РОЖЕВІ долари

Кожен день в Росію прилітають до шести літаків з вантажем стодоларових купюр, які розчиняються на її нескінченних просторах. Гроші привозять люди шанованою, але рідкісної професії - банкнотчікі

Вважати долари на вагу легко. Одна сотенна купюра - 1 грам. Один мільйон - рівно 10 кілограмів

Один мільйон - рівно 10 кілограмів

Б анкнотчікі - це продавці грошей. Вони доставляють в Росію контейнери з доларами і продають купюри всім бажаючим. Хоча банкнотчікі мають справу з живими грошима, слів «готівка», «готівка», «перевести в готівку» вони не люблять. Тому, кажуть, що з цими словами у росіян нехороші, навколокримінальних асоціації. Звідси - «банкнотчікі».

Звідси - «банкнотчікі»

Цього разу привезли небагато - близько трьох центнерів. 27 мільйонів доларів. Рахувати гроші на вагу легко: один мільйон «зелені» - рівно 10 кілограмів. Одна сотенна купюра важить 1 грам і коштує 5 центів. Це її собівартість - папір, фарба, робота друкарні ... Але для того щоб свіжовіддруковані купюра потрапила в Росію, потрібно заплатити за неї західному банку більше ста доларів. Скільки саме, вам ніхто не скаже - комерційна таємниця. Є ще витрати на транспортування, страхування ... З страховкою, до речі, теж не все просто - за російським законом вантаж, що перевозиться повинен бути застрахований в російської страхової компанії. Але російські страхові контори досить ріденькі і бліденькі в порівнянні з зарубіжними - якщо щось трапиться з літаком, згори ці гроші під час перевезення, жодна російська компанія і десятої частки збитків не зможе покрити. Тому ризик перестраховується нею в цій страхової компанії - західній.

Тому ризик перестраховується нею в цій страхової компанії - західній

Майже половину всіх доларів і понад 60% євро ввозить в Росію МДМ-банк - він найбільший постачальник банкнот на купюрних ринок Росії. У МДМ особливо підкреслюють: сьогодні банк може привезти в будь-якій кількості будь-яку валюту світу. Раніше, на початку - середині дев'яностих, долари ввозили все кому не лінь, тому що прибуток від торгівлі грошима була високою і сягала 5%. Тепер, з розвитком капіталізму на Русі, прибуток впав до сотих часток відсотка, і щоб хоч щось заробити, завозити гроші доводиться тоннами, тобто брати оборотом. Тому вижили тільки найбільші перевізники.

Тому вижили тільки найбільші перевізники

Везуть гроші на звичайних рейсових літаках, в багажних відділеннях, в контейнерах, за зовнішнім виглядом яких можна визначити - гроші там або валізи. Про те, що на борту сотні кілограмів грошей, знає тільки командир екіпажу. У Шереметьєво борт зустрічає інкасаторський автомобіль. Маленький. Броньований інкасаторський «КамАЗ» ганяти через двох-трьох центнерів ніхто не буде, звичайно, - «КамАЗи» призначені для перевезення важкої рублевої дрібниці ... Але валютну дрібниця, до речі, теж іноді привозять, хоча ходіння металева валюта в Росії не має . Для чого вона потрібна? Ну, скажімо, знімає людина зі свого валютного рахунку залишки, а там, крім доларів, ще 23 цента. Або, припустимо, в дьюті-фрі Шереметьєва пасажир робить покупку і повинен 58 центів здачі отримати. Ось він їх і отримає залізом. А витратити мідяки зможе тільки за кордоном. Тому що метал банки назад не приймають і обмінні пункти їх на рублі не обмінюють.

Тому що метал банки назад не приймають і обмінні пункти їх на рублі не обмінюють

Гроші в США друкуються в дев'яти містах. Друкарні працюють цілодобово без зупинки. В основному кожна друкарня друкує свій певний номінал. Скажімо, найулюбленіші у росіян «стодолларовкі» друкуються тільки в Нью-Йорку. Тому, коли 11 вересня минулого року в Великому яблуці впали два будинки і було на час паралізований повітряне сполучення, Росія, по ідеї, повинна була б випробувати доларовий голод. Не зазнала. З двох причин ... По-перше, в серпні того ж року «економіст» Корягіна напророкувала падіння долара, і народ запанікував, почав скидати валюту. Багато тоді крупно погоріли, якщо хто пам'ятає ... А ледь громадяни заспокоїлися, впали «близнюки». І знову багато росіян побігли купувати рублі, знову опустивши попит на долари ... Ну а друга причина - на той час валюту вже возили зі сховищ, побудованих американцями в Європі, так дешевше і швидше, не треба палити пальне на океанські перельоти.

Ну а друга причина - на той час валюту вже возили зі сховищ, побудованих американцями в Європі, так дешевше і швидше, не треба палити пальне на океанські перельоти

До того як американці побудували в Європі склади для свіжонадрукованих грошей, банкнотчікі купували долари тільки в США, хоча могли б купувати і у європейських банків - було б дешевше через авіагасу. Але вітчизняний менталітет не дозволяв: росіяни не хотіли брати потерті купюри, вони вважають за краще сотенні щойно з-під верстата, що пахнуть фарбою.

Але вітчизняний менталітет не дозволяв: росіяни не хотіли брати потерті купюри, вони вважають за краще сотенні щойно з-під верстата, що пахнуть фарбою

Банкнотчікі з незадоволенням згадують рік, коли Штати вводили нові долари - зі збільшеними президентами. Дуже вже багато браку йшло. Уявляєте, приходять гроші в упаковці FED USA (Федеральна резервна система США, на жаргоні банкнотчіков - «Федя»), а там - суцільний брак. Або бляклі купюри ... Або надруковані тільки з одного боку ... Або з металевою смугою, розташованої не зліва, а справа (якщо дивитися в обличчя Франкліну) - в друкарні лист не тим боком в верстат засунули ...

Або з металевою смугою, розташованої не зліва, а справа (якщо дивитися в обличчя Франкліну) - в друкарні лист не тим боком в верстат засунули

До речі, з приводу «лівої» захисної смуги. Наш Центробанк ці гроші правильними не визнав! Хоча FED USA спеціальним циркуляром їх визнала діючими. І зробила це з метою економії, тому що подібних грошей надрукували аж на півтора мільярда, не пускати ж все під ніж, це ж які збитки! Простіше випустити ще один папірець - визнає явний брак придатними платіжними купюрами ...

Простіше випустити ще один папірець - визнає явний брак придатними платіжними купюрами

У МДМ-банку тоді в день проходило до декількох сотень тисяч бракованих доларів. Така кількість шлюбу банкнотчіков дивувало: в Росії подібного ніколи не траплялося, хоча у нас за останні десять-дванадцять років стільки нових грошей наробили! .. Зараз, правда, і в Америці навчилися друкувати гроші, у всякому разі шлюб більше не приходить. Однак банкнотчікі очікують нові партії шлюбу з наступного року, коли Америка відмовиться від зелених і почне випускати кольорові гроші - рожеві, жовтенькі ... Справа в тому, що нинішня зелено-чорна гама, в якій виконуються долари, легко відтворюється кольоровими ксероксами та принтерами. Тому долари скоро стануть Розовенькая і будуть переливатися такими барв, які принтери та ксерокси відтворюють погано.

Тому долари скоро стануть Розовенькая і будуть переливатися такими барв, які принтери та ксерокси відтворюють погано

Купюри понад ста доларів в Росію не ввозяться. Я маю на увазі тисячні і десятитисячні: вони не для фізичних осіб, а для міжбанківських розрахунків. Зате з мільйонної купюрою банкнотчікі МДМ-банку стикалися. Було так ... Одного разу в пресі промайнула переможна реляція Волгоградського УБЕЗу про те, що вони вилучили мільйон доларів однією купюрою. Банкнотчікі насторожилися і відразу зрозуміли, що незабаром ця дивна банкнота де-небудь обов'язково спливе. І точно, через місяць-другий дзвонять в МДМ з одного провінційного банку:

- Ви нам мільйон сотенними нерозмінена?

- А купюра у вас справжня?

- Звичайно! До неї спеціальний сертифікат додається!

- Ну, привозите. Подивимося ...

... Це була купюра з одиницею і шістьма нулями, виконана в одній з друкарень Федеральної резервної системи США на справжній «грошової» папері, про що було написано в доданому сертифікаті автентичності. Замість президента на банкноті була статуя Свободи. Ось тільки на звороті замість слів «законний засіб платежу» значилося: «дана продукція є втіленням справжньої американської мрії». Сувенір! Купюру провінційному банку повернули ... З тих пір ще кілька разів в МДМ дзвонили з різних місць з проханням «розміняти грошики».

Про те, що буде з банківським ринком в недалекому майбутньому, читайте в інтерв'ю з головою правління МДМ-банку в одному з наступних номерів.

Спеціальний репортаж Олександра НИКОНОВА

У матеріалі використані фотографії: Юрія Феклістова

Для чого вона потрібна?
А купюра у вас справжня?