Нова серія банкнот Швейцарії

11.05.2016

12 квітня Швейцарський національний банк (SNB) почав випуск давно очікуваної 9-ї серії швейцарської валюти з банкноти номіналом в 50 франків.

У новій серії буде багато інноваційних рішень, перш за все - композитна підкладка Durasafe®, яка повинна збільшити термін служби купюр, а також ряд нових ознак для визначення автентичності.

З тих пір, як Швейцарія останній раз міняла дизайн своїх банкнот, пройшло більше 20 років. Купюри, введені в обіг в 1995-1998 рр., Відрізнялися високою якістю і найпередовішими на той момент технологіями захисту.

Вважається, що і на сьогоднішній момент ці грошові знаки як і раніше надійно захищені. Так, в 2015 р SNB заявив про вилучення з обігу тільки 2400 фальшивок, що складає 6 штук на мільйон справжніх банкнот.

У тому ж році банк повідомив, що щорічний приріст обсягу банкнот в обігу - 7,5%, що склало 406,5 млн (номінальною вартістю в CHF 67,4 млрд, або $ 70,7 млрд).

За словами президента SNB Томаса Джордана, «незважаючи на швидкий розвиток технологій, готівкові гроші як і раніше залишаються головним, найбільш поширеним і часто використовуваним засобом платежу. Тому випуск нових банкнот настільки важливий ».

Як і для інших центральних банків, головним пріоритетом SNB залишається забезпечення захисту банкнот і довіру до них населення, звідси випливають і вимоги до нових купюр. Однак їх випуск, спочатку запланований на 2010 рік, постійно відкладався через виробничі проблеми, пов'язаних з інноваційною нової підкладкою і захисними елементами. Але все це тепер позаду.

Нова серія складається з тих же номіналів, що і попередня, тобто 10, 20, 50, 100, 200 і 1000 франків. Колірна гамма також залишилася колишньою, щоб полегшити ідентифікацію в період паралельного обігу старих і нових банкнот. Друкарня - Цюрихская Orell Füssli.

Дизайнером нових вертикально орієнтованих купюр є Мануела Пфрундер, творчість якої надихала тема «Багатогранна Швейцарія». На кожному номіналі представлена ​​одна з особливостей Швейцарії, проілюстрована низкою елементів. Наприклад, на новій 50-франкової банкноті зображений вітер. Спільним елементом основного сюжету банкнот нової серії є зображення руки і земної кулі. Для навчання населення способам визначення автентичності SNB пропагує слоган «Нахилити, збільшити, відчути і побачити».

Нова 50-Франкове банкнота за розміром трохи менше існуючої - 70 мм в ширину і 137 мм у висоту, - що, на думку SNB, спрощує її використання.

Тема вітру обігрується за допомогою зображення руки, що тримає кульбаба з розлітаються насінням, а також вітрових течій на зображенні земної кулі і що летить параплана на зворотному боці купюри.

Підкладка Durasafe швейцарської паперової фабрики Landqart складається з прозорого полімерного шару, розміщеного між двома шарами бавовняної паперу.

Найефектнішим новим захисним елементом на лицьовій стороні банкноти є смуга фольги KINEGRAM VOLUME® фірми Kurz. При нахилі банкноти з боку в бік візуалізується зображення номіналу "50" червоного і зеленого кольорів на тлі чотирьох ліній. При нахилі банкноти вгору-вниз на елементі з'являються контури Швейцарії і Швейцарських Альп.

На смузі також присутній ще одне, більше зображення числа «50» сріблястого кольору, на якій при близькому розгляді видно маленькі зображення швейцарського хреста.

В елементі KINEGRAM також присутній надрукований з високою роздільною здатністю невеликий текст (що досягається сверхточной поліпшеною часткової металізацією), яким визначено основні гірські вершини Швейцарських Альп заввишки понад 4000 м. Його можна розглянути тільки через лупу, як і мікрозображення і мікротексти на інших частинах банкноти.

Другим елементом з оптично змінними властивостями є SPARK® в формі земної кулі. При нахилі банкноти з боку в бік по ньому переміщається яскрава дугоподібна смуга, а при нахилі банкноти вгору-вниз колір земної кулі змінюється з мідно-золотистого на зелений.

Металлографським способом виконані зображення руки і великі цифри номіналу "50" на лицьовій стороні, а також назва банку-емітента на чотирьох національних мовах (французькою, німецькою, італійською та ретороманськом). Групи горизонтальних рельєфних ліній вздовж довгих сторін банкноти, добре визначаються на дотик, застосовуються для допомоги слабким зором.

На впровадженої в підкладку захисної нитки на просвіт визначаються повторювані зображення швейцарського хреста і номіналу "50".

На банкноті також застосований елемент MICROPERF® - мікроперфорація у вигляді швейцарського хреста, візуалізується на просвіт.

Захисний комплекс також включає водяні знаки, суміщені зображення та інші приховані захисні елементи, які стають видимими при розгляданні банкноти на просвіт, а також ультрафіолетові і інфрачервоні захисні елементи.

Наступною після вийшла в обіг банкноти в 50 франків стане купюра в 20 франків, випуск якої планується на весну 2017 р Решта номінали SNB вирішив випускати з інтервалом в півроку-рік і завершити серію в 2019 р

Детальніше - «Currency News: Новини світової валютної індустрії» № 4, 2016