Примус до манатів

Валюта Азербайджану продовжить падати, і в цьому ніхто не сумнівається, - питання лише в тому, як глибоко Валюта Азербайджану продовжить падати, і в цьому ніхто не сумнівається, - питання лише в тому, як глибоко   Азербайджанський манат

Азербайджанський манат. Фото: radioazadlyg.org

Філіп Громико журналіст Філіп Громико журналіст

Після введення Центробанком Азербайджану обмежувальних заходів по валютно-обмінних операцій багато місцевих банків перестали продавати населенню долари і євро.
Гарячкова скупка валюти почалася в Азербайджані в кінці минулого року, відразу після чергової серії девальвації маната, викликаної різким падінням світових цін на нафту. Падіння маната щодо основних резервних валют відразу ж прискорило інфляцію, але президент Азербайджану Ільхам Алієв вже заявив, що зростання цін не повинно стосуватися продукції, виробленої всередині країни.

ЦБ закручує гайки

Рішення азербайджанського ЦБ про вільному курсоутворенні для маната, прийняте 21 грудня минулого року, породило в країні справжню валютну паніку: у перший же день «вільного плавання» манат впав приблизно в півтора рази до долара і євро. Закономірною реакцією населення Азербайджану на вже другу за рік девальвацію став ажіотажний попит на валюту.

Через два тижні валютної паніки Центробанк Азербайджану вирішив створити штучні перешкоди як для громадян, які бажають скинути манати, так і для банків.

7 січня набула чинності правило, згідно з яким при обмінних операціях від 500 доларів потрібно пред'явити посвідчення особи. А ще через два дні ЦБ ввів для комерційних банків коридор для роздрібних курсів валют в 4% від офіційного курсу, а також повідомив про плани до березня-квітня закрити всі пункти обміну валют, що діють поза банками і їх філій.

Після цього значна кількість банків і обмінних пунктів в Азербайджані припинили операції з валютою. Очевидно, що нові умови для банків просто невигідні - за оцінкою ряду азербайджанських ЗМІ, роздрібна націнка при продажу валюти в дні валютної паніки досягала 15%, а то і 20%.

Наприклад, офіційний курс долара на 8 січня встановлено на рівні 1,5642 маната, тобто максимальний «вуличний» курс з урахуванням нових правил (націнка не більше 4%) повинен був скласти 1,6268 маната. Однак вже 8 січня долар продавали по 1,85 маната, а євро перевалив за 2 маната при офіційному курсі 1,7.

За повідомленням азербайджанських джерел, вранці 11 січня офіційна продаж валюти в Баку практично припинилася, в банкоматах долари і євро теж скінчилися. А тим, кому все ж пощастило виявити в обмінних пунктах валюту, в одні руки продавали не більше 200 доларів.

На цьому тлі вельми пожвавилися спекулянти, які пропонують з рук долари за 1,9-2 маната, а євро - за 2-2,1. Для порівняння: офіційний курс покупки долара встановлено на рівні 1,562 маната, продажу - 1,65 маната. Іншими словами, виручка спекулянтів з кожної сотні доларів становить як мінімум 25 манатів (або 16 доларів за офіційним курсом).

Долар всьому голова

Одночасно з падінням курсу маната з'явилися ознаки прискорення інфляції. Істотна частина товарів народного споживання в Азербайджані привізна, а це значить, що валютна складова в роздрібних цінах досить висока.

Особливо не пощастило курцям: відразу після падіння маната в півтора рази приблизно на стільки ж підскочили ціни на сигарети. Подорожчали також борошняні вироби, молочні продукти, цукор, овочі та інші продукти харчування.

10 січня тему підвищення цін торкнувся в своєму виступі на засіданні уряду Азербайджану, присвяченому підсумкам соціально-економічного розвитку в 2015 році, президент країни Ільхам Алієв.

Зокрема, він зазначив, що зниження цін на нафту, що викликало девальвацію маната, було пов'язано не з економічними, а з політичними факторами. У той же час Алієв визнав факт прискорення інфляції, але заявив, що зростання цін не повинно стосуватися місцевої продукції.

«Необхідно дуже серйозно контролювати споживчі ціни. У зв'язку зі зміною курсу маната деякі ділки хочуть штучно підвищити ціни. Звичайно ж, в певному рівні ми залежимо від імпорту продовольчих товарів, поки на 100 відсотків не змогли себе забезпечити.

Однак на ті товари, які виробляються в Азербайджані, підвищення цін в цілому неможливо, не повинно бути », - сказав глава республіки, пообіцявши винним у підвищенні цін« дуже серйозні міри покарання ».

Легке життя азербайджанська влада не обіцяють і валютним спекулянтам. Вводячи недавні обмежувальні заходи, ЦБ заявив, що до їх порушників будуть застосовуватися жорсткі санкції. А в МВС Азербайджану повідомили, що всього за один день 11 січня за порушення правил валютного регулювання в Баку були затримані і оштрафовані 11 осіб.

Однак ці репресивні заходи навряд чи зможуть вирішити ключову проблему азербайджанської фінансової системи - принципове недовіру населення до національної валюти. Про нього красномовно свідчать дані банківської статистики.

За даними на початок жовтня минулого року, більше 75% депозитів в азербайджанських банках (або 5,534 млрд манатів) було номіновано в іноземних валютах, і лише трохи менше чверті - в національній (1,778 млрд манатів). При цьому протягом усього минулого року в Азербайджані спостерігався стійкий відтік вкладників з банків.

В кінці минулого року в інтерв'ю порталу Haqqin.Az економіст Наріман Агаєв оцінив обсяг готівкової валюти на руках у населення Азербайджану в 7 млрд доларів - це максимальний рівень доларизації економіки країни за останні кілька років.

«Ця тенденція продовжиться і далі, якщо Центральний банк Азербайджану не зробить якихось рішучих кроків, щоб зупинити паніку серед населення», - зауважив Агаєв.

З великою часткою ймовірності подібна ситуація не зазнає серйозних змін до тих пір, поки ціни на нафту, на яку припадає понад 90% азербайджанського експорту, будуть залишатися на низькому рівні.

Ще в минулому вересні рейтингове агентство Fitch прогнозувало, що доларизація вкладів в Азербайджані триватиме ще приблизно рік, оскільки зовнішні фактори не дозволять людям зберігати свої заощадження в національній валюті.

Центробанку Азербайджану в цій ситуації, схоже, не залишається інших варіантів, крім як обмежувати переклад маната в долари і євро. Але це знову ж таки навряд чи зменшить подальші девальваційні очікування. У тому, що манат буде падати і далі, в Азербайджані мало хто сумнівається - різняться лише оцінки, як глибоко: від помірних прогнозів по 2 маната за долар протягом 2016 року до майже апокаліптичних 5 манатів за долар. 0 Роздрукувати