі, гримерки, унікальний на ті часи зал для глядачів з обертової сценою. Спроектував все інтер'єри, включаючи підлоги, світильники і дверні ручки. А ще одним розчерком пера намалював чайку, що стала емблемою театру.

Спроби вмістити творчість Шехтеля в звичні стильові рамки - суцільна біль для мистецтвознавців, будь-яка робота Шехтеля ширше рамок модерну або неоготики. Він відштовхувався від бажання замовника, а далі творив, граючи елементами різних стилів і напрямків. Він придумував, змішував, протиставляв, іронізував. Обмежень в грошах, як правило, не було, але це був скоріше мінус, а насправді обмеження було тільки одне - бездоганний архітектурний смак художника.

Шехтель створив свій впізнаваний архітектурний стиль, свій світ, свою планету. І познайомитися з його творчістю одне задоволення.

Як і належить генію, Шехтель в дитинстві пізнав нужду і не мав спеціальної освіти. Зате був феноменально талановитий і працьовитий. Працював легко і весело, так само і жив, як говорили сучасники, «між креслярської дошкою і келихом шампанського». Його називали Моцартом Російської архітектури.