Криза по-білоруськи: їжі повно, ціни ростуть

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

2 червня 2011, 6:59 Переглядів: 2 червня 2011, 6:59 Переглядів:   В супермаркеті

В супермаркеті. Перебої з продуктами були лише пару днів, а зараз - знову достаток. Фото: З, Миколаїв.

Ми побували в Білорусі, щоб своїми очима побачити масштаби тамтешнього кризи. Всупереч прогнозам, білоруський "дефолт" практично не вплинув на наші прикордонні райони. Наприклад, на українському хуторі Скиток, що примикає до митного пункту контролю, паломництва голодних білорусів не спостерігається. Місцеві жителі кажуть, що у вихідні дещо збільшився потік автомобілів, що їдуть звідти на речовий ринок Чернігова - їм так дешевше. А наші останнім часом перестали купувати білоруські продукти. Ціна кусається. "Раніше у них був дешевше цукор. Купували молочні продукти, брали ковбасу - дуже у них вона смачна", - розповідає нам мешканка з місцевих Єва Пантелеевна. - Зараз нам до них невигідно їздити, там все дорожчає ". У неї діти влаштувалися працювати в Білорусі." Якби у нас був такий правитель, як в Білорусі, - мрійливо вимовляє вона. - Я так скажу: пенсіонери - за Лукашенко . Це молоді він не подобається. Тільки не треба це писати, синку. А то Лукашенко прочитає, і буде мені потім ... ".

Фотогалерея: В магазинах Білорусі знову з'явилися продукти

Назад в СРСР
Назад в СРСР. Магазини "Госптовари", як 20 років тому

"Ну ви і ризикові хлопці, - каже нам власник прикордонного кафе Андрій, дізнавшись, що їдемо робити репортаж про кризу в Білорусі. - Журналістів там не люблять, всі білоруси через одного - донощики. Так що обережніше ... І не здумайте їх даішникам або митникам гроші пропонувати, проблем не оберете! ".

Ніхто і не пропонував. На митниці взагалі не стали говорити, що ми журналісти - чим чорт не жартує. Незважаючи на це ми чомусь не сподобалися людям в футболках з написом "Митна" (митниця по тамтешньому). Ретельно оглянули автомобіль і сумки, як заведені випитували: "Куди їдете? Мета візиту? Конкретніше?". Заздрячи безпроблемному проходженню контролю іншими, ми заповнили купу паперів, купили зелену карту (автостраховка) за 290 грн. при реальній вартості 17 євро (близько 200 грн.). "У нас курс комерційний", - пояснили в віконці дорожнечу. І тільки через дві години пункт митного контролю зник в дзеркалі заднього виду.

СОЦІАЛЬНІ котеджі для свиноферм

Нова Гута - перший населений пункт, який зустрічається після перетину кордону. Селище контрастів, їй Богу. Здебільшого він складається зі звичних сільських будиночків. А безпосередньо біля траси красуються п'ятиповерхові різнокольорові нові котеджі (по-іншому язик не повертається їх назвати) з червоною і зеленою черепицею. Ще більше дивує причина їх появи - для залучення молодих фахівців в село. А точніше для роботи на свинофермі, т. Е. АГРОПРОМКОМБІНАТ з виробництва свинини. "Син переїхав сюди спеціально заради квартири, - відверто каже одна з місцевих мешканок. - У Гомелі купити квартиру нереально. А тут влаштувався електриком, пропрацював 4 місяці - і отримав житло. Правда, зарплата невелика - близько $ 200".

ПРОДУКТІВ ПОВНО, С ТЕХНІКОЮ - напружте

Техніка
Техніка. Пропонують лише "Горизонти" по $ 180

В'їжджаємо в Гомель. Продуктові полиці магазинів викликали шок - вони ломляться під вагою продуктів. А як же криза, тотальний ажіотаж, про який твердять ЗМІ? "Пару тижнів тому у нас дійсно люди змітали все з прилавків, - каже мешканка на ім'я Ірина. - Дня три була паніка, потім все вляглося". Народ налягав на цукор, сіль, крупу, олію - боялися, що подорожчає. І продукти дійсно підскочили в ціні - аж в два рази! Розуміючи неминучий обвал білоруських "зайчиків", жителі просто вкладали гроші в провіант. В магазинах не встигали міняти цінники на товар. Для розуміння ситуації - цитата з місцевої газети про ситуацію в Гродно: "Денна виручка магазинів зросла майже в два рази. За один тільки день люди купили 10 тонн солі ... ".

Якщо з продуктами проблем немає, то з побутовою технікою все непросто. Вона, до речі, часто продається під вивіскою "Госптовари" - такий собі радянський магазин, де можна купити віник, сковорідку, фарбу і мікрохвильовку. Так ось, спеціалізовані магазини з продажу телевізорів, в які ми заглянули, виявилися напівпорожніми. Тільки ящики "Горизонт" місцевого виробництва кілограмів так по 20 кожен, вартістю понад $ 180. "Інших немає - все розпродали, а постачальники більше товар не підвозять - без пояснень", - пояснюють убогість вибору продавці. "А що тут незрозумілого: Бацька сказав - не піднімати ціни. І крапка. А хто собі в збиток стане працювати?" - вставляє свої п'ять копійок літній чоловік.

Село
Село. За 4 місяці роботи на фермі - квартира в котеджі

Якщо вірити місцевим газетам, по всій країні до подорожчання закуповували також холодильники, пральні машинки, газові плити. На цьому тлі про зростання зарплати мова не йде. В уряді лише обіцяють підняти якісь компенсації, посилити соцдопомогу та інший стандартний набір, який люблять обіцяти чиновники в таких випадках. До речі, середня зарплата в Білорусі до обвалу рубля становила близько $ 500. Зараз вона впала до трьох сотень. "До кризи я отримувала приблизно $ 300, - каже заступник головного редактора однієї з газет. - З урахуванням девальвації моя платня знизилося приблизно до $ 190. А якщо судити за міжбанківським курсом, то я отримую всього $ 100".

Бацька І ЛЮБЛЯТЬ, І БОЯТЬСЯ

Ілліча не зносити
Ілліча не зносити. У центрі Гомеля підноситься семиметровий пам'ятник Леніну

Люди, з якими ми спілкувалися в Білорусі, як один, погоджувалися говорити з нами виключно на умовах анонімності. Розмова про бацьку - як правило, табу. "Люди бояться висловлювати політичні погляди, якщо тільки вони не збігаються з лінією президента", - розповідає нам білоруський журналіст. Зрозуміло, в тюрму за це не садять, але втратити роботу можна з легкістю. Був час, коли співробітники компетентних органів ходили по вузам, вели довірчі бесіди тет-а-тет зі студентами. Влада називала це профілактичною роботою, а студенти - вербуванням в стукачі. Правда, останнім часом подібна практика зійшла нанівець або стала не такою явною. Опозиційні газети відсутні - вони трансформувалися в інтернет-портали.

До кризи ставлення неоднозначне. "У квітні голова Нацбанку обіцяв, що девальвації не буде. Зараз в народі часто повертаються до його словами, не можуть заспокоїтися, що збрехав", - розповідають нам. З іншого боку, вірять, що це послужить уроком для Лукашенка, і країна нарешті буде розвиватися за правилами ринкової економіки. Одне з двох: президенту ще довіряють або знову обережні. А поки в газетах пишуть, що через кризу підприємства стали працювати мало не в три зміни і без вихідних. Але в народі говорять зворотне: планують скорочення і переклад на 4-годинний робочий день. Але, незважаючи на труднощі, зарплату не затримують. Тут навіть питання про зволіканні з виплатою викликає подив: мовляв, невже таке буває? В цілому, складається враження, що Бацьку одночасно і люблять, і бояться. Люблять за принциповість: "У нього є власна думка", "Він гне свою лінію", "Йому на все начхати, якщо справа стосується інтересів народу". Бояться за круту вдачу - дуже вже не любить він критику. Через що страждають усі. Страждають, мовчать і бояться.

ВАЛЮТА В ДЕФІЦИТІ

У банку
У банку. Купити валюту нереально

Валюту в Білорусі можна купити, якщо днювати і ночувати під обмінником, невесело жартують місцеві жителі. І чергують, щоб якось себе убезпечити від обвалу місцевого рубля! Всі інші валюти в дефіциті. У тому числі і гривня. Під банками чатують і бабусі, і зрілі чоловіки. Вони зверталися до нас близько обмінників з питанням, здаємо ми щось. Кажуть, що валюту можна купити у бариг на ринках, переплативши приблизно 30% від офіційного курсу. Правда, купувати з рук вирішуються не всі. "Якщо зловлять за цим заняттям, як мінімум штрафу не уникнути, а можна і за грати загриміти", - каже журналіст з Гомеля. А ще подейкують, що інфляція породила попит на золото і дорогоцінні камені. Правда, офіційної статистики з цього приводу немає.

Офіційний курс долара - близько 5 тисяч "зайчиків" (до обвалу було близько 3000). У перекупників він коштує 6-7 тис., А реальна вартість (продаж на міжбанку) майже вісім тисяч. На цьому тлі здивувала порядність білорусів, з якої волею випадку довелося тут зіткнутися. "Чоловік, у вас щось упало!" - чую, виходячи з магазину, але не реагую - думаю, що не мені. "Чоловік, ви щось упустили", - все той же наполегливий голос. Обертаюся: хлопець показує на зім'яту сотку доларів - символ стабільності і немислимий дефіцит в Білорусі! По кишенях - моя доларова заначка дійсно пропала, а більше грошей у мене з собою не було. "Треба було хапати і бігти", - віджартувався я. А хлопець здивовано знизав плечима і пішов у своїх справах.

З РОСІЙСЬКИМ, АЛЕ БЕЗ РОСІЇ

Російська мова в Гомелі всюди. За весь час ми так і не почули білоруської мови. На приватних газетних лотках майже немає преси рідною. Більшість вивісок, покажчиків, табличок - російською. Навіть рекламні каламбури по радіо ( "пельмені" Російські "- тільки наші, брестські інгредієнти") наводять на думку про нерозділеності понять "російський" і "наш". До слова, такої позиції дотримується і влада . З усього складу уряду на рідній мові говорить тільки міністр культури Павло Латушко. В іншому ж, білоруський - прерогатива опозиції і частини інтелігенції: музикантів, письменників. А ще рідна мова, як і в Україні, є інструментом у політичній боротьбі.

Правда, пересічних громадян мовна метушня мало цікавить. Розмовляють російською, розуміють один одного - навіщо напружуватися ?! Хоча про об'єднання зі східним сусідом говорити відмовляються. Мовляв, все ж краще бути самостійною державою на карті, ніж рядовий губернією. А ще в країні багато символів, пов'язаних з Великою Вітчизняною війною. Навіть на вивісці-покажчику госпіталю красується дівчина, одягнена у військову форму тих років, а сам напис прикрашена намальованою георгіївською стрічкою.

СУПЕРСВЕТОФОРИ І НІ "Ланос"

Прогрес на вулицях Гомеля
Прогрес на вулицях Гомеля. Фото: Д. Орлов

Гомель нагадує звичайний облцентр України. У центрі міста обшарпані триповерхівки чергуються з відреставрованими будинками. На околиці типові квартали дев'ятиповерхівок змінюються приватним сектором. На перехрестях дивина для нашого ока - плоскі світлодіодні світлофори. До речі, ми не зустріли жодного примірника популярного у нас "Деу Ланос" (в основному, європейські та російські авто). Практично немає машин з затемненими стеклами. А ще за містом на кожній зупинці обов'язково - пофарбована лавочка і урна. Траса на Гомель і дороги в місті - акуратні, але і на них є вибоїни.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Криза по-білоруськи: їжі повно, ціни ростуть". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Орлов Дмитро

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Ретельно оглянули автомобіль і сумки, як заведені випитували: "Куди їдете?
Мета візиту?
Конкретніше?
А як же криза, тотальний ажіотаж, про який твердять ЗМІ?
А хто собі в збиток стане працювати?
Тут навіть питання про зволіканні з виплатою викликає подив: мовляв, невже таке буває?
Розмовляють російською, розуміють один одного - навіщо напружуватися ?