Карта АІС в реальному часі

Карта руху суден в реальному часі. AIS

АІС (Автоматична ідентифікаційна система, (англ АІС (Автоматична ідентифікаційна система, (англ. AIS Automatic Identification System) - система в судноплавстві, що служить для ідентифікації суден, їх габаритів, курсу та інших даних за допомогою радіохвиль діапазону УКВ.

Останнім часом з'явилася тенденція трактувати АІС як Автоматична інформаційна система, (англ. AIS Automatic Information System), що пов'язано з розширенням функціональності системи в порівнянні з ординарної завданням ідентифікації суден.

Відповідно до Конвенції SOLAS 74/88 є обов'язковим для суден валовою місткістю понад 300, що здійснюють міжнародні рейси, суден валовою місткістю 500 і більше, які не здійснюють міжнародні рейси, і всіх пасажирських суден. Круїзні лайнери та яхти з меншим водотоннажністю можуть бути обладнані приладом класу Б. Передача даних здійснюється на міжнародних каналах зв'язку AIS 1 і AIS 2 в протоколі SOTDMA (англ. Self Organising Time Division Multiple Access). Застосовується частотна модуляція з маніпуляцією GMSK.

призначення АІС

АІС призначена для підвищення рівня безпеки мореплавства, ефективності судноводіння і експлуатації центру управління рухом суден (ЦУДС), захисту навколишнього середовища, забезпечуючи виконання таких функцій:

як засіб попередження зіткнень в режимі судно-судно;

як засіб отримання компетентними береговими службами інформації про судно і вантаж;

як інструмент ЦУДС в режимі судно-берег для управління рухом суден;

як засіб моніторингу та спостереження за судами, а також в операціях з пошуку і рятування (SAR).

компоненти АІС

АІС система включає в себе наступні компоненти:

УКХ передавач,

один-два УКВ приймача,

приймач глобальної супутникової навігації (наприклад, GPS, ГЛОНАСС), для суден під російським прапором, модуль ГЛОНАСС в приладі АІС є строго обов'язковим, основним джерелом координат. GPS - допоміжним і може братися від приймача GPS по протоколу NMEA;

модулятор / демодулятор (перетворювач аналогових даних в цифрові і навпаки),

контролер на основі мікропроцесора

обладнання введення-виведення інформації на елементи управління.

Принцип дії АІС

Дія АІС засноване на прийомі і передачі повідомлень в УКХ-діапазоні. Передавач АІС працює на більш довгих хвилях, ніж радари, що дозволяє проводити обмін інформацією не тільки на прямих відстанях, але і місцевості, що має перешкоди у вигляді не дуже великих об'єктів, а також при поганих погодних умовах. Хоча досить одного радіоканалу, деякі АІС системи передають і отримують за двома радіоканалах для того, щоб уникнути проблем інтерференції і не порушувати комунікацію інших об'єктів. Повідомлення АІС можуть містити:

ідентифікаційну інформацію про об'єкт,

інформацію про стан об'єкта, що отримується автоматично з елементів управління об'єктом (в тому числі з деяких електрорадіонавігаційних приладів),

інформацію про географічні та тимчасової координатах, які АІС отримує від глобальної навігаційної супутникової системи,

інформацію, що вводиться вручну обслуговуючим персоналом об'єкта (пов'язані з безпекою).

Передбачена передача додаткової текстової інформації між терміналами АІС (пейджинг). Передача такої інформації можлива як на адресу всіх терміналів в радіусі дії, так і одного певного терміналу.

З метою забезпечення уніфікації та стандартизації АІС в Міжнародному Регламенті Радиосвязи закріплено для використання в цілях АІС два канали: AIS-1 (87В - 161,975 МГц) і AIS-2 (88В - 162,025 МГц), які повинні використовуватися повсюдно, за винятком регіонів з особливим частотним регулюванням.

Швидкість передачі цифрової інформації в каналі АІС обрана 9600 біт / с.

Робота кожної станції АІС (мобільного або базової) жорстко синхронізована за часом UTC з похибкою не більше 10 мкс від вбудованого приймача ГНСС (в РФ за сигналами комбінованого приймача ГНСС ГЛОНАСС / GPS). Для передачі інформації використовуються безперервно повторюються кадри тривалістю 1 хвилина, які розбиваються на 2250 слотів (тимчасових інтервалів) тривалістю по 26,67 мс.

Для тексту використовується 6-бітові коди ASCII.

Відображення інформації про навколишнє оточення у сучасних АІС можливо в 2 режимах - як текстовому в вигляді таблиці з переліком розташованих поруч судів і їх даних, так і у вигляді спрощеної схематичної карти, із зображенням взаємного розташування судів і відстаней до них (розраховується автоматично за переданими ними географічних координат.) АІС входить до переліку обладнання, що забезпечується безперебійним живленням від акумуляторів в обов'язковому порядку.