«Лукойл» розглядає можливість продажу до 30% своїх АЗС в Росії

«Лукойл», що володіє 2544 азс в Росії (це 21% від загального числа АЗС в Росії), вивчає можливість продажу до 30% цієї мережі. Компанія хотіла б позбавитися від автозаправного бізнесу в семи регіонах країни. За словами співрозмовника РБК в компанії, це практично вся її мережу в Оренбурзької, Володимирській, Костромської, Орловської, Брянської областях та частина активів Московської області, а також Чувашії. Джерело в "Лукойлі" називає головною причиною такого кроку падіння рентабельності бензинової роздробу. За його даними, в 2016 році середня маржа АЗС в зазначених регіонах досягала 2 тис. Руб. з тонни реалізованого палива, а за підсумками першого кварталу 2017 року через податкового маневру і зростання акцизів звалилася в 250 разів - до 8 руб. за тонну.

Ставки акцизів на бензин п'ятого класу з 1 січня 2017 року залишилися на рівні 2016 року - 10,13 тис. Руб. за тонну, на дизельне паливо зросли до 6,8 тис. руб. Спочатку акцизи передбачалося знизити, але через падіння світових цін на нафту збереженням розміру акцизів заповнили діри в дорожніх фондах.

Як пояснив РБК співрозмовник в "Лукойлі", крім зростання податкового навантаження прибутковість заправок падає через стримування регуляторами підвищення цін на бензин. «Ми зобов'язані контролювати якість бензину, змушені вкладатися в розвиток своїх заправок, незважаючи на падіння попиту і зниження рентабельності. За рахунок продажу на заправках супутніх товарів маржу збільшити не виходить. Чекати, поки ми отримаємо збиток, ми не хочемо », - нарікає він.

Матеріали по темі Ринок бензинів 2016: не все втрачено

У 2016 році баланс бензинового ринку в Україні збільшився на 5,8%, з 2,06 млн т до 2,18 млн т. Позитивна динаміка в об'ємах на тлі стагнації бензинової роздробу в першу чергу пов'язана зі скороченням частки тіньового ринку октановим. Поспішаймо припустити, що «в плюс» бензинів вдалося зіграти за рахунок більш жорсткого адміністрування обороту палива. Попередні цифри споживання як і раніше не дають надії на відновлення продажів бензинів, які програють зростаючому ринку скрапленого газу

Інший співрозмовник в компанії чув про плани «Лукойлу» позбутися від великої кількості заправок, однак сказав, що переговори з конкретними покупцями поки не ведуться. Він додав, що мова може йти про продаж АЗС в три етапи по частинах або єдиним лотом при наявності серйозного покупця, а також не виключив продажу одного з збиткових НПЗ компанії - Ухтинского. Чув про падіння маржі на заправках "Лукойлу" і один з трейдерів, які торгують на паливної біржі СПбМТСБ.

Офіційні представники «Газпром нафти» і «Сургутнефтегаза» не стали коментувати, чи цікава їм покупка частини АЗС «Лукойлу» або лота, представник «Роснефти» на дзвінок не відповів.

За розрахунками аналітиків Thomson Reuters Kortes, середня рентабельність АЗС по країні по бензину АІ-92 становить 10,3% (з початку року зросла на 0,9%).

Джерело: РБК