Конкуренція і право: події тижня, 5 - 11 січень 2011 р

28.12.2011
28

нормотворчості

ФАС Росії розмістила на своєму сайті проект наказу "Про затвердження Порядку направлення застереження про неприпустимість вчинення дій, які можуть привести до порушення антимонопольного законодавства" . Документом, крім того, стверджується і форма такого застереження.

Передбачено, що Порядок поширюється також на індивідуальних підприємців, інших фізичних осіб, які не зареєстровані як приватні підприємці, але здійснюють професійну діяльність, яка приносить дохід, на підставі держреєстрації або ліцензії.

Підставою для направлення застереження є публічна заява посадової особи суб'єкта господарювання про плановане поведінці на товарному ринку, якщо така поведінка може призвести до порушення антимонопольного законодавства та при цьому відсутні підстави для порушення і розгляду справи про порушення антимонопольного законодавства.

ОФІЦІЙНІ ДОКУМЕНТИ І РОЗ'ЯСНЕННЯ

«Російська газета» публікує третій антимонопольний пакет.

9 грудня офіційно опублікований Федеральний закон РФ від 6 грудня 2011 № 401-ФЗ "Про внесення змін до Федерального закону" Про захист конкуренції "і окремі законодавчі акти Російської Федерації". Днем пізніше, 10 грудня, статус офіційно опублікованого отримав Федеральний закон РФ від 6 грудня 2011 № 404-ФЗ "Про внесення змін до Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення".

Також по темі:

Антимонопольники спочатку попереджатимуть

«Російська газета», 09.12.2011

ФГУПи продаватимуть майно за правилами ФАС Росії

ФАС Росії, 05.12.2011

Мін'юст Росії зареєстрував Наказ ФАС Росії № 732 , Яким вносяться зміни до Наказу ФАС Росії від 10 лютого 2010 року № 67 і встановлюється порядок проведення аукціонів з продажу майна ФГУП.

Згідно з поправками аукціони на продаж майна ФГУП будуть проводитися за процедурою, яка передбачена для укладення договорів оренди. Прозорість операцій на аукціонах забезпечена закритим переліком вимог, які організатор торгів пред'являє до учасників аукціону і до документів, які подаються, а також закритим переліком підстав для відмови в допуску до участі в торгах. Крім того, обов'язковою умовою є розміщення інформації про торги на офіційному сайті - torgi.gov.ru.

Також по темі:

Мін'юст зареєстрував правила продажу майна ФГУП

«Ведомости», 05.12.2011

НОВИНИ ТА ПОДІЇ

У магазинах duty free може пропасти спиртне

«Комерсант», 09.12.2011

У розпорядженні "Комерсант" виявилося звернення організації "Опора Росії" на адресу ФАС, в якому повідомляється про стурбованість учасників ринку duty free продовженням ліцензій на закупівлю, зберігання і постачання алкогольної продукції. Нинішні вимоги РАР до їх складських приміщень не враховують специфіку бізнесу компаній на режимних об'єктах - аеропортах, морських вокзалах, міжнародних автомобільних пунктах пропуску. Зокрема, склади повинні бути "ізольовані від службових, підсобних та інших приміщень капітальними стінами або тимчасовими будівельними конструкціями (перегородками) висотою від підлоги до стелі складського приміщення". В Асоціації операторів безмитної торгівлі (БОРТ) відзначають, що оператор duty free не має права здійснювати таке перепланування під загрозою не тільки розірвання договору оренди, а й кримінального переслідування. Таким чином, оператори "заздалегідь і навмисно ставляться в положення неможливості отримання ліцензії, а значить, або втрати бізнесу, або необхідності" вирішення питання за гроші "", підкреслюється в листі.

БОРТ пропонує вивести магазини безмитної торгівлі з-під дії деяких нездійсненних норм. У ФАС підтвердили, що недавно звернення розглядалося на експертній раді, рішення поки немає.

Також по темі:

ФАС рекомендує пом'якшити вимоги до складів магазинів duty free

«Ведомости», 09.12.2011

Спиртне залишиться на прилавках в зонах безмитної торгівлі в аеропортах

«Російська газета», 10.12.2011

"Норнікель" допоміг ФАС закрити лазівку в законі

«Ведомости», 09.12.2011

Федеральна антимонопольна служба (ФАС) збирається закрити лазівку в законі про доступ іноземців в стратегічні галузі. Вона виявилася після чергового викупу «Норнікелем» власних акцій.

Завдяки «Норнікелю» ФАС виявила дірку в законі про доступ іноземних інвесторів у стратегічні галузі, повідомив вчора керівник антимонопольної служби Ігор Артем'єв. Можна уникнути необхідності погоджувати угоду з урядовою комісією, передавши частину пакета акцій в заставу по репо, пояснив він (слова Артем'єва по «Інтерфаксу»).

Аудитори перевірили страхові послуги в РЖД

РБК daily, 09.12.2011

Рахункова палата направила лист в уряд про те, що ВАТ «РЖД» передало страхування пасажирів в ЖАСО без проведення конкурсу. Питання до залізничників є і у ФАС, яка завела справи за заявою «Ингосстраха» і ТСК: вони оскаржують умови конкурсів РЖД на страхування автотранспорту.

Дрібні заправники програли суперечку «Башкирнефтепродукт»

«Комерсант», 09.12.2011

Незалежні роздрібні оператори Башкирії спробували через регіональне управління Федеральної антимонопольної служби зрівняти вартість дизпалива в роздрібній торгівлі у найбільшого оператора «Башкирнефтепродукт» з вартістю цього виду палива на власних заправках. Вони стверджують, що на ринку дизпалива в регіоні виникла «дискримінація» через високі відпускних цін на паливо, вироблене НПЗ, афілійовані з найбільшим оператором нафтопродуктів. У УФАС скарги заправників визнали спробою втягнути відомство в протиправний «змову» і дали зрозуміти, що допомоги від нього чекати не слід.

Прес-конференція І.Ю. Артем'єва по третьому антимонопольному пакету

ФАС Росії, 09.12.2011

8 грудня 2011 року в ФАС Росії пройшла прес-конференція керівника антимонопольної служби Ігоря Артем'єва на тему: «Третій антимонопольний пакет. Вплив нових поправок на бізнес і влада ».

Глава відомства розповів про основні поправки, їх вплив на економіку країни, про ефективність правозастосування антимонопольного законодавства і завершення його реформування.

ФАС і НП «Сприяння розвитку конкуренції» проводять круглий стіл за законом про іноземні інвестиції

ФАС Росії, 08.12.2011

14 грудня 2011 Федеральна антимонопольна служба спільно з Некомерційним партнерством «Сприяння розвитку конкуренції» запрошують всіх бажаючих взяти участь в роботі круглого столу на тему: «Питання, пов'язані із застосуванням на практиці змін, внесених до Федерального закону« Про порядок здійснення іноземних інвестицій в господарські товариства, що мають стратегічне значення для забезпечення оборони країни і безпеки держави ».

Питання для обговорення: кордону області застосування змін;
необхідність звуження поняття групи осіб іноземного інвестора з метою застосування закону; поширення області застосування закону на акціонерні угоди.

Експертна рада при ФАС обговорить питання конкуренції в сфері освіти і науки

ФАС Росії, 08.12.2011

14 грудня 2011 року в ФАС Росії відбудеться засідання Експертної ради при Федеральній антимонопольній службі (ФАС Росії) з розвитку конкуренції в сфері освіти і науки. Експерти обговорять проблеми розвитку конкуренції на ринку виробництва шкільних підручників.

Nutricia і «Юнімілк» вимагають допустити їх до участі в тендері на поставку дитячого харчування

РБК daily, 08.12.2011

Рік тому виробника дитячого харчування Nutricia не допустили до участі в тендері на поставку дитячих продуктів на молочні кухні столичних поліклінік. Виробник звернувся в ФАС і арбітраж, де ця справа досі розглядається. У нинішньому році умови аналогічного тендеру виявилися багато в чому схожими з торішніми. Nutricia і «Юнімілк», чия продукція не підходить під оголошені умови тендера, звернулися зі скаргою в ФАС. Два дні тому антимонопольна служба зажадала змінити умови тендера.

ФАС забезпечить конкуренцію в авіагалузі

«Комерсант», 08.12.2011

На кожному закордонному напрямку будуть працювати не менше двох авіакомпаній. Про це заявив глава Федеральної антимонопольної служби Ігор Артем'єв. Таке рішення прийнято для забезпечення конкуренції. Зараз на багатьох популярних європейських напрямках здійснювати регулярні рейси може тільки "Аерофлот", повідомив головний редактор журналу "авіатранспортне огляд" Олексій Синицький.

Також по темі:

Мінтранс РФ посилив конкуренцію на зарубіжних авіамаршрутах

«Російська газета», 08.12.2011

«Трансаеро» змусила владу прискорити лібералізацію польотів за кордон

РБК daily, 09.12.2011

У ТПП відбулося засідання робочої групи з вироблення заходів щодо вдосконалення системи державного та муніципального замовлення та протидії корупції в цій сфері

ТПП Росії, 08.12.2011

Позиція ТПП РФ з цього питання полягає в необхідності переходу на федеральну контрактну систему в сфері держзамовлення, зазначив віце-президент ТПП РФ Володимир Страшко. На його думку, сьогодні потрібно ефективний поетапний контроль фінансування виконання і задоволення державних потреб. Крім того, в цьому процесі повинен бути присутнім громадський контроль в особі представників бізнес-спільноти. Перехід на федеральну контрактну систему, вважає Володимир Страшко, диктується не тільки інтересом державного замовника, а й є великою підмогою для виконавця замовлення по задоволенню державних і муніципальних потреб.

Відбулося розширене засідання Комітету з власності та розвитку конкуренції РСПП «Про напрями вдосконалення законодавства про держзамовлення»

РСПП, 07.12.2011

6 грудня 2011р. відбулося розширене засідання Комітету з власності та розвитку конкуренції РСПП «Про напрями вдосконалення законодавства про держзамовлення», в якому взяли участь Президент РСПП А.Н.Шохін, голова Комітету М.М.Фрідман, представники Мінекономрозвитку і ФАС, комітетів і галузевих комісій РСПП.

Не применшуючи ту важливу роль, яку зіграв діючий закон від 21 липня 2005 № 94-ФЗ «Про розміщення замовлень на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб», учасники відзначили ряд проблем, які вимагають пошуку нових нормативних і організаційних рішень. В цьому відношенні хорошим орієнтиром є проект Федеральної контрактної системи, який повинен бути ще серйозно доопрацьований, щоб стати повноцінною основою регулювання в цій складній сфері відносин бізнесу і держави.

Рекомендації засідання Комітету РСПП по власності і розвитку конкуренції

Зауваження Комітету РСПП по власності і розвитку конкуренції
за проектом федерального закону «Про федеральної контрактної системи у сфері закупівель товарів, робіт, послуг».

«Ростелеком» і ТТК вступили в пірінговий союз

«Ведомости», 07.12.2011

Два найбільших магістральних оператора - «Ростелеком» і «Транстелеком» (ТТК) домовилися обмінюватися інтернет-трафіком безкоштовно. Це може викликати питання у Федеральної антимонопольної служби (ФАС).

Пірінгових угоду між найбільшими магістральними операторами може стати приводом для розслідування ФАС, говорить начальник юридичного управління AVG Capital Partners Ельдар Назмутдинов. Адже виходить, що «Ростелеком» і ТТК надають одна одній послуги з пропуску трафіку на одних умовах, а контрагентам - на інших. Угода не суперечить антимонопольному законодавству, так як ціна послуг не підвищується, а його учасники залишаються конкурентами, впевнений представник "Ростелекома".

Керівник управління антимонопольної служби Дмитро Рутенберг сказав лише, що ФАС скарг від операторів по пірінгових угод ніколи не отримувала. А говорити про порушення можна лише після вивчення конкретної ситуації, підкреслює він.

Мінкомзв'язку і ФАС вироблять нові принципи розподілу радіочастот

«Російська газета», 06.12.2011

Мінкомзв'язку і Федеральна антимонопольна служба мають намір протягом двох тижнів підготувати нормативно-правові рішення для реалізації базових принципів розподілу радіочастотного спектру для впровадження широкосмугового доступу в інтернет. Як повідомляє прес-служба міністерства, цим займеться спільна робоча група.

З колекторів стягують останнім. ФАС зажадала всю інформацію про ринок

«Комерсант», 05.12.2011

Діяльність колекторського ринку вперше привернула пильну увагу Федеральної антимонопольної служби (ФАС). ФАС зажадала від всіх великих учасників ринку інформацію, яку колектори систематично ніколи не розкривали - типові договори, тарифи, відомості про клієнтів і виручці. В офіційних коментарях представники колекторських агентств вітають інтерес до них держорганів, який "зробить ринок більш прозорим". Як показує досвід, прозорістю ФАС не обмежиться.

Про те, що ФАС розіслала колекторам детальний запит про їхню діяльність, розповіли "Комерсант" кілька учасників ринку. У ФАС підтвердили цю інформацію, повідомивши, що запит був відправлений більш ніж 20 агентствам і двом асоціаціям колекторів. Відомство запитало у колекторів дані про основні показники діяльності, про клієнтів (якщо на їх частку припадає понад 5% бізнесу колектора), відомості про тарифи, які діяли в 2010-2011 роках, і їх докладний обгрунтування, типові договори з клієнтами, відомості про виручку і ряд інших даних. До сих пір колектори ніколи не надавали докладної інформації про свою діяльність, розкриваючи дані лише в межах своїх дослідженнях.

Торгівля бензином вище всякою конкуренцією

«Комерсант», 05.12.2011

Три російські нафтопродуктові біржі - МТСБ, МБНК і СПБ - під тиском уряду підписали меморандум про формування Єдиної торгової сесії (ЕТС), але жодна зі сторін документом не задоволена. Досягти компромісу з принципових моментів бірж не вдалося. Меморандум ж, підписання якого домігся віце-прем'єр Ігор Сечин, виконуючи ще лютневе доручення прем'єр-міністра Володимира Путіна про боротьбу зі зростанням цін на паливо, носить самий загальний характер, і учасники ринку впевнені, що, незважаючи на обіцянки ФАС, до кінця року запустити ЄТС не вдасться.

АДМІНІСТРАТИВНІ І КРИМІНАЛЬНІ СПРАВИ

Антимонопольники на 9 млн руб. оштрафували хлібозаводи Юрія борисовців

«Комерсант», 09.12.2011

Пермське УФАС оштрафувало двох виробників хліба - ТОВ «Перший хліб» і ВАТ «Пермхлеб» за укладення угоди, забороненого антимонопольним законодавством. «Після виходу ВАТ" Пермхлеб "з групи осіб ТОВ" Перший хліб "підприємства стали здійснювати самостійну діяльність. Конкурентні відносини компанії замінили свідомої кооперацією, що завдає шкоди інтересам споживачів і представляє істотну загрозу конкуренції », - пояснив керівник місцевого УФАС Дмитро Махонін. На думку антимонопольників, наслідками картельної змови стали штучне зростання цін на продукцію «Пермхлеба», відсутність у підприємства мотивів для розвитку, збиток інтересам споживачів. «Картельна змова на сьогоднішній момент є одним з найсерйозніших економічних злочинів», - відзначають в УФАС. Штраф, призначений «Першому хліба» склав 6,8 млн руб., «Пермхлебу» - 1,9 млн руб.

ФАС визнала недостовірною рекламу знижок до 45% в мережі магазинів "Л'Етуаль"

Право.Ru, 08.12.2011

Федеральна антимонопольна служба визнала недостовірною рекламу мережі магазинів "Л'Етуаль" про знижки до 45% на косметику "YLLOZURE".

Як повідомила сьогодні прес-служба столичного управління ФАС, раніше комісія антимонопольного відомства встановила порушення п.4 ч. 3 ст. 5 ФЗ "Про рекламу" в діях ТОВ "Алькор і Ко" (що представляє мережу магазинів "Л'Етуаль").

ФАС оштрафувала «ІКЕА» за рекламу, що спонукує порушувати тишу в нічний час

«Ведомости», 07.12.2011

Федеральна антимонопольна служба ( ФАС ) Оштрафувала ТОВ «Ікеа Дім» (управляє магазинами «ІКЕА») на 110 000 руб. за рекламу, яка, на думку регулятора, спонукає громадян порушувати тишу в нічний час.

Приводом для розгляду послужили звернення громадян, що поскаржилися на рекламу «ІКЕА», яка транслювалася на телеканалах «Домашній», «Росія», «П'ятий» в січні 2011 р У ролику показувалася галаслива сімейна вечірка в пізній вечірній час, що викликала обурення сусідів. Посилаючись на регіональні закони, ФАС відзначає, що порушення тиші та спокою громадян в нічний час тягне за собою попередження або накладення адміністративного штрафу.

На думку антимонопольної служби, «ІКЕА» порушує закон про рекламу, оскільки «в якості переваги об'єкта рекламування демонструється можливість порушення режиму тиші в пізній час». Таким чином, реклама меблевого магазину «ІКЕА» спонукає до вчинення протиправних дій.

ФАС зажадала припинити дискримінацію курських хлібозаводів

«Російська газета», 07.12.2011

Комісія регіонального управління Федеральної антімонопольної служби пред'явив претензії однієї з торгових мереж Курська. Комісією встановлено, що мережа проводить виборчу політику по відношенню до різних постачальникам хліба, створює їм нерівні умови співпраці. Практикується незаконне утримання грошових коштів (в різних розмірах, що відрізняються на порядок), застосування різних критеріїв в процесі узгодження зміни цін поставок.

Тим часом частиною 1 статті 13 Федерального закону № 381-ФЗ від 28 грудня 2009 року "Про основи державного регулювання торговельної діяльності в Російській Федерації" господарюючим суб'єктам, які здійснюють торговельну діяльність з продажу продовольчих товарів за допомогою організації торговельної мережі, забороняється створювати дискримінаційні умови.

Організаторам торгової мережі видано приписи про припинення порушення зазначеної норми закону.

Мерію Ульяновська підозрюють в узгоджених діях з будівельниками

«Російська газета», 07.12.2011

Регіональне УФАС Росії порушило справу щодо мерії Ульяновська і однієї з будівельних корпорацій. Антимонопольники підозрюють боку в скоєнні узгоджених дій, які можуть призвести до недопущення, обмеження або усунення конкуренції на ринку житлового будівництва.

ФАС підозрює Ощадбанк і РОСНО в антиконкурентних діях

ФАС Росії, 07.12.2011

Комісія ФАС Росії прийняла рішення про об'єднання справ, порушених Новосибірським і Вологодським УФАС Росії за ознаками антиконкурентних дій між ВАТ «Ощадбанк Росії» і ВАТ СК «РОСНО» при здійсненні колективного добровільного страхування фізичних осіб - позичальників банку. Такі дії суперечать частині 1 статті 11 Федерального закону «Про захист конкуренції». Рішення про об'єднання справ прийнято з метою повного, всебічного та об'єктивного їх розгляду. Розгляд об'єднаної справи призначено на 2 лютого 2012 року.

Черговий паливний змову розкрило Новосибірське УФАС Росії

ФАС Росії, 07.12.2011

2 грудня 2011 Новосибірськ УФАС Росії встановило факт узгоджених дій ТОВ «Газойл», ТОВ «Сібгаз» і ТОВ «Пропан-Бутан».

У період з 1 вересня по 10 листопада 2011 р суспільства, що займаються реалізацією скрапленого вуглеводневого газу (ЗВГ), встановили ідентичні роздрібні ціни на ЗВГ і підтримували однаковий рівень цін шляхом їх зміни (підвищення) практично одноразово.

Представники компаній пояснили, що зростання ціни на ЗВГ обумовлений зростанням цін постачальників, а також внутрішньовиробничий витрат (збільшення штатної чисельності персоналу, придбання основних засобів, будівництво нових АГЗС і т.д.). Такі доводи антимонопольний орган визнав необгрунтованими: витрати, понесені в I і II кварталі поточного року, не могли відбитися на роздрібній ціні в вересні.

Новосибірське УФАС Росії визнало ТОВ «Газойл», ТОВ «Сібгаз» і ТОВ «Пропан-Бутан» порушили частину 1 статті 11 Федерального закону «Про захист конкуренції».

ФАС: Россільгоспнагляд не пускав норвезьку рибу в Росію

ФАС Росії, 07.12.2011

Россільгоспнагляд відмовляв господарюючим суб'єктам у видачі дозволів на ввезення в РФ риби і рибоморепродукціі через їхню відсутність в переліку фірм-імпортерів, представлених компетентними відомствами іноземних держав. До такого висновку прийшла Комісія ФАС Росії, яка 21 листопада 2011 р Россільгоспнагляд порушила п.2 ч.1 ст.15 ФЗ «Про захист конкуренції».

В ході розгляду справи Комісія ФАС Росії встановила, що Адміністративний регламент, затверджений наказом Мінсільгоспу Росії від 09.01.2008 № 1, не містить вимоги про включення господарюючих суб'єктів в перелік фірм-імпортерів, що представляється компетентними відомствами іноземних держав.

«ЛУКОЙЛ-Северо-Западнефтепродукт» необґрунтовано завищило ціни на бензин

ФАС Росії, 07.12.2011

1 грудня 2011 р Комі УФАС Росії встановило, що ТОВ «ЛУКОЙЛ-Северо-Западнефтепродукт» необґрунтовано завищило роздрібні ціни на бензини марок АІ-80, АІ-92, АІ-95 на території Сиктивкара, Ухти і Усинска в грудні 2010 року, і визнало суспільство порушили частину 1 статті 10 Федерального закону «Про захист конкуренції» (зловживання домінуючим становищем).
ТОВ «ЛУКОЙЛ-Северо-Западнефтепродукт» видано припис не допускати дій, які можуть призвести до необґрунтованого підвищення цін.

У Кургані судитимуть чиновника за підробку котировочной заявки

«Російська газета», 05.12.2011

До суду передано кримінальну справу стосовно одного з керівників структурних підрозділів Фінансового управління Курганської області, обвинуваченого у зловживанні посадовими повноваженнями і службовій підробці (частина 1 статті 285, частина 2 статті 292 КК РФ).

За версією слідства, в лютому 2009 року обвинувачений виконував доручення керівництва про підготовку необхідної документації для проведення закупівлі серверної станції. При цьому він свідомо включив в технічне завдання такі умови, при яких переможцем котирувальних процедур гарантовано могла стати лише фірма, одним із засновників якої була його дружина.

СУДОВА ПРАКТИКА

Апеляційний суд підтвердив змову між Національним Банком «ТРАСТ» та страховою компанією «Авіва»

ФАС Росії, 09.12.2011

6 грудня 2011 р 17 Арбітражний апеляційний суд визнав змову між ВАТ НБ «ТРАСТ» та ЗАТ СК «Авіва» зі створення перешкод на ринок страхування життя і здоров'я при кредитуванні.

Раніше, 16 лютого 2011 року, Пермське УФАС Росії визнало банк і страхову компанію порушили пункт 8 частини 1 статті 11 Федерального закону «Про захист конкуренції». Банк при укладанні кредитних договорів на невідкладні потреби нав'язував страхування життя і здоров'я в єдиній страхової компанії - ЗАТ СК «Авіва». При цьому термін страхування дорівнював терміну кредитного договору, страхова премія сплачувалася одноразовим платежем, а в разі дострокового розірвання договору страхування страхова премія позичальникові не поверталася. Всі ці дії призвели до створення перешкод на ринку особистого страхування.

Касація: Курське УФАС Росії правомірно заборонило велику угоду

ФАС Росії, 08.12.2011

2 грудня 2011 Федеральний арбітражний суд Центрального округу визнав законним рішення Курського УФАС Росії, виданого за результатами розгляду клопотання ЗАТ «Російський дім» про придбання 59% голосуючих акцій ВАТ «Курскхлеб».

Раніше, в 2010 році, в Курське УФАС Росії звернулося ЗАТ «Російський дім» про узгодження придбання контрольного пакета акцій ВАТ «Курскхлеб».
За результатами розгляду антимонопольний орган встановив, що ЗАТ «Російський дім» отримає прямий контроль над ВАТ «Курскхлеб» - монополістом на ринку хліба та хлібобулочних виробів Курської області, який має можливість в односторонньому порядку впливати на ціноутворення і загальні умови функціонування даного ринку.

Курське УФАС Росії відмовило ЗАТ «Російський дім» в задоволенні клопотання про придбання голосуючих акцій ВАТ «Курскхлеб». ЗАТ «Російський дім», не погодившись з рішенням антимонопольного органу, оскаржило його в судовому порядку. Однак суди трьох інстанцій визнали правоту Курського УФАС Росії.

Касація узагальнила практику суперечок щодо застосування антимонопольного законодавства

Право.Ru, 07.12.2011

Федеральний арбітражний суд Поволзької округу опублікував на своєму офіційному сайті узагальнення практики розгляду спорів, пов'язаних із застосуванням антимонопольного законодавства.

В узагальненні аналізується судова практика за період з 26 грудня 2009 року по 31 жовтня 2011 року (з повним текстом можна ознайомитися тут ). У документі наголошується, що якщо в 2010 році ФАС ПО було розглянуто 16 справ, пов'язаних із застосуванням антимонопольного законодавства, то в 2011-му - 36. Основна кількість розглянутих Федеральним арбітражним судом Поволзької округу суперечок в цей період становлять справи про визнання договорів недійсними, а також спори, пов'язані з визнанням недійсними торгів.

ВАС підтримав рішення антимонопольної служби про відмову в задоволенні клопотання ВАТ «ЄЕСК»

ФАС Росії, 07.12.2011

ВАС Росії визнав законним рішення ФАС Росії про відмову в задоволенні клопотання ВАТ «Екатеринбургская електромережева компанія» (ВАТ «ЄЕСК»).

Раніше, в 2009 році, ВАТ «ЄЕСК» звернулося до ФАС Росії з клопотанням про отримання у володіння і користування для надання послуг з передачі електроенергії основних виробничих засобів, що становлять 100% від балансової вартості основних виробничих засобів ТОВ «Міська мережева компанія», шляхом вчинення договору оренди. ФАС Росії в задоволенні клопотання товариства відмовила, вказавши, що така угода може привести до обмеження конкуренції. Не погодившись з винесеним антимонопольним органом рішенням, суспільство оскаржило його в судовому порядку.

Арбітражний суд Москви, Дев'ятий арбітражний апеляційний суд і Федеральний арбітражний суд Московського округу відмовили заявнику в задоволення скарги, підтримавши тим самим рішення антимонопольної служби.

Суди визнали правоту УФАС

«Комерсант», 06.12.2011

Приморське УФАС Росії встановило факт порушення статті 16 Федерального закону «Про захист конкуренції» ЗАТ «СтройРесурсГрупп», муніципальним унітарним багатогалузевим підприємством комунального господарства міста Фокино (МУМПКХ), і адміністрацією ЗАТО Фокино. Рішення було оскаржено акціонерним товариством в судах спочатку першої, а потім і другої інстанцій. Однак суди залишили його рішення в силі, повідомила прес-секретар Приморського УФАС Росії Крістіна Мірзаєва. В ході розгляду справи антимонопольний орган встановив, що виконання двох пунктів договору призводить до обмеження конкуренції, зокрема - до підвищення цін на виробництво і реалізацію каменю і щебеню всіх фракцій, а також до обмеження виходу МУМПКХ з товарного ринку.

Штраф за недобросовісну конкуренцію неминучий

ФАС Росії, 06.12.2011

Арбітражний суд м Москви 22 листопада 2011 р визнав правомірність накладення ФАС Росії штрафу в 100 тисяч рублів ЗАТ «мікоянівські м'ясокомбінат» (ЗАТ) за недобросовісну конкуренцію на ринку ковбасних виробів. Підставою для накладення штрафу послужило рішення ФАС Росії про визнання Мікояновському м'ясокомбінату порушили пункт 2 частини 1 статті 14 Федерального закону «Про захист конкуренції».

Недобросовісна конкуренція Мікояновському м'ясокомбінатам висловилася, зокрема, у використанні подібного візуального оформлення етикеток ковбасних виробів «Богородський» за колірною гамою і розташуванню образотворчих і словесних елементів з візуальним оформленням етикеток ковбасних виробів «СТАРОДВОРСКІЕ». Ці ковбасні вироби раніше вже почали проводитися і реалізовуватися ЗАТ «СТАРОДВОРСКІЕ КОВБАСИ».

Рішення антимонопольного органу ЗАТ «мікоянівські м'ясокомбінат» у встановлений строк не оскаржило.

Апеляція вирішила покарати Mediamarkt за рекламу, здатну викликати комплекс неповноцінності у дітей

Право.Ru, 06.12.2011

Дочірня структура ритейлової мережі Mediamarkt ТОВ "Медіа-Маркт-Сатурн" не змогла домогтися в Одинадцятому арбітражному апеляційному суді скасування рішення першої інстанції, яка визнала законною постанову обласного УФАС, що наклав штраф на заявника в розмірі 100 000 руб. за рекламу, негативно впливає на дитячу психіку.

Авіаперевізника в Саратові оштрафували на 1,8 мільйона рублів

«Російська газета», 06.12.2011

Саратовський арбітражний суд визнав законним штраф, який управління Федеральної антимонопольної служби по Саратовської області призначило місцевим авіаперевізнику.

Антимонопольне відомство визнало саратовську авіакомпанію винною в зловживанні домінуючим становищем на ринку транспортних послуг. Як з'ясувалося, підприємство встановило різні тарифи на авіаперевезення при виконанні рейсів Саратов - Москва - Саратов. У той же час УФАС прийшло до висновку, що хоча ціна на квитки різнився від 2 до 3,5 тисяч рублів в одну сторону і від 3,5 до 5,4 тисяч рублів туди і назад, пасажирам пропонувався один і той же комплекс послуг. При цьому авіакомпанія є єдиним підприємством, що здійснює регулярні повітряні пасажирські перевезення в Саратові.

Антимонопольне відомство визнало авіакомпанію, яка порушила законодавство про конкуренцію, і призначило їй адміністративний штраф в розмірах 1 відсотка виручки від пасажирських перевезень за маршрутом Саратов-Москва. Сума штрафу склала 1 мільйон 789 тисяч рублів.

Підприємство оскаржило в суді це рішення, проте Саратовський арбітражний суд задоволенні позову відмовив і визнав покарання обґрунтованим.

Арбітражний суд Бєлгородської області: постачальник і продавці напоїв уклали антиконкурентну угоду

ФАС Росії, 05.12.2011

Арбітражний суд Бєлгородської області 22 листопада 2011 р визнав законним і обгрунтованим рішення і розпорядження Білгородського УФАС Росії у відношенні ТОВ «МОГРАК». Раніше УФАС визнало ТОВ «МОГРАК», ТОВ «Овер», ТОВ «Піски», ТОВ «Валентина», а також двох індивідуальних підприємців порушили частину 1 статті 11 Федерального закону «Про захист конкуренції».

Порушення виразилося в тому, що ТОВ «МОГРАК» уклало з господарюючими суб'єктами угоди про постачання їм для продажу в роздріб соків і прохолодних напоїв. При цьому ТОВ «Овер», ТОВ «Піски», ТОВ «Валентина» і індивідуальні підприємці письмово зобов'язалися надати ТОВ «МОГРАК» всю необхідну інформацію, що стосується продажів продукції. Як випливало з угод, «з метою уникнення можливих демпінгу» покупець брав на себе зобов'язання дотримуватися рекомендовані ціни на товар продавця.

МІЖНАРОДНІ НОВИНИ

Apple викрили в монопольній змові з видавцями електронних книг

«Російська газета», 06.12.2011

Європейська комісія приступила до розслідування справи корпорації Apple, яку підозрюють у змові з п'ятьма найбільшими книжковими видавцями. Як повідомляє Reuters, в рамках розслідування буде перевірена діяльність таких видавництв, як Harper Collins (входить в структуру News Corp. Руперта Мердока), Hachette Livre (підрозділу видавничого дому Lagardere Publishing), Simon & Schuster (входить в структуру CBS Corp), а також видавництв Penguin і Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck.

Корпорація, як стверджується, могла вступити з видавцями книг в змову, що стосується цін на електронні книги, які доступні користувачам iPhone і iPad в віртуальному магазині Apple iBook. Така діяльність, на думку регулятора, могла призвести до обмеження конкуренції на ринку електронних видань.

Британський регулятор почав розслідування відносно Groupon за недобросовісну рекламу

РБК daily, 05.12.2011

Антимонопольне управління Великобританії і місцевий комітет рекламних стандартів звинуватили Groupon в недобросовісної конкуренції. За їхніми відомостями, дисконтний сервіс встиг майже 50 раз порушити законодавство менше ніж за рік. Терміни та умови акцій на сайті часто не дотримувалися або не вказувалися зовсім. Російські купання проекти теж уже встигли зіпсувати свою репутацію в результаті невдалої акції з продажу продукції Apple.

Влада Євросоюзу хочуть посилити конкуренцію в роботі наземних служб аеропортів

РБК daily, 05.12.2011

єврокомісар з транспорту Сіім Каллас в минулу п'ятницю оприлюднив проект пожвавлення конкуренції серед наземних служб. Його пропозиції, спрямовані на поліпшення обслуговування авіапасажирів, відразу натрапили на неприйняття з боку операторів аеропортів і профспілок: вони побоюються зниження рентабельності своїх підрозділів і зарплат.

У майбутнього Євросоюз має намір приділяти більше уваги тому, наскільки ефективно працюють аеропорти Європи. Мова, зокрема, йде про оптимізацію розподілу слотів на зліт і посадку лайнерів, технології реєстрації авіапасажирів і проблеми шуму від авіаційних двигунів. Для того щоб авіакомпанії максимально ефективно використовували виділені їм в аеропортах слоти, в подальшому розподілятися вони повинні на ринкових умовах. За розрахунками пана Калласа, такий підхід дозволить до 2025 року додатково перевезти приблизно 24 млн пасажирів. Крім того, зберігати свої слоти операторам дозволять лише в тому випадку, якщо рівень їх використання буде не нижче 85%. Зараз вимоги за цим показником обмежені 80%.

НОВИНИ ЖУРНАЛУ «КОНКУРЕНЦІЯ І ПРАВО»

Скоро вийде в світ 6-й номер журналу «Конкуренція і право».

Головна тема чергового випуску - питання ціноутворення. Учасники вистави обговорюють обґрунтованість цін на нафтопродукти, лікарському і продуктовому ринках, а також межі цінового регулювання та його наслідки для бізнесу, споживачів і конкуренції в цілому.

Зі змістом нового випуску журналу «Конкуренція і право» можна ознайомитися вже зараз на сайті видання.