Банківський рахунок. Що це таке?

 1. Банківський рахунок. Що це таке?
 2. Види банківських рахунків
 3. Розрахунковий рахунок
 4. Валютний рахунок
 5. Депозитний рахунок
 6. позичковий рахунок
 7. Картковий рахунок
 8. Накопичувальний рахунок (ощадний вклад)
 9. Кореспондентський (транзитний) рахунок
 10. Для чого потрібен рахунок у банку?
 11. Вартість відкриття рахунку
 12. Заборонені операції з коштами на рахунках

Банківський рахунок є основою безготівкових розрахунків - платежів, здійснюваних без використання готівки. Такий вид організації розрахунків сприяє прискоренню оборотності засобів і скорочення витрат обігу з готівкою, а також законодавчо приймається державою для розрахунків між юр.лицами.

Рахунок відкривається юридичними або фізичними особами у банку - кредитної організації, яка має право здійснювати банківські операції на підставі ліцензії Центрального Банку РФ. Також він використовується для накопичення на ньому безготівкових грошових коштів для їх використання особою, що відкривав його в банку. Розглянемо, що це таке, які бувають види рахунків, і деякі нюанси при роботі з ними.

Розглянемо, що це таке, які бувають види рахунків, і деякі нюанси при роботі з ними

Банківський рахунок. Що це таке?

Підсумуємо вищесказане.

Банківський рахунок - це рахунок, який відкривається банком фізичній або юридичній особі для їх участі в грошовому безготівковому обороті і накопиченні на ньому безготівкових грошових коштів для їх цільового використання.

Сам по собі рахунок - це свого роду обліковий запис, що застосовується фінансовими установами для обліку грошових операцій своїх клієнтів. Ідентифікатор (номер) рахунку клієнта є числовий код, що складається з 20-ти цифр, причому кожна цифра має своє значення, відповідно до Додатку 1 до Положення Банку Росії від 16 липня 2012 р N 385-П «Про правила ведення бухгалтерського обліку в кредитних організаціях, розташованих на території РФ ».

Для наочності розіб'ємо номер рахунку на певні групи цифр наступним чином:

ААА ББ ВВВ Г ДДДД еееее

ААА (цифри з 1-ої по 3-ю) - номер балансового рахунку першого порядку (наприклад: 408, 423, 426);

ББ (цифри 4-я і 5-я) - номер балансового рахунку другого порядку (наприклад: 17, 20, 01);

ВВВ (цифри з 6-ї по 8-ю) - код валюти рахунку, згідно ЄДРПОУ валют ОКВ. Приклади коду валюти: для рублевих рахунків - 643 (для міжнародних розрахунків) і 810 (при здійсненні операцій по рахунках у валюті Росії, подробиці в Роз'ясненні Банку Росії від 9 листопада 2017 року "Щодо питання, пов'язаного з позначенням ознаки рубля в номері особового рахунку" ), Для доларових рахунків США - 840, для рахунків в євро - 978;

Г (цифра 9-я) - контрольна цифра;

ДДДД (цифри з 10-ої по 13-ту) - чотиризначний код підрозділу банку;

Еееее (14-20-я цифри) - внутрішній семизначний номер рахунку, який присвоюється клієнту.

Ця інформація цікава скоріше фахівця (банківського співробітнику, бухгалтеру і т.д.), але тим не менше навіть звичайного клієнта деякі комбінації цифр можуть сказати багато про що. Наприклад, досвідчене око по перших двох групах (5 цифр) відразу побачить вид рахунку (розрахунковий, внесок і т.п.) і по третій групі (3 цифри) його валюту.

Нижче наведені лише деякі розшифровку першої групи цифр:

 • 102 ... 109 - рахунки фондів, зберігання капіталу, облік прибутку і збитків;
 • 203, 204 - рахунки для обліку дорогоцінних металів;
 • 301 ... 329 - рахунки для проведення операцій між банками;
 • 401, 402 - рахунку для переказів в бюджет;
 • 403 - управління грошима, які перебувають у віданні Мінфіну;
 • 404 - позабюджетні фонди;
 • 405, 406 - рахунки державних компаній;
 • 407 - юридичні особи та ВП;
 • 408 - фізичні особи;
 • 411 ... 419 - вклади, відкриті державними структурами;
 • 420 ... 422 - зберігання коштів юридичних осіб;
 • 423 - внесок відкритий фізичною особою-резидентом;
 • 424 - кошти іноземних компаній;
 • 425 - кошти на вкладі належать фізичній особі-нерезиденту;
 • 430 - кошти банків;
 • 501 ... 526 - рахунки, необхідні для обліку цінних паперів.

А ось кілька розшифровок комбінацій цифр з другої групи (їх зручніше розглядати спільно з першою групою).

Рахунки недержавних організацій:

 • 40701 - фінансові організації (наприклад, МФО, пенсійний фонд і т. Д.);
 • 40702 - сюди відносять комерційні організації (наприклад, відкриті і закриті суспільства);
 • 40703 - рахунки некомерційних організацій;
 • 40704 - кошти, виділені для проведення виборів або громадських зібрань.

Рахунки фізичних осіб:

 • 40817 - розрахунковий рахунок физ.лица - резидента РФ;
 • 40820 - розрахунковий рахунок физ.лица - нерезидента РФ.

Приклад номера рахунку: 40817810500000000012 - рублевий картковий рахунок физ.лица-громадянина РФ.

Вичерпну інформацію з розшифровки рахунків ви можете знайти в згаданому раніше Додатку 1 до Положення Банку Росії від 16 липня 2012 р N 385-П «Про правила ведення бухгалтерського обліку в кредитних організаціях, розташованих на території РФ»

Види банківських рахунків

За своїм функціоналом розрізняють кілька видів банківських рахунків, які можуть бути відкриті як для фізичних, так і для юридичних осіб. Визначальним фактором при виборі виду рахунку є його цільове призначення. Тому перш ніж скористатися даним видом банківського продукту, рекомендуємо ознайомитися з його основними характеристиками і умовами обслуговування.

Розрахунковий рахунок

Розрахунковий рахунок відкривається для обліку грошових операцій юридичних осіб або індивідуальних підприємців. Аналогічні рахунки для фізичних осіб називаються поточними або лицьовими (докладніше в статті: Розрахунковий рахунок і особовий рахунок. Це одне і теж? ). Оскільки грошові кошти на поточному або розрахунковому рахунках доступні на першу вимогу клієнта, їх іноді називають рахунками до запитання. Розрахункові, поточні та рахунки до запитання не призначені для отримання пасивного доходу (для накопичення). Вони використовуються виключно для здійснення розрахункових операцій в національній валюті.

Валютний рахунок

Валютні рахунки призначені для здійснення розрахункових операцій безготівковим способом в іноземній валюті. В межах одного валютного рахунку можуть бути здійснені операції лише в тій валюті, в якій відкрито рахунок. Фізичні та юридичні особи одночасно можуть відкрити необмежену кількість рахунків в різних валютах.

Депозитний рахунок

Депозитний рахунок відкривається для розміщення грошових коштів на певний термін з метою отримання процентного прибутку. Величина прибутку залежить безпосередньо від ставки банку на конкретний депозит (вклад). При розміщенні заощаджень на депозитному рахунку, вкладник не має права скористатися своїми грошима до закінчення терміну, зазначеного в договорі - тільки з втратою нарахованих відсотків. Такий вид операції можна назвати позикою грошей банку юридичною або фізичною особою на підставі договору, умови якого регламентуються безпосередньо банком.

позичковий рахунок

Позичковий рахунок відображає рух позикових коштів. Даний вид продукту відкривається при підписанні кредитного договору між банком і позичальником і не є окремою самостійною банківською послугою. Це спосіб ведення обліку та контролю за виданими та повернутими коштами кредитної організацією.

Картковий рахунок

Картковий рахунок - це банківський рахунок спеціального платіжного засобу - пластикової карти, яка дає цілодобовий доступ до поточного рахунку за допомогою банкоматів, терміналів і т. Д. По суті, це звичайний розрахунковий рахунок фіз. особи.

Накопичувальний рахунок (ощадний вклад)

Накопичувальний рахунок - це такий собі гібрид поточного рахунку і депозиту з можливістю отримання постійного процентного доходу, поповнення і часткового зняття коштів.

Кореспондентський (транзитний) рахунок

Такі рахунки використовуються банками для проведення міжбанківських розрахунків.

Також існують такі рахунки, як: бюджетний, контокорренте, металевий (ОМС), загальний, фідуціарні, фондовий, приватний, чековий, зведений. Детальну інформацію про кожного з них ви без зусиль зможете знайти в інтернеті або в спеціалізованій літературі.

Для чого потрібен рахунок у банку?

Відповідь на питання: «Які операції дозволяє здійснювати банківський рахунок його власнику?», - не може бути однозначним. Все залежить від типу рахунку. Наприклад, якщо ви задумали зробити велику покупку, на яку у вас недостатньо коштів, то найкращим варіантом накопичення буде завести банківський депозит (починається на 423). В даному випадку ви зможете поповнювати вклад невеликими сумами і одночасно отримувати процентний дохід. Також ви можете оформити кредит, тоді вам для його погашення відкриють рахунок, що починається з 408 (або з 423), а банк для внутрішнього обліку операцій відкриє позичковий рахунок, номер якого починається з 455 ( докладніше про нюанси позичкового рахунку ).

Якщо вам необхідний платіжний інструмент для здійснення покупок за безготівковим розрахунком - оформите банківську картку - вона буде прив'язана до спеціального карткового рахунку (СКС). Зверніть увагу, що номер карти і номер рахунку - це різні поняття (дізнатися про це).

Якщо ви збираєтеся здійснити міжбанківський переказ ( як це можна зробити безкоштовно? ), То одного номера рахунку буде недостатньо, необхідно знати повні реквізити рахунку - «адреса» розрахункового рахунку юридичної або фізичної особи, куди відправник хоче переслати кошти.

Вартість відкриття рахунку

Відповідно до статті 846 ЦК України. Укладення договору банківського рахунку, банк не має права відмовити у відкритті рахунка, вчинення операцій за яким передбачено законом, установчими документами банку та виданим йому дозволом (ліцензією), за винятком випадків, коли така відмова викликана відсутністю у банку можливості прийняти на банківське обслуговування або допускається законом або іншими правовими актами.

Вартість відкриття банківських рахунків залежить від ряду факторів:

 • Правового становища клієнта (фізична або юридична особа);
 • Виду рахунку;
 • Тарифів банку.

Відкриття рахунку для фізичних осіб проводиться безкоштовно. У ряді випадків може бути передбачена комісія за річне обслуговування рахунку, яка списується банком автоматично, при надходженні коштів на рахунок. Винятком з цього правила є депозитні рахунки. Так як вони призначені для збереження і примноження коштів клієнта, банк не стягує комісій ні за відкриття, ні за обслуговування депозиту.

Відкриття рахунку для юридичних осіб, як правило, є платним. Орієнтовна вартість послуги становить 2000 рублів, не рахуючи витрат на завірення копій кожного документа і оформлення картки із зразками підписів і відбитка печатки.

Вартість обслуговування банківських рахунків залежить від:

 • Виду рахунку;
 • Правового статусу клієнта;
 • Оборотів грошових коштів;
 • Тарифів банку;
 • Видів грошових операцій;
 • Валюти рахунку;
 • Регіону, де знаходиться філія банку.

Заборонені операції з коштами на рахунках

Відповідно до федерального закону № 115-ФЗ, всі грошові операції, здійснювані безготівковим способом за допомогою банківських рахунків, строго контролюються службою фінансового моніторингу банку. Особлива увага приділяється операціям в іноземній валюті. При виявленні підозрілих операцій, банк має законне право заблокувати доступ до коштів, розміщених на банківському рахунку, до того моменту, поки власник рахунку не доведе законність вироблених операцій, пред'явивши відповідні документи.

Здійснення грошових переказів на великі суми на користь юридичних осіб без супроводжуючих документів - підстав для платежу або відсутність підтвердження походження коштів при перекладах на користь фізичних осіб, розцінюються, як підозрілі угоди.

.

Що це таке?
Що це таке?
Це одне і теж?
Для чого потрібен рахунок у банку?
Відповідь на питання: «Які операції дозволяє здійснювати банківський рахунок його власнику?
К це можна зробити безкоштовно?