Що робити касиру, якщо попалися фальшиві купюри. Як відрізнити фальшиві гроші від справжніх

 1. Ринок підроблених грошей розширюється
 2. Де і як збувають фальшиві купюри?
 3. Як відрізнити фальшиві купюри від справжніх?
 4. Як розпізнати фальшиві купюри
 5. Дії співробітника фірми при виявленні фальшивих купюр

У нашій країні кількість фальшивих купюр в обігу залишається стабільно високим. Як убезпечити свій магазин від фальшивок? Як відразу і легко розпізнати підробки і що робити в разі їх виявлення на касі?

Як відразу і легко розпізнати підробки і що робити в разі їх виявлення на касі

зміст:

1. «Ринок» підроблених грошей розширюється
2. Де і як збувають фальшиві купюри?
3. Як відрізнити фальшиві купюри від справжніх?
4. Дії співробітника фірми при виявленні фальшивих купюр

Ринок підроблених грошей розширюється

За офіційними статистичними даними Центрального банку Росії, тільки за підсумками 2017 року фінансовим установам країни вдалося виявити і вилучити з обігу понад 90 тисяч підроблених банкнот.
Але це лише офіційна статистика «виявлених» банками фальшивих купюр. Точної статистики того, скільки підроблених банкнот «гуляє» в зверненні в усіх регіонах нашої країни ніхто не знає, але в тому, що їх кількість і якість неухильно зростає, сумніватися не доводиться.

Корисні документи для скачування

завантажити


Всі виявлені банками підроблені купюри в обов'язковому порядку вилучалися з обігу і передавались в органи внутрішніх справ для заведення кримінальної справи і подальших розглядів.

У рейтингу найбільш підроблюваних в країні купюр сьогодні лідирує п'ятитисячний банкнота, якої не так давно поступилася «пальму першості» купюра в тисячу рублів.

Все більше підробляють саме банкноти в п'ять тисяч рублів і це, незважаючи на те, що захисні властивості банкноти значно посилені
Все більше підробляють саме банкноти в п'ять тисяч рублів і це, незважаючи на те, що захисні властивості банкноти значно посилені. Так сьогодні з усіх підроблених грошових купюр ¾ становлять саме п'ятитисячні.
Банкноти меншого номіналу, наприклад, в п'ятсот і сто рублів, фальшивомонетники підробляють неохоче -робити це просто економічно невигідно.

Читайте також: Каси самообслуговування: чи варто впроваджувати?

Також, згідно зі статистикою, найбільша кількість підроблених купюр знаходиться в обігу в Центральному регіоні нашої країни - саме тут виявляється більше 80% фальшивок, а значить і «нарватися» на підробку там найлегше.
На другому місці в рейтингу регіонів йде Приволзький федеральний округ. Найчастіше купують фальшиві купюри нечесні громадяни в Москві і Московській області, там середня вартість підробленої п'ятитисячний купюри становить від 300 - 400 рублів.
А ось збувати «фальшивки» шахраї відправляються в регіони - саме туди, де продавці рідко перевіряють банкноти на справжність самостійно або за допомогою спеціальних приладів.

Контролювати потрібно не тільки справжність купюр в касі, а й роботу продавців. З онлайн-касою бизнес.Ру ви отримаєте можливість керувати роботою магазину віддалено, відстежувати залишки товарів і виручку в режим онлайн, відзначати прихід і відхід продавців.
Спробуйте повний функціонал онлайн-каси бизнес.Ру прямо зараз >>>

Де і як збувають фальшиві купюри?

Невтішні факти статистики свідчать: майже третина громадян країни, в тому числі продавців в магазині і працівників сфери послуг, при виявленні фальшивих купюр не викликатимуть правоохоронні органи, як це необхідно зробити відповідно до закону, а спробують непомітно самостійно збути підробку.

Найчастіше в Росії підробляють саме рублі і долари, а якість підробок залежить від їх виконання. Деякі купюри, найнижчої якості, просто друкуються за допомогою кольорового копіювального апарату і використанні комп'ютерної графіки, а високоякісні фальшивки не відразу здатний відрізнити від оригіналу навіть досвідчений банківський працівник.
Коли шахраї намагаються «збути» фальшиві купюри низької якості вони роблять розрахунок на неуважність і довірливість громадян. А високоякісні підробки, як правило, роблять великими партіями - вони виготовляються на якісному папері за допомогою друкарської або офсетного друку.
Суперпідробки високого класу не відрізнить з першого разу навіть найдосвідченіший експерт - вони робляться під замовлення при використанні спеціальних матриць.

Читайте також: Матеріальна відповідальність працівника: як скласти договір з матеріально відповідальною особою

Як вже говорилося вище, збувають фальшиві купюри найчастіше в місцях, не обладнаних спеціальними пристроями для перевірки банкнот, найчастіше це дрібнороздрібні і роздрібні магазини, продуктові та речові ринки, автозаправки, торговельні центри.
І якщо п'ятитисячний купюри продавці і касири ще намагаються перевірити на справжність, то звичні тисячні купюри привертають до себе менше уваги, а значить і в обороті «тисячних» банкнот-фальшивок сьогодні дійсно багато.

Читайте також: Як автоматизувати робоче місце касира

Як відрізнити фальшиві купюри від справжніх?

Як відрізнити фальшиві купюри від справжніх

Перший і основний порада, яку не втомлюються повторювати експерти і співробітники правоохоронних органів, - будьте пильні! Саме пильність громадян, касирів, продавців товарів і послуг допомагає виявляти фальшиві купюри, а значить і «ловити за руку» нечесних громадян і шахраїв.
Не дарма в багатьох магазинах країни і до цього дня висять оголошення: «Перевіряйте гроші, не відходячи від каси!» А це означає не тільки перерахувати гроші, щоб виявити обрахував вас касир, але і перевірити банкноти - чи не є вони фальшивими?

Найпростіший і швидкий спосіб визначити підробку - уважно оглянути її на світло і помацати на дотик. «У цьому немає нічого поганого і соромитися цього не потрібно!» - радять експерти. Є кілька основних правил для виявлення фальшивих купюр.

 • Водяні знаки. Перше, на що потрібно оглянути, якщо ви хочете підтвердити справжність купюри, - це водяні знаки. Це малюнок на купюрі, який добре видно на просвіт праворуч і ліворуч по краях купюри.

Наприклад, водяний знак купюри номіналом в тисячу рублів повторює профіль Ярослава Мудрого, пам'ятник якому зображений на лицьовій стороні банкноти. Підробити водяний знак досить непросто, і на фальшивках низької якості вони, як правило, відсутні.

 • Рельєфні елементи. Мало хто продавці і касири сьогодні знають про те, що на лицьовій стороні по краях великої купюри банку Росії є мітки для людей з ослабленим зором.

Невеликі смужки по краях банкноти можна відчути, просто провівши по них пальцями. Також добре відчуваються подушечками пальців такі елементи, як напис «Квиток банку Росії» праворуч на лицьовій стороні, число номіналу купюри, напис номіналу купюри прописом.

 • Захисна нитка. В банкноти нової модифікації, які були випущені Банком Росії влітку 2004 року можна знайти металізовану «пірнаючу» захисну нитку з голографічним покриттям, ширина якої становить 2 мм.

Вона виходить на зворотному боці банкноти п'ятьма вертикальними смужками. На фальшивих банкнотах такі металізовані смужки, як правило, «Мохро» і відшаровуються. Н цій купюрі відшарувати їх неможливо.

 • Лінії згину. При огляді купюр фахівці радять звертати увагу на лінії згину банкнот - саме в цих місцях у фальшивок найчастіше обсипається фарба, а значить в місцях згину з'являться білі смуги.

Справжні банкноти від цього захищені і навіть після прання і намокання зберігають свої первинні властивості.

 • Щільність паперу. Звертайте увагу на щільність паперу! Як показує практика, фальшиві купюри найчастіше друкують на папері досить низької якості або на звичайному папері, яка значно тонше паперу для друку купюр, використовуваної Банком Росії.

До складу спеціальної банківської паперу входять льон, бавовна, целюлоза.

 • Захисні волокна. На справжніх купюрах можна неозброєним оком розрізнити захисні волокна, які немов «впроваджені» в папір і розташовуються хаотично.

Такі волокна завжди різних кольорів і світяться в ультрафіолеті. На фальшивих банкнотах такі волокна зустрічаються дійсно рідко.

 • Кольорозмінною фарба. В правому куті купюри в тисячу (герб Ярославля) або п'ять тисяч рублів (герб Хабаровська) герби виконані із застосуванням оптично перемінної магнітної фарбою з ефектом переміщення яскравою блискучою смуги.

Також герби мінятимуть колір при нахилі. Наприклад, на купюрі в тисячу рублів модифікації 2004 року герб синьо-фіолетового кольору, при нахилі герб поміняє колір на темно-коричневий, а на купюрі в тисячу рублів модифікації 2010 року герб зеленого кольору, при нахилі поміняє колір на темно-синій.

Герба на підроблених купюрах свої кольори не змінюють ні під яким кутом.


Як розпізнати фальшиві купюри

І все-таки, найкращим методом для «обчислення» фальшивки залишається використання пристроїв для перевірки банкнот - так званих, детекторів валют.

Вони допоможуть захистити вас від підроблених грошових знаків. Детектори валют бувають переглядові і автоматичні.
Найчастіше використовуються переглядові ультрафіолетові детектори валют, адже саме за їх допомогою можна виявити люмінесцирующєє мітки купюр, які при опромінення ультрафіолетом світяться в видимому оком спектрі. Також світяться під ультрафіолетом і захисні волокна, про які говорилося вище.
Такий детектор тільки «підсвічує» і візуалізує захисні ознаки купюри, але ось рішення про те фальшивка це або справжня купюра - приймає сам касир, а це вимагає певних умінь і навичок, так як люмінесценцію захисних елементів в такому випадку перевіряють «на око».

Існують також інфрачервоні переглядові детектори. Відомо, що на купюри банку Росії нанесені спеціальні інфрачервоні мітки, які розташовані на лицьовій стороні і оброблені спеціальним складом, що відображає світло в інфрачервоному спектрі.
Для того, щоб визначати справжність банкнот за допомогою таких пристроїв, касиру також буде потрібно певну кількість часу.

Автоматичний детектор валют сканує купюру сам і видає інформацію про її автентичності. Але, як відомо, коштувати такий пристрій буде дорожче.

Але, як відомо, коштувати такий пристрій буде дорожче

Дії співробітника фірми при виявленні фальшивих купюр

Перше і основне правило при виявленні фальшивої купюри в вашому магазині - не намагатися збути підробку, так як в нашій країні це кримінально каране діяння.
Якщо касир або продавець отримав від громадянина фальшиву купюру при спробі розплатитися нею за товари і послуги, послідовність дій працівника повинна бути така:

 • Перевірити купюру ще раз. Якщо сумніви в тому, що вона не справжня підтвердяться, необхідно повідомити про те, що сталося в поліцію;
 • Не потрібно повертати фальшиву купюру яка її громадянину.
 • Не давайте йому піти, пояснивши це тим, що у його купюри є деякі ознаки підробки і необхідно дочекатися приїзду співробітників правоохоронних органів;
 • Якщо громадянин, який надав купюру, спробує втекти, запам'ятати напрямок його руху, а також зовнішність, у чому він був одягнений. Фальшиву купюру варто тимчасово відкласти і не чіпати до приїзду співробітників поліції.
 • Якщо ж підроблену купюру виявив касир або продавець і дізнатися ким дана купюра була передана неможливо, необхідно також викликати поліцію.
 • Співробітникам правоохоронних органів необхідно розповісти про те, де, коли і ким, на думку касира або продавця була отримана фальшива купюра.
 • Далі співробітниками поліції буде складено протокол про вилучення фальшивої купюри, до якого будуть внесені всі відомості про купюрі: серія, номер, номінал, а також особисті дані людини, який намагався розплатитися банкнотою або дані співробітника фірми, який знайшов підробку.
 • Також не виключена можливість проведення розгляду в відділенні поліції і допиту свідків.
 • За фактом виявлення підробленої грошової купюри (але тільки після того, як це буде підтверджено дослідженням і експертизою) буде порушено кримінальну справу за статтею 186 Кримінального кодексу Російської Федерації «Виготовлення, зберігання, перевезення чи збут підроблених грошей або цінних паперів».

При спробі не викликати поліцію, а спробувати «збути» отриману фальшиву купюру варто пам'ятати про те, яке покарання загрожує за даний вид правопорушень.
Згідно зі статтею 186 Кримінального кодексу Російської Федерації «Виготовлення, зберігання, перевезення чи збут підроблених грошей або цінних паперів», збут завідомо підроблених банківських квитків Центрального банку Росії карається примусовими роботами на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк до 8 років зі штрафом у розмірі до одного мільйона рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до п'яти років або без такого.

Слід пам'ятати!

 1. При виявленні явно фальшивої купюри (справжність її можна підтвердити тільки після проведення експертизи) повертати її покупцеві не можна - в такому випадку касир стає співучасником у кримінально карне діяння;
 2. Покарати людини за статтею 186 КК РФ можна тільки в тому випадку, якщо буде доведено факт того, що особа, яка використовує купюру, усвідомлювала, що банкнота фальшива, але використовував її як справжню.

Читайте ще про касової дисципліни в магазині:

 1. Все, що повинен знати підприємець про онлайн-касах в 2018 році
 2. Каси самообслуговування: чи варто впроваджувати?
 3. Як автоматизувати робоче місце касира
 4. Матеріальна відповідальність касира
 5. Зразок посадової інструкції касира в 2018 році

Як відрізнити фальшиві купюри від справжніх?
Як убезпечити свій магазин від фальшивок?
Як відразу і легко розпізнати підробки і що робити в разі їх виявлення на касі?
2. Де і як збувають фальшиві купюри?
» А це означає не тільки перерахувати гроші, щоб виявити обрахував вас касир, але і перевірити банкноти - чи не є вони фальшивими?